Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Palandöken, “Esnaf hamiliğine soyunanlar, bugün esnafı bu hale düşürenlerdir”

Editör
bendevi_yeni_200
Abone Ol:

Son 10 yılda Alışveriş Merkezleri (AVM)’nin 5 kat arttığını ve Ankara’nın Avrupa’da ve Türkiye genelinde AVM şampiyonu olduğunu söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken,”Piyasalarda hizmet arz ve talebinde denge kurulamadığı takdirde bundan hem AVM’ler hem de esnaf büyük zarar görür. Bu dengeyi de kuracak olan hükümetler tarafından çıkarılacak kanunlar ve bu kanunların uygulanmasıdır. Özellikle, esnaf hamiliğine soyunanlar, bugün esnafı bu hale düşürenlerdir. Onun için esnafın hamiliğe değil acilen yasal düzenlemelere ihtiyacı vardır” dedi.

AVM’lerin, ‘Perakende Piyasalarının Düzenlenmesine İlişkin Yasa Tasarısı’ gündeme gelince birden esnaf hamiliğine soyunmalarını eleştiren Bendevi Palandöken,”Bugüne kadar kuralsızlıktan yararlanan AVM’ler plansız bir şekilde açılmışlardır. Piyasa dengeleri oluşturulamadığı takdirde bundan hem AVM’ler hem de esnaf büyük zarar görür. Çünkü Çin malları AVM’lerde cirit atıyor” diye konuştu.

KURAL KONULMADIĞI TAKDİRDE HEM AVM’LER HEM DE ESNAF BUNDAN BÜYÜK ZARAR GÖRÜR

2009 yılında açılan 24 yeni AVM ile 39 ilimizdeki toplam sayı 238’e, toplam metrekarenin de 5,7 milyona ulaştığını ifade eden Palandöken,”Açılışların yüzde 80’i Ankara ve İstanbul’da gerçekleşti. Bin kişiye düşen kiralanabilir alanın Türkiye ortalaması 78 metrekaredir. Ama Ankara, Yunanistan’da 125, İtalya’da 150, Çek Cumhuriyeti’nde 143, Avrupa ortalaması olan 200 metrekareyi geçmiştir. Avrupa ve Türkiye’nin AVM şampiyonu olarak bin kişiye düşen AVM alanı 215 metrekare olmuştur. İstanbul 155, Denizli 122, Eskişehir 120, Tekirdağ 105, Gaziantep ve Bursa 100 metrekare ile ortalamanın üzerinde alışveriş merkezlerine sahip illerimizdir. Ülkenin her tarafına açılan AVM’lerin bu yıl sonunda toplam sayısının 314 olması planlanmıştır. Dünyanın hiçbir ülkesinde olmadığı halde mahalle aralarına kadar giren servis araçları ve benzeri uygulamalar ile faaliyetleri bugünlerde hızlanan AVM’lerin lobi faaliyetlerini dikkatle izliyoruz. Bakalım bu sayıya ulaşmadan gündemde olan “Perakende Piyasalarının Düzenlenmesi Hakkındaki Yasa Tasarısı’ yasalaşabilecek mi?” diye beklentilerini dile getirdi.

MAHALLE ARASI MARKETLER HIZLA ÇOĞALIYOR

1980’li yıllarda başlayan zincir marketlerin sayısının 1985 yılında 50’yi geçmezken, 1990 yılından itibaren organize perakendeciliğin hızla gelişme göstermesiyle, 1998 yılında süpermarket sayısının 2 bin 135 adete, 10 yıl içinde ise yüzde 400 artış göstererek 8 bin 252 adete ulaştığını, 2009 yılında açılanlarla beraber sayının 9 bini geçtiğini söyleyen Palandöken,”Mahalle arasında açılan marketler artık kendilerine de zarar verme pahasına hızla çoğalmaktadır. 2012 yılına kadar sayının 12 bine yaklaşması bekleniyor. Bu hızlı sayısal artış aynı paralelde pazar paylarına da yansıyarak 1998’de yüzde 15 olan payları 2009’da yüzde 60’a ulaşmıştır. Bunların içinde 196 Hipermarket ise ‘Alışveriş Merkezleri’ (AVM) ile beraber açılarak, modern şehircilik anlayışı açısından sakıncalarının yanısıra, açıldıkları bölgede 57 meslek dalında çalışan esnaf ve sanatkara büyük zarar vermiştir” şeklinde konuştu.

PAZARIN BÜYÜKLÜĞÜ YABANCININ İŞTAHINI ARTIRIYOR

Türk perakende sektörü Avrupa’da 7’nci dünyada 10’uncu büyük perakende sektörüdür. Gıda harcamalarında Avrupa’nın en büyük 5’inci, gıda dışı harcamalarda ise 8’inci büyük pazarı olduğuna işaret eden Palandöken,”Esnaf yönünden bilhassa Anadolu’da açılmış olan yabancı sermayeli süper marketler, malları bulundukları illerden karşılamadıkları için, kazandıkları nakit parayı il dışına çıkararak zaten küçük olan piyasanın daha da daralmasına ve mütevazı sermayesi ile devlete yük olmadan ayakta kalmaya çalışan bakkal, kırtasiye, kasap, terzi ve ayakkabı tamircisi gibi esnafın işini kaybetmesine neden olmaktadır” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER