Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Yerelist, sektör profesyonellerini buluşturdu

Editör
Abone Ol:

İstanbul Perakendeciler Derneği’ne üye zincir market temsilcileriyle üretici tedarikçi ve distribütör firmaları bir araya getirerek iletişim ve iş birliği fırsatları yaratan, B2B görüşmelerle pazarın gelişmesine katkı sağlayan “İstanbul Yerel Marketler Buluşması ve Fuarı”, 13 Aralık Çarşamba günü WOW Kongre Merkezi’nde düzenlenen açılış töreniyle başladı.

Bu yıl İstanbul Ticaret Odası desteğiyle, Baby Turco, Pure Baby, Sleepy, Fide Konserve ve Trendyol Hızlı Market Ana Sponsorluğunda gerçekleşen buluşma, organize gıda perakendesi sektöründe uzun yıllara dayanan tecrübesiyle birçok başarılı projeye imza atan Focus Fuar ve Kongre Yönetimi organizasyonunda, yeni kurumsal kimliği ve stratejileri doğrultusunda hayata geçiriliyor.

İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere’nin açılış konuşmasıyla başlayan organizasyonda Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Ömer Düzgün, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Özer, T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan sırasıyla kürsüde yer alan isimler oldu.

Yaptığı konuşmada İstanbul PERDER ve çatı kuruluşu Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun etkili birer sivil toplum kuruluşu olarak etki alanlarını genişletmeye her geçen gün devam ettiğini ifade ederek başlayan İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “İstanbul PERDER çatısı altında yer alan yerel marketler olarak, yaklaşık 1,5 milyon metrekare alanda 2 bin 300 şubemiz ile hizmet vererek 40 bin yurttaşımıza istihdam sağlıyoruz” dedi. Güzeldere ayrıca rekabetin ve gerilimlerin giderek artığı uluslararası düzenin yeniden şekillendiği zorlu bir dönemden geçildiğine dikkat çekerek, “Art arda yaşanan bu çoklu kriz ortamında, küresel tedarik ve üretim zincirleri yeniden şekillenirken perakende sektörünün ve yerel perakendeciliğin önemini hep birlikte daha iyi kavrıyoruz. Bu çalkantılı dönemlerde yerel perakendeciler olarak, ekonomideki kur dalgalanmalarının ve enflasyonist ortamın yarattığı fiyat belirsizliğine karşı tüketicilerimizin alım gücünü koruyabilmek adına giderek daha fazla gayret gösterme sorumluluğu hissediyoruz. Fiyat artışlarını tüketici nezdinde dengeleyebilmek adına her gün yüzlerce farklı ürün grubunda yaptığımız indirim ve fiyat sabitleme kampanyalarını sürdürüyoruz” dedi.

Düzgün: Yöresel ürünlerimizi tescilleyerek koruma altına almalıyız

Faruk Güzeldere’nin ardından Yerelist sahnesinden sektör temsilcilerine seslenen Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Ömer Düzgün, şunları söyledi: “Günümüz perakendesi, veri odaklı, sürdürülebilirlik, teknoloji ve tüketici davranışlarıyla şekilleniyor. Biz yerel zincirler, sektörün dönüşümünde uzun süredir aktif rol alıyoruz. Mağazalarımızı günlük olarak ziyaret eden müşterilerimize doğrudan temas ederek, kişisel deneyimlerimizi teknolojinin gücüyle birleştiriyoruz. Yerel zincirlerin esnekliği, hızlı aksiyon alma kabiliyeti ve topluma sunduğu katma değer, sektörümüzün sağlam bir dayanağıdır.”

Konuşmasında ayrıca coğrafi işaretli ürünlerin önemine de dikkat çeken Düzgün, “Bugün dünya genelinde 10 binden fazla coğrafi işaretli ürün olduğu belirtiliyor. Bu verilere bakacak olursak, coğrafi işaretler AB’ye yıllık 75 milyar doların üzerinde, dünyaya ise yıllık 200 milyar doların üzerinde katma değer sağlıyor. Ülkemizde ise coğrafi işaret tescili alan yaklaşık 1500 ürün mevcut. Avrupa Birliği’nden coğrafi işaret alan ürün sayımız ise 18… Coğrafi işaretler açısından son derece zengin bir ülke olarak, sahip olduğumuz yöresel ürünlerin tescillenerek koruma altına alınması ve hak ettikleri ekonomik değerlere ulaşmaları ülkemiz için kritik bir önem taşıyor” dedi.

Yerelist’in ilk günü, öğle yemeği, fuar ziyareti ve B2B görüşmeleri için verilen aranın ardından Happy Center CEO’su Yavuz Altun’un “Katlamalı Büyüme Stratejileri, Sınırlı Kaynaklardan Sınırsız Hayallere” başlıklı konuşmasıyla devam etti. Yaptığı konuşmada günümüz rekabet koşullarında bir yandan büyürken diğer yandan değişime odaklanmanın formüllerini organizasyon katılımcıları ile paylaşan Altun, her geçen gün değişen piyasa koşullarında kurumları sınırlayan bütün etkenlerden kurtulup değişime ve yeniliğe adım atmanın sırlarını paylaştı.

Yavuz Altun’un konuşmasının ardından Yerelist sahnesinde “Henüz Yolun Başındayız” başlıklı panelde yerel perakendenin liderleri yerini aldı. Happy Center CEO’su Yavuz Altun Moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Çağrı Market Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kara, Mopaş Market Genel Müdürü Reşat Narman, Snowy Ulu Kardeşler Yönetim Kurulu Üyesi Utku Tanay Ulu konuşmacı olarak yer aldı. Kendi içinde kıt kaynaklarla yaşama mücadelesi veren, büyük bir büyüme potansiyeli gösteren dört yerel zincirin üst düzey yöneticileri sektörde yıllar içinde edindikleri deneyimleri ve aile hikayelerini paylaşırken, son yıllarda yaşanan gelişmeler ışığında gelecek öngörülerini paylaştılar.

Yerelist İstanbul Yerel Marketler Buluşması ve Fuarı’nın birinci gününün finalinde, etkinliğin sunuculuğunu da üstlenen ünlü radyocu, televizyon programcısı ve spiker Kadir Çöpdemir’in eğlenceli sunumuyla gerçekleşen Telekutu yarışması katılımcılara eğlenceli anlar yaşattı.

Her yıl olduğu gibi bu yılda binlerce sektör profesyonelini bir araya getiren fuarda, Erpiliç, Gedik Piliç, Renax ve Ülker Tema Sponsoru olarak yer alırken, Aykanlar, Doa, Eren Mantı, Sözcüoğlu Group ve Ticimax Kurumsal Sponsorlar arasında yer alan markalar oldu. Ece Piknik, Hayat Kimya, Pobi Plastik, Somçelik Raf Sistemleri ve Zirve Çikolata organizasyonda Resmi Sponsor olarak yer alırken, Flodex, Gülsan Gıda, Keskinoğlu, Rafyap, Teksüt, Vindex ve Yayla Bakliyat ise Destek Sponsoru olarak yerini aldı. İstanbul Yerel Marketler Buluşması ve Fuarı bu yıl sponsor markaların yanı sıra 61 fuar katılımcısı firmaya da ev sahipliği yapıyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

“Bölgenin güçlenerek ayağa kalkması için çalışmaya devam ediyoruz”

Editör

Yazar:

Asrın felaketi olarak dünya tarihine giren 6 Şubat depremlerinin birinci yılında BİM, yaraları sarmak için çalışmalarını depremin etkilediği 11 ilde aralıksız sürdürüyor. Yıkıcı depremin ardından bölgede farklı alanlarda çalışmalar yürüten BİM, Hatay’da depremde yıkılan mağazalarının yerine 21 yeni mağaza açılışı gerçekleştirdi. BİM Hatay’da depremden sonra açtığı 25 mağazayla birlikte 1 yıl içinde toplam 46 mağaza açmış oldu.

6 Şubat 2023’ün ülkemiz ve vatandaşların hayatında derin izler bıraktığını belirten BİM CEO’su Haluk Dortluoğlu, “Ülkemiz, birlik ve beraberlik ruhuyla yaralarını hızlıca sarmaya başladı. Depremin ilk gününden itibaren BİM olarak bölgeye olan desteğimizi sürdürmek için hiç durmadık. Böylesi bir dönemde bölgenin güçlenerek ayağa kalkması için tüm gücümüzle çalışmak öncelikli görevimiz oldu” dedi.

Geride bırakılan bir yıllık süreçte hem bölgenin yaralarını sarmak hem de özellikle kadınların ekonomiye katılmalarını sağlamak için çalışmaya devam ettiklerini belirten Haluk Dortluoğlu, “Bizim için en değerli olan, toplumumuzun her bir ferdi için adil ve sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek. Açılışını gerçekleştirdiğimiz yeni mağazalar ile istihdama da katkı sağlayacak olmaktan mutluyuz” açıklamasını yaptı.

Geçen sene açılan mağazalardan 3 tanesi ve yeni açılanlardan 7 tanesi olmak üzere toplam 10 mağazanın konteyner kentlerin hemen yanında yer aldığını sözlerine ekleyen Dortluoğlu, “Konteyner kentlerde yaşayan vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını karşılamak için yeni mağazalar büyük önem taşıyor. Bu sayede vatandaşlarımız, ihtiyaç duydukları ürünlere daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilecekler” dedi.

Yeni açılan mağazalarda bölgeye mevcuda ek olarak yaklaşık 100 kişilik daha istihdam sağlanacağını ve son 1 yıl içinde açılan mağazalarla toplamda yaklaşık 225 kişiye istihdam sağladıklarını belirten Haluk Dortluoğlu şöyle konuştu: “Bu süreçte yerel üreticilerimize verdiğimiz desteği de artırmak istedik. Bölgenin toparlanması ve güçlenmesine kalıcı destek sunmak adına Aşhane’de kadınların ürettiği kurabiye çeşitlerini Hatay’daki mağazalarımızda satmaya başladık. Yakın zamanda Antakya BİM mağazalarında satılan günlük simitleri de yine Aşhane’den tedarik etmeye başladık ve Aşhane Antakya Kooperatifi’nin en büyük destekçisi konumuna geldik. Yaşanan felaketten en çok etkilenen kesim de kadınlar oldu, onların hayata kalıcı iş modelleriyle tutunması toplumun yeniden ayağa kalkması için önemli bir unsur.”

Bölgede kadınların güçlendirilmesine yönelik çalışmalarının sürdüğünü belirten Dortluoğlu: “Aşhane ile başladığımız yerel güçlendirme yolculuğumuz bugün yeni ve tamamen kadınların girişimiyle kurulmuş bir kooperatifle devam ediyor. Erzin Kadıneli Kadın Girişimi Üretimi ve İşletme Kooperatifi’nden tedarik edeceğimiz reçel, zahter gibi yöresel ürünlere de Hatay bölgesindeki mağazalarımızda yer vereceğiz. Bu sürecin herkes için hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum. Yaralarımızı tek yürek, hızlıca saracağız” dedi.

Devamını Oku

Genel Haberler

A101’in müdavim yorumları yapay zeka ile görselleştirildi

Editör

Yazar:

A101, dijital platformlarda gerçekleştirdiği fark yaratan çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Perakende alanında yeniliklerin öncüsü olmayı gaye edinen A101, proje kapsamında A101’e ait özel markalı ürünler (PL) hakkında müşteri memnuniyetini yansıtan olumlu yorumları, yapay zeka tarafından görselleştirerek Instagram hesabındaki 13 milyonun üzerindeki takipçisiyle buluşturuyor.

Yapay zeka ile üretilmiş, birbirinden ilginç ve yaratıcı görsellerin ortaya çıktığı projede A101’in PL ürünlerine olan bağlılık ve güven ön plana çıkarken, eğlenceli içerikler Instagram kullanıcılarının beğeni ve etkileşimine sunuluyor. Instagram kullanıcıları, A101’in başlattığı projeye #a101müdavimhikayeleri ‘hashtag’iyle katılarak 13 milyonun üzerinde takipçiye sahip A101 Instagram hesabından paylaşılma fırsatını yakalıyorlar.

A101 Pazarlama Müdürü Yeliz Yahşi Bilgiç, projeye ilişkin yaptığı açıklamada “Müşterilerimize daha etkili ve kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmayı hedefleyen bir marka olarak teknolojiyi en etkin şekilde kullanmaya devam ediyoruz. A101 ürünlerine olan müşteri bağlılığı ve memnuniyeti bizler için çok değerli ve anlamlı… Bu bağı daha da güçlendirmek ve teşvik etmek adına sosyal medyada paylaşılan olumlu yorumları, yapay zeka ile görselleştirerek takipçilerimizle buluşturduk. Dijital mecralarda müşteri deneyimini daha interaktif ve katılımcı hale getirmeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

Genel Haberler

TGDF ve Karma Grup iş birliğiyle sektör spesifik eğitimlerde oyunlaştırma deneyimi

Editör

Yazar:

Sektör spesifik özel iş çözümleriyle danışmanlık, eğitim ve denetim hizmetleri sunan Karma Grup ile Türkiye gıda ve içecek sanayisinin üretim, istihdam, ihracat ve ithalatının yüzde 95’lik bölümünü kapsayan Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF), bir dizi eğitim düzenlemek üzere bir iş birliğine gitti. Söz konusu iş birliğiyle TGDF ve Karma Grup uzmanlığını ve deneyimini bir araya getirerek sektördeki bilgi paylaşımını artırmayı amaçlıyor.

Eğitimlerin ilki olan ve Pendik Crowne Plaza’da gerçekleştirilen “Temel Proses Validasyon Eğitimi”, Positive Mood Institute tarafından düzenlenen etkinliklerle dopdolu bir atmosferde geçti. Katılımcılar, yüzlerinde gülümsemeyle, öğrenirken eğlenmenin tadını çıkardılar. Sektörün en zor konularından biri olan proses validasyonu eğitimi, katılımcıların yoğun ilgisi ve memnuniyetiyle başarıyla tamamlandı.

Karma Grup Satış Pazarlama Koordinatörü Sinem Bahçekapılı, “Gıda ve gıdaya eşdeğer sanayilere yönelik eğitimleri farklı bir yaklaşımla ele alarak, oyunlaştırma deneyimi ile uygulamaya yönelik kalıcı sonuçlar elde ediyoruz. Özellikle içerisinde pek çok prosedür, soyut kavramlar veya formüller barındıran içerikleri anlamak ve bu bilgileri günlük hayatta kullanabilme yetisi kazanmak zaman alır. Bu teorik bilgi ve yaklaşımlar genellikle sıkıcı ve sıradan bulunabilir. Temelinde oyun olmayan alanlarda, oyunsal düşünme ve problem çözme gibi yetkinliklerimizi kullanarak tasarladığımız eğitimler, etkinliklerden keyif almayı ve optimum seviyede verim elde etmeyi sağlar. Bu doğal olarak ‘kolay öğrenme’yi hızlandırır. Aslında en net tabir, eğlenerek ve deneyimleyerek öğrenmektir. Konuya bizzat dahil olduğunuzda ve bunu eğlenerek yaptığınızda öğrenme hızlanır ve içselleştirilir. Bu yöntemin, öğrenileni hayata geçirebilme yetisini beslediği ve unutma süresini uzattığı da biliniyor” şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili olarak konuşan TGDF Genel Sekreteri Nihal Ayşe Mortepe, “Gıda ve içecek sanayisinde mühendislerin eğitimi, kaliteli ürünlerin üretimi, iş süreçlerinin iyileştirilmesi ve yenilikçi çözümlerin geliştirilmesi açısından son derece önemlidir. Federasyonumuz, sektördeki kalite ve inovasyonu destekleyerek üyelerimize seminerler, mentorluk programları ve sanayi iş birlikleri gibi girişimlerle destek sağlamayı amaçlamaktadır. Bu iş birliği ile başlatılan eğitimlerin, sektördeki bilgi paylaşımını artırarak tüm sanayi çalışanlarına fayda sağlamasını temenni ediyoruz” dedi.

Eğitmen Prof. Dr. Barbaros Özer ise şu açıklamalarda bulundu: “Proses validasyonu, belirli bir sonuca ulaşmak için bir kontrol önleminin uygun şekilde uygulandığı takdirde, tehlikenin kontrol edilebildiğine dair kanıt elde etmeyi ifade eder. Her bir gıda üretim sistemi, kendine özgü bir validasyon programına tabidir. Bu sebeple, gıda firmalarının kendi üretim süreçleri ile ilişkili validasyon modellerini oluşturmaları büyük önem taşır. TGDF ve Karma Grup iş birliğiyle düzenlenen Temel Proses Validasyonu eğitimi çerçevesinde, temel validasyon tanımları, proses validasyon ilkeleri, yasal süreçler, metot validasyonu ve temizlik validasyonu gibi konular interaktif bir şekilde ele alındı.”

TGDF ve Karma Grup iş birliği ile başlatılan ve sektördeki bilgi akışını artırarak tüm gıda ve içecek sektörü çalışanlarına fayda sağlamayı amaçlayan sektör spesifik eğitimlerin düzenli olarak devam ettirilmesi hedefleniyor.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER