Sosyal Medya Hesaplarımız

Ali Ergül

Dropshipping hakkında bilinmesi gerekenler

Ali Ergül
Abone Ol:

Bu yazımda, e-ticaret yapan veya e-ticarete başlamak isteyen herkesin mutlaka duyduğu ilginç bir iş modeli olan Dropshipping modelinden bahsedeceğim.

Dropshipping, etrafınızda ki insanların nasıl yapılacağı hakkında mutlaka fikrinin olduğu, ama operasyonel olarak kimsenin yapamadığı, Youtube’da onlarca anlatı videosu olan ve eğitim seminerlerine katılmanın birkaç yüz dolardan başladığı, yapanın değil de nasıl yapıldığını anlatanın kazandığı bir iş modelidir.

Kısaca ülkemizde kesinlikle yanlış anlaşılan, bu yüzden de genç, tecrübesiz ve sermayesiz girişimcileri; çabuk ve çok kazanacağına ikna etme eğitimlerinin verildiği bir iş modeldir.

Dropshipping nedir?

Ürünleri stokta tutmadan, alınan siparişleri karşılama yöntemidir. Yani stoksuz e-ticarettir. Dropshipping ticareti yapan kişi bu iş için altyapı sağlayan e-ticaret sitelerinde açtığı mağazasından ürünü satar ve siparişi müşteriye gönderecek olan tedarikçiye iletir. Tedarikçi de ürünü satın alan müşteriye siparişi kargolar.

Popüler konuşmaların aksine, bu model hızlı ve kazançlı bir model değildir.

Elbette, kolay gibi anlatılır, stok tutmadan diğer insanların mallarını satıyor ve üstüne marj koyarak satış yapıyorsunuz gibi görünüyor- ancak tüm dezavantajları, engelleri ve günlük operasyonel yönetimi hesaba kattığınızda, kolay ve işlevsel olmaktan çok uzaktır.

Bununla birlikte, doğru anlar, uygularsanız ve kanıtlanmış stratejileri kullanırsanız, başarılı bir iş modeli olarak kazanmanızı sağlar. Ama anlatıldığı kadar hızlı değil. Bunu şu şekilde özetleyebilirim. Sadece dropshipping yaparak kazanamayabilirsiniz, ancak zaten e-ticaret yapıyorsanız mevcut hizmetlerinize ek olarak ve işinizi geliştirmek için dropshipping’i kullanabilirsiniz.

Ben bu yazıda kimsenin konuşmadığı dezavantajlardan bahsetmek istiyorum. Çünkü avantajlardan herkes bahsediyor.

Düşük kazanç

Elbette, envanterin yönetmeniz veya depolamanız gerekmediğinden, birçok maliyet düşüktür, doğal olarak getirisi de. Daha az para koyarsınız, daha az para alırsınız. Kazandığınız paranın çoğu tedarikçiye gider. Kalan para pazarlama, sitenizi sürdürme, müşteri siparişlerini yönetme ve çalışma saatlerinizi karşılamak için yeterli olmayabilir. Muhtemelen, üreticilerden veya toptancılardan satın alma indiriminiz her zaman aynı olmayacak. Çoğu ürünü satabilmek için, satış fiyatlarınızı rekabetçi tutmak zorundasınız, bunun için karınızı azaltmanız gerekir. İnatla yüksek marjınıza tutunursanız, diğer satıcılar sizi kolayca alt üst eder. Bunun da ötesinde, kârınızın büyük ölçüde trafiğiniz tarafından belirlendiğini fark edeceksiniz, bu nedenle sıfırdan bir e-ticaret mağazası oluşturuyorsanız, taban oluştururken uzun süre mücadele edeceksiniz. Ayrıca her zaman tedarikçiler ile sipariş yönetme, iadeler ve müşteri hizmetleri ile uğraşmak zorundasınız. Ama düzenli bir trafiğiniz varsa dropshipping yapmak mantıklıdır.

Yoğun rekabet

Her zaman yalnızca “genel gider” kısmına odaklanan ve birçok gideri göz ardı eden aşırı iyimser girişimciler vardır. Dropshipping yapmak için çok az sermaye gerekli olduğundan, başlangıçta önünde engel yokmuş gibi görünse de, esas engel rekabettir ve popüler ürünleri satanlar diğerlerinden daha fazla acı çekerler.

Sadece fiyatlarınız ile rekabet edebilmek için marjdan feragat etmek zorundasınız ve bir süre sonra işi sürdüremez hale gelebilirsiniz. Daha da kötüsü, her zaman doğru ve güvenilir bir tedarikçi ile çalışamayabilirsiniz.

Tedarik zincirinde kontrolünüz yok

Standart e-ticarette, müşteriler ürün kalitesi, kargoya verme hızı veya iade politikalarından şikayet ederse, sorunları kendiniz çözersiniz. Dropshipping’de, ise tedarikçinizin kontrolündesiniz ve yine de doğrudan müşterilerinizle konuşmak zorunda olan kişisiniz. Yani kontrolünüz dışında ki bir şikayet hakkında müşteriyi güvence altına almak zorundasınız.

Bunun da ötesinde, müşteri ve tedarikçi arasında gidip geldiğiniz için iletişimde bir gecikme yaşarsınız, sorunların çözülmesi daha uzun sürer. E-ticarette, müşteri hizmetleri çok önemlidir. İletişimde gecikme gibi en ufak bir ihlal bile müşterilerinizi rakiplerinizin eline geçirir. Ve eğer bu konuda yorum yaparlarsa, bu kötü yorumlar işinizi bitirebilir.

Yasal konular

Tedarikçiniz iddia ettiği kadar meşru olmayabilir ve müşteriye karşı yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyebilir. Mesela tedarikçinizin kesmediği her irsaliye veya fatura otomatik olarak sizi sorumlu kılar. Bu sorun, sağlam bir anlaşma ile giderilebilir, ancak her tedarikçi bunu kabul etmeyebilir veya bilmeyebilir.

Marka oluşturmanın cazibesi ve zorluğu

Sattığınız ürün çok iyi bile olsa, müşterileriniz çoğunlukla ürünün markasına odaklanacak ve alışveriş deneyimini bir süre sonra unutacaklardır. Sonuçta, ürün sizin değil. Alışveriş yapanlar ilk önce iyi mağazalara ve ürünlere gitme eğilimi gösterdiğinden, e-ticarette markalaşma çok önemlidir. Müşteri sadakati olmadan, bir online işletmeyi, özellikle de bir dropshipping işini sürdürmek için gerekli olan trafiği alamayabilirsiniz.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Ali Ergül

Uzun ömürlü e-ticaret nedir?

Ali Ergül

Yazar:

Teknolojinin sürekli büyümesi ve gelişmesi online alışverişi de büyütüyor. Bu durumda herkes işini online’a taşımak veya online kanalda yeni bir iş başlatmayı arzu ediyor.

Özellikle e-ticaret söz konusu olduğunda çok fazla avantaj olduğu düşünülebilir “esnek saatler” “kendi patronunuz olmak” ve “işinizin ve vizyonunuzun büyümesini izlemek”.

Ürünlerinizi online kanala taşımak için; şirketinizin online satış web sitesini oluşturmak ilk ve en akılcı çözümlerden biri gibi görünse de, bir işletme sahibi olarak yaşamak ve gelişmek istiyorsanız, uzun ömürlü e-ticaret’in bazı noktalarını bilmeniz ve önemseniz gerekir.

Mükemmel müşteri hizmetleri deneyimi yaşatın

Başka bir yazımda da bu konuya değinmiştim, iyi müşteri hizmeti, başarılı bir işi oluşturan temel yapı taşlarından biridir. Alışverişçilerinize en üst düzeyde hizmet sunmayı misyonunuz haline getirdiğinizde, bir kerelik satın alımlarını hızlı bir şekilde tekrarlayan siparişlere dönüştürebilirsiniz. Müşteri hizmetindeki en önemli unsurlardan biri, alışverişçi tarafından hızlı ve kolay ulaşılabilir olmaktır. Teknoloji kullanarak hızlı ve iyi kalitede altyapı kuruyor olsanız da, problem yaşayan bir alışverişçi için iyi deneyim yaşatmadığınız müddetçe bir anlamı olmayacaktır. Küçük bir işletme sahibiyseniz veya fazladan zamana veya kaynağa sahip daha büyük bir işletme iseniz, iletişiminizi özelleştirdiğinizden ve bu etkileşimlere biraz kişilik ve karakter kazandırdığınızdan emin olun.

Yeni alışverişçi aile işlerine destek olmak istiyor

Çeşitli büyük perakendecilerin mağazalarında veya online sitelerinde her şeyi bulabilmek ve alışveriş yapmak için sonsuz fırsatlar olsa da, birçok müşteri; daha küçük aileler tarafından işletilen işletmelere sevgi ve destek sağlamaktan zevk alıyor. Aile işlerinde, markalı bir işletmede alışveriş yaparken karşılaşılmayan bazı özgünlük unsurları olduğunu düşünen alışverişçi bu e-ticaret sitelerine ve bu markaların ürünlerine göz atmayı ihmal etmiyor.

Küçük bir aile işletmesini ve markasını yaratmanın ve büyütmenin kendi içinde sıkıntıları tabii ki vardır, ama herkes bir yerden başlamak zorundadır, bu yüzden belki de bu meşaleyi yakmak için online kanalı kullanabilirsiniz.

Sektörünüzün trendlerini takip edin

Tüketici tercihleri yıllar içinde değişmektedir, bu nedenle zamana ayak uydurmak için bu eğilimlere dikkat etmek zorundasınız. Örneğin, birinci sınıf bir kahve markanız varsa ve online siparişler alıyorsanız, trend olan kahve kokteyllerini, kavurma tekniklerini, demleme yöntemlerini veya kahve pazarının genel akışını güncel olarak takip etmek durumundasınız. Alışverişçinize en iyi şekilde nasıl hitap edeceğinize dair yaklaşımınız bu trendleri takip ederek şekillenmelidir. Diğer rakiplerinizden hangi konuda farklı olduğunuzu anlatarak yapacağınız iletişim, sektörünüzde her zaman güncel kalmanın harika yoludur.

Web sitenizin tasarımına ve gelişimine yatırım yapın

İşinizin veya markanızın online satış kanalın tasarımına ve geliştirilmesine yatırım yapmak, yıllar boyunca bu işte kalmayı istiyorsanız yapmanız gereken en önemli fiziksel çalışmadır.

SEO çalışması, müşteri hizmetleri desteği veya bir sosyal medya çalışması gibi işler, ürünlerinizle ilgilen müşteriler ile daha büyük bir alanda buluşmanızı ve karşılaşmanızı sağlayacak güce sahiptir. Ayrıca, ana sayfa tasarımlarınızı devamlı değiştirmek, güncellemek, e-ticaret sitenizin yeni ve bakımlı görünmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, sezonsal değişikliklerin yanı sıra web sitesi işlevselliğine de dikkat etmek, online işin önemli unsurlarıdır.

Özetlemek gerekirse;

Teknoloji meraklısı alışverişçiler artmıştır. İnsanlar alışveriş yapma şeklini değiştiriyor. Teknoloji sayesinde, tek bir tıklamayla fiyatları karşılaştırabilen, alternatifler ürünler bulabilen tüketici artık geleneksel markalarına bağımlı değil. E-ticaret pazarına girmeyi düşünüyorsanız, ancak küçük bir işletme olmak sizi korkutuyorsa bu durumu aklınızda bulundurun ve vazgeçmeyin. Akıllı telefonlar ve sosyal medya platformları sayesinde, tüketiciler her zaman yeni markalara açık ve bunları arıyor deniyor. Alışverişçinin kalite ve hizmet talebine doğru cevap verirseniz işlerinizi daha hızlı bir şekilde büyütebilirsiniz.

Sonuç olarak, mağazalarda fark edilemeyebilecek nish markalar online olarak daha fazla müşterinin ilgisini çekiyor.

Devamını Oku

Ali Ergül

Müşteri hizmetleri servisi olmadan e-ticaret yapılır mı?

Ali Ergül

Yazar:

Teknoloji değişmeye devam ettikçe, iş uygulamaları ve pazarlama stratejisi de değişmekte. Bugünlerde müşteri hizmetleri söz konusu olduğunda, e-ticaret işletmelerinin, ya en yüksek müşteri deneyimini sunması ya da müşterileri sonsuza kadar rakiplerine kaptırmayı kabul etmesi konuşuluyor.

Peki, e-ticaret yapan işletmeler, müşteri hizmetleri oluşturmalı mı? Ya da neden oluşturmalı?

E-ticaret müşteri hizmetleri nedir?

E-ticaret müşteri hizmetleri servisi veya e-ticaret müşteri desteği, online mağazanızdan veya e-ticaret yaptığınız pazaryerlerinden alışveriş yapan müşterilerinize, mükemmel bir deneyim sunmakla ilgilidir. İster küçük ister büyük olsun, tüm e-ticaret işlerinin, müşterilerinin tercih ettiği kanallar üzerinden canlı sohbet (whatsapp, Messenger veya app. v.b) hattı veya sosyal medya hesapları aracılığıyla müşteri hizmetleri sunmaya yatırım yapması gerekir.

Neden oluşturmalı?

En iyi e-ticaret müşteri hizmetleri, müşterilerin beklentilerini karşılamak ve onlara WOW deneyimi sunmaktır. E-ticaret işinizle mükemmel müşteri hizmetleri sunmak, markanızın veya mağazanızın rekabette öne çıkmasını sağlamak için en verimli yöntemdir. Bunu neden uygulamanız gerektiğini 8 başlıkta anlatayım.

 1. İletişim kanalınızı arttırın

Günümüz e-ticaret işletmeleri için bir veya iki iletişim kanalına sahip olmak yeterli değildir. Müşteriler web sitesi, sosyal medya, e-posta, telefon, forum siteleri, video ve oyun siteleri gibi kullandıkları tüm kanallarda bulunmanızı ve ulaşılabilir olmanızı ister. Çünkü müşterilerin %73’ü alışveriş yolculuklarında birden fazla kanal kullanırlar.

 1. Proaktif müşteri desteği sağlayın

Müşterilerin %83’ü online satın alma işlemini tamamlamak için yardıma ihtiyaç duyar. Tatmin edici bir hizmet sunmazsanız devam etmez ve geri dönmezler. Bir işletme müşteriye pozitif yaklaşırsa başarır. Bununla birlikte, mükemmel müşteri hizmetleri, sorunları önceden tahmin ederse ve hızlı çözerse öne çıkar.

Neler yapabilirsiniz? Müşterileriniz, kendileri fark etmeden önce sorunlardan haberdar edin. Örneğin gecikmeli sevkiyat, alternatif ürün, geç teslim alma, geçici stoksuzluk vb. durumlardan haberdar edin ve çözüm sunun. Üründen ve alışveriş deneyiminden memnun olup olmadıklarını soran bir e-posta, telefon veya whatsapp mesajı oluşturun ve bir süre sonra gönderin. Ve Sosyal medyayı izleyin, çünkü müşteriler bugünlerde, marka hizmet deneyiminiz hakkındaki görüşlerini dile getirmek için sosyal medyada paylaşım yapıyorlar.

 1. Kendi kendine alışveriş yapan müşteri için

Bir temsilcisiyle konuşmak yerine siteden öğrenmeyi sık sorulan sorulara bakmayı tercih edebilir. Bu nedenle, olağanüstü proaktif hizmet sunmak için müşterilerinize mümkün olan en iyi “kendi kendine yardım seçeneğini” sunmalısınız.

Aşağıdakiler gibi konularda bilgi içeren ayrıntılı SSS sayfaları ekleyin:

 • Faturalandırma ve ödemeler
 • Fiyat, gönderim, garanti ve teslimatla ilgili en yaygın müşteri sorularının yanıtları
 • İade ve geri ödeme politikası
 • Sorunları gidermeye yönelik öneriler
 1. Harika bir e-ticaret ekibi oluşturun

E-Ticaret ekibi, e-ticaret işinizin bir aynasıdır. Dolayısıyla, potansiyel bir e-ticaret ekibine sahip olmak, işletmenizin müşteri kazanması ve elinde tutması için hayati önem taşır.

Üstün e-ticaret müşteri hizmetleri sunmak istiyorsanız, arka planda güçlü bir e-ticaret ekibine sahip olmalısınız.

 1. Müşteri geribildirimlerini önemseyin

En iyi reklam memnun müşteriler tarafından yapılır. Çünkü memnun müşteriler ürününüzü ve sitenizi tavsiye eder, markanız hakkında olumlu geribildirim sunar ve savunur. Geri bildirimler, işletmenizin ne kadar iyi performans gösterdiğiyle ilgili şeffaf bir görünüm sunar.

 1. Tüm müşteriler önemlidir, ama;

Asıl odak noktası herhangi bir sorunla karşılaştıklarında size ulaşan müşteri üzerinde olmalıdır. E-ticaret müşteri hizmetleriniz, müşteriye yardım etmek için elinden geleni yapmalıdır. Müşteri bu çabayı gördüğünde sizin yolculuğunuzun bir parçası haline gelir ve bir sonraki alışverişte %30 daha fazla harcama potansiyeline sahiptir.

 1. Otomasyonu ve entegrasyonu doğru kullanın

Otomasyon ve entegrasyon kullanımı, e-ticaret işinizin belirli yönlerinin verimliliğini artırmanın harika bir yoludur. Doğru dengeleme ve rakamlar, mükemmel e-ticaret müşteri hizmetleri sunmaya yardımcı olur. Rakamların, fiyatların, stokların, faturaların takibi ve yönetimi, bir e-ticaret işletmesinin en sıkıcı yönlerinden biridir. Belirli görevleri otomatikleştirmek, hızlı fatura kesmek ve stokları kolay takip edebilmek için e-ticaret platformunuzu Dopigo entegrasyon yazılımı ile entegre edebilirsiniz.

 1. Müşteri hizmetleri markanız için itibardır

Müşteri hizmetleri, e-ticaret mağazanız için rekabetçi bir avantaj olabilir. Sosyal medyanın ortaya çıkmasıyla birlikte, hayal kırıklığına uğramış müşteriler, takipçilerinin görmesi ve bilmesi için memnuniyetsizliğini hemen yayınlıyor. Marka itibarı grafiğinizi aşağı çekmek için tek bir yanlış hareket yeterli. Markanızın değerini, itibarını ve şirketinizin algısını geliştirmek için mükemmel müşteri hizmetleri, bu hedeflere ulaşmak için rekabette öne çıkmanıza yardımcı olacaktır.

E-ticaret işleri için çok önemli bir ağızdan ağıza etkisi vardır.

Marka bilinirliğini artırır, daha fazla trafik alır ve daha fazla satış elde edilmesine yardımcı olur. İyi uyarlanmış bir e-ticaret müşteri hizmetleri yaklaşımıyla, müşterilerinize sağladığınız deneyimi geliştirmeye ve iyi bir marka itibarı kazanmaya devam edebilirsiniz.

Devamını Oku

Ali Ergül

COVID-19 online satışlara ne yaptı?

Ali Ergül

Yazar:

Dünyanın her tarafında yaşanan karantina deneyiminde insanlar evde kaldıkça gizli kalmış yeteneklerini yeniden keşfediyorlar, kendilerini el sanatları, kitaplar, müzik ve filmlere veren olduğu gibi, tamirat ve boya işlerine verenlerde çoğunlukta. Ailelerimiz ile vakit geçirmek hepimiz için iyi bir rehabilitasyon süreci oldu. Karantina süreci görünüşe göre, online alışverişe harcanan zamanı ve parayı da neredeyse 4’e katladı. Benim konum Online olduğundan, bu yazımda COVID-19 ‘un Online ticarete olan etkilerinden bahsedeceğim.

COVID-19 salgını sırasında evde kalanların sayısı periyodik şekilde yükselişe geçti ve bu yükseliş Online satışlara da yansıyor. Tabii ki data endüstrisi de bu süreçte boş durmuyor ve otomasyon ile çalışan tüm markalar, mevcut müşterileri, geri dönen müşterilere bölerek, müşterilerin yaşam boyu alışkanlıklarını ve alışveriş değerlerini değerlendirmek ve bundan sonrasında kişiselleştirilmiş dijital kampanyalar yapmak üzere markalarına yatırım yapıyorlar.

Geleneksel piyasalarda ki ekonomik durgunluk, çok korkulan COVID-19 ile birlikte tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmış iken, bu süreç tüketici davranışlarında online tarafa kaymanın ve buraya demir atmanın miladı olarak görülebilir. Bu salgın, tüketicilerin alışveriş yapma, bilgiye ulaşma ve hatta işletmelerin çalışma şekline ilişkin bakış açılarını değiştirmek için yeterli potansiyele sahip. Salgın sürecinin önümüzdeki birkaç yıl boyunca küresel bir durgunluğa yol açacağını ancak bu durgunluktan online ticaretin etkilenmeyeceğini düşünüyorum.

Hükümetin, halkı karantinaya ve evde kalmaya teşvik ettiği ve açık hava yaşamını kısıtladığını düşünürsek, sert bir gerçekle karşı karşıyayız. Öte yandan birçok işkolu ile birlikte e-ticaretin nakliyesi ve teslimatları devam ederken, bu süreçte ki tedarik zincirinde ki aksamaları da göz ardı etmemeliyiz. Ama yine de 2020’de ve önümüzdeki yıllarda ülke genelinde e-ticaret satışlarıyla ilgili tüm tahminlerin önemli ölçüde yukarı doğru seyir göstermesi muhtemeldir.

Dünya şu anda ciddi bir kilitlenme ile karşı karşıya. Dışarıda sadece işi olanlar varken, kendilerini izole edenlerin sayısı gün geçtikçe artmakta. Sonuç olarak, ülke genelindeki ev tüketicileri, temel ihtiyaçları için Online marketlere yöneliyorlar.

E-Ticaret te en çok satan ve satışı azalan kategoriler

Online perakende satışları zaten yükseliyordu. Ancak, salgından bu yana, online alışveriş tam bir sıçrama yaptı. En büyük perakendeciler bile benzeri görülmemiş tüketici talebini karşılamak için mücadele ediyorlar – (Amazon Amerika sipariş alımını durdurdu).

Peki insanlar tam olarak ne alıyorlar?

İnsanlar yeni yaşam durumlarıyla yüzleştikçe, satın alma davranışları da bu ihtiyaçlara göre şekilleniyor. Bazı şehirlerde panik alımı yavaşlamış olsa da tüketiciler sarf malzemeleri satın almaya ve “salgın kileri” oluşturmaya devam ediyor.

Satışı artan kategoriler: Steril eldivenler maskeler, Ekmek makineleri, Hazır çorbalar, Kuru bakliyat, Paketli gıda, Basit spor aletleri, Temizlik deterjanları, Tuvalet kağıtları, Bebek bezleri.

Satışı azalan kategoriler: Bavul-valiz-iş çantaları, Kamera-fotograf makinesi, Abiye kıyafetler-takı, Erkek takım elbiseleri, Parti malzemeleri, Spor ayakkabı ve çantaları, Fonksiyonel içecekler.

Salgın sürecinde herkesin merak ettiği soru şu: Her şey normale döndükten sonra tüketici davranışındaki bu ciddi değişiklik dengelenecek mi yoksa bu bizim Yeni Normal’imiz mi?

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER