Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

İndirime takvim sınırı yok

Editör
Abone Ol:

Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik, indirimler için belirli bir takvim belirlemedi; ancak indirim ve kampanyaların başlangıç ve bitiş süresinin görünür olarak afişlerde yer alması şartını getirdi. Perakende sektöründe tasfiye nedeniyle yapılan indirimler 6, açılış, kapanış, devir veya adres değişikliği nedeniyle yapılanlar 3 ayla sınırlandırıldı. Bu koşulların dışındaki dönemsel indirimlerin süresine sınır gelmezken, kampanya ve indirimlerin başlangıç ve bitiş tarihlerinin açıklanması zorunluluğu getirildi. 6 Ağustos 2016 tarihinde, Resmi Gazete’de yayımlanan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmeliği’ne göre getirilen yeni düzenlemeler şöyle:

Kasa önünden prim: Büyük mağazalar, ürün talebini doğrudan etkileyen tanıtım ve konumlandırma gibi hizmetleri nedeniyle reklam, dergi, anons, raf tahsisi, gondol ve kasa önü bedeli gibi adlar altında prim ve bedel talep edebilecek. Marketler; üreticiden, şube açılışı, tadilat, kredi katılım bedeli gibi adlarla bir bedel talep edemeyecek.

Üretici korunacak: Büyük mağazalar, 30 gün içinde bozulacak ürünlerin bedelini, teslim tarihinden itibaren 30 gün içinde ödeyecek. Büyük mağazaların kendi marka isimleriyle ürettirdiği ‘mağaza markalı ürünler’in üzerinde, üreticinin adı da yazacak. Bu düzenleme için büyük marketlere 1 yıllık süre verildi.

İndirimin sonu bilinecek: İndirimli veya promosyonlu satış kampanyalarının süresi; işyeri açılışı, devri, kapanışı, adres veya faaliyet konusu değişikliğinde 3, tasfiye durumunda ise 6 ayı geçemeyecek. Perakende işletmeler başlangıç ve bitiş tarihi belli olmayan indirimler yapamayacak. İndirime ilişkin afişler ve internet ilanlarında, kampanyanın başlangıç ve bitiş tarihine kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde yer verilecek.

AVM’lerin çalışma gün ve süresi valilere bağlı

Düzenlenen alışveriş festivalleri için meslek kuruluşları, bütçelerinin yüzde 5’inden fazlasını ayıramayacak. Festival tarihleri ve programı, bakanlığa bildirilecek, süresi ise 60 günü geçemeyecek. AVM ’lerin çalışma gün ve saatleri, il düzeyinde meslek kuruluşlarının katılımı ile valilikçe belirlenecek.

Ülke genelinde ise bu karar bakanlıkta alınacak. Çalışma gün ve saatlerinde, mevsim, turizm, yöresel etkiler, özel gün ve haftalar, milli ve dini bayramlar dikkate alınacak. Outlet adıyla sürekli indirimli satışlar yapan işletmelerde, ürünlerin yüzde 70’i, sürekli indirime sunulacak nitelikte olacak.

Bir ürünün outlet olarak satılması için üretimin sonlanması, stokta az kalması, mevsim dönüşünde
satılması, ihraç fazlası olması, defolu olması, iade edilmiş olması ya da teşhir olması gerekiyor. Outlet işletmeler, bu yönetmeliğe 29 Ocak 2017’ye kadar uyacak.

Kaynak: Deniz Çiçek / Gazete Habertürk

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER