Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Konyalılar Sincap’ına sahip çıktı, marketi yabancıya kaptırmadı

Editör
Abone Ol:

Organize perakendecilikte ‘altın çağ’ biteli çok olmuştu. Ancak yarattıkları nakit akışı sayesinde, özellikle bir grup bünyesinde faaliyet gösteren ‘süper’ ve ‘hiper’ marketler varlıklarını idame ettirebilmişti. Şimdi ise global krizin de etkileriyle sektörde adeta bir yaprak dökümü yaşanıyor. Büyük projelerle yola başlayanlar bile ya kapanıyor ya da daha büyük hipermarketler tarafından satın alınıyor.

Sıkıntı özellikle ‘süpermarket’ adı altında faaliyet gösteren şirketlerde kendini hissettiriyor. Öyle ki, yerel bazda kendi bölgelerinin en büyüğü olanlar bile el değiştirebiliyor.

Sincap’ı büyüklere vermediler

osmanli kutuPara Dergi’sinden Medine Duff’un haberine göre geçen ay ilginç bir el değiştirme de Konya’da Sincap Marketler Zinciri’nde yaşandı. Türkiye’nin en başarılı yerel market zincirlerinden biri olarak gösterilen Osmanlı, 2006 yılında 13 şubesiyle birlikte el değiştirmişti. Yeni yönetim marketlerin adını ‘Sincap’a çevirmişti. 15 mağazaya ulaşan Sincap, son dönemlerde girdiği finansal krizi atlamayınca yine el değiştirdi.

Sincap’ın yeni sahipleri beş şirketten oluşuyor: Colgate Palmolive Hacı Şakir’in distribütörü Deresallar, Ülker’in distribütörü Söz Grup, Evyap’ın distribütörü Cel-Ka, Aşçılar Gıda ve Eko Market.

Eko Market’in sahibi Ali Tabak, aynı zamanda Sincap Marketler Zinciri’nin genel müdürlüğünü yürütüyor. Tabak, Sincap’ı satın alma nedenlerini şöyle anlatıyor:

“Sincap’ın bize de borcu vardı. Alacağımızı tahsil edemeyince şirkete yüzde 20’şer hisseyle 5 grup ortak olduk. Amaçlarımızdan biri de distribütörlerin hayatta kalmasını sağlamaktı. Çünkü büyük hipermarketler ürünü doğrudan üreticiden alıyor, zincirleri nerede olursa olsun distribütörü devreden çıkarıyor. Bizim gibi yerel marketlerse distribütörlerle çalışıyor. Gördüğünüz gibi ortaklarımızın çoğu ünlü markaların lokal distribütörü. Büyük zincirlerin Sincap’ı alması istemedik ve bir araya gelerek bu kararı verdik. Eko Market’in de halen 8 şubesi var. Onların adını da Sincap olarak değiştirip 23 şubeye ulaşacağız. Öncelikle Sincap’ın piyasaya borçlarını ödeyip yolumuza devam edeceğiz.”


Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER