Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği, 2023’de 500 milyon dolar ihracat hedefliyor

Editör
Abone Ol:

Geçtiğimiz yıl 80 milyon dolar ihracat gerçekleştiren Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR), 2023 yılında ihracatını 500 milyon dolara çıkartmayı hedefliyor.

Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Altun, dekar başına verilen 110 TL desteğin 500 TL’ye çıkarılması ve uzun vadeli kredi kullandırılmasıyla, 2023 ihracat hedefinin yakalanacağını kaydetti.

Tarımda 12 ay istihdam sağladıklarını anlatan Selahattin Altun, şunları söyledi:

“Tarımda, en yüksek istihdam, bizim sektörümüzdedir. Süs bitkileri üretiminde, birebir ilgilenme olduğu için daha fazla insan kaynağı ile çalışırız. Aynı zamanda 12 ay boyunca, istihdam sağlarız. Bu nedenle sürdürülebilir istihdama katkımız büyüktür. Sektörümüzün, ülkemizde ve dünyadaki önü açıktır. Bu noktada, daha fazla istihdam ve ihracat yapabilmemiz açısından, nitelikli kamu arazileri ve meraların, süs bitkileri üreticilerine açılması önemlidir” dedi.

Altun, 1990’lı yıllardan 2015 yılına kadar, sektörün 1’e, 10 kat büyüdüğünü açıkladı. Sektörün, her yıl yaklaşık %10 büyümeye gösterdiğini kaydeden Selahattin Altun, biraz daha fazla destekleme ve kredilendirme imkanı sağlandığında, bu büyümenin %20 civarında olacağını söyledi. Süs bitkilerinin tanımını yapan Selahattin Altun, konuşmasına şöyle devam etti:

“Süs bitkisi, yerleşim bölgesinde iç ve dış dekorasyonu sağlayan bitki demektir. Yapraklı ağaçlar, çalı grubu, çiçekler, çimler gibi geniş bir yelpazeyi içerir. Bazı bitkiler, 5 ile 6 yıl bakıldıktan sonra, satışa hazır olur. Bu sektör, Yalova, Adapazarı gibi yerlerde yoğundur. Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz gibi bölgelerimizde yapılıyor. Ülke genelinde 6 bine yakın üretici vardır. Sektörün yarattığı katma değer aslında, çok yüksektir. Buna bir örnek vermek gerekirse, 50 dekarlık araziye buğday ekildiğinde, buradan elde edilecek katma değer 20 bin TL civarındadır. Aynı araziye, süs bitkisi ekildiğinde ise, buradan elde edilecek katma değer 2 milyon TL’dir. Rakamdan da görüldüğü üzere, süs bitkisinin, ekonomiye katma değeri çok yüksektir. Az öncede söylediğim gibi bir de, 12 ay boyunca istihdam sağlamaktayız” diye konuştu. Konuşmasında, SÜSBİR’in kamu niteliğinde meslek örgütü olduğuna da işaret eden Selahattin Altun, 452 üyelerinin bulunduğunu belirtti.

Süs bitkileri sektöründe kayıt dışının yüksek olduğuna dikkat çeken Selahattin Altun, şunları kaydetti: “TÜİK verilerine göre yılda 1,5 milyar adet bitki üretimi belirtiliyor, aslında bu rakam tahminlerimize göre 5 milyar adet bitki üretimi olabilir. Sektördeki hasılatın 3 milyar TL olduğu belirtilse de, bu rakamın 8-10 milyar TL civarında olduğu söylenebilir. Süs bitkileri sektöründe, kayıt dışı yüksektir. Bu noktada, dekar başına verilen 110 TL destek, 500 TL’ye çıkarılırsa, %18 olan KDV düşürülürse, daha fazla üretici kayıt altına girecektir. Genç ve dinamik bir sektörüz. Sektörümüzün ülkemizdeki ve dünyadaki potansiyeli yüksektir. Sektörümüzde en büyük alıcı, kamu ve belediyelerdir. Çiçekler, ağaçlar bir lüks değil, bir ihtiyaçtır” şeklinde konuştu.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER