Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Krizi fırsata çeviren Onur Group, 2009 yılında yüzde 50 büyüdü

Editör
Abone Ol:

Onur Group ve Onurex marketlerini de bünyesinde barındıran Özen Şirketler Grubu, perakende sektöründeki gelişmeleri değerlendirmek, geçtiğimiz yıl ile ilgili değerlendirmelerde bulunmak, gelecek döneme ait projeleri ve hedefleri paylaşmak amacıyla Maslak Sheraton Otelde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Özen Şirketler Grubu Genel Müdürü Cemal Özen, Eğitim ve Ar-Ge Sorumlusu Ahmet Altınok ile Reklam-Halkla İlişkiler Sorumlusu Sibel Baygın katıldı.

Süpermarket konseptinde Onur Group, indirim mağazacılığı konseptinde Onurex, sebze ve meyve tedarikçiliğinde Onursal Tarım markalarıyla hizmet veren şirketlerinin 2010 yılı itibari ile “Özen Şirketler Grubu” çatısı altına toplandığını kaydeden Özen, “2009 yılı hedeflerini % 90 oranında gerçekleştiren Özen Şirketler Grubu, tüm dünyayı etkisi altına alan global finansal krize rağmen büyümesini ve gelişmesini başarıyla sürdürmüştür. Bu başarısının altında doğru projeler oluşturması, ekibini profesyonelleştirmesi, kurumsal gelişimine önem vermesi, teknoloji ve insan kaynaklarına yaptığı doğru yatırımlar yer almaktadır” dedikten sonra şu bilgileri verdi:

“Onur Group, ülke geneline yayılmaya yönelik önemli adımlar atmıştır. 2009 yılında Trakya bölgesinde Tekirdağ ve Kırklareli’nde mağazalar açarak bölge halkının Onur Group kalitesi ve hizmet anlayışı ile tanışmalarını sağlamıştır. Böylece 2009 yılı sonu itibari ile hizmet verdiğimiz il sayısı üç’ e yükselmiştir. Trakya bölgesine geçmenin tüm zorluklarına rağmen 2010 yılında bu bölgemizde büyümeyi yeni mağazalar açarak, oluşturarak sürdürmeyi planlamaktadır. 2010 yılı sonlarında Anadolu yakasında ve Batı Karadeniz’de mağazalar açmayı hedefliyoruz.

Bu büyümemize paralel olarak hızlı hareket edebilmek, dinamizmimizi koruyabilmek, müşterilerimize ürünlerimizin zamanında ulaştırılmasını sağlayabilmek amacıyla İstanbul ve Trakya bölgelerine açacağımız yeni lojistik merkezlerimiz 2010 yılı içerisinde devreye girecektir.

Önümüzdeki üç yıl içerisinde Trakya, İstanbul Anadolu yakasına ve Batı Karadeniz bölgesine geçerek toplam mağaza sayısı olarak da 300’ e ulaşmayı hedefliyoruz.”

onur_group_tabloYeni hedefler

Özen Şirketler Grubu olarak 2009 yılını cirosal anlamda 2008 yılına göre % 47,5’lik bir artışla tamamladıklarını, 2010 yılı cirosunu ise 2009 cirolarına göre % 60 oranında tamamlamayı hedeflediklerini kaydeden Özen, “Şirketimizin m2 olarak 2009 yılı performansını % 58,1 oranında gerçekleştirmiş, 2010 yılını ise % 73,5’lik bir büyüme oranına ulaşmaya hedefliyoruz. 2008 yılı Aralık ayı itibariyle 650 personel ile hizmet veren grubumuz, 2009 yılı Aralık itibari ile % 62 oranında artırarak personel mevcudunu 1050’ ye ulaştırmış böylece toplumumuza ciddi bir istihdam yaratmıştır. 2009 yılında 18 milyon 500 bin kişiye hizmet sunan grubumuz, 2010 yılında 28 milyon kişiye hizmet vermeyi hedeflemektedir” dedikten sonra şu açıklamada bulundu:

“2010 yılında mutlaka gerçekleştirmek istediğimiz projeler arasında ‘Et İşleme Tesisi’ ile ‘Unlu Mamuller’ tesisimiz yer almaktadır, 2009 yılında hayata geçiremediğimiz et işleme ve unlu mamuller tesislerimizin tüm çalışmaları bitmiş inşaat aşamasına geçilmiştir. 2009 yılında 9 marka ve 86 barkod ile satışa sunduğumuz özel markalı ürün sayımızı 2010 yılında 15 marka ve 120 barkod sayısına ulaştırmayı hedeflemekteyiz. Özel markalı ürünlerimizin toplam ciro içindeki payı Onurex’lerde % 14, Onur Group’lar da % 3 olarak gerçekleşmiştir. 2010 yılında özel markalı ürünlerimizin cirosal olarak Onurex’te %20, Onur Group ta ise % 5 olarak belirlemiş bulunuyoruz.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER