Sosyal Medya Hesaplarımız

AVM

Alışverişe bayram dopingi

Editör
Abone Ol:

Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi 2014 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26 yükselerek 171 puana yükseldi.

2014 üçüncü çeyrek sonuçlarına göre ise endeks 2013 yılının aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 13 artarak 165 puana yükseldi.

 “Giyimde bayram dopingi”
 Eylül ayında en yüksek ciro artışının yaşandığı kalem giyim olurken, bu alanda bir önceki yılın aynı ayına göre artış oranı yüzde 34 oldu. Bayram etkisiyle birçok kategoride cirolarda önemli yükseliş yaşandı. Ayrıca ayakkabı kategorisindeki ciro artışı ise yüzde 30 olarak gerçekleşti. Giyim kategorisindeki artışta en önemli etkeni bayram tatili oluştururken, tüketiciler açısından sezon geçişi öncesinde bu iki alana ilginin arttığı dikkat çekti. Ekim ayında TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre en yüksek fiyat artışının yaşandığı sektör yüzde 9.95 ile giyim ve ayakkabı olmuştu.

 “Ayakkabıya ithal vergisi damgası”
 Ayakkabı kategorisinde yaşanan ciro artışının en önemli gerekçesini bayram etkisinin yanı sıra ithal ayakkabıya getirilen vergi oluşturdu. Ağustos ayında yürürlüğe giren vergi nedeniyle yükselen ithal ayakkabı fiyatları, bayram öncesi artan taleple birleşince, ciro endeksinde ayakkabı kategorisi yüzde 30’luk artış olarak gösterdi. TUİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının içinde giyim ve ayakkabı kaleminde görülen sıçramanın temel nedenini de ithal ayakkabıya uygulanan vergi oluşturmuştu. 10 Ağustos tarihinde yapılan düzenlemeyle ithal deri ayakkabıya yüzde 50, suni deri ayakkabıya ise yüzde 30 ek vergi getirilmişti. Ayrıca, ithal edilen deri ayakkabıda çift başına ek verginin 5 doların, suni deri ayakkabıda ise 3 doların altında olamayacağı karara bağlanmıştı.

“Yiyecekte kuraklık etkisi”
Eylül 2014 ve 3. çeyrek endeks sonuçlarına göre Eylül ayında yiyecek kategorisindeki ciro artışı yüzde 22 oldu. Cironun artışında özellikle son 1 yılda ön plana çıkan gıda fiyatlarındaki artış etkili oldu. TÜİK’in Ekim ayı verilerine göre, gıda ve alkolsüz içecek fiyatları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12.56 artış gösterdi. Alışveriş merkezlerinin içinde önemli yer bulan yiyecek kalemi, TÜİK verilerinde Lokanta ve Oteller kalemiyle de karşılaştırılıyor. Bu kalemde ise Ekim itibariyle bir önceki yılın aynı ayına göre artış yüzde 14.34 olarak gerçekleşti.
Bir başka deyişle tarımda yaşanan kuraklık ve gıda fiyatlarındaki yükselişin önemli bir izdüşümü kendini AVM Ciro Endeksi’nde de gösterdi.

“Teknolojide güçlüklere rağmen artış”
2014 yılı boyunca alınan iç tüketime yönelik önlemler nedeniyle satış büyümesinde önemli ölçüde güçlük yaşayan teknoloji kategorisinde de Eylül ayında ciro artışı sağlandı. Taksit sınırlaması ve döviz kurunun yükselmesi gibi nedenlerle ciro artışı diğer sektörlere göre düşük olan teknolojide, Eylül ayında önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6’lık artış yakalandı.
 

AVM Ciro Endeksi yüzde 26’lık bir artış kaydetti

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Eylül ayı ve 2014 yılı 3. çeyrek sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi 2014 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26 yükselerek 171 puana yükseldi.

avm ciro endeksi ekim2014

2014 üçüncü çeyrek sonuçlarına göre ise endeks 2013 yılının aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 13 artarak 165 puana yükseldi.
Sektöre ait ciro endeksi, Anadolu ve İstanbul’un GLA büyüklükleri ağırlandırarak hesaplanmıştır.

AVM’lerdeki kiralanabilir alan (m2) başına düşen cirolar Eylül 2014’te bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18 oranında arttı ve verimlilik m2 başına 652 TL olarak ölçüldü. Verimlilik, İstanbul’da 735 TL, Anadolu’da ise 596 TL olarak gerçekleşti.

Çeyrek bazlı olarak veriler incelendiğinde ise 2014 yılının üçüncü çeyreğinde m2 başına düşen ciro endeksinin 2013 yılının üçüncü çeyreğine göre yüzde 11 artarak 629 TL’ye yükseldiği görülmüştür.
 

En büyük ciro artışı yüzde 34 ile giyim kategorisinde gerçekleşti

Eylül 2014 döneminde endeks tüm kategorilerde artış kaydetti. Geçtiğimiz yılın Eylül ayı ile karşılaştırıldığında Eylül 2014’te en büyük ciro artışı giyim kategorisinde gerçekleşti. Endeks bu kategoride yüzde 34 arttı. Aynı dönemde ayakkabı ciroları yüzde 30, genel kategorisi ciroları yüzde 26, yiyecek kategorisi ciroları yüzde 22, AVM’lerdeki diğer alanların ciroları yüzde 16, hipermarket ciroları yüzde 12 ve teknoloji ciroları yüzde 6 oranında arttı.
(*Diğer kategorisi; yapı market, mobilya, ev tekstili, hediyelik eşya, oyuncak, sinema, kişisel bakım ve kozmetik, kuyum, hoby, petshop, terzi ve ayakkabı tamir servisleri, döviz bürosu, kuru temizleme, eczane gibi mağazalardan oluşmaktadır.)

avm ciro endeksi giyim kategorisi

Ziyaret Sayısı Endeksi

Eylül 2014 döneminde ziyaretçi sayısı endeksi bir önceki dönemin aynı ayına göre, yüzde 2,1 artarak 99 puana yükselmiştir. 2014 yılının üçüncü çeyreğindeki ziyaret sayısı endeksi ise, bir önceki yılın üçüncü çeyreği ile karşılaştırıldığında yüzde 2,6’lik bir artış göstererek 99 puana yükselmiştir.

amv ziyaretci endeksi ekim2014
 

AVM Endeksi Eylül ayı ve 3. çeyrek sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü “AVM endeksi Eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 26 gibi yüksek bir artış göstermiştir. Ağustos ayında yaz tatili ve mevcut ekonomik-siyasi gelişmelerden kaynaklı olarak bir miktar düşüş yaşayan AVM endeksi Eylül ayında okulların açılması, yeni sezon ve Kurban Bayramı öncesi gibi olumlu faktörlerin devreye girmesi ile hem bir önceki aya oranla hem de geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla artış kaydetmiştir. 3. çeyrek verilerindeki yüzde 13’lük artış da bir diğer pozitif gelişme olarak göze çarpmaktadır. Tüm bu veriler içerisinde asıl sevindirici olan endeksin tüm kategoriler bazında da yükselmesidir. Tüketici yeni sezonun gelişiyle birlikte en fazla giyim ve ayakkabı kategorilerinde harcama yapmış olsa da diğer tüm kategoriler de Eylül 2014’te artış kaydetmiştir” dedi.

 

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

AVM

Marka kent İs tanbul’da yükselen özel bir proje: V Mall İstanbul

Editör

Yazar:

Yatırımı İSRA Holding tarafından yapılan ve 2024 yılının ilk çeyreğinde açılması planlanan V Mall İstanbul’un uzun dönemli yönetimini ECE Türkiye gerçekleştirecek. Başakşehir’in tam kalbinde yükselen V Mall İstanbul, çekim alanında yaşayan nitelikli tüketicinin ilk adresi olacak.

Konsept planlamasını, kiralamasını ve açılışı sonrası uzun dönemli yönetimini ECE Türkiye’nin üstlendiği V Mall İstanbul alışveriş merkezi, İstanbul’un en hızlı gelişen bölgesi Başakşehir’de yer alıyor. İnşa çalışmalarına başlanan alışveriş merkezinin 2024 yılının ilk çeyreğinde açılması planlanıyor.

45 bin metrekareden fazla kiralanabilir alan üzerinde 160‘tan fazla mağaza ile hizmet verecek olan V Mall İstanbul’da 3 atrium, 2 iç bahçe, çevre dostu teras alanları, açık havada tiyatro düzeninde dinlenme alanları bulunurken alışveriş merkezi güneş ışığından ve açık havadan faydalanacak şekilde tasarlanıyor.

Kamu ve özel sektör tarafından hayata geçirilen projelerle şehir planlaması doğru yapılmış bir ilçe olan Başakşehir’in günlük nüfusu 600 bin kişiyi aşarken bölge nüfusunun önümüzdeki 5 yıl içerisinde bir milyonu aşacağı ön görülüyor. V Mall İstanbul’un yükseldiği Başakşehir’de ofis, otel, okul projeleri, parklar, sosyal tesisler ve 20 binden fazla A segment konut bulunuyor. Başakşehir, yabancı nüfusun da ağırlıklı olarak yaşadığı ve yatırım yaptığı bir bölge olma özelliği taşıyor. Bu özellikleriyle çekim alanında yaşayan nüfusun çoğunlukla orta ve yüksek gelirli kişilerden oluşuyor.

Konumuyla dikkat çeken V Mall İstanbul, dünyanın en büyük uluslararası havalimanlarından biri olan İstanbul Havalimanı’na, dünyanın en büyük sağlık komplekslerinden biri olan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ne; Atatürk Olimpiyat Stadı, Başakşehir Millet Bahçesi, Kuzey Marmara Otoyolu gibi birçok mega projeye de çok yakın mesafede yer alıyor. Bu özellikleri V Mall İstanbul’u bir odak noktası haline getiriyor.

Kış döneminde yapılan pazar araştırması sonuçlarına göre, V Mall İstanbul’un çekim alanında yaşayan hedef kitlenin genç ve orta yaşlı, kadın ve erkek yaklaşık olarak eşit oranda, aile yoğun bir profilde oldukları görülüyor. Sosyo-ekonomik statü gruplandırmasında görüşülen hedef kitlenin %49,6’sının A ve B SES grubuna dahil olduğu sonucu ortaya çıkarken bu sonuç %12,9 olan İstanbul ortalamasıyla kıyaslandığında, AVM’nin çekim alanında yaşayan nüfusun ortalamanın çok üzerinde yer alan sosyo-ekonomik statüde olduğu anlaşılıyor. Bölgede yaşayan yabancı nüfus da benzer özellikler sergiliyor. Bununla birlikte, Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere Körfez ülkelerinden gelip yaz dönemini İstanbul’da geçiren ve bu bölgede gayrimenkulleri olan, daha yüksek gelir düzeyine sahip yoğun bir yabancı popülasyonun olduğu da biliniyor. ECE Türkiye, V Mall İstanbul alışveriş merkezinin konumlandırmasını, marka ve sektör karmasını hedef kitlenin bu özelliklerinden, talep ve isteklerinden faydalanarak en yeni trendlere göre oluşturacak. Ulusal ve uluslararası markalardan oluşan zengin bir marka karması sunacak olan V Mall İstanbul’da perakende dışı fonksiyonlara da yer verilecek. Yeme içme katındaki panoramik teraslı seçkin restoranlar ve kafelerle V Mall İstanbul, bölgede lezzetin adresi olacak. V Mall İstanbul’u ziyaret etmek isteyenler, ulaşım ağlarıyla örülü bir bölgede olması nedeniyle alışveriş merkezine özel araçları ve toplu taşımayla kolaylıkla ulaşabilecek. Özel aracıyla V Mall İstanbul’a gelenler 1000 aracın üzerinde kapasiteye sahip otoparktan faydalanabilecek.

Devamını Oku

AVM

ECE Türkiye’ye Altın Marka Ödülü

Editör

Yazar:

ECE Türkiye, Türkiye Marka ve Kariyer Zirvesi Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen 5. Türkiye Altın Marka Ödülleri’nde “Yılın Alışveriş Merkezi Yönetim Firması” ödülüne layık görüldü. Pandemi koşullarına ve kurallarına göre, 19 Kasım Cuma günü Zorlu Center Raffles Istanbul Hotel’de gerçekleştirilen ödül töreninde, ödülü ECE Türkiye adına ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve CFO’su Nuri Şapkacı aldı.

Ödül töreninde konuşan Şapkacı, “ECE Türkiye, Avrupa sektör lideri olan ve yönetim portföyünde 200 alışveriş merkezi bulunan Alman ECE grubunun Türkiye iştiraki olarak 20 yılı aşkın süredir hizmet veriyor. Bir yatırım ve yönetim firması olarak alışveriş merkezleri ile ilgili hizmetlerin tümünü aynı çatı altında topluyor hem sektörümüz hem de ülkemiz için katma değer yaratıyoruz. Türkiye’de yönetimimiz altındaki 11 alışveriş merkezinde 2.500 perakendeci iş otağımızla birlikte 20 binden fazla kişiye istihdam sağlıyoruz” dedi.

Türkiye’nin potansiyeline inandıklarının altını çizen Şapkacı, alışveriş merkezi ziyaretçilerine, kiracılarına ve yatırımcılarına en üst düzeyde hizmet verebilmek için portföylerindeki tüm alışveriş merkezlerinin değerini yükseltmeye yönelik yatırımlar yaptıklarını söyledi. Şapkacı, bu çerçevede pandemi sürecinde de AVM’lerin teknik altyapının iyileştirilmesinden mimari düzenlemelere kadar birçok konuda yatırım yapmaya devam ettiklerini belirtirken geçtiğimiz aylarda yapımı devam eden 1,2 milyar TL yatırım hacmine sahip V Mall İstanbul alışveriş merkezini de yönetim portföyüne kattıklarını ifade etti.

Devamını Oku

AVM

ECE Türkiye 21. yılında da “Büyümeye devam” diyor

Editör

Yazar:

Bu yıl Türkiye’deki yapılanmasının 21. kuruluş yıldönümünü kutlayan ECE Türkiye, yönetim portföyüne kattığı V Mall Alışveriş Merkezi ile büyümeye devam ediyor. Avrupa sektör lideri olan Alman ECE’nin Türkiye iştiraki olan ECE Türkiye, halihazırda Türkiye’nin en prestijli alışveriş merkezlerinden olan İstanbul’daki MIPIM Ödülü sahibi Marmara Park, Aqua Florya, Axis İstanbul ve Beylikdüzü Migros AVM, Ankara’da ANKAmall, Eskişehir’de Espark, Afyonkarahisar’daki Park Afyon, Bursa’daki Sur Yapı Marka ile Antalya’daki TerraCity ve Antalya Migros AVM’nin yönetimini üstleniyor.

Yakın zamanda İstanbul – Başakşehir’de yatırımı İSRA Holding tarafından yapılan V Mall İstanbul Alışveriş Merkezi’nin konsept planlamasını, kiralamasını ve açılışı sonrası uzun dönemli yönetimini üstlenen ECE Türkiye, pandemiye rağmen portföyünü genişletmeyi sürdürüyor. Başakşehir – Kayaşehir kent meydanının merkezinde yeni nesil dijital AVM konseptinde geliştirilen 1,2 milyar TL yatırım hacmine sahip V Mall İstanbul, pandemi döneminde devam eden sayılı AVM yatırımlarından biri. 40 bin metrekare kiralanabilir alanda faaliyet gösterecek olan projenin 2023 yılının son çeyreğinde açılması planlanıyor.

Operasyonu devam eden alışveriş merkezlerinde 650 bin metrekare kiralanabilir alan üzerinde yaklaşık 2 bin 500 perakendeci iş ortağıyla çalışan ECE Türkiye, pandemi sürecinin başından itibaren satışları artırmaya yönelik kampanyalar, marka karmalarında düzenlemeler, yeni kiralamalar ve yenileme çalışmaları ile mevcut portföyünün gücünü korudu. Şirket pandemi döneminde, %50’şer payla Otto Grubu ve DWS’in yatırımcısı olduğu Marmara Park Alışveriş Merkezi’nin foodcourt’unu A’dan Z’ye yeniledi. Yaz döneminde ise Aqua Florya AVM WC’leri, hizmet kalitesini daha da yukarılara taşımak amacıyla yatırımcı grup İstanbul Akvaryum’un yatırımı ile yenilendi. Antalya’daki TerraCity Alışveriş Merkezi’nde Ekim ayı başında tamamlanan roof garden projesi ile AVM’nin üçüncü kat teras alanında, ziyaretçilerin Akdeniz ikliminin de getirdiği avantajla açık havada yeşil bir bahçe içerisinde konforlu zaman geçirebilecekleri bir kaçış alanı yaratıldı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve iş yapış şekillerimizi geri dönülmez biçimde değiştiren Covid-19 salgınıyla birlikte e-ticaretin perakende sektörü içerisindeki payı hızlı bir şekilde arttı. TÜBİSAD (Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği) 2020 raporuna göre Türkiye’de e-ticaretin toplam perakende ticaret içerisindeki payı, 2019 sonu itibarıyla %6,2 olarak gerçekleşti. ECE Grubu, geleceğin çok kanallı perakendecilikte olduğunun bilinciyle son beş yıldır online-offl ine entegrasyonuna yönelik çalışmalar yapıyor. ECE’nin büyük yatırımlarla altyapısını kurmuş olduğu ve şu an için Almanya’daki AVM’lerinde uygulamaya aldığı Digital Mall projesi, online ve offl ine entegrasyonu konusunda çok önemli ve stratejik bir yaklaşım.

Digital Mall ile alışveriş merkezindeki ürünler, online olarak görülebiliyor. Böylece müşteriler ilgili ürünün, istediği renk ve bedende alışveriş merkezinde var olduğunu biliyor; ürünü ayırtıyor ve gelip deneyerek satın almayı gerçekleştirebiliyor. Böylece bekleme, kargo süreci, iade prosedürleri gibi online alışverişin sıkıntılı kısımları bertaraf edilmiş ve müşterilerin alışveriş merkezine gitmeleri için motivasyon sağlanmış oluyor. Bu da sonunda markalara satış olarak geri dönüyor. ECE Türkiye bu projeyi Türkiye’de pilot olarak seçtiği bir alışveriş merkezinde uygulamaya almak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Kapanmaların sona ermesiyle birlikte Haziran-Ağustos döneminde ECE Türkiye yönetim portföyündeki alışveriş merkezlerinin cirolarında 2019 yılına kıyasla %60’ın üzerinde bir artış yaşandı. Firma, aşılama oranlarının artmasıyla birlikte gelen ekonomik hareketliliğin ve portföy performansında da karşılığını bulan pozitif ivmenin 2022 yılında da devam etmesini bekliyor. Yeni yılda, özellikle eğlence ve yeme-içme branşlarının öne çıkacağı ön görülüyor. Yönetmekte olduğu alışveriş merkezlerinin gücüne odaklanan fi rma, aynı zamanda portföyünü genişletmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. ECE Türkiye, 2022 yılının ilk aylarında yeni bir projeyi duyurmaya hazırlanıyor. Dijitalleşme ve teknolojinin hayatımıza gireceği alanların gün geçtikçe genişlemesine paralel olarak fi rmanın yönetim portföyündeki AVM’lerde bu gelişmelere uygun yatırımların da devam etmesi planlanıyor.

Devamını Oku

POPÜLER