Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Kadın esnaf girişimciler İSTESOB çatısında

Editör
kadin_kurulu_200
Abone Ol:

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) kadınları iş hayatına kazandırma düşüncesinden yola çıkarak, 20 pilot ilde yerel esnaf ve sanatkar kadın kurullarını kurdu. Bu kurullardan çalışmalara ilk başlayan İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Kadın Kurulu oldu.

İstanbul Esnaf ve Sanatkar Kadın Kurulu, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) bünyesinde kurduğu esnaf ve sanatkar kadın kurulu aracılığı ile yaptığı faaliyetlerle kadın girişimciye eğitim ve danışmanlık hizmeti vererek iş yeri açmaya teşvik ediyor.

Kurulun hedefi bir iş fikri olan kadının ilgi alanına giren işlerde eğitim ve iş kurmak konusunda danışmanlık desteği verilmesini sağlamak. Bu arada kurul, ekonomik teşvikler konusunda da kurumlarla temaslarını sürdürüyor.

İSTESOB’da kadın kurulu

İstanbul Esnaf ve Sanatkar Kadın Kurulu, İSTESOB’a bağlı olan odaların yöneticilerinden oluşuyor. Aynı zamanda birer esnaf ve sanatkar olan Aslı Didari, Dilek Avcı Topaloğlu, Şafak Uçar ve Zehra Sipahi kurulun çekirdek kadrosu olarak seçildi. Kurulun eğitim, tanıtım ve kültür sanat başlıklarında farklı çalışma grupları var. Bu gruplarda da toplamda 15 kadın yönetici faaliyet gösteriyor.

Kurul öncelikli olarak birlik içerisinde odalardaki genel sekretere tanıtım yaparak, girişimcilere verilen eğitimi tanıttı. Kurumlarla iş birliği kurdu. Üyelerince ilçelerin kent konseyleri kadın meclislerinde yürütme kurulu üyesi olarak görev almaya başladı. Kendi Deneyim Paylaşım Grubu başta olmak üzere Valiliğin ve çeşitli kuruluşların konu ile ilgili toplantılarına katıldı. Girişimcilik eğitimi, girişimcilik danışmanlığı ve bilgisayar eğitimi çalışmalarını sürdürdü.

Temaslar ses getirdi

Kurul Başkanı Aslı Didari kurulun amacını şöyle açıklıyor: “Kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık yaratmak için kamuoyu yaratmak, dikkat çekmek için sosyal çalışmalar düzenlemek ve en önemlisi eğitim çalışmaları yapmak düşüncesi ile yola çıktık. Bu amaç doğrultusunda KOSGEB ve İŞ-KUR başta olmak üzere çeşitli üniversitelerle ve sivil toplum kuruluşları ile temas kurduk. İletişime geçtiğimiz tüm kurumlar hedeflerimizi çok önemsedi ve önümüzde değerli imkanlar sundu. Biz de aldığımız sorumluluğunun ciddiyetinin bilinci ve kadın dayanışmasının verdiği heyecan ile bu imkanları değerlendiriyoruz. Çalışmaları Canan Aktaş’ın koordinatör olarak görev aldığı girişimcilik danışmanlığı bölümü yürütüyor. Biz de kendilerine destek veriyoruz. İSTESOB’un desteği ile ileride katma değeri yüksek, çok daha başarılı işlere imza atacağımız inancındayız.”

Yeni girişimciye hibe ve kredi jesti

Kadın kurulunun da içinde olduğu çalışmalar ses getirdi ve şimdi de yeni iş kuracak girişimcilere, KOSGEB ve İSTESOB büyük bir imkan sunuyor. Girişimcilik eğitimine katılan adaylar eğer işyeri kurarsa KOSGEB’den sıfır faizli kredi kullanacak. Ayrıca 4 bin lira iş kurma yardımı yapılacak. İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz’ın, KOSGEB İkitelli İş Geliştirme Merkez Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlediği eğitim kampanyası büyük ilgi gördü. Yoğun başvuruya karşılık ilk etapta 50 aday eğitime alındı. Adaylar 2 ay sürecek girişimcilik eğitimlerinin ardından işyerlerini kuracaklar. İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, işsizliğin giderek arttığı günümüzde girişimci adaylarına önemli bir imkan sunmaya çalıştıklarını belirtti. Bu konuda KOSGEB’in katkısına da dikkat çeken Yılmaz, bu uygulamayı sürdüreceklerini bildirdi.

Kadının çalışma hayatına etkisi

Türkiye’de toplam çalışan 25 milyon nüfusun yüzde 25’i kadın. Bu kadınlardan da sadece yüzde 1.2’si işveren konumunda çalışıyor. Başkasının yanında çalışan kadınların çoğu eğitim sektöründe faaliyet gösteriyor.

Kurul yaptığı faaliyetlerin sonunda kadınların iş dünyasına katılması ile önce aile bütçeleri sonra da ülke ekonomisine bir ivme kazandırmalarını hedefliyor. Projeler hazırlanırken kadınların kendileri ve yanlarında çalıştıracakları potansiyel düşünüldüğünde ise istihdama yapılacak katkı da düşünülmüş.

İSTESOB’da kadın profili

İSTESOB’a bağlı 23.176 kadın üye var. Bu üyeler en fazla birleşik esnaf ve sanatkar odalarına kayıtlı olarak göze çarpıyor. Kadın üyeler erkek üyelerin ancak yüzde 4’ü kadar. Odalarda yönetim ve denetim kurulu üyesi kadın sayısı 59. İstanbul’da bulunana 154 odanın başkanlarından sadece 2’si kadın.

Eğitimlerdeki kadın sayısı

Kadın girişimciliğini desteklemek ile ilgili 24 Temmuz 2007-24 Nisan 2009 tarihleri arasında yürütülen AB projesinde İstanbul’da 1.021 kadın eğitildi, 469 kadın danışmanlık desteği aldı. Projenin sonunda 25 kadın kendi işyerini açarak esnaf ve sanatkar üyelerin arasına katıldı. Kadın kurulunun oluşumu aynı zamanda bu projenin sürdürülebilir olmasını da sağladı. Bu kez AB kaynağı olmadan İSTESOB’un çabası ve kurumların katkısı ile eğitimlere devam edildi. İSTESOB kendi binasındaki eğitim katında her ay bir girişimcilik eğitimi vermeye devam etti.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER