Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Palandöken, “Esnafın veresiye defteri kabardı!” dedi”

Editör
esnaf_200
Abone Ol:

Piyasadaki sıkıntının devam ettiğini, kredi kartı borçlu sayısındaki yüzde 41 artış sonrasında vatandaşın mahalle esnafına yöneldiğini söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Vatandaş kredi kartını kullanamadığı için mahalledeki esnafa yöneldi. Esnaf bugüne kadar vatandaşı finanse etti. Ama artık esnafın da vatandaşı finanse edecek sermayesi kalmadı. Sermayesi tükenen esnafın veresiye defteri kalınlaşıyor” dedi.

“ESNAF RAFA YENİ MAL KOYAMIYOR”

Kredi kartını, ferdi kredi borcunu ödeyemeyip takibe düşen vatandaşlarımızın sayısının 1 milyon 815 bin 34’e tırmanmasının endişe verici olduğunu, piyasanın daha da daralmasına yol açtığını vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken,”Kredi kartı borçluları için yapılan düzenleme, başvuru süresinin kısa olması nedeniyle amacına ulaşamadı. Bankalar, enflasyonun yıllık 5,8 olduğu dönemde kredi kartı faiz oranını yıllık yüzde 40, temerrüt faizi oranını yüzde 48 uygulayarak kârlarını yüzde 41 artırma başarısını göstermişlerdir. Esnaf ise faizsiz olarak verdiği borcu veresiye defterine yazmış, rafına yeni mal koyamamıştır” diye konuştu.

“İŞSİZLİK ARTIYOR”

Piyasanın daralmasının diğer önemli bir sebebinin de geçen yıldan bu yana işsiz sayısın 1 milyon daha artarak, 3 milyon 429 bin kişiye çıkması olduğunu belirten Palandöken, “Geçen yıldan bu yana artan işsizliğin olumsuz etkileri piyasalara yansımıştır. Esnafımızın müşterisi olan işçilerimizden 1 milyonunun daha işsiz kalması esnaf ve sanatkara da yansımıştır. İşlerimiz düşmüştür. Piyasanın kriz zamanlarında daralmasını önleyici etkisi olan “işsizlik sigortası ödeneği”nin verilme şartlarının hafifletilerek daha çok işsizimize ödeme yapılması, sonuç itibariyle hem piyasalar için hem de devletin vergi gelirleri açısından faydalı olacaktır. İşsizlik ödeneği şartlarının ağır oluşu nedeniyle şu an 223 bin 706 kişinin yararlanıyor olması da manidardır” şeklinde konuştu.

“İŞSİZLİK ÖDENEĞİNİN KAPSAMI GENİŞLETİLMELİ”

İşsiz kalan vatandaşlarımızın cebinde de kredi kartı olduğunu, aynı zamanda kredi kartı mağduru durumuna da düşeceklerini belirten TESK Genel Başkanı, “Memurumuzun yüzde 40?ı kredi borçlarıyla boğuşurken, işsizliğin artması sonucu bu sıkıntının içine işçimiz, esnafımız da dahil oluyor. Bu konuda acil tedbir alınmasını bekliyoruz” diyerek, beklentilerinin kredi kartı faizlerinin düşürülmesi olduğunu, kredi borçlarının yeniden yapılandırılmasının, faizsiz destek kredileri ile işsizlik ödeneğinin yükseltilmesinin bu koşullarda gerekli bulunduğunu vurguladı.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Atila Yenişen, Metro Orta Avrupa sorumlusu oldu

Editör

Yazar:

Metro Türkiye’de uzun yıllar görev aldıktan sonra yurt dışında Pakistan, İspanya ve Portekiz’de üst düzey görevlerde bulunan, Bulgaristan ve Çekya’da CEO’luk yapan Atila Yenişen, Metro Orta Avrupa sorumlusu oldu.

Yenişen, “Metro Çekya’nın CEO’su olarak hizmet etmek büyük bir onur ve ayrıcalıktı. Şirketimiz için net bir strateji ve yön belirledik. Çalışanlarımızın kendilerinin en iyisi olduğu bir bağlam ve kültür yaratmaya çalıştık. Müşterilerimizi işlerinde başarılı olmalarını sağlamak için güçlü içerik ve hizmetle durmaksızın destekledik. Her şeyden önce, Çekya toplumu için değer yaratmak üzere güvenilir bir iş ortağı olmak için çok çalıştık. Bize güvenen ve destek veren liderlerimiz, Yönetim kurulu arkadaşlarıma, Metro Çekya’nın büyük ekibine teşekkür ederim” dedi.

Orta Avrupa ülkelerinde toplam ciro yaklaşık 4.7mi ar Avro. Düsseldorf merkezli bir görev alan Yenişen, Prag’ta yaşayacak. Sorumlu olduğu ülkeler ise Metro Avusturya, Macaristan, Slovakya ile Mekro Polonya ve Çekya.

Devamını Oku

Genel Haberler

İsmar üyelerinden nostaljik buluşma

Editör

Yazar:

Türkiye perakende sektörüne 30 yıl öncesinde damgasını vuran İstanbul Marketler Birliği İSMAR’ın üyeleri geleneksel hale gelen yemekli toplantılarına bir yenisi daha ekleyerek 11 Kasım Cumartesi günü Ali Rıza Karadağ’ın ev sahipliğinde Florya Görkem Kilis Restorant’ta gerçekleşti.

Oldukça samimi ve sıcak bir ortamda geçen yemekli toplantıya ilginin de çok yoğun olduğu görüldü. İçlerinde önemli iş adamlarının da olduğu gruptan yeni bir ticari birliktelik çıkar mı bilinmez ama bu örnek dostluğun daha uzun yıllar devam edeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Organizasyonda emeği geçen ortaklardan birinin verdiği bilgiye göre bundan sonraki toplantılarda ekonomi, sosyal ve kültürel alanlarda gerek İsmar topluluğundan gerekse misafir konuklardan oluşacak söyleşi ve sohbetlerle daha da renkleneceği ifade ediliyor.

Katılımcılar:

Ayaktakiler: Fırat Karadağ, Murat Karadağ, Hasan Yalçın, Cemal Parlak, Besim Açıkgöz, Faik Karadağ, Orhan Toka, Muhsin Aslan, Metin Şakar, Ahmet Özdemir, Ünal Nayman, Nahit Kiler, Abdurrahman Kopuz, Kenan Şişeci, Şaban Ulu, Mustafa Kağan, Alirıza Şişeci, Mustafa Aslan.

Oturanlar: Mehmet Genç, Ahmet Hamdi Kanal, Halil Göktürk, Alirıza Karadağ, Metin Toka, Hüsnü Yazıcı, Fehmi Kale

Devamını Oku

Genel Haberler

Restorantlar, Michelin Yıldızı ile ödüllendirildi

Editör

Yazar:

Michelin, Michelin Rehberi İstanbul, İzmir, Bodrum’un yeni restoran seçkisini duyurmanın mutluluğunu yaşıyor. Michelin müfettişleri, 15’i İzmir’de ve 19’u Bodrum’da olmak üzere toplamda 111 restoranı rehberin yeni seçkisine dahil etti. İzmir’den 3, Bodrum’dan 2 restoran birer Michelin Yıldızı alırken, Bodrum’dan 2, İzmir’de 6 olmak üzere toplamda 8 restoran Bib Gourmand ödülüne layık görüldü.

İstanbul seçkisine yeni eklenen 25 restorandan 2’si birer Michelin Yıldızı alırken, 8 restoran Bib Gourmand ödülüne layık görüldü. Böylece İstanbul’da listeye restoran listesi 77’ye yükseldi.

Ödül töreninde yaptığı konuşmada seçkiye dair bilgiler paylaşan Michelin Rehberi Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec, “Müfettişlerimiz bu yıl bir kez daha İstanbul mutfak seçkisinin cazibesine kapıldı. Karma kültüre sahip bir dünya şehri olan İstanbul, klasik Türk meyhanelerinden, son moda veya uluslararası restoranlara, aynı zamanda tam anlamıyla bir mutfak deneyimi sunan rahat restoranlara kadar oldukça zengin bir gastronomik panoramaya sahip. İkinci seçkiye bu yıl eklenen 2 yeni Michelin Yıldızı da dahil olmak üzere şehrin dört bir yanına yayılmış 24 yeni restoranın yer aldığı 2024 Seçkisi, aynı zamanda gelenekleriyle de gurur duyan cesur şefler neslinin yönlendirdiği gastronomi standartlarındaki yükselişi de gözler önüne seriyor” dedi.

Poullennec, İzmir ve Bodrum ile ilgili olaraksa, “Michelin Rehberi ailesine kayda değer derecede etkili bir şekilde giriş yapan İzmir ve Bodrum’da ekiplerimiz, bu iki bölgeyi birbirinden ayıran farklılıklardan özellikle çok etkilendi. Yerel kökler, bölgeye olan bağlılık ve yerel üreticilerle kurulan güçlü bağların, İzmir ve çevresinde seçkiye giren restoranların çoğunun paylaştığı ortak özellikler olduğunu söyleyebiliriz. Michelin Yeşil Yıldızı’nın bölgedeki üç restorana verilmesi, bu güçlü bağlılığı kanıtlıyor. Bodrum ise gastronomik açıdan bütünleyici bir konsept sunuyor: Sahilde lüks ve uluslararası mekanlar yer alırken, Bodrum’un merkezi özellikle pitoresk, erişmesi kolay, küçük ve bağımsız restoranlara ev sahipliği yapıyor” diye konuştu.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER