Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

“Yasal gererçeye dayanmadan KOD’a alınmanın önüne geçilmezse ticaret tıkanır’

Editör
murat_yalcintas_200
Abone Ol:

İTO Başkanı Yalçıntaş, Maliye’nin son günlerde çok tartışılan sakıncalı şirketler listesi (KOD) uygulamasını değerlendirdi:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, Maliye’nin şirketleri, aldıkları belgelerin sağlıklı olup olmadığına göre sınıflandırdığı ‘KOD’ uygulamasına, ticaretin tıkanmasını önleyecek, yasal bir temel getirilmesini istedi.

Yalçıntaş, bir yanda kayıtdışı ile mücadele ederken, diğer yandan da fabrikaların çarklarını döndürebilmelerinin hayati bir konu olduğunu söyledi. Yalçıntaş, yasal gerekçeleri açıkça izah edilemeyen uygulamaların kimseye yarar getirmeyeceğini vurguladı. Başkan Yalçıntaş, “KOD’a alınma işleminin bir mevzuata kavuşturulması için yapılacak çalışmalara İstanbul Ticaret Odası olarak her türlü katkıyı vermeye hazırız” dedi.

“VERGİ İDARESİ BAŞKANLARININ DENETİM VE ONAYINA BAĞLI OLMALI”

Başkan Yalçıntaş, liste uygulamasının mutlaka vergi idaresinin talebine bağlı olarak mahkemeden alınacak karara dayandırılması gerektiğini kaydetti. Yalçıntaş, “Vergi dairesi yetkilisi, bir mükellefin KOD listesine alınmasını talep ettiği zaman bunu Vergi İdaresi Başkanı’na iletmeli. Eğer Vergi İdaresi Başkanı talebi uygun bulursa mahkemeye gitmeli ve KOD’a alınacaksa kararı mahkeme vermeli. Şirket bu karara karşı mahkeme yoluyla hakkını arayabilmeli. Oysa şimdi, bir evrakla, bir imza ile bir şirketin KOD’a girmesi mümkün” diye konuştu.

Vergi İdaresi’nin de mükelleflere KOD’a girmemek için yön göstermesi gerektiğini vurgulayan Yalçıntaş, “Günümüzde firmalar KOD’a alındıklarını tesadüfen öğrenmektedir. Oysa bu konu bu kadar önemsiz değildir. Listeye girdiğinizde ticari hayatınızın akışı bile durabiliyor; daha hassas olunmalıdır” dedi.

Yalçıntaş, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in KOD Sistemi’nin Ocak 2010’dan başlamak üzere değiştirileceği açıklamasını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Yalçıntaş, “Sistemin revize edilmesi ile vergi dairelerinin mevzuatı farklı yorumlamalarının engellenmesini bekliyoruz. Ayrıca suçsuz yere ‘KOD’a alınmanın önüne geçilmeli. Bu şekilde KOD’a giren firmalar da listelerden ayıklanmalı. Ayrıca vergi idaresinin sahte belgeyi düzenleyenleri daha iyi takip etmesi gerekiyor” diye konuştu.

Yalçıntaş, naylon fatura düzenleyenleri tespit eden Vergi İdaresi’nin, bu durumu, diğer mükelleflerin bilgi alabilecekleri şekilde duyurması gerektiğine dikkati çekti. Yalçıntaş, “Böylelikle mükellef, sakıncalı firmalarla ticari faaliyette bulunmaktan kaçınır. Aynı zamanda elektronik altyapı, tüm Türkiye çapında ve iller bazında koordinasyon içinde kayıtdışıyla mücadelede de kullanılmalı” dedi.

Yalçıntaş, “Vergi Usul Kanunu’nun vergi mahremiyeti konulu 5’inci maddesi, mükellef hakkındaki olumsuz tespitin bağlı olunan meslek kuruluşuna bildirilebileceğini söylüyor. Hem kayıtdışı ile mücadelede, hem de KOD uygulamalarında yaşanan sıkıntıların önlenmesi için bu kanun maddesinin uygulanması hayati önem taşımaktadır” dedi.

Yalçıntaş, dikkate alınması gereken diğer bir hususun da ‘sahte veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleyenlerle’ ilgili olduğunu söyledi. Yalçıntaş, “Sahte veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleyen şahıs veya şirket ortaklarının, başka şirket kurmamaları doğrultusunda ciddi önlemler alınmalıdır” dedi.

MALİYE’NİN SAKINCALI ŞİRKETLER LİSTESİ (KOD) NEDİR?

Vergi İdaresi, vergi inceleme raporları, yoklama tutanakları gibi tespitleri dayanak göstererek, mükellefler hakkında olumsuz durumları ‘KOD Listesi’ adı altında takip ediyor. Şirketler, aldıkları belgelerin sağlıklı olup olmamasına göre, sakıncalı mükellef listesine kayda alınıyor. Şirketler, 9 ayrı gerekçe ile KOD listesine alınıyor. Maliye’nin KOD’a aldığı şirketlerin eli kolu bağlanıyor. KOD listesine alınan mükelleflerden mal satın alanlar KDV iadesi alamadığı gibi, zincirdeki bulunan herkesten, bu alımlar dolayısıyla yüklenilen KDV’nin ayrı ayrı düzeltilmesi talep ediliyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Mopaş, halka arz için ilk adımı attı!

Editör

Yazar:

Mopaş Marketcilik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.  halka arzı için 01.04.2024 tarihi itibarıyla Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’na başvuru yaptı. Şirketin paylarının halka arzına ilişkin SPK’ya sunulan Taslak İzahname ile birlikte Fonun Kullanım Yerlerine İlişkin Yönetim Kurulu Kararı ve Raporu’na Şirketin internet sitesinde yer alan “yatırımcı ilişkileri” sekmesinden ulaşılabilmekte. Şirketin çıkarılmış sermayesinin 230.000.000 TL’den 270.650.000 TL’ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek olan 40.650.000 TL nominal değerli paylar ile birlikte Şirket’in mevcut pay sahiplerine ait toplamda 27.000.000 TL nominal değerli paylar halka arz edilecek. Toplam 67.650.000 TL nominal değerli payların halka arz edilmesi ile Şirket’in halka açıklık oranının %25,00 olması planlanmakta.

Devamını Oku

Genel Haberler

Kaya Üzen, ÇASİAD Başkanı oldu

Editör

Yazar:

Çanakkale Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nin (ÇASİAD), 16. Olağan genel kurulunda görev dönemi sona eren Başkan Semih Başaran’dan bayrağı Kale Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Kaya Üzen devraldı.

ÇASİAD olarak iş yaşamında entegrasyona büyük önem vereceklerinin altını çizen Üzen, “Rekabetçilikte bir alt lige düşmemek için eğitimlere, bilgilendirme faaliyetlerine ve iş yaşamına entegrasyona büyük önem vereceğiz. Yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm ajandamızdaki önceliklerimiz arasında yer alacak” dedi.

Devamını Oku

Genel Haberler

İş Gıda, Down sendromlulara istihdam sağlıyor

Editör

Yazar:

İş Gıda’nın; bağımsızlık, kapsayıcılık, çeşitlilik ve eşitlik değerleri ışığında Türkiye Down Sendromu Derneği iş birliği ile 2022 yılı sonunda KFC ile başlattığı Bi’ İşim Var projesi büyüyor. Bi’ İşim Var Projesi için düzenlenen etkinlik İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu ev sahipliğinde, Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin ve Bi’ İşim Var projesi çalışanlarının katılımı ile 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nde gerçekleştirildi. Basın toplantısında Bi’ İşim Var projesinin, İş Gıda çatısı altında faaliyet gösteren iki diğer dünya markası Pizza Hut ve Krispy Kreme’i de kapsayacak şekilde genişletildiği duyuruldu.

Etkinlik kapsamında düzenlenen panelde TDSD Başkanı Gün Bilgin Down sendromlu gençlerin çalışmasının ayakları üzerinde durmasının kendileri, aileleri ve toplum için önemine değinirken; İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu, Down sendromlu bireylerin toplumdaki vazgeçilmez yerlerine dair farkındalığı artırma hedefiyle 2022 yılından bu yana süren Bi’ İşim Var projesinin gelişim yolculuğunu, değişen yapısını, gelecek planlarını ve grup için anlamını aktardı.

Bi’ İşim Var projesinin grup için önemi ışığında 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu panel konuşmasında; “Arka planda çok fazla çalışma olsa da ilk olarak 2022 Eylül ayında İş Gıda çatısı altındaki markalarımızdan KFC ile başlayan Bi’ İşim Var projesinin arkasında İş Gıda’nın bağlı olduğu İş Holding’in öngörüsü yatıyor. İstanbul’da seçili KFC restoranlarında 2022 Eylül’ünde başlayan projemiz, bugün üç ayrı şehirde 16 Down sendromlu çalışana ulaştı. Bi’ İşim Var’ın başarısı sonucunda, restoranlarımızla uluslararası geçerliliği olan ve 2014’ten bu yana Avrupa Komisyonu tarafından fonlanan “Valueable” (Değerli Bir Ağ) unvanını almaya hak kazandık. Projenin global bir değer ile taçlanmış olmasından mutluluk duyduk.  150 ülkede faaliyet gösteren KFC markası tarafından da örnek gösterilen bir proje olmasıyla göğsümüzü kabartıyor” dedi.

İş Gıda ile iki yıldır süren iş birliğinin Down sendromlu bireylerin bağımsız yaşamları için çok kıymetli olduğunu belirten Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin paneldeki konuşmasında; “Down sendromlu bireylerin özgür, bütünleşik ve bağımsız yaşamlar kurabilmeleri için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Biz dernek olarak ailelerin yaşadığı “Benden sonra çocuğum ne olacak?” kaygısını ortadan kaldıracak projeler üretiyoruz. Avrupa Down Sendromu Federasyonu Başkan Yardımcılığı ile Avrupa’da Türkiye’yi temsil ediyor ve dünyada 133 ülkenin Down sendromu sivil toplum kuruluşlarıyla iletişim halinde, Down sendromu alanının gelişimine öncülük ediyoruz. En önemli çalışmalarımızdan İstihdam +1 programıyla ise gençlerimizin istihdam edilmesine olanak tanıyoruz. 2012 yılında Türkiye’de uygulamasını ilk başlatan kurum olarak 18 ilde 48 firmaya 170 Down sendromlu bireyin istihdam edilmesini sağladık. Bu bağlamda iş koçları yetiştirmek üzere geliştirdiğimiz eğitim programını yaygınlaştırıyoruz. İŞKUR, istihdam büroları, iş yerlerinin kendi bünyeleri gibi farklı alanlarda iş koçları yetiştirmek üzere iş birliklerimiz devam ediyor” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER