Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Tesco Kipa’da tasarruf fiyatlara yansıyacak

Editör
Abone Ol:

Gün ışığından yararlanarak enerji tasarrufuna giden Tesco, kendi enerjisini üretmek için HES santrali işine girecek. Tesco Türkiye CEO’su Simon King, “Lisans almak için iki yıl beklemek gerekiyor ama bu işe girmeyi düşünüyoruz” dedi.

Türkiye’deki 34. Kipa mağazasını Ayvalık’ta açan Tesco, güneş enerjisiyle çalışan aydınlatma sistemini de bu mağazayla uygulamaya soktu. Mağaza açılışında konuşan King, rüzgâr, su ve güneşten yararlanarak enerji üretmeyi ve 2020 yılına kadar enerji faturasını yüzde 50 oranında düşürmeyi planladıklarını söyledi.

Şu an güneş enerjisini kullandıklarını, sudan elektrik üretmek için de hidroelektrik enerji santrali (HES) kuracaklarını dile getiren King, “Enerji tasarrufu için ciddi masraf yapıyoruz. Tüm mağazalarımızda enerjimizi kendimiz üretecek hale gelmek için yatırımlar yapacağız” diye konuştu.

Mağazalara yeni ekledikleri tekstil reyonunda haftada 1 milyon tişört satmayı hedeflediklerini belirten King, “Her hafta mağazalarımızı 1 milyon kişi ziyaret ediyor. Her gelen bir tişört alsa bu hedefimizi gerçekleştiririz. Bu tişörtleri Türkiye’de ürettiriyoruz. İhracat da yapıyoruz. Türkiye krizde tekstilde, kalitesi ve hızı ile Çin’den daha avantajlı duruma geldi” diye konuştu.

King, yılda 4 kere yaptıkları 1 TL’lik kampanyanın, satışları yüzde 35 arttırdığını söyledi.

Enerji tasarrufu var!

Simon King, İzmir Çiğli mağazasında trijenerasyon (toprak, su, doğalgaz) sistemiyle enerjinin yüzde 60’ını kendilerinin ürettiğini söyledi. King, enerjiden sağlayacakları maliyet düşüşlerini fiyata da yansıtacaklarını açıkladı.

Bu yıl 3 bin kişiye istihdam sağlamayı planlayan Tesco, Türkiye’de geçen yıl 25 ekspres, 9 hipermarket açtı.

2009’da bu rakamın üstüne çıkacaklarını açıklayan King, “Yatırım için zor bir yıl. Çünkü dünyada nakit sıkıntısı yaşanıyor. Yine de yatırımda geçen yılı geçmeyi amaçlıyoruz. Açtığımız her mağazada ortalama 300 kişiye istihdam sağlıyoruz. Türkiye’nin her yerinde mağaza açmak için araştırmalar yapıyoruz” dedi.

Tesco Kipa, tekstilde hedef büyüttü

Tesco Kipa’nın 33 hipermarketinden her hafta bir milyonun üzerinde tüketici alışveriş yaparken, bu tüketicilerin 100 bini Kipa’nın tekstil reyonlarından giyim ihtiyacını karşılıyor.

Bu rakamı ikiye katlayarak hipermarketlerine giren müşteri sayısının en az yüzde 20’sini tekstil reyonuna çekmeyi hedeflediklerini belirten Tesco Kipa Tekstil ve Ayakkabı Direktörü Ruhsar Yeniay, 2009 yılında sadece tekstilden 50 milyon dolar ciro elde edeceklerini belirtti.

“Yeni kreasyonlar ve yenilenen reyonlarla tekstilde atağa geçtik. Gıda ve temel tüketimdeki iddiamızı tekstile de taşıyoruz. Tüketicilerimiz günlük giyim, iç giyim ve ayakkabı ihtiyaçlarını modern dizaynlar ve uygun fiyatlarla mağazalarımızdan temin edebilecekler” diyen Yeniay, “Kipa’nın giyim markaları ‘On the Road’ ve ‘Bradford’ markalarına özel olarak tasarlanan baskılı ve düz, koton ve koton-lycra t-shirt ve body kreasyonlarımızın fiyatları 5.90 TL’den başlıyor. T-shirt koleksiyonumuzu en tutulan modelleri ekleyerek genişlettik” diye konuştu.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER