Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Palandöken, “Yıllarca süren alt yapı çalışmaları esnafın işini durma noktasına getirdi”

Editör
cadde_kazilari_200
Abone Ol:

Belediyelerin cadde ve sokaklarda yaptığı alt yapı çalışmalarının esnaf ve sanatkarın işini durma noktasına getirdiğini kaydeden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bu tür çalışmalar yapılırken esnaf ve sanatkarın zarar görmemesi için önceden planlama yapılması ve teknik önlem alınması şart. Çünkü, mevcut çukurlar ve çamur esnafın müşterisini kaçırıyor. En önemlisi isim ve numara değişikliklerinden sonra zorunlu ruhsat yenilemelerinde belediyeler harç ve masraf almamalıdır” dedi.

“YEREL YÖNETİMLER ESNAFI DÜŞÜNMELİ”

Cadde ve sokaklarda çeşitli kamu kuruluşlarınca yapılan ve bazen birkaç yıl süren kanal, yol, köprü, alt geçit, metro kazıları nedeniyle, esnaf ve sanatkarlarımızın Türkiye genelinde büyük sıkıntılar yaşadığını söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, herhangi bir plana ve programa bağlı olmaksızın yapılan bu kazıların esnafın işini durma noktasına getirdiğini belirtti. Palandöken konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Esnafımıza önceden gerekli uyarılar yapılmadan ve güvenlik önlemleri de alınmadan başlatılan kazı çalışmaları müşterilerimizi uzaklaştırmakta ve dolayısıyla esnaf ve sanatkarlarımıza büyük darbe vurmaktadır. Gelişmiş batı ülkelerinin hiç birisinde rastlamadığımız ve aslında teknik personelin gösterebileceği az bir dikkat ve itina ile çözümlenebilecek bu düzensizlik maalesef ülkemizde olağan uygulamalar haline geldi” diye konuştu.

“YEREL YÖNETİMLERCE ACİL ÖNLEM ALINMALI”

Bu kazı düzensizliğinin batı ülkelerindeki gibi tahta perde ve yürüyüş kanallarıyla çözümlenmesi gerektiğini belirten Palandöken, “Bazen yıllarca süren bu tür çalışmalar o cadde veya mahalledeki ekonomik yaşamı felç ederek, esnafı bitirmektedir. Esnaf ve sanatkarımızı büyük zararlara uğratan bu kazı uygulamalarında alınması gereken teknik önlemlerin yanı sıra, ekonomik krizin etkisiyle zaten ayakta durmakta zorlanan esnaf ve sanatkarımızın bu kazı işlemleri nedeniyle yaşadıkları ekonomik sorunların aşılması için yerel yönetimlerce acil önlemler alınması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

“ESNAF VE SANATKARIN ZARARI KARŞILANMALI”

Bu durumda olan esnaf ve sanatkarın yurt çapında uğradığı zararların yerel yönetimler başta olmak üzere kazı yapan kamu kuruluşlarınca karşılanmasının önerilebilecek bir önlem olduğunu söyleyen Bendevi Palandöken, zarar gören meslek mensupları için sosyal güvenlik prim ve vergi mükellefiyetlerinde indirime gidilmesi veya taksitlendirme yapılmasının bir başka önlem olarak düşünülebileceğini belirtti. Ayrıca belediyelerce cadde, sokak isimleriyle bina numaralarında yapılan değişikliklerin de esnaf ve sanatkarlar için başka bir sıkıntı kaynağı oluşturduğunu anlatan Palandöken, “Sokakların isimlerinde ve binaların numaralarında yapılan değişiklikleri, İşyeri Çalışma Ruhsatlarının da yeniden düzenlenmesini gerektiriyor. Bu da esnafımıza ilave harç ve masraf demektir. Bu sıkıntının aşılabilmesi için belediyeler isim ve numara değişiklikleri nedeniyle yapılan zorunlu ruhsat yenilemelerinden harç ve masraf almamalıdır” diye teklif getiren Palandöken, böylesi bir yaklaşımın hak ve adalet duygularıyla da örtüşeceğini belirtti.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER