Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Meyve sebzede ihracat şampiyonları ödüllendirildi

Editör
UYMSİB ve UMSMİB ödül gecesinde ödüllendirilen firmalar bir arada.
Abone Ol:

Türk meyve sebze ürünleri ilk kez Makao ve Bahamalar pazarında.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) ve Uludağ Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin (UMSMİB) ortaklaşa düzenlediği 2018 İhracat Şampiyonları Ödül töreninde ihracatta başarılı bir performans sergileyen sektör öncüsü firmalar ödüllendirildi. Yaş meyve sebze ihracat şampiyonları Alara Tarım Ürünleri, Alanar Meyve ve Gıda, Marmarabirlik olurken, meyve sebze mamullerinin ihracat şampiyonları ise Erbak-Uludağ Pazarlama Satış ve Dağıtım AŞ, Elite Naturel Meyve Suyu İç ve Dış Tic. AŞ, Anadolu Efes Biracılık ve Malt. Sanayi AŞ olarak belirlendi.

Sektörün ilk kez 2018’de Makao, Bahamalar, Tunus, Burkina, Faso, Gine, Sri Lanka’ya ihracat gerçekleştirdiğini ifade eden UMSMİB Başkan Yardımcısı Orhan Gençoğlu, “Almanya başta olmak üzere, Birleşik Devletler, Hollanda, Irak, Birleşik Krallık, Yunanistan ve Fransa başlıca ihracat pazarlarımız arasında yer alıyor. 2018’de meyve sebze mamulleri ihracatımız yüzde 11 artışla 1.5 milyar dolar oldu. Birlik olarak da ihracatımızı yüzde 13 artırarak 176,3 milyon dolara ulaştırdık” diye konuştu.

UYMSİB Başkanı Cafer Aşkar, “Birliğimiz 2018 itibariyle bir önceki yıla göre ihracatını yüzde 13 artırarak 130,9 milyon dolara ulaştırdı. Almanya, Hollanda, Rusya Federasyonu, Birleşik Krallık, Romanya, Norveç, Fransa, Ukrayna, Avusturya ve İsveç en önemli ihracat pazarlarımız arasında yer alıyor” dedi.

Yaş meyve sebze ihracatında yüzde 13 artış

UYMSİB Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Aşkar ve UMSMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Gençoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen 2018 İhracat Şampiyonları Ödül töreninde, yaş meyve sebzede 102, yaş meyve sebze mamullerinde ise 85 firma ödüllendirildi. Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan UYMSİB Başkanı Aşkar, birlik olarak 2018’de bir önceki yıla göre yaş meyve sebze ihracatını yüzde 13 artırarak 130,9 milyon dolara ulaştırdıklarını belirterek, Almanya, Hollanda, Rusya Federasyonu, Birleşik Krallık, Romanya, Norveç, Fransa, Ukrayna, Avusturya ve İsveç’in sektörün en önemli ihracat pazarları olduğunu söyledi. Zeytin, kiraz, Bursa Siyah İnciri, biber nar, elma, armut ve domatesin en çok ihraç edilen ürünler olduğunu ifade eden Cafer Aşkar, “Ülkemiz bulunduğu coğrafi konumuyla birçok pazara etki edebilecek güce, üretim çeşitliliği ile büyük bir avantaja sahiptir. Ürettiğimiz ürünlerin tarladan tüketiciye kadar izlenebilirliğe sahip olması yönüyle uluslararası pazardaki gücünü daha da etkin kılmaktadır” diye konuştu.

“Meyve sebze mamulleri ihracatı yüzde 11 artışla 1.5 milyar dolar oldu”

UMSMİB Başkan Yardımcısı Orhan Gençoğlu, geçen yıl meyve sebze mamulleri ihracatının yüzde 11 artışla 1.5 milyar dolar olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Birlik olarak da ihracatımızı yüzde 13 artırarak 176,3 milyon dolara ulaştırdık. Almanya başta olmak üzere, Birleşik Devletler, Hollanda, Irak, Birleşik Krallık, Yunanistan ve Fransa başlıca ihracat pazarlarımız arasında yer alıyor. Tunus, Burkina Faso, Gine, Makao, Sri Lanka ve Bahamalar da 2018’de ilk kez ihracat gerçekleştirdik.”  Dünya pazarlarının siyasi ve ekonomik krizlerle boğuştuğunu, özellikle yakın ve komşu pazarlarda yaşanan gelişmelerin ticareti daha da zorlaştırdığını dile getiren Orhan Gençoğlu, “Böylesine zor şartlarda, daha fazla istihdam alanları açmak ve refah düzeyimizi artırmak adına özveriyle çalışan ihracatçılarımız gerçek bir başarı hikâyesi yazıyor. Bugün sektörümüz, meyve ve sebze ürünlerini işlemede en son teknolojilerin kullanıldığı, üretim kalitesinin giderek arttığı ve ihracata önemli katkılar sağlayan bir sanayi konumuna geldi. İhracata dönük üretimi ve net döviz girdisi yüksekliği ile sektörümüz ülke ekonomisi açısından önemli bir role sahiptir. Günümüzde artık birçok üründe ‘Made in Turkey’ ibaresi aranır oldu. Bizler de bu başarının sürdürülebilir olmasını sağlamak için çalışıyoruz. Sektörümüz, doğru politikalarla desteklendiği takdirde dünya pazarında söz sahibi olabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

“Stratejik sektör tarımda kalıcı çözümler üretilmelidir”

Orhan Gençoğlu, tarım sektörünün küresel ısınmadan dolayı bütün ülkeler tarafından stratejik sektör olarak görüldüğüne dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemiz bir tarım ülkesidir. Tarımda kapasitenin altında seyreden üretim, ithal ikameci politikalar, üreticiyi kısa ve uzun vadede olumsuz etkilemekte ve tüketicinin de temel gıda maddelerini daha pahalıya satın almasına neden olmaktadır. Tarım ürünleri ithalat politikası, çözüm olarak görülmemeli, kalıcı çözümler üretilmelidir. Tarımda ithalata dayalı geçici çözüm sağlayan politikaların yerine uzun vadeli kendine yeterliliği sağlamaya yönelik üretim politikaları izlenmeli ve üretim desteklenmelidir.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Başsağlığı

Editör

Yazar:

Groseri Market Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Levent Uğurses’in babası, Groseri’nin kurucu ortağı, Adana’nın en eski distribütörlerinden, Adana’nın sevilen insanlarından Zihni Uğurses, vefat etti.

Cenazesi 19 Eylül Salı günü öğle namazına müteakiben Adana Kabasakal Mezarlığı’na defnedildi.

Retail Türkiye olarak Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Devamını Oku

Genel Haberler

Haluk Dortluoğlu, Bim CEO’su oldu

Editör

Yazar:

BİM’in Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Mustafa Latif Topbaş görevini Mahmud Muhammed Topbaş’a devretti. 1 Eylül 2023 itibariyle BİM’in yeni Yönetim Kurulu Başkanı Mahmud Muhammed Topbaş oldu. Şirkette uzun süredir İcra Kurulu Üyesi ve COO olarak görev yapan Galip Aykaç bu görevlerinden ayrılarak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Yönetim Kurulu toplantısında ayrıca şirketteki mevcut İcra Kurulu yapısı sona erdirilerek “Chief Executive Officer” (CEO) pozisyonunun oluşturulmasına karar verildi. 2005 yılından bu yana şirkette CFO ve İcra Kurulu Üyesi olarak görev yapan Haluk Dortluoğlu’nun CEO olarak atanmasına karar verildi.

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO’dan Türkiye Perakende Buluşması

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi, “Türkiye Perakende Buluşması” gerçekleştirdi. 2 Ağustos Çarşamba günü Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen toplantıya çok sayıda perakendeci katıldı. Sektörler sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdiler.

Happy Center CEO’su Yavuz Altun, “İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi olarak 85 zincir market sahibi meslektaşımızla istişare toplantısı gerçekleştirdik. Toplantıya Türkiye’nin 7 bölgesinden katılım ve destek oldu. Başta İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Özer, Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, İl Tarım Müdürü Ahmet Yavuz Karaca olmak üzere Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Ömer Düzgün ve İstanbul Perakendeciler Derneği Başkanı Faruk Güzeldere ve tüm İstanbul Ticaret Odası Perakende komitesi üyelerimize, TPF, PERDER üyelerimize katkı ve desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER