Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Özgenç: İhtiyaçtan fazla dükkan için kota konmalı

Editör
nurettin_ozgenc_200
Abone Ol:

Türkiye genelinde dükkan sayısının çok fazla olduğunu söyleyen KOBİDER Başkanı esnaf arasında yok edici bir rekabet yaşandığım belirterek, haksızlık boyutuna ulaşan rekabetin işlerin düşmesine neden olduğunu, bütün meslek gruplarının ayakta kalma mücadelesi verdiğini söyledi. Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, esnafın son yıllarda işlerinin düşmesinin en başında dükkan ve esnaf enflasyonunun geldiğini belirterek, “İşporta gibi her yerde dükkan açılmamalı. İhtiyaçtan fazla dükkan için kota konmalı” dedi.

Özgenç, Türkiye genelinde dükkan sayısının çok fazla olduğunu, bundan dolayı esnaf arasında yok edici bir rekabet yaşandığını, haksızlık boyutuna ulaşan rekabetin işlerin düşmesine neden olduğunu, bütün meslek gruplarının ayakta kalma mücadelesi verdiğini söyledi. Esnafın son yıllarda işlerinin düşmesinin nedenlerinin en başında “dükkan ve esnaf enflasyonu” geldiğini ifade eden Özgenç, “Çünkü bağını bahçesini, aracını satan, emekli ikramiyesini alan işporta tezgahı gibi olur olmaz yerlerde dükkan açıyor. Bu nedenlerden dolayı birçok meslek erbabı sıkıntılı günler geçiriyor. Cadde ve sokak aralarında bulunduğu yerin kapasitesinin çok üstünde iş yerleri açılması diğer esnafı olumsuz etkiliyor. Dolayısıyla mesleklerin kontrolü sağlanmalı ki önüne gelen herkes bir masa bir kasa dükkan açmasın” dedi.
Özgenç, ‘”Aynı yerde aynı işi yapan birçok esnafın para kazanmasının mümkün olmayacağını” belirterek, şunları kaydetti: “Buna birileri (dur) demeli. Her önüne gelen (filancanın işi güzel bende açayım) mantığıyla dükkan ve mağaza açmamalı. Türkiye’de birçok şeyin standardı varken dükkan açmanın da bir şartı kuralı olmalı. Günümüzde hangi meslek popüler ise herkes o mesleğe hücum ediyor. Terzi dükkanı kapatıyor telefoncu oluyor, kasap işini değiştiriyor kanepeci oluyor tutmuyorsa yine kapatıyor başka mesleğe geçiyor. Bu böyle olmamalı herkes mesleğini yapmalı.’Dükkan sayısının ilin, ilçenin ve semtin ihtiyacına göre olması ve dükkan açmak isteyen kişilere ihtiyaca göre izin verilmesi gerektiğini savunan Özgenç, şöyle devam etti: “Cadde de, sokakta, mahallede yeter sayıda bakkal, manav, kasap, lokanta, kuyumcu, telefoncu, berber, fotoğrafçı, beyaz eşyacı, mobilyacı, konfeksiyoncu varsa, diğerlerine izin verilmemeli. Türkiye’nin bu gerçeği göz ardı edilmemeli ve acilen bir standart getirilmeli. Gerekiyorsa bu hususta kanuni düzenlenmeler yapılmalı. Nasıl ki illerine trafiğine göre taksi plakalarına tahdit konulmuşsa ihtiyaçtan fazla dükkan açmaya da kota konmalı.”

Özgenç, dükkan açmak için belediyelerden istenen evrakın yanında yapılacak işin o mahaldeki durumunun etüt edilerek konut alanlarında ticari faaliyetlere izin verilmemesini istedi.

Kaynak: Hürses Gazetesi

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER