Sosyal Medya Hesaplarımız

AVM

Hulusi Belgü: İstanbul, Ankara ve Denizli’de AVM fazlalılığı var!

Editör
Hulusi Belgü
Abone Ol:

Avrupa ve Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul yatırım, yönetim ve geliştirme şirketilerinden biri olan, geliştirdiği 200’e yakın proje ve hâlihazırda yönetmekte olduğu 50 gayrimenkul ile Multi, Avrupa’nın 13 ülkesinde faaliyet gösteriyor.

Multi Turkey, Multi ve Qubicon’un birleşmesi ile oluşan, Blackstone Group tarafından yönetilen gayrimenkul fonlarının bir iştiraki. Multi Turkey CEO’su Hulusi Belgü ile hem sektörü ve yasa tasarısını, hem Multi’yi hem de AYD Başkanı olarak neler yaptıklarını konuştuk. Belgü, “14’ü aktif, 5’i geliştirme aşamasındaki projesi ile Multi Turkey, Türkiye’nin en büyük perakende platformudur. Portföyünde yer alan projeler Forum Alışveriş Merkezleri’nin yanı sıra, Gordion, Erzurum AVM ve Magnesia’dan oluşmaktadır. Diyarbakır’daki bir AVM’miz inşaat aşamasında. 2015 yılı Adana ve Elazığ’da AVM açmak için çalışmalara başlayacağız. Öncelikle yerleri satın aldık” dedikten sonra AVM inşaatına başlamadan önce nelere dikkat ettiklerini şöyle sıraladı:
“Öncelikle şehrin alım gücünü ve rekabeti inceliyoruz. Şehirde bulunan elektronik perakendecilerin yaptıkları satışlar çok önemli. Bize adete şehirle ilgili detaylı bilgi vermektedir. Tabii ki AVM’nin yeri çok önemlidir. Eğer yerde imara uygunsa araziyi satın alıp çalışmalara başlıyoruz. Tüm AVM’lerimizin arazileri bizlere ait. Sadece Antalya’da bir kiralama ile AVM yapmak istedik ve sonradan vazgeçtik” dedi.
Bugün için 330 olan AVM sayısının 2016 yılında tahminen 400’ü bulacağını söyleyen Belgü, şu açıklamada bulundu:
“Avrupa’da her 100 kişiye 250-270 metrekare arası AVM düşüyor. Türkiye’de ise bu oran 130 metrekare civarında. Dolayısıyla daha gidilecek çok yer var. Türkiye, perakendecilik anlamında Avrupa’da birçok ülkeden daha güçlü. Polonya, Romanya ve Bulgaristan’ın üzerindeyiz.
AVM sektöründe sıkıntı İstanbul, Ankara ve Denizli’de gözleniyor. Bu bölgelerde AVM fazlalılığı var. Yanlış lokasyon seçimi, en büyük etkendir.
1987 yılından bu yana AVM yapılıyor. Kapananların sayısı yüzde 3-4 civarında. Bu arada şeklini değiştirip hastane-okul olanlarda mevcut. Şekil değiştirenler küçük AVM’lerdir.
Hedef kitlelerini farklılaştıran AVM’ler başarılı oluyor. AVM’ler bir kere 2.5 kattan fazla olmayacak ve mutlaka gün ışığı alacaklar. Başarının öncelikli şartı budur. AVM’leri yerin üstünde bile yapsanız aynı kurala uyacaksınız.”
Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde ihracat ve güçlü üretim yapan şirketlerin bulunduğunu ifade eden Belgü, “Anadolu’da bu nedenle AVM yapmak cazip. Üstelik arsa fiyatları daha ekonomik. Daha ucuza maledip daha ucuza perakendecilere kiraya verebiliyorsunuz. AVM kiracıları da mutlu oluyor. Anadolu’da metrekare verimliliği büyük şehirlere göre daha düşük ama kiralar uygun. Bu da cazibeyi arttırıyor” dedi.
Multi olarak Portekiz’de bir sokağı yeniden restore edip AVM mantığıyla çalıştırdıklarını söyleyen Belgü, “Sokak, büyük bir yangın geçirmiş ve binalar harap olmuş durumdaydı. Bizim tarafımızdan adeta yeniden hayat verilip inşa edildi. Şimdi büyük ilgi görüyor. Bu tür yerler Türkiye’de yok. Ülkemizde AVM’ye ihtiyaç var. Üstelik Türkiye’de birlikte çalıştığımız yol arkadaşlarımızı da Avrupa’daki AVM’lerimize taşımakta öncülük ediyoruz. Bizim perakendecilerimiz aslına bakarsanız batıdan çok doğuda güçlü olmak istiyorlar. Rotayı adeta doğuya çevirmişler” dedikten sonra şunları söyledi:
“2008 yılında dünyada yaşanan global krizden sonra Avrupa çok güç kaybetti. Türk perakendecilerin bu nedenle rotayı Avrupa ülkelerine çevirmesi lazım. Türkiye, perakende sektöründe hızlı büyümeye devam ediyor. Avrupa ülkelerinin Türk perakendecilerine ihtiyacı var.”
Hulusi Belgü ile son olarak da Perakende Yasa Tasarısı’nı konuştuk. Belgü, yasa tasarısında çok değişikliğin yapıldığını, aslında serbest ticarete karışılmaması gerektiğini söyledi. Belgü, “Bizim bir ticaret kanunumuz var. Burada herşey açık ve net. Biz, TAMPF olarak bu konuyla ilgili çalışmalar yaptık ve belli bir noktaya kadar geldik. Açıklanan çalışmalarda bizim için soru işareti teşkil eden 2 nokta var:
1-Esnaf odalarının ruhsat verecek olması yatırımcıları ürkütebilir.
2-Esnaf kimdir? Neye göre adlandıracağız?
Esnaf ve sanatkarın, AVM içlerinde yer almasında fayda var. Ama onların açılış ve kapanış saatlerinin esnaf odalarınca belirlenmesi sıkıcı. Zira AVM’lerin açılış ve kapanış saatlerini, işletmeciler belirlemektedir.”

Multi Turkey AVM’leri:
Forum Bornova, Forum Mersin, Forum Çamlık, Forum Trabzon, Forum Aydın, Forum Ankara Outlet, Forum İstanbul, Forum Kapadokya, Marmara Forum, Forum Kayseri, Forum Gaziantep’in yanı sıra Gordion, Erzurum AVM ve Magnesia AVM

Hulusi Belgü kimdir?
Lisans eğitimini 1988 yılında İstanbul Üniversitesi’nde İşletme Fakültesinde tamamlayan Hulusi Belgü, eğitimine San Diego National Üniversitesi’de MBA programı ile devam etti. 1990 yılında eğitim hayatını tamamlayan Hulusi Belgü, ulusal ve uluslararası nakliye sektöründe çalışmaya başladı. Çukurova Nakliyat, Ekpar Uluslararası İnşaat ve Taahhüt A.Ş. Ektrans Uluslararası Nakliyat ve Ticaret A.Ş, Ekinciler Uluslararası Ticaret firmalarında yönetici olarak görev aldı. Etur Turizm Şirketi ile turizm sektörü, Uluslararası Demir Ticaret A.Ş. şirketi ile demir ticaret sektörüne geçiş yaptı.
Safir Gayrimenkul ile başlamış olduğu gayrimenkul sektöründeki başarısını Multi Development Türkiye şirketi ile devam ettirdi.  Hollanda merkezli Multi Corporation’ın Türkiye iştiraki, Türkiye’deki tüm Forum Alışveriş Merkezleri’nin geliştiricisi ve yöneticisi olan Multi Development Türkiye ‘de, 2010 yılında başlamış olduğu CEO’luk görevini sürdürmektedir. Hulusi Belgü evli ve 3 çocuk babasıdır.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

AVM

AYD’de başkanlığına Nuri Şapkacı seçildi

Editör

Yazar:

AYD’nin yeni yönetim kurulu, danışma ve denetim kurullarının da belirlenmesi amacıyla yapılan Genel Kurul Toplantısı’nda, Nuri Şapkacı oy birliği ile Başkanlık görevine getirildi. 2023-2025 döneminde başkanlık görevini yürütecek olan 1965 Malatya doğumlu Şapkacı, ECE Türkiye’de Genel Müdür ve CFO olarak görev yapıyor.

AYD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilen Nuri Şapkacı, Genel Kurul Toplantısı’nda şunları söyledi: “Öncelikle Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.  Ülke olarak kayıplarımızdan dolayı derin bir üzüntü içerisindeyiz. Ancak devletimizin gücü, milletimizin dayanışması ve iş dünyasının katkıları ile yaralarımızı en kısa zamanda saracağımıza inanıyorum. Bu zor günlerde, AYD olarak acıları hafifletmek için elimizden gelen tüm desteği vermeye devam ediyoruz. Bu bağlamda, ilk aşamada deprem bölgesindeki farklı illerimizde 15 aşevi kurduk ve günde 45 bin kişiye sıcak yemek ulaştırdık. Üyelerimiz, ayrıca barınma, konteyner, çadır, acil ihtiyaç malzemeleri gibi ihtiyaçları karşılayarak bunun yanı sıra maddi yardımlarda da bulundular. Türkiye genelindeki AVM’lerin önemli bir bölümü, yardım toplama merkezi ve Kızılay kan bağış merkezi olarak hizmet verdi. Önümüzdeki süreçte de şartları uygun olan AVM’lerimiz normalleşme sürecinde özellikle eğitim ve istihdam sağlamaya yönelik olarak tüm STK’lar ile iş birliği halinde etkin şekilde çalışmaya devam edecek.”

Konuşmasında AYD’nin 2023 yılı hedefleri hakkında da bilgi veren Şapkacı: “AVM’ler, içinde yer alan markalarla birlikte önemli bir ekosistem meydana getiriyor. Bu ekosistem; üretim, lojistik, altyapı da dahil olmak üzere birçok farklı sektörü kelebek etkisiyle besliyor. 50 milyar dolar yatırım hacmine sahip olan sektörümüzde AVM ekosistemi içerisinde 2,1 milyon kişiye istihdam sağlanıyor. Sektörümüz ayrıca Türk markalarının yurt dışına açılımlarını destekleyerek katma değer oluşturuyor.” dedi. Şapkacı, sözlerine şöyle devam etti: “Sektör olarak yaşadığımız tüm kriz dönemlerini ortak akıl ve karşılıklı anlayışla aştık. Aynı gemide bulunduğumuz perakende grupları ile de hep el ele yürüdük. Şurası da bir gerçektir ki AVM yatırımcıları olarak çoğu zaman sadece elimizi taşın altına koymadık; varımızı yoğumuzu ortaya koyduk ve hiçbir özveriden kaçınmadık. Önümüzdeki dönemde de bizler ve temsil ettiğimiz kurumlar ancak birlikte hareket edersek daha güçlü olabiliriz. Birbirimize öğreterek ve öğrenerek, dirsek temasımızı koruyarak yol almanın hepimizi ileriye götüreceğine inanıyorum. Bu doğrultuda, AVM sektörünün tüm paydaşlarıyla kazan-kazan ilkesi doğrultusunda sürdürülebilir büyümesi için çalışacağız.”

Şapkacı, iki dönem AYD Başkanlığı yapan Prof. Dr. Hüseyin Altaş’a da teşekkür ederek; “Derneğimize çok kritik bir dönemde başkanlık yapan Prof. Dr. Hüseyin Altaş’a ve yönetim kuruluna hizmetlerinden dolayı sektörümüz adına şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca beni bu göreve layık gören tüm AYD üyelerine de teşekkür ediyorum. Yeni yönetim kurulumuzla birlikte, bu önemli görevi büyük bir gurur ve özveriyle yerine getirip bayrağı daha da yukarılara taşımak için çalışacağız” dedi.

Devamını Oku

AVM

Marka kent İs tanbul’da yükselen özel bir proje: V Mall İstanbul

Editör

Yazar:

Yatırımı İSRA Holding tarafından yapılan ve 2024 yılının ilk çeyreğinde açılması planlanan V Mall İstanbul’un uzun dönemli yönetimini ECE Türkiye gerçekleştirecek. Başakşehir’in tam kalbinde yükselen V Mall İstanbul, çekim alanında yaşayan nitelikli tüketicinin ilk adresi olacak.

Konsept planlamasını, kiralamasını ve açılışı sonrası uzun dönemli yönetimini ECE Türkiye’nin üstlendiği V Mall İstanbul alışveriş merkezi, İstanbul’un en hızlı gelişen bölgesi Başakşehir’de yer alıyor. İnşa çalışmalarına başlanan alışveriş merkezinin 2024 yılının ilk çeyreğinde açılması planlanıyor.

45 bin metrekareden fazla kiralanabilir alan üzerinde 160‘tan fazla mağaza ile hizmet verecek olan V Mall İstanbul’da 3 atrium, 2 iç bahçe, çevre dostu teras alanları, açık havada tiyatro düzeninde dinlenme alanları bulunurken alışveriş merkezi güneş ışığından ve açık havadan faydalanacak şekilde tasarlanıyor.

Kamu ve özel sektör tarafından hayata geçirilen projelerle şehir planlaması doğru yapılmış bir ilçe olan Başakşehir’in günlük nüfusu 600 bin kişiyi aşarken bölge nüfusunun önümüzdeki 5 yıl içerisinde bir milyonu aşacağı ön görülüyor. V Mall İstanbul’un yükseldiği Başakşehir’de ofis, otel, okul projeleri, parklar, sosyal tesisler ve 20 binden fazla A segment konut bulunuyor. Başakşehir, yabancı nüfusun da ağırlıklı olarak yaşadığı ve yatırım yaptığı bir bölge olma özelliği taşıyor. Bu özellikleriyle çekim alanında yaşayan nüfusun çoğunlukla orta ve yüksek gelirli kişilerden oluşuyor.

Konumuyla dikkat çeken V Mall İstanbul, dünyanın en büyük uluslararası havalimanlarından biri olan İstanbul Havalimanı’na, dünyanın en büyük sağlık komplekslerinden biri olan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ne; Atatürk Olimpiyat Stadı, Başakşehir Millet Bahçesi, Kuzey Marmara Otoyolu gibi birçok mega projeye de çok yakın mesafede yer alıyor. Bu özellikleri V Mall İstanbul’u bir odak noktası haline getiriyor.

Kış döneminde yapılan pazar araştırması sonuçlarına göre, V Mall İstanbul’un çekim alanında yaşayan hedef kitlenin genç ve orta yaşlı, kadın ve erkek yaklaşık olarak eşit oranda, aile yoğun bir profilde oldukları görülüyor. Sosyo-ekonomik statü gruplandırmasında görüşülen hedef kitlenin %49,6’sının A ve B SES grubuna dahil olduğu sonucu ortaya çıkarken bu sonuç %12,9 olan İstanbul ortalamasıyla kıyaslandığında, AVM’nin çekim alanında yaşayan nüfusun ortalamanın çok üzerinde yer alan sosyo-ekonomik statüde olduğu anlaşılıyor. Bölgede yaşayan yabancı nüfus da benzer özellikler sergiliyor. Bununla birlikte, Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere Körfez ülkelerinden gelip yaz dönemini İstanbul’da geçiren ve bu bölgede gayrimenkulleri olan, daha yüksek gelir düzeyine sahip yoğun bir yabancı popülasyonun olduğu da biliniyor. ECE Türkiye, V Mall İstanbul alışveriş merkezinin konumlandırmasını, marka ve sektör karmasını hedef kitlenin bu özelliklerinden, talep ve isteklerinden faydalanarak en yeni trendlere göre oluşturacak. Ulusal ve uluslararası markalardan oluşan zengin bir marka karması sunacak olan V Mall İstanbul’da perakende dışı fonksiyonlara da yer verilecek. Yeme içme katındaki panoramik teraslı seçkin restoranlar ve kafelerle V Mall İstanbul, bölgede lezzetin adresi olacak. V Mall İstanbul’u ziyaret etmek isteyenler, ulaşım ağlarıyla örülü bir bölgede olması nedeniyle alışveriş merkezine özel araçları ve toplu taşımayla kolaylıkla ulaşabilecek. Özel aracıyla V Mall İstanbul’a gelenler 1000 aracın üzerinde kapasiteye sahip otoparktan faydalanabilecek.

Devamını Oku

AVM

ECE Türkiye’ye Altın Marka Ödülü

Editör

Yazar:

ECE Türkiye, Türkiye Marka ve Kariyer Zirvesi Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen 5. Türkiye Altın Marka Ödülleri’nde “Yılın Alışveriş Merkezi Yönetim Firması” ödülüne layık görüldü. Pandemi koşullarına ve kurallarına göre, 19 Kasım Cuma günü Zorlu Center Raffles Istanbul Hotel’de gerçekleştirilen ödül töreninde, ödülü ECE Türkiye adına ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve CFO’su Nuri Şapkacı aldı.

Ödül töreninde konuşan Şapkacı, “ECE Türkiye, Avrupa sektör lideri olan ve yönetim portföyünde 200 alışveriş merkezi bulunan Alman ECE grubunun Türkiye iştiraki olarak 20 yılı aşkın süredir hizmet veriyor. Bir yatırım ve yönetim firması olarak alışveriş merkezleri ile ilgili hizmetlerin tümünü aynı çatı altında topluyor hem sektörümüz hem de ülkemiz için katma değer yaratıyoruz. Türkiye’de yönetimimiz altındaki 11 alışveriş merkezinde 2.500 perakendeci iş otağımızla birlikte 20 binden fazla kişiye istihdam sağlıyoruz” dedi.

Türkiye’nin potansiyeline inandıklarının altını çizen Şapkacı, alışveriş merkezi ziyaretçilerine, kiracılarına ve yatırımcılarına en üst düzeyde hizmet verebilmek için portföylerindeki tüm alışveriş merkezlerinin değerini yükseltmeye yönelik yatırımlar yaptıklarını söyledi. Şapkacı, bu çerçevede pandemi sürecinde de AVM’lerin teknik altyapının iyileştirilmesinden mimari düzenlemelere kadar birçok konuda yatırım yapmaya devam ettiklerini belirtirken geçtiğimiz aylarda yapımı devam eden 1,2 milyar TL yatırım hacmine sahip V Mall İstanbul alışveriş merkezini de yönetim portföyüne kattıklarını ifade etti.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER