Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Tesco Kipa’da tasarruf fiyatlara yansıyacak

Editör
Abone Ol:

Gün ışığından yararlanarak enerji tasarrufuna giden Tesco, kendi enerjisini üretmek için HES santrali işine girecek. Tesco Türkiye CEO’su Simon King, “Lisans almak için iki yıl beklemek gerekiyor ama bu işe girmeyi düşünüyoruz” dedi.

Türkiye’deki 34. Kipa mağazasını Ayvalık’ta açan Tesco, güneş enerjisiyle çalışan aydınlatma sistemini de bu mağazayla uygulamaya soktu. Mağaza açılışında konuşan King, rüzgâr, su ve güneşten yararlanarak enerji üretmeyi ve 2020 yılına kadar enerji faturasını yüzde 50 oranında düşürmeyi planladıklarını söyledi.

Şu an güneş enerjisini kullandıklarını, sudan elektrik üretmek için de hidroelektrik enerji santrali (HES) kuracaklarını dile getiren King, “Enerji tasarrufu için ciddi masraf yapıyoruz. Tüm mağazalarımızda enerjimizi kendimiz üretecek hale gelmek için yatırımlar yapacağız” diye konuştu.

Mağazalara yeni ekledikleri tekstil reyonunda haftada 1 milyon tişört satmayı hedeflediklerini belirten King, “Her hafta mağazalarımızı 1 milyon kişi ziyaret ediyor. Her gelen bir tişört alsa bu hedefimizi gerçekleştiririz. Bu tişörtleri Türkiye’de ürettiriyoruz. İhracat da yapıyoruz. Türkiye krizde tekstilde, kalitesi ve hızı ile Çin’den daha avantajlı duruma geldi” diye konuştu.

King, yılda 4 kere yaptıkları 1 TL’lik kampanyanın, satışları yüzde 35 arttırdığını söyledi.

Enerji tasarrufu var!

Simon King, İzmir Çiğli mağazasında trijenerasyon (toprak, su, doğalgaz) sistemiyle enerjinin yüzde 60’ını kendilerinin ürettiğini söyledi. King, enerjiden sağlayacakları maliyet düşüşlerini fiyata da yansıtacaklarını açıkladı.

Bu yıl 3 bin kişiye istihdam sağlamayı planlayan Tesco, Türkiye’de geçen yıl 25 ekspres, 9 hipermarket açtı.

2009’da bu rakamın üstüne çıkacaklarını açıklayan King, “Yatırım için zor bir yıl. Çünkü dünyada nakit sıkıntısı yaşanıyor. Yine de yatırımda geçen yılı geçmeyi amaçlıyoruz. Açtığımız her mağazada ortalama 300 kişiye istihdam sağlıyoruz. Türkiye’nin her yerinde mağaza açmak için araştırmalar yapıyoruz” dedi.

Tesco Kipa, tekstilde hedef büyüttü

Tesco Kipa’nın 33 hipermarketinden her hafta bir milyonun üzerinde tüketici alışveriş yaparken, bu tüketicilerin 100 bini Kipa’nın tekstil reyonlarından giyim ihtiyacını karşılıyor.

Bu rakamı ikiye katlayarak hipermarketlerine giren müşteri sayısının en az yüzde 20’sini tekstil reyonuna çekmeyi hedeflediklerini belirten Tesco Kipa Tekstil ve Ayakkabı Direktörü Ruhsar Yeniay, 2009 yılında sadece tekstilden 50 milyon dolar ciro elde edeceklerini belirtti.

“Yeni kreasyonlar ve yenilenen reyonlarla tekstilde atağa geçtik. Gıda ve temel tüketimdeki iddiamızı tekstile de taşıyoruz. Tüketicilerimiz günlük giyim, iç giyim ve ayakkabı ihtiyaçlarını modern dizaynlar ve uygun fiyatlarla mağazalarımızdan temin edebilecekler” diyen Yeniay, “Kipa’nın giyim markaları ‘On the Road’ ve ‘Bradford’ markalarına özel olarak tasarlanan baskılı ve düz, koton ve koton-lycra t-shirt ve body kreasyonlarımızın fiyatları 5.90 TL’den başlıyor. T-shirt koleksiyonumuzu en tutulan modelleri ekleyerek genişlettik” diye konuştu.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Mopaş, halka arz için ilk adımı attı!

Editör

Yazar:

Mopaş Marketcilik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.  halka arzı için 01.04.2024 tarihi itibarıyla Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’na başvuru yaptı. Şirketin paylarının halka arzına ilişkin SPK’ya sunulan Taslak İzahname ile birlikte Fonun Kullanım Yerlerine İlişkin Yönetim Kurulu Kararı ve Raporu’na Şirketin internet sitesinde yer alan “yatırımcı ilişkileri” sekmesinden ulaşılabilmekte. Şirketin çıkarılmış sermayesinin 230.000.000 TL’den 270.650.000 TL’ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek olan 40.650.000 TL nominal değerli paylar ile birlikte Şirket’in mevcut pay sahiplerine ait toplamda 27.000.000 TL nominal değerli paylar halka arz edilecek. Toplam 67.650.000 TL nominal değerli payların halka arz edilmesi ile Şirket’in halka açıklık oranının %25,00 olması planlanmakta.

Devamını Oku

Genel Haberler

Kaya Üzen, ÇASİAD Başkanı oldu

Editör

Yazar:

Çanakkale Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nin (ÇASİAD), 16. Olağan genel kurulunda görev dönemi sona eren Başkan Semih Başaran’dan bayrağı Kale Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Kaya Üzen devraldı.

ÇASİAD olarak iş yaşamında entegrasyona büyük önem vereceklerinin altını çizen Üzen, “Rekabetçilikte bir alt lige düşmemek için eğitimlere, bilgilendirme faaliyetlerine ve iş yaşamına entegrasyona büyük önem vereceğiz. Yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm ajandamızdaki önceliklerimiz arasında yer alacak” dedi.

Devamını Oku

Genel Haberler

İş Gıda, Down sendromlulara istihdam sağlıyor

Editör

Yazar:

İş Gıda’nın; bağımsızlık, kapsayıcılık, çeşitlilik ve eşitlik değerleri ışığında Türkiye Down Sendromu Derneği iş birliği ile 2022 yılı sonunda KFC ile başlattığı Bi’ İşim Var projesi büyüyor. Bi’ İşim Var Projesi için düzenlenen etkinlik İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu ev sahipliğinde, Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin ve Bi’ İşim Var projesi çalışanlarının katılımı ile 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nde gerçekleştirildi. Basın toplantısında Bi’ İşim Var projesinin, İş Gıda çatısı altında faaliyet gösteren iki diğer dünya markası Pizza Hut ve Krispy Kreme’i de kapsayacak şekilde genişletildiği duyuruldu.

Etkinlik kapsamında düzenlenen panelde TDSD Başkanı Gün Bilgin Down sendromlu gençlerin çalışmasının ayakları üzerinde durmasının kendileri, aileleri ve toplum için önemine değinirken; İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu, Down sendromlu bireylerin toplumdaki vazgeçilmez yerlerine dair farkındalığı artırma hedefiyle 2022 yılından bu yana süren Bi’ İşim Var projesinin gelişim yolculuğunu, değişen yapısını, gelecek planlarını ve grup için anlamını aktardı.

Bi’ İşim Var projesinin grup için önemi ışığında 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu panel konuşmasında; “Arka planda çok fazla çalışma olsa da ilk olarak 2022 Eylül ayında İş Gıda çatısı altındaki markalarımızdan KFC ile başlayan Bi’ İşim Var projesinin arkasında İş Gıda’nın bağlı olduğu İş Holding’in öngörüsü yatıyor. İstanbul’da seçili KFC restoranlarında 2022 Eylül’ünde başlayan projemiz, bugün üç ayrı şehirde 16 Down sendromlu çalışana ulaştı. Bi’ İşim Var’ın başarısı sonucunda, restoranlarımızla uluslararası geçerliliği olan ve 2014’ten bu yana Avrupa Komisyonu tarafından fonlanan “Valueable” (Değerli Bir Ağ) unvanını almaya hak kazandık. Projenin global bir değer ile taçlanmış olmasından mutluluk duyduk.  150 ülkede faaliyet gösteren KFC markası tarafından da örnek gösterilen bir proje olmasıyla göğsümüzü kabartıyor” dedi.

İş Gıda ile iki yıldır süren iş birliğinin Down sendromlu bireylerin bağımsız yaşamları için çok kıymetli olduğunu belirten Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin paneldeki konuşmasında; “Down sendromlu bireylerin özgür, bütünleşik ve bağımsız yaşamlar kurabilmeleri için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Biz dernek olarak ailelerin yaşadığı “Benden sonra çocuğum ne olacak?” kaygısını ortadan kaldıracak projeler üretiyoruz. Avrupa Down Sendromu Federasyonu Başkan Yardımcılığı ile Avrupa’da Türkiye’yi temsil ediyor ve dünyada 133 ülkenin Down sendromu sivil toplum kuruluşlarıyla iletişim halinde, Down sendromu alanının gelişimine öncülük ediyoruz. En önemli çalışmalarımızdan İstihdam +1 programıyla ise gençlerimizin istihdam edilmesine olanak tanıyoruz. 2012 yılında Türkiye’de uygulamasını ilk başlatan kurum olarak 18 ilde 48 firmaya 170 Down sendromlu bireyin istihdam edilmesini sağladık. Bu bağlamda iş koçları yetiştirmek üzere geliştirdiğimiz eğitim programını yaygınlaştırıyoruz. İŞKUR, istihdam büroları, iş yerlerinin kendi bünyeleri gibi farklı alanlarda iş koçları yetiştirmek üzere iş birliklerimiz devam ediyor” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER