Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

İlk on ayda doğrudan dış yatırım girişi yüzde 58,8 geriledi

Editör
Abone Ol:

Uluslararası yatırımcıların Türkiye’deki yeni veya mevcut şirketleri ile iştirak ettikleri yerli sermayeli şirketlerdeki ortaklık paylarına ilişkin transferleri içeren sermaye girişi, 2009 Ekim ayında 349 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Sermaye girişinin 119 milyon doları madencilik ve taşocakçılığı sektöründen geldi.


Türkiye’ye net uluslararası doğrudan yatırım girişi (fiili giriş) Ekim ayında 601 milyon dolar oldu. Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan 2009 Ekim ayına ilişkin ”Uluslararası Doğrudan Yatırım Verileri Bülteni” yayımlandı. Buna göre. Ekim ayında ülkeye giren uluslararası doğrudan sermaye 411 milyon dolar olarak belirlendi. Uluslararası yatırımcıların Türkiye’deki yeni veya mevcut şirketleri ile iştirak ettikleri yerli sermayeli şirketlerdeki ortaklık paylarına ilişkin transferleri içeren sermaye girişi, 2009 Ekim ayında 349 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Sermaye girişinin 119 milyon doları madencilik ve taşocakçılığı sektöründen geldi.
Uluslararası doğrudan yatırımlar bu yılın Ocak-Ekim döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 58,8 düşüşle 6 milyar 622 milyon dolara geriledi. Geçen yıl Ocak-Ekin döneminde 16 milyar 86 milyon dolar olan net uluslararası doğrudan yatırımlar, bu yıl aynı dönemde yüzde 58,8 gerileyerek 6 milyar 622 milyon dolar oldu. Uluslararası doğrudan yatırım girişleri kaleminde yer alan net sermaye girişi 2009 yılının ilk 10 ayında toplam 4 milyar 735 milyon dolara geriledi. Ekim ayında 349 milyon dolar olan nakit sermaye girişinin, 303 milyon dolarlık bölümü AB ülkeleri kaynaklı oldu. 2009 yılı Ocak-Ekim döneminde 4 milyar 796 milyon dolar olan uluslararası doğrudan yatırım girişinin 1 milyar 597 milyon doları elektrik, gaz ve su sektöründen kaynaklandı. Söz konusu dönemde nakit sermaye girişinin yüzde 81’5 i AB ülkeleri kaynaklı oldu.
Ekim ayında 67 adet uluslararası sermayeli şirket ve şube kurulurken, 24 adet yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşti. 2009 yılı Ocak-Ekim döneminde 2 bin 111 adet uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruldu. 445 adet yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki yaşandı. Bu yılın Ocak-Ekim döneminde 2 bin 111 adet uluslararası sermayeli şirketin.
başta toptan ve perakende ticaret sektörü olmak üzere, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri ile imalat sanayi sektörlerinde faaliyette bulundukları görüldü.
İmalat sanayinde faaliyette bulunan uluslararası sermayeli şirketlerde gıda ürünleri ve içecek imalatı birinci sırada yer alırken, bunu kimyasal madde ve ürünleri imalatı, başka yerde sınıflandırılmayan makine ve teçhizat imalatı izledi.
Söz konusu dönemde kayıtlı sermayesi 500 bin doların üzerinde olan 169 adet uluslararası sermayeli şirket, şube kuruluşu ile yabancı ortak iştiraki gerçekleşti. Bu şirketlerin 41 adedi toptan ve perakende ticaret sektöründe, 29 adedi imalat sanayinde 24 adedi ise gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri sektöründe yer alıyor. Ocak-Ekim döneminde kumlan 2 bin 111 adet uluslararası sermayeli şirketin, bin 2 adedi AB ülkeleri. 437 adedi Yakın ve Orta Doğu ülkeleri, 328 adedi diğer Avrupa ülkeleri ortaklı şirketler oldu.
Ekim ayı sonu itibariyle 18 bin 826 adet uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruldu. 4 bin 364 adet yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşti. Toplamda 23 bin 190 adet uluslararası sermayeli şirket Türkiye’de faaliyette bulunuyor. Bu şirketlerin, başta toptan ve perakende ticaret olmak üzere, imalat sanayi, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri sektörlerinde faaliyette bulundukları gözlendi, imalat sanayinde faaliyette bulunan uluslararası sermayeli şirketlerde kimyasal madde ve ürünleri imalatı birinci sırada yer alırken, bunu tekstil ürünleri imalatı ile gıda ürünleri içecek imalatı izledi. Firmaların ülke gruplarına göre dağılımına bakıldığında ise AB ülkeleri ortaklı girişim sayısının 12 bin 628 adet ile birinci sırada yer aldığı görüldü.
AB ülkeleri ortaklı uluslararası sermayeli şirketlerin içinde Almanya 3 bin 970 adet firma ile birinci sırayı alırken onu İngiltere (2 bin 174 adet) ve Hollanda (bin 767 adet) izledi.
İllere göre dağılıma bakıldığında, İstanbul’un 12 bin 513 adet ile birinci sırada yer aldığı görüldü, İstanbul’u Antalya (2 bin 914 adet), Ankara (1.549 adet) ve İzmir (1.355 adet) illeri takip etti.
İstanbul’da faaliyette bulunan 12 bin 513 adet uluslararası sermayeli firmanın başta toptan ve perakende ticaret (4 bin 431 adet) olmak üzere, imalat sanayi (2 bin 341 adet), gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri (1.855adet) sektörlerinde faaliyette bulundukları görüldü.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER