Sosyal Medya Hesaplarımız

Serkan Çürük

“2021” senden çok şey bekliyoruz

Serkan Çürük
ciftci
Abone Ol:

Aşağıdakiler ülkemiz insanları için ortak olarak gördüğüm/düşündüğüm beklentilerdir. Umarım 2021 hoş gelir. Umutlarınızı asla kaybetmeyin, hayallerinizin kararmasına izin vermeyin. Çok çalışın, çok isteyin, hırslarınıza yenik düşüp kimseyi kırmayın.

2021 senden aşağıdakileri bekliyoruz;

 • Kadın ve çocuk cinayetlerinin ve şiddetinin bitmesini bu konuyla ilgili yasal düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz.
 • Tüm Dünya’da ki savaşların ve zulümlerin bitmesini istiyoruz.
 • Son 1 yılda kıymetlerini daha çok bildiğimiz sağlıkçılarımıza karşı şiddetin bitmesini eksik kalan maddi/manevi haklarının tamamlanmasını bekliyoruz.
 • Covid 19 belasının bitmesini eski günlerimize dönmeyi bekliyoruz.
 • Adaletin herkes için eşit olmasını bekliyor ve temenni ediyoruz.
 • Siyasetin tansiyonunun düşmesini ve doğru iletişim ile ilerlemesini istiyoruz. Birbirine hakaret eden siyasi liderler, siyasetçiler istemiyoruz.
 • İnsan hakları, adalet, eğitim, bilim ve teknoloji gibi konularda Dünya lideri olmayı istiyoruz.
 • Yaptırım kelimesini duymamayı bunun yerine yatırım kelimesini daha çok duymak istiyoruz.
 • Eskisi gibi birlik ve beraberliğimizin artmasını istiyor ve temenni ediyoruz.
 • Tüketicilerin alım gücünün artmasını ve refah seviyelerinin seviye atlamasını bekliyoruz.
 • İş arayanlara iş terfi isteyenlere iyi bir kariyer bekliyoruz. Haksız işe alımlara ve terfilere son verilmesini istiyoruz. Kısaca liyakat istiyoruz.
 • Market/mağaza çalışanlarımızın işlerini meslek olarak görmelerini ve planlarını bu doğrultuda yapmalarını istiyoruz. Market/mağaza da çalışmak geçici bir iş olarak görülmemeli.
 • İş güvenliğinin artmasını/önemsenmesini ve kontrol altına alınmasını istiyor iş kazası ölümlerinin bitmesini temenni ediyoruz.
 • Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinde belirttiği gibi zorunlu ihtiyaç olan tüketim maddeleri ve bazı hizmetlerde KDV indirimi bekliyoruz.
 • Ticari kararların gerçekten ticari amaçlar güdülerek verilmesini istiyoruz. Kazan-kazan duygusuyla hareket edilmesi doğru olandır.
 • İş insanlarımızın ve hayırseverlerimizin eğitime daha fazla yatırım yapmasını bekliyoruz ve umut ediyoruz.
 • En itibarlı mesleklerden olan çiftçilerimizin kıymetinin bilinmesini ve planlı üretim yapılması için ilgili çalışmaların yapılmasını bekliyoruz.

Fotoğraf, “Genç Çiftçi Projesi“ hayatını değiştirdi | Medya Gazete alıntıdır.

 • Ülkemiz gençlerinin gelecek umutlarının yeşertilmesini istiyoruz. Her ilde üniversite değil gerekli sayıda üniversite istiyoruz.
 • Televizyon programları ile teknolojinin, bilimin, doğru insan olmanın aşılanmasını istiyoruz. Gereksiz programlar ile insanların zamanlarını öldürmesini istemiyoruz.
 • Çevremizin daha fazla kirletilmemesini ve bu konu ile ilgili yasal düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz.
 • Hayvan hakları ile ilgili gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını bekliyor hayvanlara yapılan zulümlerin sona ermesini istiyoruz.
 • Daha fazla seyahat etmeyi, gezmeyi, gezerken de öğrenmeyi bekliyoruz.
 • Dünya vatandaşı olmayı tüm ülke kapılarının tüm dünya vatandaşlarına açılmasını bekliyoruz.
 • “Komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir” sözünün hatırlanmasını ve uygulanmasını istiyoruz.

Kısacası senden çok şey bekliyoruz 2021. “Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür” nesillerin yetiştirmesi için ön ayak ol. Çocuklarımızı güldür, ailelerin saadetini eksik etme. Babalara çocuklarına daha iyi bir hayat sunabilmesi için iş, aş ve para ver. Hayattan beklentisi olanlara umut, kalbi kötü olanlara ışık ol. Son olarak tüm emek çalışanlarımıza kolaylıklar eyle.

