Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Growtech Eurasia 2009 Tarım Fuarı uluslararası alım heyetlerinin de katılımıyla açıldı

Editör
Abone Ol:

Türk tarımını Antalya’da dünya ile buluşturan Growtech Eurasia 2009 Tarım Fuarı başladı.

Dünyanın önde gelen 11 uluslararası firmadan alım heyetlerinin katıldığı fuarda 50 milyon doların üzerinde bir ihracat hacmi oluşması bekleniyor. Çeşitli yarışmalarla renkli günlere sahne olacak fuarda, tarım teknolojilerinin güncel konularının masaya yatırılacağı, profesyonellerin bilgi- deneyimlerini paylaşacağı seminer ve paneller de düzenleniyor.

Avrasya’nın tarım alanında en etkin ticari platformu olma özelliği taşıyan Growtech Eurasia 2009 Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları, Çiçekçilik ve Teknolojileri Fuarı Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, T.C. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ramazan Kadak, Tarım Kredi Kooperatifler Merkez Birliği Genel Başkanı Bedrettin Yıldırım ve Almanya Federal Cumhuriyet Gıda, Tarım ve Tüketiciyi Koruma Bakanlığı’nı temsilen Heyet Başkanı German Jeub’ın katılımıyla Antalya Expo Center’da kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Tarım sektöründe uluslararası alanda adından sıkça söz ettiren 11 firmadan resmi alım heyetleri de fuar kapsamında ülkemize gelerek ihtiyaç duydukları ürün ve ekipmanları Türkiye’deki firmalardan temin etmek için 2 Aralık 2009 tarihinde ikili görüşmeler gerçekleştirdiler.

Fuarda 420 ulusal ve uluslararası katılımcı yer alıyor

21 farklı ülkeden 120 uluslararası katılımcının yer aldığı fuara, İsrail, Yunanistan, İtalya, Rusya, Bulgaristan, Belçika, İsviçre, ABD, Ürdün, Avusturya, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Danimarka gibi ülkelerin tarım sektörünün önde gelen firmaları katıldı.

Uluslararası arenadan katılımın oldukça yoğun olduğu Growtech Eurasia 2009, Türkiye’nin en geniş kapsamlı tarım fuarı olma özelliği taşırken, Almanya, Çin, Fransa, Hollanda, İngiltere ve İspanya milli katılım standlarıyla Growtech Eurasia 2009’da ziyaretçileriyle buluştular. Growtech Eurasia 2009 aynı zamanda Almanya Federal Cumhuriyet Gıda, Tarım ve Tüketiciyi Koruma Bakanlığı’nı temsilen Heyet Başkanı German Jeub ve ona eşlik eden 25 kişilik bir yatırımcı heyetini de ağırladı.

Fuarın katılımcı profili tohumculuktan fideciliğe, örtü altı sebzecilikten modern meyveciliğe, kesme çiçekçilikten peyzaj mimarlığına, sera teknolojilerinden sulama sistemlerine, bitki beslemeden bitki korumaya, projelendirmeden ambalajlamaya birçok kesimi kapsıyor.

Fuara organik tarım sektöründen üreticiler, ihracatçılar, ithalatçılar ve sertifikasyon kuruluşları katılırken, birçok organik ürün de sergileniyor. Ayrıca fuarda iyi tarım uygulamaları da tanıtılıyor. Fuarda sergilenen yeni teknolojiler, yeni ürünler ve yeni üretim teknikleri, sektörde bilgi birikiminin artmasına ve paylaşılmasına büyük bir katkı sağlıyorlar.

2009 Growtech Tarım Ödülleri sahiplerini buldu

Growtech Eurasia 2009 Tarım Ödülleri ise bu yıl yeni sahiplerine törenle verildi. Doğal Bitli Antifrizi olan ürünüyle Bimas Tarım ‘Teşvik Ödülüne’ layık görüldü. Bir diğer Teşvik Ödülü ise Antalya Belediye Başkanı Mustafa Akaydın tarafından Ekotank Star Depolama tankı ürünü için Histaş Hisar Firması’na takdim edildi. Mobilcode Barkod Otomasyon sistemi ile Ulusal İnovasyon Kategorisi birincisi Nanobiz Nano-İyo Tek Firması Antalya Valisi Alaadin Yüksel’in elinden ödülünü aldı.

İhracata yönelik kaliteli ve sağlıklı üretimi teşvik etmek amacıyla yapılan ”5. İhracata Yönelik Domates Yarışması’’ Antalya İhracatçılar Birliği işbirliği ile gerçekleştirildi. Üreticilerin bilinçlenmesi amacıyla dereceye giren ilk 5 ürüne zirai ilaç kalıntısı analizi de yapıldı. Yarışmanın birincisine 1500, ikincisine 1000, üçüncüsüne 500 TL ödül verildi. Growtech Eurasia 20092un ev sahipliği yaptığı bu renkli etkinlik oldukça ilgi çekti.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Yerli Market Haftası için geri sayım başladı

Editör

Yazar:

2019 yılında 5’incisi düzenlenen Yerli Market Haftası (YMH), pandemi molasının ardından 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde WOW Convention Center’da gerçekleştirilecek.

Ziyaretçinin iki gün boyunca B2B görüşmeleri yaptığı fuarda önceki yıllardan farklı olarak bu sene, “gezici B2B” formatı da eklenecek. Teknoloji kullanımı ile katılımcı firmaların market kategori yöneticileri ile etkileşim alanlarının en düzeye çıkarılması planlanan YMH’de yerleşim planı da tümüyle yenilendi.

Standlı katılım ve sponsorluk görüşmelerinin başladığı fuara ziyaretçi olarak katılım ise anlamlı bir sosyal sorumluluk projesi ile birleştirildi.

Haribo, Sleepy, Baby Turco, Oruçoğlu, Lila Grup gibi birçok firmaların yerlerini aldığını YMH’ye katılım için şu şu adreslerden iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

Genel Haberler

Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri

Editör

Yazar:

Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü, 13 Ocak Perşembe günü Saat 14.00’de, “Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri” konulu webinar düzenliyor.

Etkinliğin moderatörlüğünü Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Dilek Teker yönetecek.

Açılış konuşmasını Işık Üniversitesi İİSBF Dekanı Prof. Dr. Serhat Koloğlugil gerçekleştirecek. Konuşmacı olarak Füturistler Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aykut, Coursera Türkiye Üniversite İşbirlikleri Direktörü Sevcan Karababa Türker, Retail Türkiye Editörü Cengiz Çambel, İKAROS Partners& CEO Cansın Duman, SiPAY CEO Semih Muşabak ve Khan Akademi Türkiye Direktörü Alp Köksal yer alacak.

Zoom etkinliğine ücretsiz katılmak için meeting ID: 814 6547 3234

Devamını Oku

Genel Haberler

Yüksek enflasyon artışı devam ediyor

Editör

Yazar:

TÜİK’e göre Aralık’ta 13,58 artışla 2021 yıllık enflasyon 36,08 olurken ENAGrup’a göre 12 aylık artış oranı %82.81 olarak gerçekleşti.

 

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Aralık ayında %19,35 arttı

Aralık 2021 dönemi (30.11.2021-31.12.2021) günlük fiyat değişimlerinden elde edilen ENAGrup Fiyat Endeksi aylık bazda %19,35 arttı.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) ve TÜİK ana harcama grup enflasyon oranları

TÜİK alt grupları gösterge olarak alındığında en az aylık artış %1,98 ile Ev Eşyası en fazla yükseliş ise %35,75 ile Gıda ve Alkolsüz İçecekler kaleminde gerçekleşmiştir.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) alt grup enflasyon oranları

ENAGrup tüketici sepeti farklılaştırması ekteki grafikte sunulmuştur. Değişik tüketici gruplarının yine değişik enflasyon oranlarını yansıtması amacıyla oluşturulan bu ürün grubu sınıflamasına göre enflasyon oranı oldukça farklılıklar göstermektedir.

ENAG-özellikli ürün grubu enflasyon hesaplamasına göre, aylık en az artış yaşanan grup %0,32 ile Elektrik Yakıt, en fazla yükseliş görülen grup ise %48,92 ile Yağ ürün grubunda olmuştur.

“2021 yılında markette en fazla fiyat artışı yüzde 123,85 ile patateste yaşandı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Aralık ayında üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini ve 2021 yılı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini değerlendirdi.

“Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı”

“Gıda fiyatlarını 2007 yılından bu yana yakından takip edip siz değerli basın mensuplarımızla paylaşıyoruz” diyen Bayraktar, üretici market fiyatlarında, Aralık ayındaki değişimleri şöyle açıkladı:

“Aralık ayında, markette 43 ürünün 37’sinde fiyat artışı, 6’sında fiyat azalışı, üreticide ise 35 ürünün 24’ünde fiyat artışı, 8’inde fiyat azalışı meydana geldi. Üreticide 3 üründe fiyatlar değişmezken, markette fiyatı değişmeyen ürün olmadı.

Aralık ayında fiyatı en fazla artan ürün, marketlerde patlıcan, üreticilerde limon olurken, marketlerde fiyatı en fazla düşen ürün karnabahar, üreticide fiyatı en fazla düşen ürün marul oldu.

Marketlerde fiyat düşüşü yüzde 14,33 oran ile en fazla karnabaharda görüldü. Karnabahardaki fiyat düşüşünü yüzde 8,03 ile portakal, yüzde 3,01 ile lahana, yüzde 2,27 ile marul, yüzde 1,39 ile havuç, yüzde 0,67 ile antepfıstığı takip etti.

Markette en fazla fiyat artışı ise yüzde 59,43 ile patlıcanda görüldü. Patlıcandaki fiyat artışını yüzde 52,72 ile salatalık, yüzde 52,47 ile süt, yüzde 49,77 ile yeşil mercimek, yüzde 49,53 ile yoğurt, yüzde 46,98 ile patates, yüzde 43,75 ile kırmızı mercimek, yüzde 43,48 ile maydanoz, yüzde 40,95 ile yeşil fasulye, yüzde 36,56 ile tereyağı, yüzde 34,79 ile pirinç, yüzde 34,72 ile kaşar peyniri izledi.

Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı.”

Aralık 2020-Aralık 2021 yılı üretici market fiyatlarındaki değişim

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Aralık ayı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerinin ardından 2021 yılının üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini de şöyle değerlendirdi:

“2021 yılında markette hemen hemen tüm ürünlerin fiyatlarında artış görülmüştür. Toplam 42 ürünün 38’inde fiyat artışı, 4’inde fiyat azalışı, üreticilerde ise 34 ürünün 25’inde fiyat artışı, 9’unda ise fiyat azalışı meydana geldi. Markette ve üreticide 2021 yılında fiyatı değişmeyen ürün olmamıştır.

Yaptığımız tespitlere göre, 2021 yılında, fiyatı en fazla artan ürün marketlerde ve üreticide patates olurken, fiyatı en fazla düşen ürün ise marketlerde yeşil soğan, üreticilerde mandalina oldu.

2021 yılında, marketlerde fiyat düşüşü yüzde 37,84 ile en fazla yeşil soğanda meydana geldi. Yeşil soğandaki fiyat düşüşünü yüzde 8,29 ile portakal, yüzde 4,58 ile limon, yüzde 2,14 ile elma takip etti.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER