Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Maliye, KDV artışı için bozuk malın peşine düştü

Editör
kupur_400
Abone Ol:

Maliye özellikle gıda ve ilaç sektörünün kullandığı tarihi geçmiş mallara KDV iadesi uygulamasına son verdi. Esnaf, olmayan mala KDV ödemek zorunda kalacak.

Referans Gazetesi’nden Neşe Karanfil – Ankara imzalı habere göre Maliye Bakanlığı son 1 aydır kod ile başlayan tartışmalı uygulamalara bir yenisini daha ekledi. Son yıllarda özellikle gıda ve ilaç sektörleri tarafından rahatlıkla uygulanan tarihi geçmiş malların KDV indirimi yapılabilmesine son verildi.
Konuya iliştin geçmişte verilen özelgeler ve yargı kararlarına rağmen Maliye Bakanlığı, 5 Aralık 2009 tarihinde yayımladığı bir tebliğle kullanma tarihi geçmiş malların artık indirime konu edilemeyeceğini duyurdu. Özellikle gıda ve ilaç sektöründe çok kullanılan bu yöntem, zamanaşımı dönemini kapsama ihtimali nedeniyle 5 yıllık geçmişi de ilgilendiriyor. Yani Maliye Bakanlığı, geçmişte mukteza verip onayladığı KDV indirme işlemlerini, yaptığı denetimlerde tespit ederse mükellefler ceza alabilecek.
‘Zayi’ kabul ederim indirim yapamazsın Maliye Bakanlığı, 5 Aralık’ta 113 seri No’lu tebliği ile kullanım süresi geçmiş veya kullanılamayacak hale gelen mallara ilişkin yüklenilen KDV’nin indirim konusu yapılıp yapılamayacağına açıklık getirdi. Tebliğin “E” başlıklı bölümünde, Gelir İdaresi Başkanlığı’na çok sayıda olayın intikal ettiği belirtilerek, mükelleflerin stoklarında mevcut olan ancak kullanım süresi geçen veya bir başka nedenle kullanılamayacak durumda olan malların resmi komisyonlar veya takdir komisyonu huzurunda imha edilmesi durumunda; bu mallara ilişkin yüklenilen KDV’nin indirip indirilmeyeceği hususunda tereddüde düşüldüğü anlatıldı.
Tebliğde; KDV Kanunu’nun 30/c maddesi hatırlatılarak sadece deprem, sel felaketi ve Maliye Bakanlığı’nın yangın sebebiyle ilan ettiği durumlarda kaybedilen mallar dışında, zayi olan mallara ilişkin KDV’nin indirim konusu yapılamayacağının düzenlendiği belirtildi.
Kullanım süresi geçen ve imha edilen malların ize “zayi” olarak kabul edileceği ve KDV’de indirim konusu yapılamayacağı kaydedildi. Bunun için de mükellefler uyarıldı.
Ancak Maliye Bakanlığı, yaklaşık son 7-8 yıldır takdir komisyonu tarafından imha edilmesine karar verilen malların KDV’de indirim konusu yapılabileceğine ilişkin çok sayıda özelge verdi. Aslında KDV Kanunu nda süresi geçmiş mallajrın indirim konusu yapılmasına ilişkin kesin hüküm yok ancak Vergi Usul Kanunu’nda “zayi” olan malların tanımı var. VUK’taki tanım, takdir komisyonlarının görevlerinden yola çıkılarak ve verilen özelgeler de kullanılarak, tarihi geçmiş mallar indirime konu ediliyordu.
KDV iadesi verilmesi için özelge bulunuyor 2 Ekim 2002’de İstanbul Defterdarlığımın verdiği özelgede bu durumu soran bir şirkete, bakanlıktan alınan yazıya atıfta bulunularak, “… yazıda ‘Bilindiği gibi, KDV Kanunu’nun 30/c maddesinde, zayi olan malların alış vesikalarında gösterilen KDV indirim konusu yapılamayacağı hükme bağlanmıştır. Ancak, kullanım süresi geçmesi nedeniyle Takdir Komisyonu’nca imha edilmesine karar verilen ilaçların, ‘zayi olan mallar’ kapsamında değerlendirilmesi mümkün bulunmamaktadır. Dolayısıyla imha edilen söz konusu ilaçların alış faturalarında gösterilen KDV’nin indirim konusu yapılabileceği tabiidir denilmektedir. Buna göre; imha edilmesine karar verilen malların alımı sırasında ödenen KDV’nin indirim konusu yapılması mümkündür” denildi.
Uzmanlar, tebliğle yapılan değişikliğin bundan sonraki uygulamaların yanı sıra geçmişi de kapsayabileceğini dile getirdiler.
Konuya ilişkin özelge verilmesine rağmen şimdi tebliğle düzenlendiği ve indirimin kapsam dışında bırakıldığını dile getiren yetkililer, yapılan denetimlerde tarihi geçmiş malları indirim konusu yapmışlarsa mükelleflerin cezayla karşı karşıya kalabileceğini ifade ettiler.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Mopaş, halka arz için ilk adımı attı!

Editör

Yazar:

Mopaş Marketcilik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.  halka arzı için 01.04.2024 tarihi itibarıyla Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’na başvuru yaptı. Şirketin paylarının halka arzına ilişkin SPK’ya sunulan Taslak İzahname ile birlikte Fonun Kullanım Yerlerine İlişkin Yönetim Kurulu Kararı ve Raporu’na Şirketin internet sitesinde yer alan “yatırımcı ilişkileri” sekmesinden ulaşılabilmekte. Şirketin çıkarılmış sermayesinin 230.000.000 TL’den 270.650.000 TL’ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek olan 40.650.000 TL nominal değerli paylar ile birlikte Şirket’in mevcut pay sahiplerine ait toplamda 27.000.000 TL nominal değerli paylar halka arz edilecek. Toplam 67.650.000 TL nominal değerli payların halka arz edilmesi ile Şirket’in halka açıklık oranının %25,00 olması planlanmakta.

Devamını Oku

Genel Haberler

Kaya Üzen, ÇASİAD Başkanı oldu

Editör

Yazar:

Çanakkale Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nin (ÇASİAD), 16. Olağan genel kurulunda görev dönemi sona eren Başkan Semih Başaran’dan bayrağı Kale Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Kaya Üzen devraldı.

ÇASİAD olarak iş yaşamında entegrasyona büyük önem vereceklerinin altını çizen Üzen, “Rekabetçilikte bir alt lige düşmemek için eğitimlere, bilgilendirme faaliyetlerine ve iş yaşamına entegrasyona büyük önem vereceğiz. Yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm ajandamızdaki önceliklerimiz arasında yer alacak” dedi.

Devamını Oku

Genel Haberler

İş Gıda, Down sendromlulara istihdam sağlıyor

Editör

Yazar:

İş Gıda’nın; bağımsızlık, kapsayıcılık, çeşitlilik ve eşitlik değerleri ışığında Türkiye Down Sendromu Derneği iş birliği ile 2022 yılı sonunda KFC ile başlattığı Bi’ İşim Var projesi büyüyor. Bi’ İşim Var Projesi için düzenlenen etkinlik İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu ev sahipliğinde, Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin ve Bi’ İşim Var projesi çalışanlarının katılımı ile 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nde gerçekleştirildi. Basın toplantısında Bi’ İşim Var projesinin, İş Gıda çatısı altında faaliyet gösteren iki diğer dünya markası Pizza Hut ve Krispy Kreme’i de kapsayacak şekilde genişletildiği duyuruldu.

Etkinlik kapsamında düzenlenen panelde TDSD Başkanı Gün Bilgin Down sendromlu gençlerin çalışmasının ayakları üzerinde durmasının kendileri, aileleri ve toplum için önemine değinirken; İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu, Down sendromlu bireylerin toplumdaki vazgeçilmez yerlerine dair farkındalığı artırma hedefiyle 2022 yılından bu yana süren Bi’ İşim Var projesinin gelişim yolculuğunu, değişen yapısını, gelecek planlarını ve grup için anlamını aktardı.

Bi’ İşim Var projesinin grup için önemi ışığında 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu panel konuşmasında; “Arka planda çok fazla çalışma olsa da ilk olarak 2022 Eylül ayında İş Gıda çatısı altındaki markalarımızdan KFC ile başlayan Bi’ İşim Var projesinin arkasında İş Gıda’nın bağlı olduğu İş Holding’in öngörüsü yatıyor. İstanbul’da seçili KFC restoranlarında 2022 Eylül’ünde başlayan projemiz, bugün üç ayrı şehirde 16 Down sendromlu çalışana ulaştı. Bi’ İşim Var’ın başarısı sonucunda, restoranlarımızla uluslararası geçerliliği olan ve 2014’ten bu yana Avrupa Komisyonu tarafından fonlanan “Valueable” (Değerli Bir Ağ) unvanını almaya hak kazandık. Projenin global bir değer ile taçlanmış olmasından mutluluk duyduk.  150 ülkede faaliyet gösteren KFC markası tarafından da örnek gösterilen bir proje olmasıyla göğsümüzü kabartıyor” dedi.

İş Gıda ile iki yıldır süren iş birliğinin Down sendromlu bireylerin bağımsız yaşamları için çok kıymetli olduğunu belirten Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin paneldeki konuşmasında; “Down sendromlu bireylerin özgür, bütünleşik ve bağımsız yaşamlar kurabilmeleri için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Biz dernek olarak ailelerin yaşadığı “Benden sonra çocuğum ne olacak?” kaygısını ortadan kaldıracak projeler üretiyoruz. Avrupa Down Sendromu Federasyonu Başkan Yardımcılığı ile Avrupa’da Türkiye’yi temsil ediyor ve dünyada 133 ülkenin Down sendromu sivil toplum kuruluşlarıyla iletişim halinde, Down sendromu alanının gelişimine öncülük ediyoruz. En önemli çalışmalarımızdan İstihdam +1 programıyla ise gençlerimizin istihdam edilmesine olanak tanıyoruz. 2012 yılında Türkiye’de uygulamasını ilk başlatan kurum olarak 18 ilde 48 firmaya 170 Down sendromlu bireyin istihdam edilmesini sağladık. Bu bağlamda iş koçları yetiştirmek üzere geliştirdiğimiz eğitim programını yaygınlaştırıyoruz. İŞKUR, istihdam büroları, iş yerlerinin kendi bünyeleri gibi farklı alanlarda iş koçları yetiştirmek üzere iş birliklerimiz devam ediyor” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER