Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Metro, Tesco’yu 3’üncülük koltuğundan indirdi

Editör
ugur_suel_200
Abone Ol:

Alman perakende devi Metro, İngiliz perakendeci Tesco’yu yerinden ederek, dünya perakendeciler liginde üçüncülüğe yükseldi. Tesco ise dördüncülüğe düştü.

Deloitte’un hazırladığı “Perakendenin Küresel Güçleri 2010” raporu sektörün küresel düzeyde toparlanma sürecine girdiğini ortaya koydu. 2008’de küresel perakende sektöründeki kuruluşların üçte ikisinin karları düşerken, zirveyi paylaşan 250 kuruluşun toplam cirosu 3,8 trilyon doları buldu. En büyük 250 perakende kuruluşu listesinin başında 401,2 milyar dolarla Wal – Mart yer aldı. İlk 250 içinde 199. sırada yer alan Migros’un ardından BİM mağazaları da 241. sıradan listeye girdi. Deloitte’un ‘En Hızlı Büyüyen 50 Perakende Kuruluşu’ listesinde ise BİM 9., Migros 25. sırada yer alıyor.

Rapora göre önde gelen 250 perakende kuruluşu 2008’de satışlarını %5,5 oranında artırarak yaklaşık 3,8 trilyon dolarlık iş hacmi yarattılar. Dünyanın önde gelen 250 perakende kuruluşu arasında Wal Mart yine zirvedeki yerini korurken, yeni listede Migros ve BİM de yer aldı.

Migros ve BİM’in başarısı

2008 yılında 3 milyar 942 milyon dolarlık gelir elde ederek listeye 199. sıradan giren Migros Türk’ün yanı sıra, 2008’i 3 milyar 296 milyon dolar gelir ile kapatan BİM mağazaları da 241. sırada yer aldı. İki kuruluşun gelirleri Ortadoğu bölgesi sıralamalarında da ağırlığını hissettirdi. Mağaza sayısını %32 oranında artıran BİM, Ortadoğu bölgesindeki perakende satışları itibarıyla 5. sırada yer alan Migros’tan sonra 6. sırada geliyor. BİM aynı zamanda raporda yer alan ‘En Hızlı Büyüyen 50 Perakendeci’ listesine de 9. sıradan girmeyi başardı. En hızlı büyüyenler listesinde Migros ise 25. sırada yer aldı.

Raporu ve sektördeki gelişmeleri değerlendiren Deloitte Türkiye Danışmanlık Sorumlu Ortağı ve Tüketim Endüstri Lideri Uğur Süel şunları söyledi:

“Küresel perakendecilik sektörü 2008’de çalkantılı bir yıl yaşadı. Satışlar yavaşlarken, karlılık birçok kesimde keskin şekilde düşüşe geçti. Ancak 2009 yılında küresel olarak ekonomideki hafif yükselişle birlikte bu sektörün de karlılığını geliştireceği kanısındayız. İnternet henüz perakende sektöründe önemli bir satış kanalı olamadı, ancak özellikle büyük markalar internetteki sanal topluluk ağlarını her geçen gün daha fazla kullanıyor. Bu yılki raporda, Migros’tan sonra Türkiye’den ikinci bir markanın, BİM’in de zirvedeki 250 şirket arasına katılmasını gurur verici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Raporun ülkemiz perakende sektörü için yararlı olacağına inanıyoruz. Deloitte olarak perakende sektöründe küresel müşterilerimizden edindiğimiz güçlü deneyimleri Türkiye’deki kuruluşlarımıza aktarmaya devam edeceğiz”.

Karlılık konusundaki soruları yanıtlayan 184 sektör temsilcisinin üçte ikisi 2008 yılında karlılıklarının azaldığını ifade etti. 30 perakendeci firma zarar açıklarken, rapora göre, perakende sektöründeki karlılığın azalması hemen her coğrafya ve kategoride karşılaşılan bir durum. Avrupa’daki perakende şirketlerinin 2007’de %4,1 olan karlılık oranları 2008’de %2,7’ye geriledi. Kuzey Amerika’da perakende sektörünün karlılığı ise ortalama %3,6’dan %2,4’e düştü. Afrika ve Ortadoğu’da ise karlar yükseldi.

Geçen yıl ciro açısından en yüksek performansı sergileyen ilk 10 marka zirvedeki 250 marka arasında konumunu sağlama alırken bu 10 şirket, 2008 toplam perakende cirosunun %30’unu gerçekleştirdi. Wal-Mart 401,2 milyar dolar ile zirvede yer alırken bu kuruluşu 127,9 milyar dolarla Carrefour ve 99 milyar dolar ile Metro izledi. Bir çok perakende markası, internet ortamında sosyal topluluk ağlarının avantajlarını değerlendirmeye başlamış görünüyor. Alternatif perakende kanallarına sahip markalar e-ticaret becerilerini geliştirmeye çalışırken, online satışlar hala toplam cironun çok küçük bir yüzdesini oluşturuyor. En büyük 100 perakendecinin gelirleri içinde internetten satışların payı toplam satışların ancak %6,6’sına ulaşıyor. FMCG perakendecilerinde ise online satışların payı %0,9 gibi çok düşük bir düzeyde görünüyor. Gelişen pazarlarda faaliyet gösteren perakende zincirleri kendi bölgelerinde öne çıkmaya başlarken, birçoğunun rakipleriyle küresel pazarlarda mücadele edebilecek bir konuma geldiği ifade ediliyor. Bu tip markalar açısından bir sonraki adım bölge ülkelerine yatırım yaparak kendi coğrafyalarında büyümek olacak.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER