Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

“Türkiye’nin Kadın Girişimcisi” yarışmasına başvurular başladı

Editör
nafiz_karadere_200
Abone Ol:

Garanti Bankası ve Ekonomist Dergisi’nin işbirliğinde, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) katkılarıyla bu yıl 4. kez düzenlenen “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması”na başvurular başladı. Daha önceki yıllarda başvuran veya aday gösterilen girişimcilerin, dereceye girmiş olsun ya da olmasın yeniden katılabildiği yarışmaya başvurular, 15 Mart 2010 tarihine kadar yapılabiliyor.

Yarışmanın, kadınların girişimcilik konusunda cesaretlendirilmesi açısından önemli bir görev üstlendiğini belirten Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, “Dünya Ekonomik Forumu 2009 Yılı Cinsiyet Ayrımı Raporu’na göre, Türkiye, gelişmiş ve gelişmekte olan 134 ülke arasında, kadın erkek eşitliği konusunda listenin sonlarında, 129. sırada yer alıyor. Aynı raporda, kadınların ekonomiye katılımı ve yaratılan fırsatlar konusunda 130’uncu sırada yer alan Türkiye’de, kadın ve erkek istihdamı arasındaki fark, oldukça fazla. Türkiye’de kadınların toplam girişimciler içindeki oranı %12.5 iken, bu oran AB ülkelerinde %28’e, ABD’de ise %41’e çıkıyor. Biz de bu nedenle, ülkemizin üretici gücünün önemli oyuncuları olduğuna inandığımız kadın girişimcilere yönelik çeşitli faaliyetler gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Amaçlarının, kadın girişimcilerin dünyada rekabet edebilir düzeye gelmesine katkıda bulunmak olduğunu ifade eden Karadere, “Bu doğrultuda, ‘Kadın Girişimci Destek Paketi’ni hizmete sunduk, ‘Kadın Girişimci Buluşmaları’nı gerçekleştirdik. Cesaretli ve vizyon sahibi kadınların başarılarının diğer girişimci kadınları da yüreklendireceği düşüncesiyle, Ekonomist’le beraber Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nı başlattık. Yarışmaya, 2007 yılında 113, 2008’de 806, 2009’da ise 2.119 kişi katıldı. Kadınların, ekonomik ve sosyal girişimci ruhunu ortaya çıkartan yarışmayla, Türkiye’deki kadın girişimcilerin sayısının ve buna bağlı olarak kadınların ekonomiye katkılarının artmasını amaçlıyoruz.” dedi.

Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması

Yarışmaya, Türkiye’de yaşayan, hakim ortak olduğu şirket yılda 25 milyon TL’nin altında ciro yapan kadın girişimciler bizzat başvurabiliyor veya aday gösterilebiliyor. Yarışmaya başvurular, Garanti’nin kadın girişimci portalı www.garantikadingirisimci.com ve Ekonomist dergisinin web sitesi www.ekonomist.com.tr üzerinden, Garanti Şubelerinden alınacak formlarla veya KAGİDER aracılığıyla, 15 Mart 2010 tarihine kadar yapılabiliyor.

Türkiye’nin Kadın Girişimcisi kategorisinde birinciye 20.000 TL nakit para ödülü ve Garanti Emeklilik’ten 2.500 TL tutarında KOBİ BES Emeklilik Planı başlangıç kapitali, ikinciye 15.000 TL ve 1.500 TL tutarında KOBİ BES Emeklilik Planı başlangıç kapitali, üçüncüye 10.000 TL ve 1.000 TL tutarında KOBİ BES Emeklilik Planı başlangıç kapitali, “Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi”ne ise 5.000 TL ve 500 TL tutarında KOBİ BES Emeklilik Planı başlangıç kapitali hediye edilecek. Ayrıca, yarışmada dereceye giren tüm finalistlere, 1 yıllık ücretsiz Ekonomist, Elele ve Capital dergileri aboneliği, KAGİDER üyeliği ve Garanti Emeklilik Hobi Kulüpleri’nden bir aylık kurs hediye edilecek.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER