Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Ticaretin dijital dönüşümü gündeme taşındı

Editör
Abone Ol:

Şanghay ve Mumbai gibi bölgeler Dünyada tüketici alışkanlıklarına yön veriyor.

“Webrazzi E-Ticaret 2019” konferansında e-ticaretin bugünü ve geleceği ele alındı. Her yıl çift haneli büyüme gösteren e-ticaretin en büyük oyuncuları arasında bankalar yer alıyor. Konferansın açılış sunumunu yapan Türkiye İş Bankası Ticari Bankacılık Pazarlama Müdürü Ethem Eliaçık e-ticaretin ihracat performansına katkısına değindi. Her 2 saniyede 1 yurt dışından ödeme aldıklarını belirten Eliaçık:“2018 yılının rakamlarına bakacak olursak Türkiye İş Bankası olarak yurt dışından 112 milyon 800 bin adet ödeme aldık. Kobilerimizin e-ticareti kullanarak bu rakamları milyar adetler seviyesine ulaştırabileceğine inanıyoruz.” dedi. Türkiye’de 2018 yılı itibariyle 3,5 milyonun üzerinde ticari işletme olduğunun altını çizen Eliaçık, bu sayının sadece 47 bininin ticari ve kurumsal olduğunu, geri kalan kısmının ise ülkenin dört bir yanında hizmet veren KOBİ’lerden oluştuğunubelirterek, e-ihracatta yaratılabilecek potansiyelin önemine değindi.

“Webrazzi E-Ticaret 2019” konferansında konuşmacılar arasında yer alan Getir Kurucusu Nazım Salur, hem GetirYemek hem de Getir’in 4. yılı ile ilgili önemli detaylar paylaştı. Tüketiciye kişiye özel yemek sipariş teslimi yapacaklarını belirten Salur, kullanıcılarını “kral” yerine koydularını açıkladı. Getir Yemek bünyesinde çalışacak kuryelerin sabıka kayıtlarının temiz olması şartı olduğunu da belirten Salur bir iki hafta içerisinde Getir uygulaması ile hizmet verdikleri tüm bölgelere yemek taşıyacaklarını sözlerine ekledi. Aylık olarak ortalama 600.000’i aşkın sipariş aldıklarını belirten Salur, iyi bir günde 25 bin sipariş taşıdıklarını sözlerine ekledi.

Konferansta “future consumer” yani gelecekteki tüketici ürünleri üzerinde yaptıkları araştırmanın çarpıcı sonuçlarını paylaşan EY Türkiye’den Özge Gürsoy, tüketici trendlerine sadece batının yön vermediğini belirterek özellikle Şanghay ve Mumbai’nin de söz sahibi olduğunu dile getirdi. Gürsoy; “Araştırmamız sonrasında 8 hipotez ortaya çıktı; alışveriş, yaşama alışkanlıkları, teknoloji kullanımı, oyunlaştırma, iş, seyahat, yeme alışkanlıkları ve sağlıklı yaşamanın önemi… Buna göre satın alma ve alışveriş yapma arasında ciddi bir fark olacak. Bundan sonra ihtiyaçlarımız yapay zeka yardımıyla otomatik olarak satın alınacak. Alışveriş yapmak ise farklı bir deneyim olacak. Buradaki en büyük sorun ise 2020’de bile ev eşyalarının satın alınması sırasında markaların kimi hedef olarak belirleyeceği ve ürünlerin nasıl satılacağı, hatta markalara olan sadakatin nasıl artırılacağı olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Tüketici Black Friday’i sevdi

Globalde yüzde 25 büyüme hızına sahip e-ticarete ülkemizde kampanya günleri olumlu etki ediyor. Tüm dünyayı saran “Black Friday” alışveriş çılgınlığı Türk perakende markalarında da doping etkisi yaratıyor. Bütün bunların ekseninde markalar dijital medya satın almaya devasa bütçeler ayırmaya başladı. 2018 yılında PC üzerinde 500 milyardan fazla gösterim rakamlarına ulaşıldığını söyleyen Gemius Türkiye Ülke Müdürü İdil Kesten, birinci sırada 14 milyardan fazla gösterimle giyim sektörünün yer aldığını belirtti.

Webrazzi E- Ticaret 2019’da sunum yapan DHL Express Türkiye Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Boğaç Özsan, herkesin yakından takip ettiği Black Friday’de, “y” kuşağının yüzde 31’inin banyoda alışveriş yaptığını söyledi. Değişen tüketici davranışları her şeyi talebe dönüştürürken, uzmanlar sınır ötesi alışverişe 2020 yılında 1 trilyon dolar harcanacağını öngörüyor. Gelişen pazarlarda yıllık yüzde 25 büyüme gösteren e-ticaret, 1,6 milyar çevrimiçi potansiyel müşteriye sahip. Değişen trendler ile tüketiciler teslimat seçeneklerine dikkat ediyor. DHL tarafından hazırlanan araştırmada; tüketicilerin yüzde 91’i sepete gitmeden önce sunulan dağıtım seçeneklerini incelerken, yüzde 74’ü teslimatın uygun olmasına dikkat ediyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER