Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Growtech Eurasia 2009 Tarım Fuarı uluslararası alım heyetlerinin de katılımıyla açıldı

Editör
Abone Ol:

Türk tarımını Antalya’da dünya ile buluşturan Growtech Eurasia 2009 Tarım Fuarı başladı.

Dünyanın önde gelen 11 uluslararası firmadan alım heyetlerinin katıldığı fuarda 50 milyon doların üzerinde bir ihracat hacmi oluşması bekleniyor. Çeşitli yarışmalarla renkli günlere sahne olacak fuarda, tarım teknolojilerinin güncel konularının masaya yatırılacağı, profesyonellerin bilgi- deneyimlerini paylaşacağı seminer ve paneller de düzenleniyor.

Avrasya’nın tarım alanında en etkin ticari platformu olma özelliği taşıyan Growtech Eurasia 2009 Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları, Çiçekçilik ve Teknolojileri Fuarı Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, T.C. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ramazan Kadak, Tarım Kredi Kooperatifler Merkez Birliği Genel Başkanı Bedrettin Yıldırım ve Almanya Federal Cumhuriyet Gıda, Tarım ve Tüketiciyi Koruma Bakanlığı’nı temsilen Heyet Başkanı German Jeub’ın katılımıyla Antalya Expo Center’da kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Tarım sektöründe uluslararası alanda adından sıkça söz ettiren 11 firmadan resmi alım heyetleri de fuar kapsamında ülkemize gelerek ihtiyaç duydukları ürün ve ekipmanları Türkiye’deki firmalardan temin etmek için 2 Aralık 2009 tarihinde ikili görüşmeler gerçekleştirdiler.

Fuarda 420 ulusal ve uluslararası katılımcı yer alıyor

21 farklı ülkeden 120 uluslararası katılımcının yer aldığı fuara, İsrail, Yunanistan, İtalya, Rusya, Bulgaristan, Belçika, İsviçre, ABD, Ürdün, Avusturya, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Danimarka gibi ülkelerin tarım sektörünün önde gelen firmaları katıldı.

Uluslararası arenadan katılımın oldukça yoğun olduğu Growtech Eurasia 2009, Türkiye’nin en geniş kapsamlı tarım fuarı olma özelliği taşırken, Almanya, Çin, Fransa, Hollanda, İngiltere ve İspanya milli katılım standlarıyla Growtech Eurasia 2009’da ziyaretçileriyle buluştular. Growtech Eurasia 2009 aynı zamanda Almanya Federal Cumhuriyet Gıda, Tarım ve Tüketiciyi Koruma Bakanlığı’nı temsilen Heyet Başkanı German Jeub ve ona eşlik eden 25 kişilik bir yatırımcı heyetini de ağırladı.

Fuarın katılımcı profili tohumculuktan fideciliğe, örtü altı sebzecilikten modern meyveciliğe, kesme çiçekçilikten peyzaj mimarlığına, sera teknolojilerinden sulama sistemlerine, bitki beslemeden bitki korumaya, projelendirmeden ambalajlamaya birçok kesimi kapsıyor.

Fuara organik tarım sektöründen üreticiler, ihracatçılar, ithalatçılar ve sertifikasyon kuruluşları katılırken, birçok organik ürün de sergileniyor. Ayrıca fuarda iyi tarım uygulamaları da tanıtılıyor. Fuarda sergilenen yeni teknolojiler, yeni ürünler ve yeni üretim teknikleri, sektörde bilgi birikiminin artmasına ve paylaşılmasına büyük bir katkı sağlıyorlar.

2009 Growtech Tarım Ödülleri sahiplerini buldu

Growtech Eurasia 2009 Tarım Ödülleri ise bu yıl yeni sahiplerine törenle verildi. Doğal Bitli Antifrizi olan ürünüyle Bimas Tarım ‘Teşvik Ödülüne’ layık görüldü. Bir diğer Teşvik Ödülü ise Antalya Belediye Başkanı Mustafa Akaydın tarafından Ekotank Star Depolama tankı ürünü için Histaş Hisar Firması’na takdim edildi. Mobilcode Barkod Otomasyon sistemi ile Ulusal İnovasyon Kategorisi birincisi Nanobiz Nano-İyo Tek Firması Antalya Valisi Alaadin Yüksel’in elinden ödülünü aldı.

İhracata yönelik kaliteli ve sağlıklı üretimi teşvik etmek amacıyla yapılan ”5. İhracata Yönelik Domates Yarışması’’ Antalya İhracatçılar Birliği işbirliği ile gerçekleştirildi. Üreticilerin bilinçlenmesi amacıyla dereceye giren ilk 5 ürüne zirai ilaç kalıntısı analizi de yapıldı. Yarışmanın birincisine 1500, ikincisine 1000, üçüncüsüne 500 TL ödül verildi. Growtech Eurasia 20092un ev sahipliği yaptığı bu renkli etkinlik oldukça ilgi çekti.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER