Sosyal Medya Hesaplarımız

AVM

Alışverişin geleceğine ECE Türkiye imzası: Diji 3.0

Editör
Nuri Şapkacı
Abone Ol:

Marmara Park Alışveriş Merkezi’nde interaktif alışveriş deneyimi.

ECE Grubu, “Geleceğin Laboratuvarları” olarak adlandırdığı ve içlerinde İstanbul’daki Marmara Park’ın da bulunduğu Avrupa’daki üç alışveriş merkezinde, yeni interaktif alışveriş uygulamalarını, müşterilerinin ve perakendeci iş ortaklarının hizmetine sundu. Türkiye’de Diji 3.0 adı verilen proje, akıllı telefon uygulaması, sanal yönlendirme siste-mi, sosyal medya bağlantıları, interaktif oyun alanları gibi çeşitli unsurlardan oluşuyor. Diji 3.0 ile dijital dünyanın getirdiği yeniliklerden alışveriş merkezlerinin fayda sağlaması hedefleniyor.
ECE Türkiye Genel Müdür Yardımcısı, Nuri Şapkacı şunları uygulama hakkında şunları söyledi: “Günümüzde, yeni teknolojiler ve akıllı cihazlar, hayatımızın vazge-çilmez bir parçası haline geldi. Dijital dünyadaki yenilikler ve internet üzerinden (online) alışveriş, tüm dünyada ve Türkiye’de yükselen bir trend gösterse de geleneksel alışveriş deneyiminin yerini alamıyor. Geleneksel satış kanalları ile internet üzerinden satışı birleştirebilen markalar, çok daha başarılı oluyorlar. ECE Grubu olarak, gelece-ğin, çok kanallı perakendecilikte olduğunu bugünden görüyoruz. Bu noktadan hareket-le, Almanya’daki iki alışveriş merkezimizde ve Türkiye’de ilk defa Marmara Park’ta, ye-nilikçi, interaktif ve sosyal medya ile entegre alışveriş uygulamalarını, müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın kullanımına sunduk. Dijital dünyanın getirdiği yenilikleri, alışveriş merkezlerimizde kullanarak, kendimiz için bir avantaj haline getirmek istiyoruz” dedi.
ECE Türkiye, Diji 3.0 ile Marmara Park Alışveriş Merkezi’nde markaları, ürünleri ve müşterileri ortak bir platformda buluşturuluyor. Alışveriş Merkezi ziyaretçilerine, kişiye özel bilgiler ve kampanyalar, doğru yerde ve zamanda sunularak markaların satışları desteklenirken alışveriş deneyimi, interaktif eğlence unsurları ve dijital dokunuşlar ile renklendiriliyor.

Diji 3.0 altı ayrı istasyondan oluşuyor:
Love To Shop (Akıllı Telefon Uygulaması)
Diji 3.0’ın en önemli unsurlarından olan ve 2014 sonu itibari ile 30 ECE Alışveriş Mer-kezi’nde kullanıma geçen “Love to Shop” uygulamasını akıllı telefonlarına indiren kul-lanıcılar, tercih ettikleri ECE Alışveriş Merkezinde ilgilendikleri branş veya markaları seçebilmektedir. Böylelikle, ziyaretçiler, sadece kendi seçtikleri markaların, kişiye özel kampanyalarından, etkinliklerden, ilgili alışveriş merkezinde sunulan hizmetlerden ha-berdar olabilmekte, puan toplayarak çeşitli hediyeler kazanabilmektedir.

Photobuzzer

Alışveriş Merkezi ziyaretçileri, özel olarak tasarlanmış “photobuzzer” isimli istasyonda, çektikleri fotoğrafları çeşitli efektler ile eğlenceli hale getirip QR kodu aracılığı ile akıllı telefonlarına alabilmektedir.

Mall Wall (Dev Ekran)
Marmara Park Alışveriş Merkezi ziyaretçileri, “Mall Wall” adı verilen ve Diji 3.0’ın diğer öğeleri ile de bağlantılı olarak çalışabilen dev ekranda, mağazaların güncel kampanya-ları ile ilgili bilgi edinebilmekte, photobuzzer’da kendi çektikleri fotoğrafları görüntüleyip beğenebilmekte ve çeşitli oyunlar oynayabilmektedir.

“Uzay Yolculuğu” (İnteraktif Çocuk Oyun Alanı)
Çocuklar için tasarlanan interaktif oyun istasyonunda, Marmara Park Alışveriş Merke-zi’nin küçük ziyaretçileri, uzay temalı çeşitli oyunlar oynayabilmekte, kendilerine hediye edilen bilekliklerine kazandıkları puanları yükleyebilmekte ve bu puanlarla kendi geze-genlerini tasarlayabilmektedir.

Edutaınment (eğlenerek öğrenme noktası)
Education (eğitim) ile Entertainment (eğlence) kelimelerinin birleşimine sahip ismi ile eğlendirirken öğreten edutaınment istasyonunda, Güneş sistemi ve gezegenler büyük ekranlarda görüntülü ve açıklamalı olarak öğretilmekte, çeşitli oyunlar oynanabilmekte-dir.

3d Kat Planı (Sanal Yönlendirme Sistemi)
3D Kat Planı ile Marmara Park Alışveriş Merkezi ziyaretçileri, kat planlarını, 3 boyutlu olarak deneyimleme ve gitmek istedikleri mağazalara giden yolu gerçeğe yakın biçimde görebilmektedirler.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

AVM

AYD’de başkanlığına Nuri Şapkacı seçildi

Editör

Yazar:

AYD’nin yeni yönetim kurulu, danışma ve denetim kurullarının da belirlenmesi amacıyla yapılan Genel Kurul Toplantısı’nda, Nuri Şapkacı oy birliği ile Başkanlık görevine getirildi. 2023-2025 döneminde başkanlık görevini yürütecek olan 1965 Malatya doğumlu Şapkacı, ECE Türkiye’de Genel Müdür ve CFO olarak görev yapıyor.

AYD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilen Nuri Şapkacı, Genel Kurul Toplantısı’nda şunları söyledi: “Öncelikle Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.  Ülke olarak kayıplarımızdan dolayı derin bir üzüntü içerisindeyiz. Ancak devletimizin gücü, milletimizin dayanışması ve iş dünyasının katkıları ile yaralarımızı en kısa zamanda saracağımıza inanıyorum. Bu zor günlerde, AYD olarak acıları hafifletmek için elimizden gelen tüm desteği vermeye devam ediyoruz. Bu bağlamda, ilk aşamada deprem bölgesindeki farklı illerimizde 15 aşevi kurduk ve günde 45 bin kişiye sıcak yemek ulaştırdık. Üyelerimiz, ayrıca barınma, konteyner, çadır, acil ihtiyaç malzemeleri gibi ihtiyaçları karşılayarak bunun yanı sıra maddi yardımlarda da bulundular. Türkiye genelindeki AVM’lerin önemli bir bölümü, yardım toplama merkezi ve Kızılay kan bağış merkezi olarak hizmet verdi. Önümüzdeki süreçte de şartları uygun olan AVM’lerimiz normalleşme sürecinde özellikle eğitim ve istihdam sağlamaya yönelik olarak tüm STK’lar ile iş birliği halinde etkin şekilde çalışmaya devam edecek.”

Konuşmasında AYD’nin 2023 yılı hedefleri hakkında da bilgi veren Şapkacı: “AVM’ler, içinde yer alan markalarla birlikte önemli bir ekosistem meydana getiriyor. Bu ekosistem; üretim, lojistik, altyapı da dahil olmak üzere birçok farklı sektörü kelebek etkisiyle besliyor. 50 milyar dolar yatırım hacmine sahip olan sektörümüzde AVM ekosistemi içerisinde 2,1 milyon kişiye istihdam sağlanıyor. Sektörümüz ayrıca Türk markalarının yurt dışına açılımlarını destekleyerek katma değer oluşturuyor.” dedi. Şapkacı, sözlerine şöyle devam etti: “Sektör olarak yaşadığımız tüm kriz dönemlerini ortak akıl ve karşılıklı anlayışla aştık. Aynı gemide bulunduğumuz perakende grupları ile de hep el ele yürüdük. Şurası da bir gerçektir ki AVM yatırımcıları olarak çoğu zaman sadece elimizi taşın altına koymadık; varımızı yoğumuzu ortaya koyduk ve hiçbir özveriden kaçınmadık. Önümüzdeki dönemde de bizler ve temsil ettiğimiz kurumlar ancak birlikte hareket edersek daha güçlü olabiliriz. Birbirimize öğreterek ve öğrenerek, dirsek temasımızı koruyarak yol almanın hepimizi ileriye götüreceğine inanıyorum. Bu doğrultuda, AVM sektörünün tüm paydaşlarıyla kazan-kazan ilkesi doğrultusunda sürdürülebilir büyümesi için çalışacağız.”

Şapkacı, iki dönem AYD Başkanlığı yapan Prof. Dr. Hüseyin Altaş’a da teşekkür ederek; “Derneğimize çok kritik bir dönemde başkanlık yapan Prof. Dr. Hüseyin Altaş’a ve yönetim kuruluna hizmetlerinden dolayı sektörümüz adına şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca beni bu göreve layık gören tüm AYD üyelerine de teşekkür ediyorum. Yeni yönetim kurulumuzla birlikte, bu önemli görevi büyük bir gurur ve özveriyle yerine getirip bayrağı daha da yukarılara taşımak için çalışacağız” dedi.

Devamını Oku

AVM

Marka kent İs tanbul’da yükselen özel bir proje: V Mall İstanbul

Editör

Yazar:

Yatırımı İSRA Holding tarafından yapılan ve 2024 yılının ilk çeyreğinde açılması planlanan V Mall İstanbul’un uzun dönemli yönetimini ECE Türkiye gerçekleştirecek. Başakşehir’in tam kalbinde yükselen V Mall İstanbul, çekim alanında yaşayan nitelikli tüketicinin ilk adresi olacak.

Konsept planlamasını, kiralamasını ve açılışı sonrası uzun dönemli yönetimini ECE Türkiye’nin üstlendiği V Mall İstanbul alışveriş merkezi, İstanbul’un en hızlı gelişen bölgesi Başakşehir’de yer alıyor. İnşa çalışmalarına başlanan alışveriş merkezinin 2024 yılının ilk çeyreğinde açılması planlanıyor.

45 bin metrekareden fazla kiralanabilir alan üzerinde 160‘tan fazla mağaza ile hizmet verecek olan V Mall İstanbul’da 3 atrium, 2 iç bahçe, çevre dostu teras alanları, açık havada tiyatro düzeninde dinlenme alanları bulunurken alışveriş merkezi güneş ışığından ve açık havadan faydalanacak şekilde tasarlanıyor.

Kamu ve özel sektör tarafından hayata geçirilen projelerle şehir planlaması doğru yapılmış bir ilçe olan Başakşehir’in günlük nüfusu 600 bin kişiyi aşarken bölge nüfusunun önümüzdeki 5 yıl içerisinde bir milyonu aşacağı ön görülüyor. V Mall İstanbul’un yükseldiği Başakşehir’de ofis, otel, okul projeleri, parklar, sosyal tesisler ve 20 binden fazla A segment konut bulunuyor. Başakşehir, yabancı nüfusun da ağırlıklı olarak yaşadığı ve yatırım yaptığı bir bölge olma özelliği taşıyor. Bu özellikleriyle çekim alanında yaşayan nüfusun çoğunlukla orta ve yüksek gelirli kişilerden oluşuyor.

Konumuyla dikkat çeken V Mall İstanbul, dünyanın en büyük uluslararası havalimanlarından biri olan İstanbul Havalimanı’na, dünyanın en büyük sağlık komplekslerinden biri olan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ne; Atatürk Olimpiyat Stadı, Başakşehir Millet Bahçesi, Kuzey Marmara Otoyolu gibi birçok mega projeye de çok yakın mesafede yer alıyor. Bu özellikleri V Mall İstanbul’u bir odak noktası haline getiriyor.

Kış döneminde yapılan pazar araştırması sonuçlarına göre, V Mall İstanbul’un çekim alanında yaşayan hedef kitlenin genç ve orta yaşlı, kadın ve erkek yaklaşık olarak eşit oranda, aile yoğun bir profilde oldukları görülüyor. Sosyo-ekonomik statü gruplandırmasında görüşülen hedef kitlenin %49,6’sının A ve B SES grubuna dahil olduğu sonucu ortaya çıkarken bu sonuç %12,9 olan İstanbul ortalamasıyla kıyaslandığında, AVM’nin çekim alanında yaşayan nüfusun ortalamanın çok üzerinde yer alan sosyo-ekonomik statüde olduğu anlaşılıyor. Bölgede yaşayan yabancı nüfus da benzer özellikler sergiliyor. Bununla birlikte, Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere Körfez ülkelerinden gelip yaz dönemini İstanbul’da geçiren ve bu bölgede gayrimenkulleri olan, daha yüksek gelir düzeyine sahip yoğun bir yabancı popülasyonun olduğu da biliniyor. ECE Türkiye, V Mall İstanbul alışveriş merkezinin konumlandırmasını, marka ve sektör karmasını hedef kitlenin bu özelliklerinden, talep ve isteklerinden faydalanarak en yeni trendlere göre oluşturacak. Ulusal ve uluslararası markalardan oluşan zengin bir marka karması sunacak olan V Mall İstanbul’da perakende dışı fonksiyonlara da yer verilecek. Yeme içme katındaki panoramik teraslı seçkin restoranlar ve kafelerle V Mall İstanbul, bölgede lezzetin adresi olacak. V Mall İstanbul’u ziyaret etmek isteyenler, ulaşım ağlarıyla örülü bir bölgede olması nedeniyle alışveriş merkezine özel araçları ve toplu taşımayla kolaylıkla ulaşabilecek. Özel aracıyla V Mall İstanbul’a gelenler 1000 aracın üzerinde kapasiteye sahip otoparktan faydalanabilecek.

Devamını Oku

AVM

ECE Türkiye’ye Altın Marka Ödülü

Editör

Yazar:

ECE Türkiye, Türkiye Marka ve Kariyer Zirvesi Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen 5. Türkiye Altın Marka Ödülleri’nde “Yılın Alışveriş Merkezi Yönetim Firması” ödülüne layık görüldü. Pandemi koşullarına ve kurallarına göre, 19 Kasım Cuma günü Zorlu Center Raffles Istanbul Hotel’de gerçekleştirilen ödül töreninde, ödülü ECE Türkiye adına ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve CFO’su Nuri Şapkacı aldı.

Ödül töreninde konuşan Şapkacı, “ECE Türkiye, Avrupa sektör lideri olan ve yönetim portföyünde 200 alışveriş merkezi bulunan Alman ECE grubunun Türkiye iştiraki olarak 20 yılı aşkın süredir hizmet veriyor. Bir yatırım ve yönetim firması olarak alışveriş merkezleri ile ilgili hizmetlerin tümünü aynı çatı altında topluyor hem sektörümüz hem de ülkemiz için katma değer yaratıyoruz. Türkiye’de yönetimimiz altındaki 11 alışveriş merkezinde 2.500 perakendeci iş otağımızla birlikte 20 binden fazla kişiye istihdam sağlıyoruz” dedi.

Türkiye’nin potansiyeline inandıklarının altını çizen Şapkacı, alışveriş merkezi ziyaretçilerine, kiracılarına ve yatırımcılarına en üst düzeyde hizmet verebilmek için portföylerindeki tüm alışveriş merkezlerinin değerini yükseltmeye yönelik yatırımlar yaptıklarını söyledi. Şapkacı, bu çerçevede pandemi sürecinde de AVM’lerin teknik altyapının iyileştirilmesinden mimari düzenlemelere kadar birçok konuda yatırım yapmaya devam ettiklerini belirtirken geçtiğimiz aylarda yapımı devam eden 1,2 milyar TL yatırım hacmine sahip V Mall İstanbul alışveriş merkezini de yönetim portföyüne kattıklarını ifade etti.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER