Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Plastik sektörü 2009 yılında 8,1 milyar dolarlık ihracat yaptı

Editör
pagev_selcuk_aksoy_200
Abone Ol:

Plastik sektörünün direkt ihracatı geçtiğimiz yıl, 532 milyon doları plastik hammaddesi olmak üzere 3 milyar 234 milyon dolar oldu. Sektörün dolaylı ihracatı da eklenince toplam ihracat, 8,1 milyar dolara ulaştı. Krizle birlikte pazar çeşitliliğine giden sektör, yaklaşık 200 ülkeye plastik mamul ihracatı yaptı. Plastik firmalarının tıkanan pazarlara alternatiflerini bulmaları sayesinde geçtiğimiz yıl sektörün ihracatı, krizin olumsuz etkisine rağmen sadece yüzde 1,4 oranında azaldı. Plastik sektörünün en çok ihracat yaptığı 10 ülkeyi de sırasıyla Libya, Irak, Almanya, Rusya, Romanya, Azerbaycan – Nahçıvan, Birleşik Krallık, İran, Fransa ve Bulgaristan oluşturdu. Geçen yıla göre Libya, Irak ve Rusya pazarlarına yaptığımız plastik mamul ihracatında önemli artışlar gerçekleşti.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı’nın (PAGEV) hazırladığı rapora göre plastik sektörü 2009 yılında da yerli hammadde bulmakta sıkıntı çekti. Sektör, geçtiğimiz yıl hammadde ihtiyacının yüzde 85’ini ithalatla karşıladı. Plastik sektörü, geçen yıl ithal ettiği 3,8 milyon ton plastik hammaddesi için 5,1 milyar dolar döviz ödedi. Yerli hammadde üretiminin hem miktar hem de çeşit bazında sınırlı olduğu plastik sektöründe; LDPE, PVC, PP ve HDPE dışındaki hammaddeler yüzde 100 oranında ithal edildi. Türkiye, yerli üretimin sınırlı olması nedeniyle hammadde ithalat oranında dünya birincisi durumunda bulunuyor.

PAGEV Başkanı Selçuk Aksoy, plastik sektöründe 2009 yılında testere dişi etkisinin yaşandığını belirtti. Selçuk Aksoy, plastikte bazı alt sektörlerde çok önemli küçülmeler yaşanırken plastik ambalaj gibi alt sektörlerde ise büyüme rakamlarının pozitif yönde olduğunu söyledi. Aksoy, Türk plastik sektörünün en önemli rakipleri Avrupa pazarlarında yüzde 20 – 30’lara ulaşan pazar kayıplarına rağmen Türkiye’nin yılı “yüzde 0” büyümeyle kapatmasının büyük başarı olduğunu dile getirdi. PAGEV Başkanı, plastik sektörünün 2010 yılında toparlanma sürecine gireceğini ve büyüme oranlarının çift haneli rakamlara ulaşacağını vurguladı. Aksoy, sektörün 2010 hedefinin yüzde 10 büyüme ve 5,7 milyar doları direkt olmak üzere 11,2 milyar dolarlık ihracat olduğunun altını çizdi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER