Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

“Yasal gererçeye dayanmadan KOD’a alınmanın önüne geçilmezse ticaret tıkanır’

Editör
murat_yalcintas_200
Abone Ol:

İTO Başkanı Yalçıntaş, Maliye’nin son günlerde çok tartışılan sakıncalı şirketler listesi (KOD) uygulamasını değerlendirdi:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, Maliye’nin şirketleri, aldıkları belgelerin sağlıklı olup olmadığına göre sınıflandırdığı ‘KOD’ uygulamasına, ticaretin tıkanmasını önleyecek, yasal bir temel getirilmesini istedi.

Yalçıntaş, bir yanda kayıtdışı ile mücadele ederken, diğer yandan da fabrikaların çarklarını döndürebilmelerinin hayati bir konu olduğunu söyledi. Yalçıntaş, yasal gerekçeleri açıkça izah edilemeyen uygulamaların kimseye yarar getirmeyeceğini vurguladı. Başkan Yalçıntaş, “KOD’a alınma işleminin bir mevzuata kavuşturulması için yapılacak çalışmalara İstanbul Ticaret Odası olarak her türlü katkıyı vermeye hazırız” dedi.

“VERGİ İDARESİ BAŞKANLARININ DENETİM VE ONAYINA BAĞLI OLMALI”

Başkan Yalçıntaş, liste uygulamasının mutlaka vergi idaresinin talebine bağlı olarak mahkemeden alınacak karara dayandırılması gerektiğini kaydetti. Yalçıntaş, “Vergi dairesi yetkilisi, bir mükellefin KOD listesine alınmasını talep ettiği zaman bunu Vergi İdaresi Başkanı’na iletmeli. Eğer Vergi İdaresi Başkanı talebi uygun bulursa mahkemeye gitmeli ve KOD’a alınacaksa kararı mahkeme vermeli. Şirket bu karara karşı mahkeme yoluyla hakkını arayabilmeli. Oysa şimdi, bir evrakla, bir imza ile bir şirketin KOD’a girmesi mümkün” diye konuştu.

Vergi İdaresi’nin de mükelleflere KOD’a girmemek için yön göstermesi gerektiğini vurgulayan Yalçıntaş, “Günümüzde firmalar KOD’a alındıklarını tesadüfen öğrenmektedir. Oysa bu konu bu kadar önemsiz değildir. Listeye girdiğinizde ticari hayatınızın akışı bile durabiliyor; daha hassas olunmalıdır” dedi.

Yalçıntaş, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in KOD Sistemi’nin Ocak 2010’dan başlamak üzere değiştirileceği açıklamasını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Yalçıntaş, “Sistemin revize edilmesi ile vergi dairelerinin mevzuatı farklı yorumlamalarının engellenmesini bekliyoruz. Ayrıca suçsuz yere ‘KOD’a alınmanın önüne geçilmeli. Bu şekilde KOD’a giren firmalar da listelerden ayıklanmalı. Ayrıca vergi idaresinin sahte belgeyi düzenleyenleri daha iyi takip etmesi gerekiyor” diye konuştu.

Yalçıntaş, naylon fatura düzenleyenleri tespit eden Vergi İdaresi’nin, bu durumu, diğer mükelleflerin bilgi alabilecekleri şekilde duyurması gerektiğine dikkati çekti. Yalçıntaş, “Böylelikle mükellef, sakıncalı firmalarla ticari faaliyette bulunmaktan kaçınır. Aynı zamanda elektronik altyapı, tüm Türkiye çapında ve iller bazında koordinasyon içinde kayıtdışıyla mücadelede de kullanılmalı” dedi.

Yalçıntaş, “Vergi Usul Kanunu’nun vergi mahremiyeti konulu 5’inci maddesi, mükellef hakkındaki olumsuz tespitin bağlı olunan meslek kuruluşuna bildirilebileceğini söylüyor. Hem kayıtdışı ile mücadelede, hem de KOD uygulamalarında yaşanan sıkıntıların önlenmesi için bu kanun maddesinin uygulanması hayati önem taşımaktadır” dedi.

Yalçıntaş, dikkate alınması gereken diğer bir hususun da ‘sahte veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleyenlerle’ ilgili olduğunu söyledi. Yalçıntaş, “Sahte veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleyen şahıs veya şirket ortaklarının, başka şirket kurmamaları doğrultusunda ciddi önlemler alınmalıdır” dedi.

MALİYE’NİN SAKINCALI ŞİRKETLER LİSTESİ (KOD) NEDİR?

Vergi İdaresi, vergi inceleme raporları, yoklama tutanakları gibi tespitleri dayanak göstererek, mükellefler hakkında olumsuz durumları ‘KOD Listesi’ adı altında takip ediyor. Şirketler, aldıkları belgelerin sağlıklı olup olmamasına göre, sakıncalı mükellef listesine kayda alınıyor. Şirketler, 9 ayrı gerekçe ile KOD listesine alınıyor. Maliye’nin KOD’a aldığı şirketlerin eli kolu bağlanıyor. KOD listesine alınan mükelleflerden mal satın alanlar KDV iadesi alamadığı gibi, zincirdeki bulunan herkesten, bu alımlar dolayısıyla yüklenilen KDV’nin ayrı ayrı düzeltilmesi talep ediliyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER