Sosyal Medya Hesaplarımız

Serkan Çürük

“Dünya’nın en güçlü pasaportları/önemli seçim vaadi”

Serkan Çürük
Abone Ol:

Gençler arasında anket yapılsa en önemli talepleri arasında seyahat etme özgürlüklerinin kolaylaştırılması olacaktır. Artık seyahat etmek eskisi kadar kolay değil. Bizler Evliya Çelebinin torunlarıyız. Seyahat ederek sosyalleşmek kanımızda var. Unutmayalım 2023 seçimlerinde yaklaşık 18 milyon genç oy kullanacak.

Başlıca seyahat edememe nedenlerimizin başında, döviz kurlarının çok artmış olması ve vize taleplerimizde ki artan redlerdir. Vize redlerinin sebebi daha önce vize almış fakat ülkesine geri dönmeyen kişilerden ve ülke ekonomisinin içinde bulunduğu durumdan kaynaklı olduğu söylenmektedir.

Henley Pasaport Endeksi’ne göre Türkiye, 110 ülkeye vizesiz girebilme hakkıyla 57. sırada kendine yer bulabildi. Bazı ülkelere vizesiz seyahat anlaşmamız olmasına rağmen Türkiye vatandaşlarına karşı bir ön yargı bulunmakta ve ülkelerine giriş yapılmasında güçlük çıkarmaktadırlar. (Meksika, Güney Kore vs.) Bunun sebebi Türkiye’nin bazı ülkeleri gri listeye almış olmasıdır.

Ülkemiz pasaportunun gücü 57. sırada da yer alsa kötü durumda değildir. Yaklaşık 110 ülkeye seyahat edebiliyoruz. Fakat seyahat ettiğimiz ülkelerdeki alım gücü ile bizlerin kazancı ters orantılıdır. Uzun yıllardır farklı ülkelere seyahat eden birisi olarak bu yorumu yapabiliyorum. Döviz kurlarının artmış olması seyahat severlerin özgürlüklerini doğrudan kısıtlamaktadır. Örnek vermek gerekirse Amsterdam’da bir büfeden 0.5 lt pet şişe suyu 1 Euro’ya alıyorken hala aynı rakama alabiliyoruz. Fakat 2018 yılında 1 Euro 4,5 TL iken bu yazımı yazarken 18.15 TL’dir. Yani Amsterdam’da ki büfeden suyu 4.5 TL’ye alırken şimdi 18,15 TL’ ye almaktayız.

Bir siyasi parti lideri olsaydım yurt dışına seyahat etmek isteyen gençlere/kişilere harçlık vaadi verir ve seçildiğimde bunu hayata geçirirdim. Ayrıca yurt dışı çıkış pulu harcını derhal kaldırılması için talimat verirdim.

Ülkemiz vatandaşlarının vizesiz geçiş anlaşması olmasına rağmen ülkeye alınmayıp kapıdan geri gönderilmeleri konusunda ilgili bakanlıklar ve kurumlar derhal aksiyon almalıdırlar. Ülkemizin imajı için çok olumsuz bir durum ve kişiler için mağduriyet yaratmaktadır.

 

Kaynaklar: The Henley Passaport index, Bir Hayalin peşinde Youtube kanalı

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Serkan Çürük

5500 TL’ye ne alırım?

Serkan Çürük

Bildiğiniz üzere asgari ücret 1 Temmuz itibari ile net 5.500 TL olmuştur. Önceki net ücrete göre %29,4’lük bir artış sağlanmıştır.

TÜRK-İŞ haziran ayı açlık-yoksulluk sınırı araştırmasının sonuçlarına göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 6 bin 391 TL’dir.

TÜİK‘e göre gıda enflasyonu yıllık 91,6 oranındadır. Yani Tüfe ana harcama grupları içerisinde en fazla artış olan 2. kategoridir.

Yapılan asgari ücret artışının yıllık gıda enflasyon oranının altında kalması dengeli ve sağlıklı beslenmenin de önüne geçiyor olacaktır.

5.500 TL’ye ne alırım, 20 farklı üründe inceledim, aşağıdaki gibidir;

1) 5.500 TL’ye 1.375 adet ekmek alabilirim.

2) 5.500 TL’ye 141 adet 30’lu yumurta alabilirim.

3) 5.500 TL’ye 58 kg beyaz peynir alabilirim. (1’er kg 58 paket)

4) 5.500 TL’ye 56 kg kaşar peyniri alabilirim. (1’er kg 56 paket)

5) 5.500 TL’ye 407 adet 1 litre süt alabilirim.

6) 5.500 TL’ye 36 adet 5 litre Ayçiçek yağı alabilirim.

7) 5.500 TL’ye 51 adet 5 kg toz şeker alabilirim.

8) 5.500 TL’ye ET ve Süt kurumundan 66 kg Sığır kıyma alabilirim.

9) 5.500 TL’ye ET ve Süt kurumundan 60 kg Sığır kuşbaşı alabilirim.

10) 5.500 TL’ye 1.375 adet simit alabilirim.

11) 5.500 TL’ye McDonald’s 93 adet Big Mac menü alabilirim.

12) 5.500 TL’ye 157 adet sinema bileti alabilirim.

13) 5.500 TL’ye Antalya da 5 yıldızlı otelde her şey dahil 2 gece yaz tatili yapabilirim.

14) 5.500 TL’ye 211 Litre motorin alabilirim.

15) 5.500 TL’yi hiç harcamadan yaklaşık 7 ay biriktirdiğim de İphone 13 Pro Max alabilirim.

16) 5.500 TL’yi hiç harcamadan yaklaşık 71 ay biriktirdiğimde Clio Joy 1.0 Sce 65 bg alabilirim.

17) 5.500 TL’yi hiç harcamadan yaklaşık 200 ay biriktirdiğimde Adana’dan 2+1 ev alabilirim.

18) 5.500 TL’ye 3.4 adet çeyrek altın alabilirim.

19) 5.500 TL’ye 328 dolar alabilirim.

20) 5.500 TL’ye 37 adet yurt dışı çıkış harcı ödeyebilirim.

Alım gücü aslında o ülkenin görünür gücüdür. İnsanların istediği her gıda ürününe koşulsuz şartsız ulaşması gerekmektedir. Gıda ürünlerinden ziyade insan sosyal bir varlıktır. Kültürümüzü öğrenmek/görmek, araştırmak, Dünya kültürlerini araştırıp görmek için diğer toplumlarla kültürümüzü paylaşabilmek için seyahat etmeliyiz. Ailelerimiz ve arkadaşlarımız ile tatil yapabilmeliyiz. Teknoloji ürünlerine kolay ulaşabilmeliyiz. Bütün bunlar lüks olmamalı.

Dolayısıyla verilen ücretlere bu doğrultuda bakılmalıdır.

Kaynaklar: Tüik, Et ve Balık kurumu, A101 app, Renault.com.tr, Hürriyet.com.tr …

Devamını Oku

Serkan Çürük

‘’Ben hep 50 liralık alıyorum’’

Serkan Çürük

Bugün itibari ile İstanbul’da benzin litresi 26,27 TL’yi, motorinin litre fiyatı 27,85 lira. Neredeyse her gün gelen zamlarla birlikte ben hep 50 liralık alıyorum devrinde kapanışa gidiliyor diyebiliriz.

Aşağıda yıllara göre benzin fiyatlarının değişimini ve 50 liraya kaç litre benzin alınıyordu detayını görebilirsiniz;

Akaryakıt istasyonlarındaki uzun kuyruklara son vermek adına sürpriz zam uygulaması başlandı. Uzun kuyruk görüntüleri bir ara bereket veya halkımızın alım gücü var şeklinde lanse edildi. Tam aksine insanlar zamdan etkilenmemek için kuyruğa girmek zorunda kalıyordu/kalıyor. Bugün aldığımız fiyatı ertesi gün farklı şekilde görebiliyoruz.

Gıda fiyatları enflasyon artışının temel nedenlerinin başında geliyor. Gıda fiyatlarının artmasının en önemli sebeplerinin başında da akaryakıt fiyatları gelmektedir.

 • Çiftçi üretmek için, üretim aşamasında mazot kullanır.
 • Üretilen ürünler dağıtım merkezi olan hallere gitmek için mazot kullanılır.
 • Hallerden satış noktalarına veya pazar yerlerine gitmek için mazot kullanılır.

Dolayısıyla hayatımızın her anında kullanılan akaryakıt, özellikle temel gıda üretimlerinde yani çiftçilerimize iskontolu verilmelidir. Çiftçilerimize sürdürülebilir şekilde iskontolu mazot/akaryakıt verilmesi bence bir siyasi partinin seçimleri kazanması için en önemli projeleri arasında olmalıdır.

Enflasyonda ki artışın en önemli faktörlerinden birisi de ulaşımdır. Ulaşım fiyatlarının artmasının temel nedeni ise akaryakıt fiyatlarının artmasıdır. Bir yerden bir yere ulaşmak bir insanın en temel hakkıdır, bu ulaşımı vatandaşın gelirine göre uygun hale getirmek ise ülkeyi yöneten siyasilerimizin görevidir.

Avrupa ülkelerinden örnek vermek gerekirse Lüksemburg’da asgari ücret ile geçinen bir sıradan insan bize göre 5,5 kat daha fazla, Almanya ise yaklaşık 4 katımız kadar akaryakıt almaktadırlar. Bugün itibari ile bu oranlar çok daha fazla artmıştır. Asgari ücret ile ülkemizde yaklaşık 164 litre akaryakıt alınmaktadır.

Akaryakıt fiyatları işletmelerin maliyetlerini arttırmakta, seyahat etmek isteyen insanların hakkını elinden almakta, üretmek isteyen çiftçilerin maliyetini arttırmakta, okul servis fiyatlarını arttırıp öğrencilerimizin farklı yöntemlere yönelmelerine sebep olmakta, şehir içi toplu taşıma fiyatlarını arttırıp insanların gelirinde büyük pay almakta. Özet ile akaryakıt fiyatlarındaki durmak bilmeyen artış alım gücümüzü ve hayat standartlarımızı düşürmektedir.

Yukarıda da söylediğim gibi bir siyasi partinin en büyük projesi alım gücünü arttırmak olmalı. Bunun en başında da akaryakıt fiyatı gelmelidir.

En kısa sürede alım gücümüzün arttığı, ülkemiz insanlarının refah içerisinde yaşamasını dilerim.

Devamını Oku

Serkan Çürük

Baba ben ekonomist oldum

Serkan Çürük

Ben bu yazımı yazarken;

 • Resmi enflasyon %19.89.
 • 1 Dolar 11.20 TL, altının gramı 670 TL civarında.
 • En ucuz sıfır araba 200 bin TL civarında.
 • İphone 13 pro max 20-25 bin TL civarında.
 • 1 aylık asgari ücret 250 Dolar.
 • Benzin 8.5 TL, LPG 7,25 TL civarında.
 • Mutfak tüpü 195 TL civarında.
 • 5 kg ayçiçek yağı 85-90 TL.
 • 5 kg toz şeker 35-40 TL.

Sokak röportajlarına göre herkes ekonomist, herkesin bir ekonomi yorumu var. TV kanallarında, gazetelerde ve sosyal medyalarda yani nereye bakarsak olumsuzluk görüyoruz BABA.

Eskiden simit/çay hesabı yapılırdı artık o bile yapılamaz durumda çünkü artık simidin de fiyatı çok arttı BABA. Kara kış diye bir söylem dolaşıyor, korku ve panikle bekleniyor.

Zihnimiz siyasi ve ekonomi haberleri ile dolu. Bu durumun tam tersi olması gerekmez miydi? Yani bir şeyler üretmek için yeni fikirler, yeni teknolojiler düşünmek gibi. Siyasiler sürekli bizlerle dalga geçer oldular her gün yeni bir tasarruf önerisi ile karşımıza çıkıyorlar.

Ülkemiz Kripto alım/satımında dünyada ilk 10 içerisinde. İnsanlar ellerinde ki az miktar parayı kriptoya yatırıp zengin olma hayali kurmaktalar. Gerçi hayal kurmak bile pahalı artık, şans oyunları da çok zamlandı. İnsanlar paralarının değer kaybetmemesi için ekonomist oldu. En çok izlenen videolar birilerinin çektiği öneri ve ekonomi videoları. Ha birde her videonun altında YTD yazıyor. Yani Yatırım Tavsiyesi Değildir. Kardeşim bu ülkenin insanları cesur. Sen ne kadar YTD de yazsan biz senin önerine para yatırırız, “en fazla ne kaybederiz ki” cümlesi hayat mottomuz oldu.

Yani kısacası BABA ben ekonomist olmak zorunda kaldım. Her konuda biraz biraz fikrim var.

Devamını Oku

Serkan Çürük

POPÜLER