Sosyal Medya Hesaplarımız

Hasan R. Ardıç

Biraz tatil

Hasan Ardıç
Abone Ol:

Perakendede işler yoğun olmayınca, biraz tatil yapalım dedik; hem de turizm nasıl gidiyor sahada gözlemleriz diye düşündük. Rotayı çizdik; İstanbul, İzmir, Alaçatı, Çeşme, Ilıca, Şifne, Datça, Marmaris, Dalyan, Dalaman, Fethiye, İstanbul. Anlaşıldığı gibi bu seyahati karayolunda yaptık.

Yollar mükemmel, özellikle en son açılışı yapılan otoyol. Diğer yollar da son derece trafiğe uygun yollar. Yol üstü yakıt istasyonları, bu istasyonlardaki marketler, pratik yeme ve içme yerleri de öyle. Hâttâ bu seyahatte, tuvaletlerdeki temizlik de dikkat çekici. Ama tabii, WC’lerini denetleyen kurumsal çok uluslu şirketlerin yakıt istasyonlarında temizlik var, diğerlerinin daha fazla çalışmaları ve konuyu daha fazla önemsemeleri gerek.

İlk durak Alaçatı. Hepinizin bildiği gibi, coğrafya bir doğa harikası. Son yılların trendy yeri. Yerli ve özellikle genç ve orta yaş grubundaki turistlerin tamamı burada. Çok kalabalık, özellikle merkezde, çarşıda adım atacak yer yok. Herkes bilezik, bileklik ağırlıklı stantlar kurmuş, dükkânlarında da bunlarla beraber manşet, keten şapka vb. hatıra eşya satışı işine girmiş. İnanılmaz derecede çok çeşit var, millet artık bakmaktan sıkılmış, bırakın satın almayı meraklısı bile bakmaz olmuş. Özetle ve sonuç olarak çarşıda iş yok gibi, dondurmacılar hariç.

Restoranlar özellikle akşam saatlerinde iş yapıyorlar, gayet keyifli bir yemeği, iyi bir servis alarak yiyebilir, canınız hangisini istiyorsa o içkiyi istediğiniz kadar içebiliyorsunuz. Hafif içecek pazarında Cola hâkim, tüm bira çeşitleri mevcut ve üstelik buzzzz gibi. Fiyat yapılanması mekâna göre değişiyor tabii. Hiçbir şeyin fiyatı harcı alem misali ucuz değil, ama pek uçuk-kaçık pahalı da değil.

Otel, motel ve sair konaklama yerlerinde yer bulmak zor değil. Yani öyle söylendiği gibi yer yok değil, var. Fiyatlar bayram sonrası için uygun düzeye indirilmiş. Pazarlık geçerli. Konaklama yerlerindeki işletmeciler, dünya görüşleri bakımından hoş, tolerans sınırları geniş, genelde keyifli insanlar. İstisnasız tamamı entelektüel görünümlüler. Tatil anlayışınız kalabalığa, gürültüye, bar bar dolaşmaya, vb. aktif olmaya uygunsa, özellikle gençseniz, Alaçatı tam size göre.

Bir diğer yeryüzü cenneti Çeşme, Alaçatı ile aynı coğrafyada. Çok güzel bir belde daha. Yerli ve uluslararası turizm bakımından yılların verdiği oturmuşluk var. Var ama hâlâ fiyat denetimlerinin yapılması şart. Üzerine limon sıkılarak en az elli tane yediğim midye dolmalar artık eskisi gibi değil; hem lezzet, hem de fiyat bakımlarından. İstanbul’da olduğunu öğrendiğim gibi Çeşme’de de midye dolma işi, Mardinli ailelerin kontrolündeymiş. Çeşme de bira fiyatları Alaçatı’dan yüksek. Nedenini bilemiyorum.

Hoş bir sürpriz, Çeşme Belediye Başkanlığı’nın düzenlediği bir konser var meydanda. Hava kararmak üzere, hâttâ kararmış bile. İnsanlar; kadın-erkek, yaşlı-genç, oturmuşlar, hiçbir taşkınlık olmadan konser saatini bekliyorlar. Saydım, biri kadın olmak üzere dört polis var ki bence onlar da konseri bekliyorlar. Sahnedeki enstrümanlara bakılırsa Latin ve/veya caz müziği olacak. Hiçbir reklâm, isim vs. yok. Meraklandık, bekledik. İyi, hem de çok iyi ettik; Ayhan Sicimoğlu ve arkadaşlarını keyifle izledik, Latin Caz müziğine doyduk. Arada Türkçe parçalar da vardı ve hepsi harikaydı.

Çoğunluğunun İzmirli olduğunu sandığım seyircilerin kalitesini izleyince bir, hâttâ bin kez daha İzmir’ in farklılığını hissettim, mutlu oldum, içimdeki bazı karamsarlıklar yok oldu.

Ilıca ve Şifne, Alaçatı ve Çeşme ile aynı coğrafyanın diğer güzel yerleri, harikaları. Şifne’de iki gün kaldık, sessizliğin sesini dinledik, dinlendik. Veli Usta’nın dondurmasını yedik, çok lezzetli. Tam damak tadımıza göre… Dostlarla birlikte yazlık dinlencesi, booool sohbetler işin ayrı bir keyfi tabii.

Datça, kendisi ve koyları ile bir başka doğa harikası, doğanın ülkeme ödülü. Burada çoook eski dostlarımızla, kardeşlerimizle beraber güzel günler geçirdik. Bol sohbet, gurme yemekler, TS Musikisi, Datça Pazarı, Aktur, yürüyüşler, kahkahalar… Biz çok mutlu olduk.

Datça ve koyları gerçekten görmeden bu hayattan ayrılınmaması gereken yerler; Knidos, Selimiye en bilinenleri, ama aslında hepsi bir diğerinden güzel. İnsana yaşarken cennette hissi veren coğrafyalar.

Turizm bakımından, bayram tatili sonrasında bile kalabalık yerinde, ticaret var mı onu tam olarak algılamak olanaklı değil. Eldeki torba ve çanta görüntüsü açıkçası pek dikkat çekici değil. Konaklamalar, restoranlar için durum başarılı. Her yaş grubuna, her dünya görüşüne açık olan bir habitat var buralarda. Amazon.com kurucusu da burada, bilezik standı kurucuları da.

Marmaris, uzun zamandır gitme olanağını bulamadığım Marmaris, yıllar içinde çok gelişmiş, büyümüş, genişlemiş. Esasen rahatsız edici de değil, hâttâ çok da güzel olmuş. Biz bayram sonrası Marmaris’teydik, kalabalık değildi. Keyifliydi. Bilhassa restoran ve kafeler hareketliydi. Marmaris’in çarşıları o derece çok, geniş ve büyük olmuş ki ticaretin gidişatı hakkında saptama yapmak ekip işi. Biz ticaret iyi diyelim, iyi olsun.

Dalyan, daha önce yıllar içinde defalarca gittiğim, daha doğrusu kalmadan geçtiğim bir başka güzellik. Bu defa kaldık ve bu güzelliğin tadına vardık. Aslında o sazlıklar, neden daha önemli bir turizm alanına döndürülemez ki? Kral mezarlarının önünden başlayan tekne turu caretta caretta’ların çoğalma alanında mola veriyor. Sadece bir büfe var, plaj, duşlar ve giyinme kabinleri. Bu mudur bizim yerli-yabancı turistten beklediğimiz kişi başı bilmem ne kadar Dolar/Euro/TL beklentimizi karşılayacak tesisler. Eğer öyle ise daha çoook bekleriz, yine de…

Oysaki o sazlıklarda, o kanallarda neler yapılmaz, neler. Güzelliklerini ve kültürel geçmişlerini tabii ki takdirle bildiğimiz St Petersburg ve Venedik’i, bir de bu gözle hatırlasak diyorum. İstanbul’da toprağı kazarak Venedik misali AVM yapacağımıza, hazır ve doğal kanalları, ama AVM olarak değil, kanalları değerlendirmeyi düşünsek. Moda oldu, her yere tematik oteller kuruyorlar. Yahu buraların tamamı tematik, bir baksanız. Ama lütfen betonlaşmadan, doğanın bahşettiği nimeti bozmadan.

Arada Dalaman’da durduk. Özel bir nedenle. Grubumuzdaki avukat arkadaşlarımız Dalaman Açık Ceza İnfaz Kurumu’na götürdüler bizi. Şimdi sakın, orada hem de tatilde ne işiniz vardı demeyin. İyi ki gitmişiz. Çok duygu dolu, hüzünlü bir ziyaret de olsa bunu yaptık.

Burada mükemmel bir market, restoran ve kafe-pastane açılmış. Çalışanların tümü hükümlüler. Kurallar gereği cezaevi dışına hafta sonu çıkış müsaadesi olanlar da var aralarında. Hükümlüleri kontrol eden memurlar sivil giyimli, yani görüntüde rahatsız edici bir şey yok. Tüm ürünler burada bu hükümlüler tarafınca yetiştiriliyor, satılıyor, servis ediliyor, pişiriliyor. Artı bu aldığınız hizmete göre neyse o. Fiyatlar uygun. Hükümlüler de emekleri karşılığında az da bulsalar bir pay alıyorlarmış. Bunu duyunca hepimiz ne varsa aldık, sırf onları bu güzel çalışmalarından dolayı cesaretlendirmek ve daha özgür bir hayata döndüklerinde bu sefer daha uyumlu olmalarını desteklemek istedik.

Bu arada bu fikri düşünen, plânlayan, oluşturan, destekleyen Devletimizin tüm ilgili birimlerini de içtenlikle kutluyorum. Yaklaşık yirmi küsur yıldır faaliyetteymiş burası.

Bu tatil özetinin son durağı Fethiye. Yıllar sonra yine çok gelişmiş, doğru gelişmiş bir Fethiye buldum. Memnun oldum. Marina özellikle iyi çalışıyor. Evet, belki bir Marmaris, Göçek ya da Bodrum Marinaları gibi olmasa da başarılı, güzel. Şehir temiz, bakımlı. Fiyatlar, yerli turist için yüksek. Bir fincan Türk kahvesi 11,00 TL olmamalı.

Özetle çok keyifli bir seyahatti. Bu işin hem tatil, hem kişisel, hem de turistik yanıydı. Derginin taşıdığı ve temsilde başarılı olduğu perakende ticaret açısından bakarsak aşağıdaki notları saptadığımız açıktır.

Ülkemiz doğa açısından coğrafyasından ödüllendirilmiş derecenin de üzerinde güzel bir ülke.

Bu güzel ülkenin, içinde bulunduğu ekonomik koşullardan kaynaklanan dezavantajları olduğu net olarak görülmektedir. USD 5.8 TL ve Euro’da 6,5 TL olursa ülke yabancı ve yabancı para kazananlar için ucuz, yerli turist için de pahalıdır.

Turizmde kişi başı harcama oranını yükseltmek, evet gereklidir de, bunu yapabilmek de yabancı yatırımcıların ülke ekonomisine güven duymalarıyla da kaimdir. Bu durum yerli yatırımcılar ve karma ortaklıklar için de geçerlidir.

İşsizliğin yüksek olması ve sürekli olarak da yükselmesi, yatırımdan uzak ufak tefek işleri çeşitlendirmiştir. Ancak bu da rakam tutan iş hacminden uzaktır.

Bu durum fırsatçılığı, hızlı ve dayanaksız şekilde para kazanmayı hedefleyenlerin sayısını arttırdığı gibi, pazardaki ürün ve hizmet bedellerini de arttırmaktadır. Bu durumda müşteri sayısı azalmakta, piyasada tedirginlik artmaktadır.

Türkiye olarak turizm ve turizm ilgili perakende alışverişte, zengin turistin para harcamaya değer bulacağı mağaza ve yatırımlar, bu çizgi üzerinde servis, gerçek lisan bilgisi ve pratiği, fırsatçılık yapmaya izin vermeyen yapılaşma, kurumsal satış noktalarını daha fazla yapmak ve olanları da geliştirmek durumundayız.

Son olarak bu aslında global bakış ve anlayış sorunu. Yakınımızdaki Yunan adalarına bakalım; Midilli, Simi, Rodos, Tasoz, Mikanos, St Torini vd… Hepsini gerçekten seviyorum. Favorim Simi (Sömbeki). Esasen Simi’de hiçbir şey yok. Renkli, film plâtosu gibi evlerden oluşan bir ada, mükemmel koylar. Ama var olan uluslararası yaşam tarzı dediğimiz anlayış. Bizde henüz eksik olan da bu işte.

İşte böyle değerli okurlarım; biraz gezdik, çokça sohbetler ettik, eski dostlarla beraber olduk, bu arada Ege’de turizm ve turizm perakendesine de yüzeysel bir bakış atmaya çalıştık.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Hasan R. Ardıç

Süper, hiper, zincir marketler

Hasan Ardıç

Yazar:

Bu yazının amacı; siyaset yapmak, dayanaksız eleştirmek, taraflı görüş bildirmek değildir. Yazı, uluslararası, çok uluslu bir zincir marketler sistemini Türkiye’ye getirmiş, kuruluşunu yapmış, işletmiş ve toplumdan olduğu kadar rakiplerden de takdir almış bir markanın Kurucu Genel Müdürlüğünü yapmış, deneyimli bir yönetici ve bir ekonomist olarak hazırladığım bir yazıdır.

Yazı, belki biraz uzun olabilir, ama konuya ilişkin detay da olsa eksik noktalar bırakmamak, gündemdeki tartışmalara işin doğrusunu iletmek, belki de iletilmeyenlerin yanlış yargılara yol açmasının önüne geçebilmek için hazırlanmıştır.

Özellikle büyük kent yaşamında insanların, ailelerin alışverişlerinde ilk tercihleri marketlerdir. Süper olsun, hiper olsun, zincir olsun, tanımı ne olursa olsun marketler büyük kent yaşamının; uzun çalışma saatleri, yoğun trafikteki saat kayıpları, araç park etme sıkıntısı çekmeden kolaylıkla eriştikleri, tüm ürün çeşitlerini bir arada bulabildikleri genelde geniş alanlı satış merkezleridir.

Bu tanım daha ziyade günlük ya da haftalık, belki daha da uzun süreli kullanımı düşünülen, gıda ağırlıklı marketler için geçerlidir.

Esasen bir-iki eklemeyle yapı marketleri, hattâ tüm market çeşitlerini yaptığım bu tanımlamayla ortaya koyabiliriz.

Sonuçta ana konu; marketlerdir.

Bugün, tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de market sayısı oldukça fazlalaştırılmış, gereksinimler doğrultusunda da genele yayılmıştır. Aynı AVM’lerde olduğu gibi market pazarında da kişi başına düşen market metrekaresi bir ölçüdür. Ülkemizde tarihsel gelişim içinde marketler, büyük kent merkezlerinden başlayarak, taşralara, diğer kent merkezlerine ve daha da detayda yerleşim birimine geniş alana göre yaygınlaşmıştır.

Bu durum zaten kaçınılmaz olan yaşamın gereklerinin oluşturduğu bir olgu, bir gerçektir. Bu durum ticarette bir yol açılımı gibi görülmüş, büyüklüğüne, satılan ürün yapısına ve çeşitliliğine ve diğer pazarlama etkinliklerine bakmaksızın irili ufaklı bakkal dükkânlarının bile bir kısmı tabelâ değişikliği yaparak “Falanca Süpermarket” olmayı tercih etmişlerdir.

Bu sahiplenmeye karşı çıkan; ezeli ve ebedi başkan Bendevi Palandöken ve kahraman bakkal süpermarkete karşı oyunuyla da gönülleri fetheden dostum Ferhan Şensoy oldu. Tabii bir de bazı bakkallar…

Hepsini saygıyla karşılıyorum. Daimi olarak konfederasyonuna üye olan meslek erbabının haklarını savunan, bu mücadelesini yıllardır sürdüren Bendevi Bey başta olmak üzere bakkalları, konuyu en esprili şekilde hicvedebilen rahmetli Ferhan Şensoy’u tabii ki içtenlikle kendi bakış açılarında takdirle anıyorum.

Şimdi işin bu tarafını bir kenara bırakalım ve sistemin işleyişini bilmeyenlere özet olarak sunalım. Yapılan çalışmaları, yaptığımız faaliyet sistemini en açık ve net şekliyle ortaya koyalım.

Marketlerin, daha küçük ölçekli işletmelere (Bakkal vb) göre yapabildikleri ya da avantajları;

 • Toplu satın alma yaptıkları için, bu alım avantajını fiyata yansıttıkları sürece, fiyat rekabetinde başarılı olurlar. Bu da marketlerin tercih nedenleri başında gelen ilk husustur.
 • Ürün alımındaki avantajlardan bir diğeri de kalite ve tazelik unsurlarıdır ki bu da önemli bir diğer husustur.
 • Yüksek devinim dolayısıyla, gıda ürünlerinde TESKT (Tavsiye edilen son kullanma tarihi) kullanım süreleri uzundur.
 • Ürün alımlarında mutlaka uzman kullanırlar. (Bu hususun bir garantisi var mı bilemiyorum ama en azından bu uygulamayı titiz bir şekilde yapardım.)
 • Sağlık kontrolü yapılmış personel ile çalışmak ve sair hijyen hususları ve bunların düzenli denetimi güvenli bir alışverişin diğer bir önemli koşuludur.
 • Marketler ekonomide yüksek istihdam hacmi artışına katkıda bulunurlar.
 • Kayıtlı ekonomi adını verdiğimiz sistemde; SGK güvencesi, vergi ödeme, sağlıklı çalışma ve satış ortamlarının varlığı (Derin dondurucular, depolama koşulları vs) tabii ki önemlidir.
 • Kredi kartı kullanımı ve KK firmalarının özel avantajları ve promosyonları tüketicinin diğer avantajları arasındadır.
 • Ürün tadımları, iade uygulamaları, hediye ürünler uygulamaları vardır.
 • Gerek sermaye yapısının gücü, gerekse yüksek cirolu satışlardan kaynaklanan promosyon yapma ya da özel indirimli ürün satış olanaklarının var olması en belirgin ön avantajlardır.
 • Büyük kentlerde otopark varlığı çok önemli sayılabilecek bir avantajdır.

Bu avantajların ya da bakkallık sistemine göre üstünlüklerin tamamı demesek de önemli bir kısmı, küçük-orta ölçekli sistemlerde yoktur.

Tekraren ve içtenlikle söylüyorum; Bakkallar lütfen alınganlık göstermesinler. Bu hususlar iktisat teorisindeki büyük sayılar kanunu kapsamında yer alan, belirtilen gerçeklerdir.

Şimdi son günlerin en fazla konuşulan konularından biri olan; zincir marketlerde fahiş fiyat uygulaması, bu konuda yapılan denetlemeler ve kesilen cezalar konusuna.

Türkiye’de de, bildiğim Batı ülkelerinde de zincir marketlerin kartel oluşturduklarına şahit olmadım. Böyle bir oluşumun gelecekte de olacağını sanmıyorum.

Özellikle başta zincir marketler olmak üzere market sisteminde, iktisadî büyüklük (Bilhassa net satış alanı; m2) alan ve sermaye yapıları ölçeğinde, ilâveten satış sirkülâsyonlarındaki ivme doğrultusunda alım ve satımlarına ilişkin başta politikalar ve stratejiler olmak üzere kendileri belirlerler.

Üretimden nihai tüketiciye kadar var olan oyuncuların sayısı ve kimlikleri belirlidir. Büyük ölçekli ticarette bu durum gayet net ve açıktır.

Zincir marketlerin büyüklükleri ve sayıları kartel oluşumuna uygun değildir, zaten bu hedeflenen bir unsur da değildir.

Nedeni gayet açık; marketler nihai tüketici ile muhataptırlar. Yapılabilecek en ufak bir hata, ciddi bir maliyetle geri döner ve piyasadaki varlık zedelenir. Çok riskli, hesaplanamayan riskte bir girişim yapmaya, yasal olarak da suçlu duruma düşmeye gerek yoktur.

Ayrıca Rekabet Kurulu takipleri ciddi bir yaptırım gücüdür.

Marketlerin fiyat yapılanmaları normal koşullarda, serbest piyasa kuralları çerçevesinde belirlenir. Ancak; marketin hedefi yüksek kâr marjı ile çalışarak müşteri kaybetmek değil, daha uygun bir kâr marjı ile çalışarak ürün devinimini hızlı tutarak rekabette yer almaktır. Bu tercih çok çok daha kazançlı sonuçlar verecektir.

Bu bakımdan “Fahiş” fiyat olasılığı bence düşüktür. Yapan var mıdır? Belki vardır, bilemem. Ama olmaması gereğini inanarak savunurum.

Zaten, serbest piyasa ekonomilerinde fahiş fiyat şeklinde bir tanımlama da bulunmamaktadır. Fiyat; serbest piyasa koşullarında, arz-talep dengesi neticesinde oluşur.

Ayrıca “Fahiş” nedir? Kime göre fahiş fiyat, nasıl ve hangi şartlarda belirlenir? Fahiş fiyat alt limiti nedir; nerede yani hangi fiyat düzeyinden itibaren fiyat fahiş olur? Birine göre fahiş olarak nitelenen bir fiyat başkasına göre münasip sayılabilir. Bunlar bence zor sorulardır. Akademik ölçüm kriterleri, standartları yoktur. Zincir marketlere yapılan bu savın, tekrar gözden geçirilmesinde fayda olduğu kanısındayım. Bunun tekrar gözden geçirilmesi piyasalarda daha olumlu karşılanacaktır.

Konuyu bir de enflasyon açısından değerlendirmek yerinde olacaktır. Zaten bu tür konular genelde yüksek enflasyon koşulları altındaki ekonomilerde gündemde yer alır. Burada yapılması en uygun ve doğru olan husus enflasyonla mücadelede ekonominin akademik kuralları dışına çıkmadan, bilimsel yaklaşımlarla çalışmaktır.

Gerek Türkiye’de, gerekse Avrupa ülkelerinde, çalıştığım ve yönettiğim sistemlerde hiçbir zaman, takım elbiseli fiyat denetçileri ile karşılaşmadık. Bir markette fiyatları, olsa olsa belediye zabıtası üniforması ve yetkisi taşıyanlar denetler ki bu da serbest piyasa koşullarında rastlanan bir uygulama değildir.

Esas denetim, market yönetimlerinin gizli müşteri vb yöntemlerle kendilerini denetlemeleridir ki market sistemlerinde bu tarz, başarıya ulaşmanın yollarından biri olarak kabul edilir.

An itibariyle geçmişte olduğu gibi, fiyatlamada konulmuş bir narh bulunmamaktadır. Bu nedenle fahiş fiyat belirlemesi ve maddi ceza yoluyla serbest piyasa koşullarına müdahale edilmesi uygun karşılanmamaktadır.

Son olarak konunun dilek ve temenniler bölümü diyelim, bu noktada görüşlerimizi net olarak ortaya koyalım;

Enflasyonun yüksek olması,

TÜFE ve ÜFE makasının giderek açılması,

TL’nin değer kaybının devamı,

Var olan enflasyonun esasen maliyet enflasyonu olması,

Nedeniyle maliyet yüksekliklerinin fiyatlara yansıtılma zorunluluğu, başta gıda fiyatları olmak üzere diğer tüm fiyatların yüksekliği üreticilerin de tüketicilerin de, özetle herkesin yaşamını zorlaştırmaktadır. Alım gücünün düşmesi ve işsizliğin artışı da durumun zorlaşmasında payı önemli olan diğer hususlardır.

Önemli hususlar olmasına rağmen artık bu noktada cari açık, sanayide kullanım kapasitesi, bütçe açıkları, enflasyon sayılarının defalarca revize edilmesi zorunluluklarının olması vb hususlarda bahsetmek konumuza çözüm getirmeyecektir. Ana konumuz, enflasyonla mücadele, zincir marketlerde uygulanan sistemleri piyasa koşullarında daha gerçekçi bir yaklaşımla değerlendirmektir.


Not:
Hasan R. ARDIÇ, 1998 yılından beri market yöneticiliği yapmamaktadır.

Devamını Oku

Hasan R. Ardıç

CoVid-19 bitince ekonomi ve sosyal yaşamı bekleyenler…

Hasan Ardıç

Yazar:

Var olan CoVid-19’un azalan bir grafik çizdiğini düşünelim, hâttâ yok olmaya çok yaklaştığını ve de bittiğini. Bu bitiş senaryosunu gösteren grafikteki azalışı bu derece ağır ağır yazmamın nedeni, azalış ve bitişin ülkelerde bu şekilde olacağındandır.

Ülke, devlet, siyasi görüş, iktidar, muhalefet, sektör, hiçbir ayrım yapmadan çok açık ve net ifade etmeliyim ki; virüsün gelişinde hazırlıklı olamadık, bari gidişinde biraz hazırlıklı olalım.

Peki neye, niçin ve nasıl hazırlıklı olalım…

CoVid-19 salgını bittiğinde ne bekliyoruz, buna bir bakalım.

Ekonomilerde, özellikle bizim tür, kırılgan ekonomilerde mutlaka bir durgunluk, bir anlamda halk tabiriyle bir bocalama olacak. Esasen kişisel görüşüm olarak söyleyeyim; ben bu durgunluğu uzun süredir maalesef bekliyordum.

“Ben demiştim…” gerçekten yakışan bir tavır olmasa da maalesef durum onu gösteriyor. Üstelik bunu bu virüsle falan ilgili olarak değil, ekonomimizdeki gelişmelere bakarak, dünya ekonomilerinin değişik zaman dilimlerinde karşılaştıkları durumlarla kıyaslamalar yaparak bu durgunluğu öngörmek çok da zor değildi.

Perakende sektöründeki önemli sürekli yayınlardan olan Retail Türkiye Dergisindeki yazılarıma bakıldığında özellikle yılsonu durum özetlerimde bu net olarak vardır. Yani bilinen diğer bir isimle “Stagnation”; durgunluk…

Tabii bir de başka bir ekonomik olgu var; enflasyon… “Inflation”.

Birincisi kesinlikle, ikincisi de genellikle ekonomilerde sorun olarak kabul edilen olgulardır.

Durgunluk tabii ki hiç sevilmeyen, istenmeyen, sorun olarak kabul edilen, giderilmesine çalışılan bir problemdir.

Enflasyon ise, genellikle sevilmeyen, ancak bazı ekonomilerde bazı segmentlerde bir süre için kabul edilebilir, ancak yine de mücadele edilerek en azından tek haneli sayılarda tutulmasında yarar olan bir başka olgudur.

Şimdi ikisini birleştirelim;

Stagnation’ın stag’ını alalım, inflation’ın da flation’ınını alalım ve şöyle bir birleşme yapalım: Stagflation, yani durgun altında enflasyon, ya da enflasyonist bir ekonomide durgunluk gibi de dilimizde ifade edelim.

İktisat Fakültesi’nde öğrenciyken, (yanılmıyorsam ilk yıllardaydı, yani muhtemelen 1977 yılında) bu kavramla karşılaştığımda çok ilgimi çekmişti. Bu konuyla ilgili özellikle yabancı literatürdeki kitapları ve bulabildiğim makaleleri okudum. Ve hep ekonomik anlamda da çekindim.

İlerleyen yıllarda iş gereği birçok yabancı ülkeye gittim, oralarda da çalıştım. Hiç unutamıyorum, 1990’ların sonu idi, Ürdün’e, Amman’a gittim. Havalimanından şehir merkezine giden yolun kenarında, sağlı-sollu her iki tarafta da insanlar semaverlerde çay yapıyorlardı. Bunu önce bir dinlenme şekli, ya da tradisyonel bir kültür ögesi sanmıştım, ama değilmiş. Ülkede hem yüksek enflasyon hem de aşırı ekonomik durgunluk vardı. Marketler boştu, halk sadece sokaklarda yürüyordu, herhangi bir faaliyet de yoktu.

CoVid-19 bitince kuvvetle muhtemel karşılaşacağımız ilk temel sorun durgunluk, enflasyon ve özetle enflasyon altında durgunluk olacak düşüncesindeyim.

Bunu takip eden diğer ve bağlantılı sorun da tabii ki likiditedeki tükenmişlik olarak karşımıza çıkacaktır. Bu durumda iki seçenekli, ama her ikisi de bir diğerinden olumsuz neticeleri olan; emisyon hacmini arttırmak, yani para basmak, ya da uluslararası kredi kuruluşlarından (IMF gibi) borç almak çözümleridir.

Bunlar esasen çözüm olmasalar da anlık, geçici palyatif çözümlerdir. Birincisi (para basmak yoluyla piyasalardaki emisyon hacmini artırmak) enflasyona neden olacak, dış kaynaklı kredi bulmak da ekonomide bir çok kısıtlamayı önlemler paketi halinde karşımızda bulmamıza neden olacaktır.

Birçok meslektaşım bu konuları günlerdir yazıyorlar, dile getiriyorlar. Şimdilik kısa vadede görünen bu. Tabii bu görünen hususların arkasında çalışacak başkaca hususlar da var; işsizlik sorunu başta olmak üzere ekonomi kuralları içinde olan birçok sorun.

Ana başlıklar halinde kısaca yer verelim; faizler, mevduat faizleri, politika faizi, yatırım kredi faizleri, bankalar arası günlük repo faizleri gibi her biri, bir diğerini belirleyen faizler, ayrıca TCMB faizlerini belirleme, FED faiz oranlarının belirlenmesi, ECB faizleri gibi…

Ücretler, ücret artışlarının belirlenmesi, asgari ücret seviyesinin revize edilmesi, ek ücret ödemeleri, emekli aylıkları gibi konular…

TL’nin diğer para birimlerine göre, uluslararası piyasalarda işlem göreceği parite değerleri, çapraz kurlar, petrol ve altın ounce fiyatlarının etkileşimi…

Tabii ki bunların hepsi sorun değil, ama uygulama başarılarınıza göre her biri, ya da birlikte tamamı ekonomik konular olmakla beraber, aslında ekonomide her gün karşılaşmamıza rağmen, özellikle CoVid-19 bitimi sonrasında bir anda ve toplu olarak çözümlemeye çalışacağımız ekonomik sorunlar bütünü olarak masaya gelecektir.

Ekonomi, esasen okuması, çalışması, çok keyifli ama bir o kadar da zor bir disiplin… Gerçek hayattan ve politikadan da soyutlanması olanaksız bir disiplin…

İşin siyasetine hiç girmemeye çalışarak, bunu işi siyaset yapmak olan uzmanlara bırakmak, günlük hayatın içindeki ekonomik (İktisadî) konuları tekrar topluca, ana hatlarıyla sıralamak gerekirse, aşağıdaki dizin ortaya çıkacaktır.

CoVid-19 bittikten sonra ekonomideki beklentiler;

 • Durgunluk,
 • Enflasyon,
 • Stagflation.
 • Piyasaların acil nakit ihtiyaçları,
 • Likidite sağlanması için dövize natık dış kredi kullanılması,
 • Emisyon hacminin artırılması, para basılması.
 • Faizlerin artması,
 • Döviz kurlarında artışlar yani TL’nin değer kaybı,
 • İç piyasalarda fiyat artışları, ürün bulunmasında zorluklar,
 • Ağır tasarruf önlemlerinin alınması.

Ben burada karamsarlık yapmaya çalışmıyorum, tanıyanlar bilirler aslında gerçekten iyimser olan veya son zamanlara kadar iyimser olmaya çalışan bir ekonomistim, ama tablo bu…

Bu tablodaki tüm hususlarla mutlaka karşılaşacak mıyız? Aslında her biri diğerini etkilediğinden, cevabım; genellikle karşılaşılır şeklinde olacaktır.

Ne yapılabilir sorusunun öyle komprime bir yanıtı yok… Zaten bu, bir anda da olacak bir çalışma bütünü değil…

İşte bunun için; hazırlanmak gereği ve hâttâ şartı var demekte ısrar ediyorum. Bu iş; yarın olsun da bakarız paketi kapsamında değil çünkü…

Öncelikle üretim şart. Tabii bunu burada söylemek kolay geliyor ama aslında o kadar kolay değil tabii… Zamana ve ciddi revizyon çalışmalarına gereksinim var. Keza döviz kazandırıcı faaliyetler; ihracat ve turizm başta olmak üzere… Tarım ve sanayide kullanım kapasitesinin artırılmasına çok ciddi ihtiyacımız var. Bu da tarım politikalarımızın yeniden belirlenmesi gereği gibi çok kapsamlı bir iş…

Esasen, bildiğiniz gibi o kadar çok şey var ki yapılması gereken, herkesin; kişi ve kurum olarak işi çok zor…

CoVid-19 bittiğinde sosyal hayatta karşılaşılacaklar;

 • Özellikle gıda ve temizlik malzemelerinde azalan, belki de o zaman için erimiş olan stokların yenilenmesi zorunluluğu,
 • İşten çıkarmalar, az da olsa birikimlerin harcanması neticesinde fertlerin nakit ihtiyaçları,
 • Kredi borcu olanların ertelenen kredi bakiyelerinin tahsiline başlanmasının getireceği maddi zorluklar,
 • Eğitim gibi önemli unsurların, her ne kadar uzaktan eğitimle çözülmeye çalışılmasına rağmen, sınavlar gibi zorunlukların kısa sürede yapılmasının zorlukları,
 • Durdurulan üretim merkezlerinin yeniden çalışır duruma getirilmesi mecburiyetleri,
 • Ve her şekilde oluşan hasarın; maddi, manevi, giderilme çalışmaları…

Bütün bunları yapmak; beraberce, çözüm odaklı, kısa vadeli çözümlere doğru değil ki gereğinde kısa vadeli çözüm de çözüm olabilir, ama doğrusu kalıcı kurumsal çözümlere gitmek için çalışmaktan, çok çalışmaktan geçiyor…

Tabii bu arada çoğumuzun henüz değinmediği turizm konumuz var ki gün geçtikçe, her geçen gün değil saat, zarar hanemize yazıyor. Yazdı bile desek daha doğru…

İç ve dış turizmde turizmcilerin kullandığı isimlendirmelerle; incoming, outgoing ve ingoing rezervasyonlarının herhalde tamamı iptal olmuştur. İş için yapılanlar da azaltılmış ya da elektronik iletişimle çözümlenmeye çalışılmaktadır diye düşünüyorum.

Otellerimizin doluluk oranlarının çok düştüğü yakın geçmişte, geçtiğimiz hafta içinde TV haberlerinde %5’lere kadar düştüğünü içim sızlayarak izledim.

Mart sonunda sezona nasıl hazırlanılabilinir, bunu yapabilecek maddi güç nasıl bütçeleşebilir, hangi öngörüler doğrultusunda sezon açılış tarihi belirlenebilir gibi onlarca soru var.

Uluslararası turizmde özellikle belirsizlikler çok bu yıl. İç turizm belki bir şekilde, muhtemelen Ramazan sonrası hareketlenecektir. Evlenme, düğün rezervasyonları da erteleniyor, bu da ayrı bir segment, ayrı bir alt sektör.

Özetle; hepimizin, her ulusun, herkesin ilk dileği CoVid-19 felâketinin bitmesi, tabii ki anında bitsin istiyoruz hepimiz. Ama unutmayalım ki işimiz CoVid-19 bitince de diğer konularda zor.

Sağlık her şeyden önce gelir, kabul… Ekonomi de hemen arkasından…

Devamını Oku

Hasan R. Ardıç

Corona Virus, CoVid-19

Hasan Ardıç

Yazar:

Oldukça uzun zamandır bizi, hepimizi, tüm dünyayı ciddi meşgûl ediyor, üzüyor, endişesi yerini korkuya bıraktı, devam ediyor. Öncelikle hepimiz; Sağlık Bakanlığı’nın, Bilim Kurulu’nun tavsiyelerine, getirdikleri kısıtlamalara ve tüm kurallara uymakla yükümlüyüz.

İnsanlık için,

Ülkemiz için,

Büyüklerimiz için,

Ailelerimiz için,

Kendimiz için,

Ve lütfen artık şu pek bilinen “Bana bir şey olmaz!”ı artık bir kenara bırakarak.

Şimdi bir önerim var:

CoVid-19 ile ilgili; sosyal medyadaki, ulusal TV kanallarındaki, yazılı ve görsel basındaki, ayaküstü sohbetlerdeki bilimden uzak, hurafelere dayanan, mışlı bilgi kirliliklerini, paranoyaları ve de komplo teorilerini artık bir kenara bırakalım.

İlgilenmeyelim bunlarla.

Bizi tıp biliminin doğruları ve devletimizin aldığı resmi kararlara uymak ilgilendirsin sadece. Yine de siz bilirsiniz.

Ne siz ne yapacağınızı bana soruyorsunuz, ne de ben size ne yapmanız gerektiğini söyleyecek kadar kendimi kontrol edemez durumdayım.

Ne isterseniz, tabii ki onu yaparsınız.

Ben yine de önerime devam edeyim.

Sözlerim, evde oturabilenlere.

Çalışmak için evden çıkmak olanları saygıyla karşılıyorum tabii.

Bir kısmımız mademki evdeyiz, o zaman bir şeyler yapabiliriz.

 • Hani hep, “Ah bir vaktim olsa da, evde şunu, şunu yapardım…”lar var ya işte tam onları yapmanın zamanı.
 • Birçok öneri olabilir bu kapsamda;
 • Evdeki ertelenmiş onarımları yapabilirsiniz,
 • Hâttâ bir kısım badana-boya işleri de yapabileceklerinizden,
 • Varsa arabanızla evin bahçesinde olmak kaydıyla ilgilenebilirsiniz; ufak-tefek bakımlar, pastra-cilâ gibi meselâ,
 • Zaman fakirliğinden beklettiğiniz kitaplarınızı çıkarıp onları okuyabilirsiniz,
 • Yeteneğiniz varsa resim yapabilirsiniz,
 • Ya da şiir yazabilirsiniz,
 • Veya enstürman çalabilirsiniz,
 • Yemek de yapabilirsiniz,
 • Karikatür de çizebilirsiniz,
 • Gazeteleri de okuyabilirsiniz,
 • Bilgisayar kullanma konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz,
 • Filmler izleyebilirsiniz,
 • Konserler izleyebilirsiniz,
 • Netflix var, Youtube var, birçok kanal daha var tabii izlenebilir,
 • Buralarda müze ziyaret edebilirsiniz,
 • Hobilerinize zaman ayırabilirsiniz,
 • vs., vs.,

Ama ne olur;

Falanca şu tarihte, ya da bilmem kaç yılında CoVid-19’u söylemiş, yaaa

Demeyin ne olur. Bunu eğer söylendiği hafta içinde okuduysanız, izlediyseniz, daha da meraklanarak Google’dan ve diğer ilgili mecralardan araştırıp bilgi edindiyseniz; tamam. Yok, bu günün sosyal medya iletisi ise, bırakın.

Yakınlarınızı, dostlarınızı arayın, onlarla görüntülü kısa da olsa sohbetler yapın bunun için bedava birçok uygulama var. Whatsapp mesajları gönderin ama CoVid-19 şeyleri değil, gerçek ilgi konularınızda olsun o mesajlar… Sesini duymak istediklerinizi telefonla arayın, konuşun onlarla… Hele yaşça sizden büyük olanları ihmâl etmeyin.

Lütfen;

 • Kurallara uyun,
 • Bugünlerde imkânınız varsa evden çıkmayın,
 • Sağlığınıza ve özellikle tıbbi hijyen kurallarına çok dikkat edin,
 • Telâş yapmayın, panik asla yapmayın,
 • Devletin resmi kurallarına mutlaka uyun,
 • “Bana birşey olmaz!” demeyin; olur, hem de öyle bir olur ki,
 • Bütün bunları kendiniz için değil, herkes için yapın lütfen…

Lütfen;

 • Sadece sağlık çalışanlarını değil, başta sağlık çalışanları olmak üzere emeği geçenleri takdir edin, saygı gösterin ve de yardımcı olun,
 • Benzer şekilde temizlik çalışanlarını, market çalışanlarını ve diğer sokağa çıkarak risk alan, bize hizmet sunan herkesi saygıyla takdir edelim, onlara yardımcı olalım,
 • Asla bencil olmayalım, lütfen.

Öyle veya böyle tüm dünyadaki herkesin bir şekilde başına gelen bu CoVid-19, bir şekilde bitecek, bitirilecek.

Amaç yakalanmayı geciktirmek, fark etmek ve gidermek.

Atlatılacak.

Bugün olamasa bile yarın, ya da yakında.

Ama mutlaka.

Sabır, mücadele, kurallara uyum, yardımlaşma…

Devamını Oku

Hasan Ardıç

POPÜLER