Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Gustokart ve Ahikart, esnafın yanında

Editör
E. Aykut Yenice
Abone Ol:

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu, on yıllardır ülkemizde uygulanmakta olan “Yemek Kartlarına” ilişkin sisteme alternatif bir yeniliğe imza atıyor.

Yemek kartları sisteminde esnafın da şikayetçi olduğu yüksek oranlarda kesilen firma komisyonlarına çare olmak için, 4 yıldan bu yana üzerinde titizlikle çalışılan bir sistem olan GustoKart ve Ahikart, artık somut olarak piyasaya sürmeye hazır hale geldi. 

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkan’ı E. Aykut Yenice, düzenlenen basın toplantısı ile ‘Yerli ve Milli Kart’ projesini tanıttı. 
Yenice; “Yıllardır özlemini duyduğumuz yiyecek ve içecek sektörümüzdeki esnafımızın yüzünü güldürecek projemiz hayata geçiyor, bundan dolayı çok heyecanlı ve gururluyuz” dedi.  Yenice sözlerine şu şekilde devam etti: 
“Günümüzde yemek çeklerine ödediğimiz komisyonlar kar hadlerimizi aşarak aylık %10-12 oldu. İştah kabartan, yılda iki milyar dolar işlem hacmine sahip piyasa, diğer yatırımcıların da cazibe merkezi oldu ve çoğaldı. Ayrıca internet üzerinden birçok paket servis sipariş sistemleri türedi. İnternet üzerinden sağlanan bu siparişler için de aylık %12-14 komisyon vermeye başladık. Aklın mantığın izanın kabul etmediği sisteme karşı çalışmalarımız sonucunda, komisyon oranlarını sıfıra indirecek, ayrı bir pos makinası ve masrafı gerektirmeyecek, ufak bir maliyetle kullanacağınız kendi milli yemek kartımız Gusto’yu çıkarttık. Bu hizmetlerin yanı sıra esnafımızı daha da rahatlatacak, toplu alım gücünü kullanacağımız tedarik sistemini de oluşturarak, esnaf teşkilatının gelenek görenek ve ticari değerleri doğrultusunda belirlenen, Ahilik geleneğimizden esinlenerek AhiKart’ı çıkardık. AhiKart ile anlaşamlı olduğumuz tedarikçilerden, uygun koşullarda gıda ve sarf malzemelerinin teminini sağlayacağız.
Esnafımız GustoKart ile sadık müşteri profilini oluşturmanın yanında mobil uygulama sayesinde hareket görmeyen durgun saat ve günlerinizde kampanyalar düzenleyebilir ve kendi pazarlama çalışmalarını kolayca yönetebilir olacak.”
AhiKart ve GustoKart’ı katılımcılara tanıtan Yenice, çalışmalarına devam ederek Türk Mutfağı’nın dünyada hak ettiği yere gelmesi için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini belirtti.
Gusto ve Ahi Kart’ın çift bakiyeli olduğunu açıklayan Federasyon Başkanı Aykut Yenice, “Yani bu bakiyelerden birine kontör gibi yemek parası yükleyebilirsiniz. Diğerini ise şahsi hesabınız olarak kullanıp kredi kartında gibi alışveriş yapabilirsiniz. Odeabank ve Yemeknet ile yaptığımız bu işbirliği sayesinde yemek ve kredi kartı tek kartta buluştu” diye konuştu.
Türkiye’de 4 yabancı firmaya ait yemek kartı bulunduğunu aktaran Aykut Yenice sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu firmalar esnafımızdan yüzde 10- 12 arasında değişen oranlarda komisyon alıyor. Ayrıca POS, kargo, bakım ve benzeri isimlerle birçok para kesiliyor. Bir de esnafımız firmalardan parasını 40 gün sonra alıyor. En ufuk bir tarih hatasında bile ödeme bir sonraki 40 güne erteleniyor. En küçük esnafınız bile ayda 1-2 bin lira parasını bu firmalara ödüyor. Ayda 20 bin lira ödeyen esnafımız bulunuyor. Ama artık bu paralar esnafımızda kalacak” dedi.
Projeyi Yemeknet’in hayata geçireceğini ve bunun için 5 milyon liralık yatırım yaptığını  kaydeden Yenice şunları kaydetti:
“Ülkemizde 1.5 milyon vatandaşın kullandığı yemek kartında bizim ilk hedefimiz 20 milyon karta ulaşmak. Bunun için öğrencilere, yurtlara, belediyelerin gıda yardımı yaptığı vatandaşlarımıza da bu kartları vermek istiyoruz. Örneğin belediyeler dilerse gıda yardımı yapmak yerine içinde belli limitte para yüklenmiş bu kartları durumu iyi olmayan vatandaşlara dağıtabilir. Yurtlarda kalan öğrenciler için de özel bir program hazırlıyoruz. AHİ Kartımızı ise ilk etapta 50 bin adet basacağız” dedi.

AhiKart nedir?
Ahikart, esnafın tedarik ve sarf malzemeleri tüketiminde kullanabileceği, anlaşmalı firmalardan iskonto, taksit ve taksit erteleme gibi imkanların yanında kampanyalar dahilinde alış veriş yapabilecekleri sektörel bir karttır. Faiz oranları düşük, ödeme kolaylıkları bakımından cazip, esnafın gerek toptan alışverişlerinde gerekse şahsi alışverişlerinde kullanabileceği çift bakiyeli bir karttır. Bu kart sisteme dahil olan esnaflara yönelik olup, iş hacmini ve ekonomik koşullarını iyileştirmeye yönelik, kredibilitesi yüksek bir sistemin ürünüdür. 

GustoKart nedir?
Halihazırda kulanılmakta olan yemek kartlatrına alternatif olarak üğretilen bu kart, Odeabank işbirliği ile hayata geçmiş bir DeBit Mastercard’dır. Yani önceden yükleme yaparak üye işyerlerinde kolaylıkla ödeme yapılabilecek bir kart.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER