Sosyal Medya Hesaplarımız

Serkan Çürük

Konkordato = geç iflas mı?

Serkan Çürük
Abone Ol:

Konkordato ile ilk 2016 yılında tanıştım. 2016 yılında yerel zincirlerden sorumlu müşteri yöneticisi olarak çalışmaktaydım. Çok şubeli bir müşterimiz konkordato ilan etmişti. Bu Konkordato nedir? Kimse bilmiyor, her kafadan bir ses çıkıyordu, konuya hakim olmak için internetten araştırdım. Konkordato bence geç iflasın yeni terimi, neden böyle düşünüyorum aşağıda dilim döndüğünce açıklayacağım.

Konkordato: Borçlu olan ticarethanenin borçlarını ödeyemeyecek duruma geldiği durumlarda, alacaklıların alacaklarını belirli plana göre almaları konusunda kendi aralarında vardıkları, mahkemenin de onayladığı anlaşmadır.

İflas: Ticarethanenin borçlarının, gelirlerinden ve malvarlığından fazla olduğu, yani borçlarını ödeyemeyeceği durumlarda haczedilebilen tüm varlıklarına el konulup bunların paraya çevrilerek alacakların ödenmesi yoludur. İflas erteleme, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumlardan dolayı, ticarethanenin “iflas ilanından” önce başvuracakları hukuki yoldur. Fakat bu durum OHAL sürecinde işletilmemiş olup yürürlükten kaldırılmıştır.

İflas da alacağın boyutuna bakılmaksızın ilk haciz eden alacaklı alacağını alır ve sıralama haciz başvurusuna göredir.

Konkordato ise, borçlu alacaklılara bir ödeme ve ticarethanenin devamlılığı için bir plan sunar, alacaklıların kabulü ve mahkemenin onayı ile işleme alınır. Yani plan başarılı olursa alacaklılar alacaklarını en azından bir kısmını tahsil etmiş olurlar.

İflas ertelemede, ticarethanenin başvurusu üzerine mahkeme uygun gördüğü durumda işletmeye bir veya birden fazla kayyum atayarak sürecin iyileştirilmesini sağlar. Aynı durum konkordato içinde geçerlidir. Konkordato kabulünden sonra gereklilik durumuna göre bir veya birden fazla komiser atanır.

Konkordato, ticarethanenin faaliyetlerine devam ettirilmesi ve haklarının korunması için yürürlüğe girmiş bir düzenlemedir. Konkordato ilan edildikten sonra ticarethanenin iflas ettiği anlamına gelmemektedir. Konkordato süreci doğru yönetildiği, planlara uyulduğu taktirde ticarethanenin tekrar refaha ulaşılması kaçınılmazdır. Konkordato ilanından sonra refah seviyesine ulaşan ticarethaneleri görmek vatandaşlar olarak bizleri mutlu edecektir.

Bir hukukçu değilim yukarıdaki yazdıklarımı anayasanın X maddesine dayandıramıyorum fakat aşağı yukarı bu şekilde işliyor. Üzerinde durmak istediğim, iflas ertelemede de konkordatoda da şirket faaliyetine bir süre sonra son veriyor. Bunun birden çok nedenleri var. Yönetilememesi, takipsizlik, farklı yatırımlar, kaynak aktarımı, hukuksuz faaliyetler vs.

Şu ana kadar konkordato ilan eden binlerce şirket var. Ve yüzlerce şirket de ilan etmek için mahkeme onayını beklemektedir.

Vatana, millete hizmet sadece sınırda nöbet beklemek değildir. Vatana ve millete en büyük hizmetlerden birisi istihdam yaratmak, ülke refahına katkıda bulunmaktır. Ticari faaliyetini krizden ve bazı ekonomik şartlardan dolayı yürütemeyenlere sözüm yok. Fakat mevcut ticarethanesini keyfe keder iflasa sürükleyenler, işine sahip çıkmayanlar, ben bilirim deyip danışmayanlar, teknolojik gelişimleri takip etmeyip geri kalanlar… Lütfen ama lütfen dört elle sarılıp işimizi yönetelim.

Sayenizde evine ekmek götüren, çocuklarını okutan, çalışanlarınızın gözlerine bakın. Herkes işini layıkıyla yaptığı sürece ülkenin sırtı yere gelmez…

Öneri: Konkordato ile ilgili daha detaylı bilgi için Av. Yiğit Yıldız’ın “Konkordato” isimli kitabını okuyabilirsiniz.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Serkan Çürük

Büyüyen pazar ve pazarda yer alan oyuncular

Serkan Çürük

Pandemi sonrası sizlerin de dikkatini çekmiştir, petfood sektörü gün geçtikçe büyüyor. Hem oyuncu sayısı artıyor hem de pasta büyüyor. Ülkemiz pazarı sektör için henüz yolun başında sayılır.

Avrupa’da en çok kedi sahibi olunan ülke her 100 evden 42’sinde bir ya da birden fazla kedi olan Polonya’dır. Türkiye’de ise her 100 evin 5’inde bir ya da birden fazla kedi beslenmektedir. Köpek sahipliği içinde bu rakamları verebiliriz.

Avrupa da yılda 8.5 milyon ton evcil hayvan maması satılmakta. Dünya genelinde ise evcil hayvan mama pazarı yaklaşık 100 milyar ABD dolarına yaklaşmakta.

Gün geçmesin ki bu sektöre yeni bir oyuncu girmesin. Bu oyuncular gerek ulusal/bölgesel gerekse global firmalar olmaktadırlar. Son zamanlarda girişimciler fason üretim yaptırıp yeni markalar oluşturmaktadırlar. Bu markaların kimisi bölgesel olup içlerinde başarılı ve doğru strateji izleyenler bölgelerinin dışına ve yurt dışına ürün satabilmektedirler.

Evcil hayvan mama sektörünün homojenik şekilde bölünmemiş bir satış yapısı olduğunu düşünmekteyim. Marketler, pet shoplar, veteriner hekim muayenehanelerinde ve yem bayilerinde satışı gerçekleşmektedir. Marketlerden data alıp ölçüm yapmak kolay olsa da diğer satış noktalarından data bilgisine kolay kolay ulaşılamamaktadır.

Mama sektörü perakende satış stratejileri ile ilgili bir yazı yazmak istiyorum. İleriki günlerde sayfamdan takip edebilirsiniz.

Son olarak yakın zamanda dikkat çeken bir bağış kampanyası duyuran Royal Canin Türkiye’yi yürekten kutlamak istedim. Tam tamına 40 ton mama bağışı ile Doğu Anadolu bölgesinde ki barınaklara ve orada yaşayan patili dostlarımıza fayda sağlamaktadır.

Umarım bu hassas fikir ve düşünceler ülkemiz genelinde yayılır.

Kaynaklar: FEDIAF Annuel report 2021, Statista, Allied Market Research

Devamını Oku

Serkan Çürük

“Dünya’nın en güçlü pasaportları/önemli seçim vaadi”

Serkan Çürük

Gençler arasında anket yapılsa en önemli talepleri arasında seyahat etme özgürlüklerinin kolaylaştırılması olacaktır. Artık seyahat etmek eskisi kadar kolay değil. Bizler Evliya Çelebinin torunlarıyız. Seyahat ederek sosyalleşmek kanımızda var. Unutmayalım 2023 seçimlerinde yaklaşık 18 milyon genç oy kullanacak.

Başlıca seyahat edememe nedenlerimizin başında, döviz kurlarının çok artmış olması ve vize taleplerimizde ki artan redlerdir. Vize redlerinin sebebi daha önce vize almış fakat ülkesine geri dönmeyen kişilerden ve ülke ekonomisinin içinde bulunduğu durumdan kaynaklı olduğu söylenmektedir.

Henley Pasaport Endeksi’ne göre Türkiye, 110 ülkeye vizesiz girebilme hakkıyla 57. sırada kendine yer bulabildi. Bazı ülkelere vizesiz seyahat anlaşmamız olmasına rağmen Türkiye vatandaşlarına karşı bir ön yargı bulunmakta ve ülkelerine giriş yapılmasında güçlük çıkarmaktadırlar. (Meksika, Güney Kore vs.) Bunun sebebi Türkiye’nin bazı ülkeleri gri listeye almış olmasıdır.

Ülkemiz pasaportunun gücü 57. sırada da yer alsa kötü durumda değildir. Yaklaşık 110 ülkeye seyahat edebiliyoruz. Fakat seyahat ettiğimiz ülkelerdeki alım gücü ile bizlerin kazancı ters orantılıdır. Uzun yıllardır farklı ülkelere seyahat eden birisi olarak bu yorumu yapabiliyorum. Döviz kurlarının artmış olması seyahat severlerin özgürlüklerini doğrudan kısıtlamaktadır. Örnek vermek gerekirse Amsterdam’da bir büfeden 0.5 lt pet şişe suyu 1 Euro’ya alıyorken hala aynı rakama alabiliyoruz. Fakat 2018 yılında 1 Euro 4,5 TL iken bu yazımı yazarken 18.15 TL’dir. Yani Amsterdam’da ki büfeden suyu 4.5 TL’ye alırken şimdi 18,15 TL’ ye almaktayız.

Bir siyasi parti lideri olsaydım yurt dışına seyahat etmek isteyen gençlere/kişilere harçlık vaadi verir ve seçildiğimde bunu hayata geçirirdim. Ayrıca yurt dışı çıkış pulu harcını derhal kaldırılması için talimat verirdim.

Ülkemiz vatandaşlarının vizesiz geçiş anlaşması olmasına rağmen ülkeye alınmayıp kapıdan geri gönderilmeleri konusunda ilgili bakanlıklar ve kurumlar derhal aksiyon almalıdırlar. Ülkemizin imajı için çok olumsuz bir durum ve kişiler için mağduriyet yaratmaktadır.

 

Kaynaklar: The Henley Passaport index, Bir Hayalin peşinde Youtube kanalı

Devamını Oku

Serkan Çürük

5500 TL’ye ne alırım?

Serkan Çürük

Bildiğiniz üzere asgari ücret 1 Temmuz itibari ile net 5.500 TL olmuştur. Önceki net ücrete göre %29,4’lük bir artış sağlanmıştır.

TÜRK-İŞ haziran ayı açlık-yoksulluk sınırı araştırmasının sonuçlarına göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 6 bin 391 TL’dir.

TÜİK‘e göre gıda enflasyonu yıllık 91,6 oranındadır. Yani Tüfe ana harcama grupları içerisinde en fazla artış olan 2. kategoridir.

Yapılan asgari ücret artışının yıllık gıda enflasyon oranının altında kalması dengeli ve sağlıklı beslenmenin de önüne geçiyor olacaktır.

5.500 TL’ye ne alırım, 20 farklı üründe inceledim, aşağıdaki gibidir;

1) 5.500 TL’ye 1.375 adet ekmek alabilirim.

2) 5.500 TL’ye 141 adet 30’lu yumurta alabilirim.

3) 5.500 TL’ye 58 kg beyaz peynir alabilirim. (1’er kg 58 paket)

4) 5.500 TL’ye 56 kg kaşar peyniri alabilirim. (1’er kg 56 paket)

5) 5.500 TL’ye 407 adet 1 litre süt alabilirim.

6) 5.500 TL’ye 36 adet 5 litre Ayçiçek yağı alabilirim.

7) 5.500 TL’ye 51 adet 5 kg toz şeker alabilirim.

8) 5.500 TL’ye ET ve Süt kurumundan 66 kg Sığır kıyma alabilirim.

9) 5.500 TL’ye ET ve Süt kurumundan 60 kg Sığır kuşbaşı alabilirim.

10) 5.500 TL’ye 1.375 adet simit alabilirim.

11) 5.500 TL’ye McDonald’s 93 adet Big Mac menü alabilirim.

12) 5.500 TL’ye 157 adet sinema bileti alabilirim.

13) 5.500 TL’ye Antalya da 5 yıldızlı otelde her şey dahil 2 gece yaz tatili yapabilirim.

14) 5.500 TL’ye 211 Litre motorin alabilirim.

15) 5.500 TL’yi hiç harcamadan yaklaşık 7 ay biriktirdiğim de İphone 13 Pro Max alabilirim.

16) 5.500 TL’yi hiç harcamadan yaklaşık 71 ay biriktirdiğimde Clio Joy 1.0 Sce 65 bg alabilirim.

17) 5.500 TL’yi hiç harcamadan yaklaşık 200 ay biriktirdiğimde Adana’dan 2+1 ev alabilirim.

18) 5.500 TL’ye 3.4 adet çeyrek altın alabilirim.

19) 5.500 TL’ye 328 dolar alabilirim.

20) 5.500 TL’ye 37 adet yurt dışı çıkış harcı ödeyebilirim.

Alım gücü aslında o ülkenin görünür gücüdür. İnsanların istediği her gıda ürününe koşulsuz şartsız ulaşması gerekmektedir. Gıda ürünlerinden ziyade insan sosyal bir varlıktır. Kültürümüzü öğrenmek/görmek, araştırmak, Dünya kültürlerini araştırıp görmek için diğer toplumlarla kültürümüzü paylaşabilmek için seyahat etmeliyiz. Ailelerimiz ve arkadaşlarımız ile tatil yapabilmeliyiz. Teknoloji ürünlerine kolay ulaşabilmeliyiz. Bütün bunlar lüks olmamalı.

Dolayısıyla verilen ücretlere bu doğrultuda bakılmalıdır.

Kaynaklar: Tüik, Et ve Balık kurumu, A101 app, Renault.com.tr, Hürriyet.com.tr …

Devamını Oku

Serkan Çürük

POPÜLER