Hoş geldin 2021…

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Serkan Çürük

Büyüyen pazar ve pazarda yer alan oyuncular

Serkan Çürük

Pandemi sonrası sizlerin de dikkatini çekmiştir, petfood sektörü gün geçtikçe büyüyor. Hem oyuncu sayısı artıyor hem de pasta büyüyor. Ülkemiz pazarı sektör için henüz yolun başında sayılır.

Avrupa’da en çok kedi sahibi olunan ülke her 100 evden 42’sinde bir ya da birden fazla kedi olan Polonya’dır. Türkiye’de ise her 100 evin 5’inde bir ya da birden fazla kedi beslenmektedir. Köpek sahipliği içinde bu rakamları verebiliriz.

Avrupa da yılda 8.5 milyon ton evcil hayvan maması satılmakta. Dünya genelinde ise evcil hayvan mama pazarı yaklaşık 100 milyar ABD dolarına yaklaşmakta.

Gün geçmesin ki bu sektöre yeni bir oyuncu girmesin. Bu oyuncular gerek ulusal/bölgesel gerekse global firmalar olmaktadırlar. Son zamanlarda girişimciler fason üretim yaptırıp yeni markalar oluşturmaktadırlar. Bu markaların kimisi bölgesel olup içlerinde başarılı ve doğru strateji izleyenler bölgelerinin dışına ve yurt dışına ürün satabilmektedirler.

Evcil hayvan mama sektörünün homojenik şekilde bölünmemiş bir satış yapısı olduğunu düşünmekteyim. Marketler, pet shoplar, veteriner hekim muayenehanelerinde ve yem bayilerinde satışı gerçekleşmektedir. Marketlerden data alıp ölçüm yapmak kolay olsa da diğer satış noktalarından data bilgisine kolay kolay ulaşılamamaktadır.

Mama sektörü perakende satış stratejileri ile ilgili bir yazı yazmak istiyorum. İleriki günlerde sayfamdan takip edebilirsiniz.

Son olarak yakın zamanda dikkat çeken bir bağış kampanyası duyuran Royal Canin Türkiye’yi yürekten kutlamak istedim. Tam tamına 40 ton mama bağışı ile Doğu Anadolu bölgesinde ki barınaklara ve orada yaşayan patili dostlarımıza fayda sağlamaktadır.

Umarım bu hassas fikir ve düşünceler ülkemiz genelinde yayılır.

Kaynaklar: FEDIAF Annuel report 2021, Statista, Allied Market Research

Devamını Oku

Serkan Çürük

“Dünya’nın en güçlü pasaportları/önemli seçim vaadi”

Serkan Çürük

Gençler arasında anket yapılsa en önemli talepleri arasında seyahat etme özgürlüklerinin kolaylaştırılması olacaktır. Artık seyahat etmek eskisi kadar kolay değil. Bizler Evliya Çelebinin torunlarıyız. Seyahat ederek sosyalleşmek kanımızda var. Unutmayalım 2023 seçimlerinde yaklaşık 18 milyon genç oy kullanacak.

Başlıca seyahat edememe nedenlerimizin başında, döviz kurlarının çok artmış olması ve vize taleplerimizde ki artan redlerdir. Vize redlerinin sebebi daha önce vize almış fakat ülkesine geri dönmeyen kişilerden ve ülke ekonomisinin içinde bulunduğu durumdan kaynaklı olduğu söylenmektedir.

Henley Pasaport Endeksi’ne göre Türkiye, 110 ülkeye vizesiz girebilme hakkıyla 57. sırada kendine yer bulabildi. Bazı ülkelere vizesiz seyahat anlaşmamız olmasına rağmen Türkiye vatandaşlarına karşı bir ön yargı bulunmakta ve ülkelerine giriş yapılmasında güçlük çıkarmaktadırlar. (Meksika, Güney Kore vs.) Bunun sebebi Türkiye’nin bazı ülkeleri gri listeye almış olmasıdır.

Ülkemiz pasaportunun gücü 57. sırada da yer alsa kötü durumda değildir. Yaklaşık 110 ülkeye seyahat edebiliyoruz. Fakat seyahat ettiğimiz ülkelerdeki alım gücü ile bizlerin kazancı ters orantılıdır. Uzun yıllardır farklı ülkelere seyahat eden birisi olarak bu yorumu yapabiliyorum. Döviz kurlarının artmış olması seyahat severlerin özgürlüklerini doğrudan kısıtlamaktadır. Örnek vermek gerekirse Amsterdam’da bir büfeden 0.5 lt pet şişe suyu 1 Euro’ya alıyorken hala aynı rakama alabiliyoruz. Fakat 2018 yılında 1 Euro 4,5 TL iken bu yazımı yazarken 18.15 TL’dir. Yani Amsterdam’da ki büfeden suyu 4.5 TL’ye alırken şimdi 18,15 TL’ ye almaktayız.

Bir siyasi parti lideri olsaydım yurt dışına seyahat etmek isteyen gençlere/kişilere harçlık vaadi verir ve seçildiğimde bunu hayata geçirirdim. Ayrıca yurt dışı çıkış pulu harcını derhal kaldırılması için talimat verirdim.

Ülkemiz vatandaşlarının vizesiz geçiş anlaşması olmasına rağmen ülkeye alınmayıp kapıdan geri gönderilmeleri konusunda ilgili bakanlıklar ve kurumlar derhal aksiyon almalıdırlar. Ülkemizin imajı için çok olumsuz bir durum ve kişiler için mağduriyet yaratmaktadır.

 

Kaynaklar: The Henley Passaport index, Bir Hayalin peşinde Youtube kanalı

Devamını Oku

Serkan Çürük

5500 TL’ye ne alırım?

Serkan Çürük

Bildiğiniz üzere asgari ücret 1 Temmuz itibari ile net 5.500 TL olmuştur. Önceki net ücrete göre %29,4’lük bir artış sağlanmıştır.

TÜRK-İŞ haziran ayı açlık-yoksulluk sınırı araştırmasının sonuçlarına göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 6 bin 391 TL’dir.

TÜİK‘e göre gıda enflasyonu yıllık 91,6 oranındadır. Yani Tüfe ana harcama grupları içerisinde en fazla artış olan 2. kategoridir.

Yapılan asgari ücret artışının yıllık gıda enflasyon oranının altında kalması dengeli ve sağlıklı beslenmenin de önüne geçiyor olacaktır.

5.500 TL’ye ne alırım, 20 farklı üründe inceledim, aşağıdaki gibidir;

1) 5.500 TL’ye 1.375 adet ekmek alabilirim.

2) 5.500 TL’ye 141 adet 30’lu yumurta alabilirim.

3) 5.500 TL’ye 58 kg beyaz peynir alabilirim. (1’er kg 58 paket)

4) 5.500 TL’ye 56 kg kaşar peyniri alabilirim. (1’er kg 56 paket)

5) 5.500 TL’ye 407 adet 1 litre süt alabilirim.

6) 5.500 TL’ye 36 adet 5 litre Ayçiçek yağı alabilirim.

7) 5.500 TL’ye 51 adet 5 kg toz şeker alabilirim.

8) 5.500 TL’ye ET ve Süt kurumundan 66 kg Sığır kıyma alabilirim.

9) 5.500 TL’ye ET ve Süt kurumundan 60 kg Sığır kuşbaşı alabilirim.

10) 5.500 TL’ye 1.375 adet simit alabilirim.

11) 5.500 TL’ye McDonald’s 93 adet Big Mac menü alabilirim.

12) 5.500 TL’ye 157 adet sinema bileti alabilirim.

13) 5.500 TL’ye Antalya da 5 yıldızlı otelde her şey dahil 2 gece yaz tatili yapabilirim.

14) 5.500 TL’ye 211 Litre motorin alabilirim.

15) 5.500 TL’yi hiç harcamadan yaklaşık 7 ay biriktirdiğim de İphone 13 Pro Max alabilirim.

16) 5.500 TL’yi hiç harcamadan yaklaşık 71 ay biriktirdiğimde Clio Joy 1.0 Sce 65 bg alabilirim.

17) 5.500 TL’yi hiç harcamadan yaklaşık 200 ay biriktirdiğimde Adana’dan 2+1 ev alabilirim.

18) 5.500 TL’ye 3.4 adet çeyrek altın alabilirim.

19) 5.500 TL’ye 328 dolar alabilirim.

20) 5.500 TL’ye 37 adet yurt dışı çıkış harcı ödeyebilirim.

Alım gücü aslında o ülkenin görünür gücüdür. İnsanların istediği her gıda ürününe koşulsuz şartsız ulaşması gerekmektedir. Gıda ürünlerinden ziyade insan sosyal bir varlıktır. Kültürümüzü öğrenmek/görmek, araştırmak, Dünya kültürlerini araştırıp görmek için diğer toplumlarla kültürümüzü paylaşabilmek için seyahat etmeliyiz. Ailelerimiz ve arkadaşlarımız ile tatil yapabilmeliyiz. Teknoloji ürünlerine kolay ulaşabilmeliyiz. Bütün bunlar lüks olmamalı.

Dolayısıyla verilen ücretlere bu doğrultuda bakılmalıdır.

Kaynaklar: Tüik, Et ve Balık kurumu, A101 app, Renault.com.tr, Hürriyet.com.tr …

Devamını Oku

Serkan Çürük

POPÜLER