Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Kimya sektörü “Güçlü Türkiye İçin Güçlü Kimya Sanayi” sloganı ile birleşti

Editör
timur_erk_selcuk_aksoy_refik_baydur_200
Abone Ol:

Kimya sektörü, “Güçlü Türkiye İçin Güçlü Kimya Sanayi” sloganı ile birleşti. 18 dernek, 5 sendika, 2 ihracatçı birliği, 1 vakıf, 1 meslek odası ve 4 üniversitenin bir araya gelmesi ile oluşan Kimya Sektör Platformu, düzenledikleri basın toplantısında, sektörünün acil çözüm bekleyen sorunlarının yanı sıra Türkiye’yi kimyada dünya lideri yapacak sinerjiyi yaratmak için neler yapılması gerektiğini kamuoyu ile paylaştı.

KSP (Kimya Sektör Platformu) ve PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Aksoy, TKSD (Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Timur Erk ve KİPLAS (Türkiye Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik Sanayi İşverenleri Sendikası) Yönetim Kurulu Başkanı Refik Baydur’un konuşmacı olarak katıldıkları basın toplantısında, kimya sektörünün sorunları ve bunlara yönelik çözüm önerileri açıklandı.

KSP ve PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Aksoy, toplantının açılış konuşmasında, kimya sanayinin toplam imalat sanayi üretimindeki payının yüzde 30 olduğunu belirterek, sektörde 500 bine yakın kişinin istihdam edildiğini söyledi. Aksoy, 50 milyar dolarlık ciro ve 16 milyar dolarlık ihracata sahip olan Türk kimya sektörünün, global kimya sektörü içindeki payının yüzde 1,1 olduğunu vurguladı. 2008 yılında yüzde 2,5 oranında büyüyen kimya sektörünün, küresel krizin olumsuz etkisi nedeniyle 2009 yılının ilk yarısında yüzde 4 – 5 oranında küçüldüğü söyleyen Selçuk Aksoy, sektörün 2009 yılını yüzde ‘0’ büyüme ile kapatmasını beklediklerini, 2010 yılında ise sektörün yüzde 2 – 3 düzeyinde büyüyeceğini tahmin ettiklerini dile getirdi.

Küresel krizin yeni pazarlara açılarak aşılmaya çalışıldığını vurgulayan Aksoy, kimya sektörünün 2009’un on bir ayındaki ihracatının 8 milyar 727 milyon dolar olduğunu, plastiğin kimya sektörü ihracatındaki liderliğinin ise sürdüğünü açıkladı.

Kimya sektörünün hem son tüketiciye yönelik ürünler ürettiği hem de neredeyse tüm sektörlerin temel girdi ihtiyaçlarını karşıladığına dikkat çeken Aksoy, sektörün yüksek oranda katma değer yaratma potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Sektörün en büyük sorunlarından biri olarak Ar-Ge eksikliğini gösteren Selçuk Aksoy, ekonomik kalkınma için teşvik sisteminin sil baştan yapılması ve yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Aksoy, kimya sektörü gibi katma değeri yüksek ürünler üreten sektörlerin teşvik edilmesi halinde Türkiye’nin gelişmiş ülkeler kategorisindeki yerini alabileceğine dikkat çekti.

Kimya Sektör Platformu adına Sanayi Bakanlığı’na da çağrıda bulunan Selçuk Aksoy, “Sanayici olarak Sanayi Bakanlığı’nın koordinasyon görevini üstlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Sanayicinin bayrağı, Sanayi Bakanlığı’nda olmalı.” dedi. Aksoy, Sanayi Bakanlığı’nın yeniden yapılanması gerektiğini belirterek, bakanlığın Türk sanayisinin katma değeri yüksek alanlara yatırım yapması için yol gösterecek bir yapıya dönüşmesinin önemine dikkat çekti. Aksoy, Türkiye’nin katma değerli ürünler üreten güçlü bir sanayiye sahip olmasının yolunun, Bilim ve Teknoloji konusunda müsteşarlık veya bakanlık düzeyinde bir yapılanmaya gidilmesinden geçtiğini dile getirdi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER