Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Kimya sektörü “Güçlü Türkiye İçin Güçlü Kimya Sanayi” sloganı ile birleşti

Editör
timur_erk_selcuk_aksoy_refik_baydur_200
Abone Ol:

Kimya sektörü, “Güçlü Türkiye İçin Güçlü Kimya Sanayi” sloganı ile birleşti. 18 dernek, 5 sendika, 2 ihracatçı birliği, 1 vakıf, 1 meslek odası ve 4 üniversitenin bir araya gelmesi ile oluşan Kimya Sektör Platformu, düzenledikleri basın toplantısında, sektörünün acil çözüm bekleyen sorunlarının yanı sıra Türkiye’yi kimyada dünya lideri yapacak sinerjiyi yaratmak için neler yapılması gerektiğini kamuoyu ile paylaştı.

KSP (Kimya Sektör Platformu) ve PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Aksoy, TKSD (Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Timur Erk ve KİPLAS (Türkiye Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik Sanayi İşverenleri Sendikası) Yönetim Kurulu Başkanı Refik Baydur’un konuşmacı olarak katıldıkları basın toplantısında, kimya sektörünün sorunları ve bunlara yönelik çözüm önerileri açıklandı.

KSP ve PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Aksoy, toplantının açılış konuşmasında, kimya sanayinin toplam imalat sanayi üretimindeki payının yüzde 30 olduğunu belirterek, sektörde 500 bine yakın kişinin istihdam edildiğini söyledi. Aksoy, 50 milyar dolarlık ciro ve 16 milyar dolarlık ihracata sahip olan Türk kimya sektörünün, global kimya sektörü içindeki payının yüzde 1,1 olduğunu vurguladı. 2008 yılında yüzde 2,5 oranında büyüyen kimya sektörünün, küresel krizin olumsuz etkisi nedeniyle 2009 yılının ilk yarısında yüzde 4 – 5 oranında küçüldüğü söyleyen Selçuk Aksoy, sektörün 2009 yılını yüzde ‘0’ büyüme ile kapatmasını beklediklerini, 2010 yılında ise sektörün yüzde 2 – 3 düzeyinde büyüyeceğini tahmin ettiklerini dile getirdi.

Küresel krizin yeni pazarlara açılarak aşılmaya çalışıldığını vurgulayan Aksoy, kimya sektörünün 2009’un on bir ayındaki ihracatının 8 milyar 727 milyon dolar olduğunu, plastiğin kimya sektörü ihracatındaki liderliğinin ise sürdüğünü açıkladı.

Kimya sektörünün hem son tüketiciye yönelik ürünler ürettiği hem de neredeyse tüm sektörlerin temel girdi ihtiyaçlarını karşıladığına dikkat çeken Aksoy, sektörün yüksek oranda katma değer yaratma potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Sektörün en büyük sorunlarından biri olarak Ar-Ge eksikliğini gösteren Selçuk Aksoy, ekonomik kalkınma için teşvik sisteminin sil baştan yapılması ve yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Aksoy, kimya sektörü gibi katma değeri yüksek ürünler üreten sektörlerin teşvik edilmesi halinde Türkiye’nin gelişmiş ülkeler kategorisindeki yerini alabileceğine dikkat çekti.

Kimya Sektör Platformu adına Sanayi Bakanlığı’na da çağrıda bulunan Selçuk Aksoy, “Sanayici olarak Sanayi Bakanlığı’nın koordinasyon görevini üstlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Sanayicinin bayrağı, Sanayi Bakanlığı’nda olmalı.” dedi. Aksoy, Sanayi Bakanlığı’nın yeniden yapılanması gerektiğini belirterek, bakanlığın Türk sanayisinin katma değeri yüksek alanlara yatırım yapması için yol gösterecek bir yapıya dönüşmesinin önemine dikkat çekti. Aksoy, Türkiye’nin katma değerli ürünler üreten güçlü bir sanayiye sahip olmasının yolunun, Bilim ve Teknoloji konusunda müsteşarlık veya bakanlık düzeyinde bir yapılanmaya gidilmesinden geçtiğini dile getirdi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER