Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Marketlerdeki konsantre deterjan dağıtım payı 6 ayda yüzde 90’a ulaştı

Editör
Abone Ol:

Konsantrematik ürünlere geçiş aşamasında önemli bir misyon edinen Sabun ve Deterjan Sanayicileri Derneği, çevreye daha duyarlı bir deterjan sanayinin geliştirilmesi için gerçekleştirdiği “Yeni Nesil Çamaşır Deterjanları Projesi”ne tüm hızıyla devam ediyor.

YNÇD projesinin çevreye katkılarını ‘olumlu’ olarak değerlendiren Çevre ve Orman Bakanlığı, projeyi destekleme kararı aldı. Bu çerçevede SDSD’nin Çevre ve Orman Bakanlığı’nın logosunu, konsantrematik projesini tüketiciye en doğru şekilde aktarabilmek için perakende noktalarında gerçekleştireceği tüm pazarlama ve iletişim faaliyetlerinde kullanabileceğini düzenlenen basın toplantısında anlatan Dernek Başkanı Ahmet Pura, şunları söyledi:

“Halen Avrupa’nın 27 ülkesinde uygulanan ve Türkiye’de SDSD’nin önderliğinde Ekim 2008’den beri yürütülen ‘Yeni Nesil Çamaşır Deterjanları Projesi’ kapsamında, konsantre ürünlere geçiş çalışmaları tamamlandı. Çevreye daha duyarlı bir deterjan sanayinin geliştirilmesi ve çamaşır yıkama alışkanlıklarının değiştirilmesini hedefleyen projeyle birlikte, büyük kanallardaki konsantre ürün penetrasyonu 6 ayda yüzde 90’a ulaştı. Şu an hipermarketlerdeki deterjanların yüzde 90’ı ve toplam pazardaki deterjanların yüzde 70’i konsantre olarak satılırken geçiş hızla devam ediyor.”

SDSD’nin Türkiye’deki küçük-büyük tüm üreticileri proje hakkında bilgilendirmeyi ve herkesi projeye dahil etmeyi hedeflediğinin altını çizen Pura, “SDSD’ye üye olan ve olmayan tüm firmalara açık olan YNÇD projesi kapsamında, deterjan sektöründe faaliyet gösteren firmalar, SDSD’nin çağrısına uyarak kendi markalarıyla ürettikleri tüm deterjanları, konsantrematik olarak üretmeyi taahhüt etti. Pazarın perakende kısmının dev oyuncularından olan Carrefour ise konsantrematik lisans anlaşmasını imzalayan ve bu kapsamda da kendi markasıyla üretmekte olduğu tüm otomatik çamaşır makinesi deterjanlarını konsantre hale getirmeyi taahhüt eden ilk satış noktası oldu. Tüketicinin de yoğun ilgiyle karşıladığı kampanya çerçevesinde SDSD tarafından kapsamlı tüketici bilgilendirme çalışmaları yürütüldü. Proje kapsamında raflarda yerini alan ‘konsantrematik’ logolu çamaşır deterjanları tüketiciye daha az deterjan kullanımının yanı sıra taşıma ve saklama kolaylığı gibi avantajlar sunuyor” dedikten sonra şu bilgileri verdi:

“Tüketiciler konsantre ürünlerin kolaylıklarından yararlanırken, üreticiler çevre için daha iyi standartlarda üretim yapıyor ve yeryüzündeki enerji, su gibi limitli kaynaklar en etkili şekilde kullanılmış oluyor. Konsantre ürünler ile daha az enerji, su, kimyasal madde, ambalaj malzemesi, lojistik kullanım sağlanıyor. Bu ürünlerle üretim, ambalajlama ve nakliye aşamalarından doğan çevresel etkilerde de önemli azalmalar sağlanıyor. Proje kapsamında yapılan ‘yaşam döngüsü’ çevresel analizi çerçevesinde, konsantrematik ürünlere geçişle beraber yıkama başına yüzde 11’den yüzde 44’e varan çevresel iyileşmeler sağlanabileceği belirlendi. Enerji Tüketimi’nde yüzde 17, katı atıklarda yüzde 11, karbon salınımında ise yüzde 18 oranında azalma sağlanıyor. Konsantrematik logolu ürünlerin kullanımı ile her yıkamada 75 watt’lık bir ampulün bir saatte tükettiği elektriğin tasarrufu ve bir arabanın ortalama 400m sürüşte ortaya çıkaracağı karbon salınımının önlenmesi sağlanabiliyor. SDSD, 6 aydır başarıyla yürüttüğü bu projede tüketicileri bilgilendirme çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER