Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Yeni sezonda %12 pahalı giyineceğiz

Editör
tarik_bozbey_200
Abone Ol:

Pamuk fiyatlarının yüzde 50 oranında artmasının ardından giyim sektörünün yeni sezon ürünlerde yüzde 10-12 oranında zorunlu olarak zam yapma durumunda kalacağı belirtiliyor.

Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Tarık Bozbey, pamuk fiyatlarının yüzde 50 oranında artmasının ardından giyim sektörünün yeni sezon ürünlerde yüzde 10-12 oranında zorunlu olarak zam yapma durumunda kalacağını söyledi. Bozbey, dünya borsalarındaki artışın ardından Türkiye’de de lif pamuk fiyatının son bir yılda yüzde 50 oranında artarak 1,60 liradan 2,46 liraya kadar çıktığını anımsattı.
Pamuk fiyatlarının son 2 yıldır olması gerekenin altında seyrettiğini belirten Bozbey, “Fiyatların düşmesi nedeniyle bu dönemde Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bir çok ülkede pamuk ekim alanları daraldı. Ekim alanlarını daralmasıyla ülkelerin pamuk stokları azalınca, fiyatlarda yüzde 50 oranında arttı” dedi.
Bozbey, bu artışın tekstil ve konfeksiyonda maliyetleri artıracağını ifade ederek, şöyle konuştu: “Pamuk fiyatları yüzde 50 artınca normalde tekstil ve konfeksiyonda fiyatların da yüzde 25 artması gerekir. Ancak, toptancı ve perakendeci kar marjlarından fedakarlık yapacaktır. Sektör temsilcileri, yeni sezon ürünlerde yüzde 10-12 oranında zam yapmak zorunda kalacak. Ama bunlar geçici. Türkiye pamuk fiyatlarının artışından dolayı kısa vadede zarar görebilir, orta ve uzun vadede ise yarar sağlayacağız.” Geçen 4 yılda fiyatların düşüklüğü-nedeniyle pamuk rekoltesinin 950 bin tondan 450 bin tona kadar gerilemesine karşın Türkiye’nin pamuk üreticisi bir ülke olduğunu anlatan Bozbey, şöyle devam etti: “Geçen 4 yılda fiyat düşüklüğü nedeniyle, ayçiçeği, mısır ve buğday gibi maliyeti az ancak katma değeri düşük ürünler eken üreticiler, bu sezondan itibaren yeniden katma değeri yüksek olan bu ürünü ekmeye başlayacaktır. Pamuk rekoltesinin artmasıyla birlikte bugünkü fiyat artışından uzun vadede karlı çıkmış olacağız.” Bozbey, hükümetin önümüzdeki günlerde 3. Yıllık Pamuk Destekleme Programı açıklayacağını, böylece üreticilerin ürünlerin iyi fiyattan satacağını da sözlerine ekledi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER