Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Maliye, KDV artışı için bozuk malın peşine düştü

Editör
kupur_400
Abone Ol:

Maliye özellikle gıda ve ilaç sektörünün kullandığı tarihi geçmiş mallara KDV iadesi uygulamasına son verdi. Esnaf, olmayan mala KDV ödemek zorunda kalacak.

Referans Gazetesi’nden Neşe Karanfil – Ankara imzalı habere göre Maliye Bakanlığı son 1 aydır kod ile başlayan tartışmalı uygulamalara bir yenisini daha ekledi. Son yıllarda özellikle gıda ve ilaç sektörleri tarafından rahatlıkla uygulanan tarihi geçmiş malların KDV indirimi yapılabilmesine son verildi.
Konuya iliştin geçmişte verilen özelgeler ve yargı kararlarına rağmen Maliye Bakanlığı, 5 Aralık 2009 tarihinde yayımladığı bir tebliğle kullanma tarihi geçmiş malların artık indirime konu edilemeyeceğini duyurdu. Özellikle gıda ve ilaç sektöründe çok kullanılan bu yöntem, zamanaşımı dönemini kapsama ihtimali nedeniyle 5 yıllık geçmişi de ilgilendiriyor. Yani Maliye Bakanlığı, geçmişte mukteza verip onayladığı KDV indirme işlemlerini, yaptığı denetimlerde tespit ederse mükellefler ceza alabilecek.
‘Zayi’ kabul ederim indirim yapamazsın Maliye Bakanlığı, 5 Aralık’ta 113 seri No’lu tebliği ile kullanım süresi geçmiş veya kullanılamayacak hale gelen mallara ilişkin yüklenilen KDV’nin indirim konusu yapılıp yapılamayacağına açıklık getirdi. Tebliğin “E” başlıklı bölümünde, Gelir İdaresi Başkanlığı’na çok sayıda olayın intikal ettiği belirtilerek, mükelleflerin stoklarında mevcut olan ancak kullanım süresi geçen veya bir başka nedenle kullanılamayacak durumda olan malların resmi komisyonlar veya takdir komisyonu huzurunda imha edilmesi durumunda; bu mallara ilişkin yüklenilen KDV’nin indirip indirilmeyeceği hususunda tereddüde düşüldüğü anlatıldı.
Tebliğde; KDV Kanunu’nun 30/c maddesi hatırlatılarak sadece deprem, sel felaketi ve Maliye Bakanlığı’nın yangın sebebiyle ilan ettiği durumlarda kaybedilen mallar dışında, zayi olan mallara ilişkin KDV’nin indirim konusu yapılamayacağının düzenlendiği belirtildi.
Kullanım süresi geçen ve imha edilen malların ize “zayi” olarak kabul edileceği ve KDV’de indirim konusu yapılamayacağı kaydedildi. Bunun için de mükellefler uyarıldı.
Ancak Maliye Bakanlığı, yaklaşık son 7-8 yıldır takdir komisyonu tarafından imha edilmesine karar verilen malların KDV’de indirim konusu yapılabileceğine ilişkin çok sayıda özelge verdi. Aslında KDV Kanunu nda süresi geçmiş mallajrın indirim konusu yapılmasına ilişkin kesin hüküm yok ancak Vergi Usul Kanunu’nda “zayi” olan malların tanımı var. VUK’taki tanım, takdir komisyonlarının görevlerinden yola çıkılarak ve verilen özelgeler de kullanılarak, tarihi geçmiş mallar indirime konu ediliyordu.
KDV iadesi verilmesi için özelge bulunuyor 2 Ekim 2002’de İstanbul Defterdarlığımın verdiği özelgede bu durumu soran bir şirkete, bakanlıktan alınan yazıya atıfta bulunularak, “… yazıda ‘Bilindiği gibi, KDV Kanunu’nun 30/c maddesinde, zayi olan malların alış vesikalarında gösterilen KDV indirim konusu yapılamayacağı hükme bağlanmıştır. Ancak, kullanım süresi geçmesi nedeniyle Takdir Komisyonu’nca imha edilmesine karar verilen ilaçların, ‘zayi olan mallar’ kapsamında değerlendirilmesi mümkün bulunmamaktadır. Dolayısıyla imha edilen söz konusu ilaçların alış faturalarında gösterilen KDV’nin indirim konusu yapılabileceği tabiidir denilmektedir. Buna göre; imha edilmesine karar verilen malların alımı sırasında ödenen KDV’nin indirim konusu yapılması mümkündür” denildi.
Uzmanlar, tebliğle yapılan değişikliğin bundan sonraki uygulamaların yanı sıra geçmişi de kapsayabileceğini dile getirdiler.
Konuya ilişkin özelge verilmesine rağmen şimdi tebliğle düzenlendiği ve indirimin kapsam dışında bırakıldığını dile getiren yetkililer, yapılan denetimlerde tarihi geçmiş malları indirim konusu yapmışlarsa mükelleflerin cezayla karşı karşıya kalabileceğini ifade ettiler.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER