Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı ilk çeyrekte %12 büyüdü

Editör
Abone Ol:

Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2016’nın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %12,3 oranında bir büyüme performansı ile 10,6 milyar TL’lik ciro değerini elde etti. Bir önceki yılın aynı dönemine göre ciroda en fazla büyüyen sektörler telekom, küçük ev aletleri ve büyük beyaz eşya olurken; bilgi teknolojileri ve görüntüleme sistemleri daraldı.

Telekom: Akıllı Telefonlar ile büyümeye devam

Telekom pazarı 2016 yılının ilk çeyreğini bir önceki yılın aynı dönemine göre çift haneli büyüme göstererek 5 milyar TL ciro hacmi ile kapattı. Sektörün dominant ürün grubu akıllı telefonlarda süregelen çift haneli büyüme performansı toplam sektör büyümesini destekleyen en önemli etken olarak ön plana çıkıyor.

Bilgi Teknolojileri: 2016’nın ilk çeyreği IT sektörü için zorlayıcı oldu

Bilgi teknolojileri sektöründe çift haneli küçülmeler devam ediyor; cirosal küçülme özellikle taşınabilir bilgisayar ve tablet ana ürün gruplarından geliyor. Özellikle tabletlerde pazar doygunluğa ulaştı. Akıllı telefon ekranlarının büyümesi, Phablet ve 2in1 cihazlar da tablet pazarını etkiliyor.

Masaüstü bilgisayarlarda tek haneli olmak üzere; özellikle monitörler ile klavye, mouse gibi tamamlayıcı ürün gruplarında geçen sene ilk çeyreğe kıyasla çift haneli cirosal büyümeler görmeye başladık.

Ofis Makineleri ve Sarf Malzemeleri: Cirosal büyüme devam ediyor

Ofis makineleri ve sarf malzemeleri sektörü bir önceki yılın ilk çeyreğine bakıldığında tek haneli cirosal büyüme gösteriyor. 2015 ve 2016 ilk çeyrekler karşılaştırıldığında tek fonksiyonlu yazıcılarda küçülme gözlemlenirken, çok fonksiyonlu yazıcılar ve sarf malzemeleri ürün gruplarında tek haneli cirosal büyümeden bahsedebiliriz.

Büyük Beyaz Eşya: Büyüme devam etti

Beyaz eşya sektör cirosu 2015 yılı ilk çeyreğe göre çift haneli büyüme ile 2 Milyar TL seviyelerine ulaşmıştır.

Dört büyük beyaz eşyanın hepsi 2016 yılının ilk çeyreğini pozitif büyüme ile kapatırken en büyük büyüme buzdolaplarında gözlemlenmiştir. Buzdolaplarından hemen sonra fırın ve bulaşık makineleri de çift haneli büyüyen diğer kategoriler olmuştur. Sadece çamaşır makineleri tek haneli büyümede kalmıştır.

Sektörde ürün çeşitliliğinin önemi sürekli artmaktadır. Buzdolaplarında iki kapılı buzluk altta no-frost ürünler büyümesine devam etmiş hem buzdolapları içerisinde hem de dört büyük beyaz eşya içerisinde büyümeye en çok katkı yapan ürünler olmuşlardır. Bulaşık makinelerinde 5 programlı ürünler, çamaşır makinelerinde ise 9 KG ve üstü kapasiteli ürünler 3 büyümeleriyle dikkat çekmişlerdir. Ankastre fırınlar ise fırın kategorisini büyütmeye devam etmektedir.

Küçük Ev Aletleri: Ciro büyümesi devam ediyor

Küçük ev aletler sektörü bir önceki yıl aynı döneme göre çift haneli büyüme elde etti ve telekomdan sonra en fazla büyüme performansı sergiledi. Elektrikli süpürgeler Eylül ayında uygulanan yeni enerji verimlilik yasası ile birlikte çift haneli büyüme göstererek sektörün büyümesinde en etkili kategori olmuştur. Yeni vergi yasasının fiyat seviyesine yansıması ve premium ürünlere yönelim de cirosal anlamda büyümeyi tetikledi.

Ciroda en iyi performanslar sırası ile elektrikli süpürgeler, kadın/erkek tıraş makineleri, sıcak içecek hazırlama, tost makineleri, gıda hazırlama, saç/sakal kesiciler, su ısıtıcıları, ütü, saç kurutucular, saç şekillendiriciler olurken ekmek yapma makineleri, fritöz ve narenciye/katı meyve sıkacakları küçülme gösteren kategorilerdir.

Çok fonksiyonlu / özellikli, yüksek teknolojili ürünlere eğilimin artması ile siklonik süpürgeler, lazer epilasyon cihazları ve Türk kahve makineleri gibi segmentlere ilgi arttı.

Tüketici Elektroniği: Durağan büyüme

Tüketici elektroniği sektöründe yılın ilk çeyreğinde geçen yıla aynı döneme göre hemen hemen aynı ciro seviyesi elde edildi ve büyüme oranı sıfır seviyesinde kaldı.

Aksiyon kameralarda daha önceki dönemlerdeki oranlara benzer şekilde 2016 ilk çeyrekte hemen hemen 3 haneli büyüme oranları elde edildi.

Görüntüleme: Küçülme oranı azalıyor

Görüntüleme sektörü yılın ilk çeyreğini yine negatif çift haneli büyüme performansı ile kapatmış olsa da, daralmanın önceki dönemler ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde azalmış olduğu söylenebilir. Cirosal küçülmeyi frenleyen etki ise D-SLR ürünlerden geliyor.

 

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Mopaş, halka arz için ilk adımı attı!

Editör

Yazar:

Mopaş Marketcilik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.  halka arzı için 01.04.2024 tarihi itibarıyla Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’na başvuru yaptı. Şirketin paylarının halka arzına ilişkin SPK’ya sunulan Taslak İzahname ile birlikte Fonun Kullanım Yerlerine İlişkin Yönetim Kurulu Kararı ve Raporu’na Şirketin internet sitesinde yer alan “yatırımcı ilişkileri” sekmesinden ulaşılabilmekte. Şirketin çıkarılmış sermayesinin 230.000.000 TL’den 270.650.000 TL’ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek olan 40.650.000 TL nominal değerli paylar ile birlikte Şirket’in mevcut pay sahiplerine ait toplamda 27.000.000 TL nominal değerli paylar halka arz edilecek. Toplam 67.650.000 TL nominal değerli payların halka arz edilmesi ile Şirket’in halka açıklık oranının %25,00 olması planlanmakta.

Devamını Oku

Genel Haberler

Kaya Üzen, ÇASİAD Başkanı oldu

Editör

Yazar:

Çanakkale Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nin (ÇASİAD), 16. Olağan genel kurulunda görev dönemi sona eren Başkan Semih Başaran’dan bayrağı Kale Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Kaya Üzen devraldı.

ÇASİAD olarak iş yaşamında entegrasyona büyük önem vereceklerinin altını çizen Üzen, “Rekabetçilikte bir alt lige düşmemek için eğitimlere, bilgilendirme faaliyetlerine ve iş yaşamına entegrasyona büyük önem vereceğiz. Yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm ajandamızdaki önceliklerimiz arasında yer alacak” dedi.

Devamını Oku

Genel Haberler

İş Gıda, Down sendromlulara istihdam sağlıyor

Editör

Yazar:

İş Gıda’nın; bağımsızlık, kapsayıcılık, çeşitlilik ve eşitlik değerleri ışığında Türkiye Down Sendromu Derneği iş birliği ile 2022 yılı sonunda KFC ile başlattığı Bi’ İşim Var projesi büyüyor. Bi’ İşim Var Projesi için düzenlenen etkinlik İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu ev sahipliğinde, Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin ve Bi’ İşim Var projesi çalışanlarının katılımı ile 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nde gerçekleştirildi. Basın toplantısında Bi’ İşim Var projesinin, İş Gıda çatısı altında faaliyet gösteren iki diğer dünya markası Pizza Hut ve Krispy Kreme’i de kapsayacak şekilde genişletildiği duyuruldu.

Etkinlik kapsamında düzenlenen panelde TDSD Başkanı Gün Bilgin Down sendromlu gençlerin çalışmasının ayakları üzerinde durmasının kendileri, aileleri ve toplum için önemine değinirken; İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu, Down sendromlu bireylerin toplumdaki vazgeçilmez yerlerine dair farkındalığı artırma hedefiyle 2022 yılından bu yana süren Bi’ İşim Var projesinin gelişim yolculuğunu, değişen yapısını, gelecek planlarını ve grup için anlamını aktardı.

Bi’ İşim Var projesinin grup için önemi ışığında 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu panel konuşmasında; “Arka planda çok fazla çalışma olsa da ilk olarak 2022 Eylül ayında İş Gıda çatısı altındaki markalarımızdan KFC ile başlayan Bi’ İşim Var projesinin arkasında İş Gıda’nın bağlı olduğu İş Holding’in öngörüsü yatıyor. İstanbul’da seçili KFC restoranlarında 2022 Eylül’ünde başlayan projemiz, bugün üç ayrı şehirde 16 Down sendromlu çalışana ulaştı. Bi’ İşim Var’ın başarısı sonucunda, restoranlarımızla uluslararası geçerliliği olan ve 2014’ten bu yana Avrupa Komisyonu tarafından fonlanan “Valueable” (Değerli Bir Ağ) unvanını almaya hak kazandık. Projenin global bir değer ile taçlanmış olmasından mutluluk duyduk.  150 ülkede faaliyet gösteren KFC markası tarafından da örnek gösterilen bir proje olmasıyla göğsümüzü kabartıyor” dedi.

İş Gıda ile iki yıldır süren iş birliğinin Down sendromlu bireylerin bağımsız yaşamları için çok kıymetli olduğunu belirten Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin paneldeki konuşmasında; “Down sendromlu bireylerin özgür, bütünleşik ve bağımsız yaşamlar kurabilmeleri için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Biz dernek olarak ailelerin yaşadığı “Benden sonra çocuğum ne olacak?” kaygısını ortadan kaldıracak projeler üretiyoruz. Avrupa Down Sendromu Federasyonu Başkan Yardımcılığı ile Avrupa’da Türkiye’yi temsil ediyor ve dünyada 133 ülkenin Down sendromu sivil toplum kuruluşlarıyla iletişim halinde, Down sendromu alanının gelişimine öncülük ediyoruz. En önemli çalışmalarımızdan İstihdam +1 programıyla ise gençlerimizin istihdam edilmesine olanak tanıyoruz. 2012 yılında Türkiye’de uygulamasını ilk başlatan kurum olarak 18 ilde 48 firmaya 170 Down sendromlu bireyin istihdam edilmesini sağladık. Bu bağlamda iş koçları yetiştirmek üzere geliştirdiğimiz eğitim programını yaygınlaştırıyoruz. İŞKUR, istihdam büroları, iş yerlerinin kendi bünyeleri gibi farklı alanlarda iş koçları yetiştirmek üzere iş birliklerimiz devam ediyor” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER