Sosyal Medya Hesaplarımız

AVM

Hulusi Belgü: İstanbul, Ankara ve Denizli’de AVM fazlalılığı var!

Editör
Hulusi Belgü
Abone Ol:

Avrupa ve Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul yatırım, yönetim ve geliştirme şirketilerinden biri olan, geliştirdiği 200’e yakın proje ve hâlihazırda yönetmekte olduğu 50 gayrimenkul ile Multi, Avrupa’nın 13 ülkesinde faaliyet gösteriyor.

Multi Turkey, Multi ve Qubicon’un birleşmesi ile oluşan, Blackstone Group tarafından yönetilen gayrimenkul fonlarının bir iştiraki. Multi Turkey CEO’su Hulusi Belgü ile hem sektörü ve yasa tasarısını, hem Multi’yi hem de AYD Başkanı olarak neler yaptıklarını konuştuk. Belgü, “14’ü aktif, 5’i geliştirme aşamasındaki projesi ile Multi Turkey, Türkiye’nin en büyük perakende platformudur. Portföyünde yer alan projeler Forum Alışveriş Merkezleri’nin yanı sıra, Gordion, Erzurum AVM ve Magnesia’dan oluşmaktadır. Diyarbakır’daki bir AVM’miz inşaat aşamasında. 2015 yılı Adana ve Elazığ’da AVM açmak için çalışmalara başlayacağız. Öncelikle yerleri satın aldık” dedikten sonra AVM inşaatına başlamadan önce nelere dikkat ettiklerini şöyle sıraladı:
“Öncelikle şehrin alım gücünü ve rekabeti inceliyoruz. Şehirde bulunan elektronik perakendecilerin yaptıkları satışlar çok önemli. Bize adete şehirle ilgili detaylı bilgi vermektedir. Tabii ki AVM’nin yeri çok önemlidir. Eğer yerde imara uygunsa araziyi satın alıp çalışmalara başlıyoruz. Tüm AVM’lerimizin arazileri bizlere ait. Sadece Antalya’da bir kiralama ile AVM yapmak istedik ve sonradan vazgeçtik” dedi.
Bugün için 330 olan AVM sayısının 2016 yılında tahminen 400’ü bulacağını söyleyen Belgü, şu açıklamada bulundu:
“Avrupa’da her 100 kişiye 250-270 metrekare arası AVM düşüyor. Türkiye’de ise bu oran 130 metrekare civarında. Dolayısıyla daha gidilecek çok yer var. Türkiye, perakendecilik anlamında Avrupa’da birçok ülkeden daha güçlü. Polonya, Romanya ve Bulgaristan’ın üzerindeyiz.
AVM sektöründe sıkıntı İstanbul, Ankara ve Denizli’de gözleniyor. Bu bölgelerde AVM fazlalılığı var. Yanlış lokasyon seçimi, en büyük etkendir.
1987 yılından bu yana AVM yapılıyor. Kapananların sayısı yüzde 3-4 civarında. Bu arada şeklini değiştirip hastane-okul olanlarda mevcut. Şekil değiştirenler küçük AVM’lerdir.
Hedef kitlelerini farklılaştıran AVM’ler başarılı oluyor. AVM’ler bir kere 2.5 kattan fazla olmayacak ve mutlaka gün ışığı alacaklar. Başarının öncelikli şartı budur. AVM’leri yerin üstünde bile yapsanız aynı kurala uyacaksınız.”
Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde ihracat ve güçlü üretim yapan şirketlerin bulunduğunu ifade eden Belgü, “Anadolu’da bu nedenle AVM yapmak cazip. Üstelik arsa fiyatları daha ekonomik. Daha ucuza maledip daha ucuza perakendecilere kiraya verebiliyorsunuz. AVM kiracıları da mutlu oluyor. Anadolu’da metrekare verimliliği büyük şehirlere göre daha düşük ama kiralar uygun. Bu da cazibeyi arttırıyor” dedi.
Multi olarak Portekiz’de bir sokağı yeniden restore edip AVM mantığıyla çalıştırdıklarını söyleyen Belgü, “Sokak, büyük bir yangın geçirmiş ve binalar harap olmuş durumdaydı. Bizim tarafımızdan adeta yeniden hayat verilip inşa edildi. Şimdi büyük ilgi görüyor. Bu tür yerler Türkiye’de yok. Ülkemizde AVM’ye ihtiyaç var. Üstelik Türkiye’de birlikte çalıştığımız yol arkadaşlarımızı da Avrupa’daki AVM’lerimize taşımakta öncülük ediyoruz. Bizim perakendecilerimiz aslına bakarsanız batıdan çok doğuda güçlü olmak istiyorlar. Rotayı adeta doğuya çevirmişler” dedikten sonra şunları söyledi:
“2008 yılında dünyada yaşanan global krizden sonra Avrupa çok güç kaybetti. Türk perakendecilerin bu nedenle rotayı Avrupa ülkelerine çevirmesi lazım. Türkiye, perakende sektöründe hızlı büyümeye devam ediyor. Avrupa ülkelerinin Türk perakendecilerine ihtiyacı var.”
Hulusi Belgü ile son olarak da Perakende Yasa Tasarısı’nı konuştuk. Belgü, yasa tasarısında çok değişikliğin yapıldığını, aslında serbest ticarete karışılmaması gerektiğini söyledi. Belgü, “Bizim bir ticaret kanunumuz var. Burada herşey açık ve net. Biz, TAMPF olarak bu konuyla ilgili çalışmalar yaptık ve belli bir noktaya kadar geldik. Açıklanan çalışmalarda bizim için soru işareti teşkil eden 2 nokta var:
1-Esnaf odalarının ruhsat verecek olması yatırımcıları ürkütebilir.
2-Esnaf kimdir? Neye göre adlandıracağız?
Esnaf ve sanatkarın, AVM içlerinde yer almasında fayda var. Ama onların açılış ve kapanış saatlerinin esnaf odalarınca belirlenmesi sıkıcı. Zira AVM’lerin açılış ve kapanış saatlerini, işletmeciler belirlemektedir.”

Multi Turkey AVM’leri:
Forum Bornova, Forum Mersin, Forum Çamlık, Forum Trabzon, Forum Aydın, Forum Ankara Outlet, Forum İstanbul, Forum Kapadokya, Marmara Forum, Forum Kayseri, Forum Gaziantep’in yanı sıra Gordion, Erzurum AVM ve Magnesia AVM

Hulusi Belgü kimdir?
Lisans eğitimini 1988 yılında İstanbul Üniversitesi’nde İşletme Fakültesinde tamamlayan Hulusi Belgü, eğitimine San Diego National Üniversitesi’de MBA programı ile devam etti. 1990 yılında eğitim hayatını tamamlayan Hulusi Belgü, ulusal ve uluslararası nakliye sektöründe çalışmaya başladı. Çukurova Nakliyat, Ekpar Uluslararası İnşaat ve Taahhüt A.Ş. Ektrans Uluslararası Nakliyat ve Ticaret A.Ş, Ekinciler Uluslararası Ticaret firmalarında yönetici olarak görev aldı. Etur Turizm Şirketi ile turizm sektörü, Uluslararası Demir Ticaret A.Ş. şirketi ile demir ticaret sektörüne geçiş yaptı.
Safir Gayrimenkul ile başlamış olduğu gayrimenkul sektöründeki başarısını Multi Development Türkiye şirketi ile devam ettirdi.  Hollanda merkezli Multi Corporation’ın Türkiye iştiraki, Türkiye’deki tüm Forum Alışveriş Merkezleri’nin geliştiricisi ve yöneticisi olan Multi Development Türkiye ‘de, 2010 yılında başlamış olduğu CEO’luk görevini sürdürmektedir. Hulusi Belgü evli ve 3 çocuk babasıdır.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

AVM

Marka kent İs tanbul’da yükselen özel bir proje: V Mall İstanbul

Editör

Yazar:

Yatırımı İSRA Holding tarafından yapılan ve 2024 yılının ilk çeyreğinde açılması planlanan V Mall İstanbul’un uzun dönemli yönetimini ECE Türkiye gerçekleştirecek. Başakşehir’in tam kalbinde yükselen V Mall İstanbul, çekim alanında yaşayan nitelikli tüketicinin ilk adresi olacak.

Konsept planlamasını, kiralamasını ve açılışı sonrası uzun dönemli yönetimini ECE Türkiye’nin üstlendiği V Mall İstanbul alışveriş merkezi, İstanbul’un en hızlı gelişen bölgesi Başakşehir’de yer alıyor. İnşa çalışmalarına başlanan alışveriş merkezinin 2024 yılının ilk çeyreğinde açılması planlanıyor.

45 bin metrekareden fazla kiralanabilir alan üzerinde 160‘tan fazla mağaza ile hizmet verecek olan V Mall İstanbul’da 3 atrium, 2 iç bahçe, çevre dostu teras alanları, açık havada tiyatro düzeninde dinlenme alanları bulunurken alışveriş merkezi güneş ışığından ve açık havadan faydalanacak şekilde tasarlanıyor.

Kamu ve özel sektör tarafından hayata geçirilen projelerle şehir planlaması doğru yapılmış bir ilçe olan Başakşehir’in günlük nüfusu 600 bin kişiyi aşarken bölge nüfusunun önümüzdeki 5 yıl içerisinde bir milyonu aşacağı ön görülüyor. V Mall İstanbul’un yükseldiği Başakşehir’de ofis, otel, okul projeleri, parklar, sosyal tesisler ve 20 binden fazla A segment konut bulunuyor. Başakşehir, yabancı nüfusun da ağırlıklı olarak yaşadığı ve yatırım yaptığı bir bölge olma özelliği taşıyor. Bu özellikleriyle çekim alanında yaşayan nüfusun çoğunlukla orta ve yüksek gelirli kişilerden oluşuyor.

Konumuyla dikkat çeken V Mall İstanbul, dünyanın en büyük uluslararası havalimanlarından biri olan İstanbul Havalimanı’na, dünyanın en büyük sağlık komplekslerinden biri olan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ne; Atatürk Olimpiyat Stadı, Başakşehir Millet Bahçesi, Kuzey Marmara Otoyolu gibi birçok mega projeye de çok yakın mesafede yer alıyor. Bu özellikleri V Mall İstanbul’u bir odak noktası haline getiriyor.

Kış döneminde yapılan pazar araştırması sonuçlarına göre, V Mall İstanbul’un çekim alanında yaşayan hedef kitlenin genç ve orta yaşlı, kadın ve erkek yaklaşık olarak eşit oranda, aile yoğun bir profilde oldukları görülüyor. Sosyo-ekonomik statü gruplandırmasında görüşülen hedef kitlenin %49,6’sının A ve B SES grubuna dahil olduğu sonucu ortaya çıkarken bu sonuç %12,9 olan İstanbul ortalamasıyla kıyaslandığında, AVM’nin çekim alanında yaşayan nüfusun ortalamanın çok üzerinde yer alan sosyo-ekonomik statüde olduğu anlaşılıyor. Bölgede yaşayan yabancı nüfus da benzer özellikler sergiliyor. Bununla birlikte, Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere Körfez ülkelerinden gelip yaz dönemini İstanbul’da geçiren ve bu bölgede gayrimenkulleri olan, daha yüksek gelir düzeyine sahip yoğun bir yabancı popülasyonun olduğu da biliniyor. ECE Türkiye, V Mall İstanbul alışveriş merkezinin konumlandırmasını, marka ve sektör karmasını hedef kitlenin bu özelliklerinden, talep ve isteklerinden faydalanarak en yeni trendlere göre oluşturacak. Ulusal ve uluslararası markalardan oluşan zengin bir marka karması sunacak olan V Mall İstanbul’da perakende dışı fonksiyonlara da yer verilecek. Yeme içme katındaki panoramik teraslı seçkin restoranlar ve kafelerle V Mall İstanbul, bölgede lezzetin adresi olacak. V Mall İstanbul’u ziyaret etmek isteyenler, ulaşım ağlarıyla örülü bir bölgede olması nedeniyle alışveriş merkezine özel araçları ve toplu taşımayla kolaylıkla ulaşabilecek. Özel aracıyla V Mall İstanbul’a gelenler 1000 aracın üzerinde kapasiteye sahip otoparktan faydalanabilecek.

Devamını Oku

AVM

ECE Türkiye’ye Altın Marka Ödülü

Editör

Yazar:

ECE Türkiye, Türkiye Marka ve Kariyer Zirvesi Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen 5. Türkiye Altın Marka Ödülleri’nde “Yılın Alışveriş Merkezi Yönetim Firması” ödülüne layık görüldü. Pandemi koşullarına ve kurallarına göre, 19 Kasım Cuma günü Zorlu Center Raffles Istanbul Hotel’de gerçekleştirilen ödül töreninde, ödülü ECE Türkiye adına ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve CFO’su Nuri Şapkacı aldı.

Ödül töreninde konuşan Şapkacı, “ECE Türkiye, Avrupa sektör lideri olan ve yönetim portföyünde 200 alışveriş merkezi bulunan Alman ECE grubunun Türkiye iştiraki olarak 20 yılı aşkın süredir hizmet veriyor. Bir yatırım ve yönetim firması olarak alışveriş merkezleri ile ilgili hizmetlerin tümünü aynı çatı altında topluyor hem sektörümüz hem de ülkemiz için katma değer yaratıyoruz. Türkiye’de yönetimimiz altındaki 11 alışveriş merkezinde 2.500 perakendeci iş otağımızla birlikte 20 binden fazla kişiye istihdam sağlıyoruz” dedi.

Türkiye’nin potansiyeline inandıklarının altını çizen Şapkacı, alışveriş merkezi ziyaretçilerine, kiracılarına ve yatırımcılarına en üst düzeyde hizmet verebilmek için portföylerindeki tüm alışveriş merkezlerinin değerini yükseltmeye yönelik yatırımlar yaptıklarını söyledi. Şapkacı, bu çerçevede pandemi sürecinde de AVM’lerin teknik altyapının iyileştirilmesinden mimari düzenlemelere kadar birçok konuda yatırım yapmaya devam ettiklerini belirtirken geçtiğimiz aylarda yapımı devam eden 1,2 milyar TL yatırım hacmine sahip V Mall İstanbul alışveriş merkezini de yönetim portföyüne kattıklarını ifade etti.

Devamını Oku

AVM

ECE Türkiye 21. yılında da “Büyümeye devam” diyor

Editör

Yazar:

Bu yıl Türkiye’deki yapılanmasının 21. kuruluş yıldönümünü kutlayan ECE Türkiye, yönetim portföyüne kattığı V Mall Alışveriş Merkezi ile büyümeye devam ediyor. Avrupa sektör lideri olan Alman ECE’nin Türkiye iştiraki olan ECE Türkiye, halihazırda Türkiye’nin en prestijli alışveriş merkezlerinden olan İstanbul’daki MIPIM Ödülü sahibi Marmara Park, Aqua Florya, Axis İstanbul ve Beylikdüzü Migros AVM, Ankara’da ANKAmall, Eskişehir’de Espark, Afyonkarahisar’daki Park Afyon, Bursa’daki Sur Yapı Marka ile Antalya’daki TerraCity ve Antalya Migros AVM’nin yönetimini üstleniyor.

Yakın zamanda İstanbul – Başakşehir’de yatırımı İSRA Holding tarafından yapılan V Mall İstanbul Alışveriş Merkezi’nin konsept planlamasını, kiralamasını ve açılışı sonrası uzun dönemli yönetimini üstlenen ECE Türkiye, pandemiye rağmen portföyünü genişletmeyi sürdürüyor. Başakşehir – Kayaşehir kent meydanının merkezinde yeni nesil dijital AVM konseptinde geliştirilen 1,2 milyar TL yatırım hacmine sahip V Mall İstanbul, pandemi döneminde devam eden sayılı AVM yatırımlarından biri. 40 bin metrekare kiralanabilir alanda faaliyet gösterecek olan projenin 2023 yılının son çeyreğinde açılması planlanıyor.

Operasyonu devam eden alışveriş merkezlerinde 650 bin metrekare kiralanabilir alan üzerinde yaklaşık 2 bin 500 perakendeci iş ortağıyla çalışan ECE Türkiye, pandemi sürecinin başından itibaren satışları artırmaya yönelik kampanyalar, marka karmalarında düzenlemeler, yeni kiralamalar ve yenileme çalışmaları ile mevcut portföyünün gücünü korudu. Şirket pandemi döneminde, %50’şer payla Otto Grubu ve DWS’in yatırımcısı olduğu Marmara Park Alışveriş Merkezi’nin foodcourt’unu A’dan Z’ye yeniledi. Yaz döneminde ise Aqua Florya AVM WC’leri, hizmet kalitesini daha da yukarılara taşımak amacıyla yatırımcı grup İstanbul Akvaryum’un yatırımı ile yenilendi. Antalya’daki TerraCity Alışveriş Merkezi’nde Ekim ayı başında tamamlanan roof garden projesi ile AVM’nin üçüncü kat teras alanında, ziyaretçilerin Akdeniz ikliminin de getirdiği avantajla açık havada yeşil bir bahçe içerisinde konforlu zaman geçirebilecekleri bir kaçış alanı yaratıldı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve iş yapış şekillerimizi geri dönülmez biçimde değiştiren Covid-19 salgınıyla birlikte e-ticaretin perakende sektörü içerisindeki payı hızlı bir şekilde arttı. TÜBİSAD (Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği) 2020 raporuna göre Türkiye’de e-ticaretin toplam perakende ticaret içerisindeki payı, 2019 sonu itibarıyla %6,2 olarak gerçekleşti. ECE Grubu, geleceğin çok kanallı perakendecilikte olduğunun bilinciyle son beş yıldır online-offl ine entegrasyonuna yönelik çalışmalar yapıyor. ECE’nin büyük yatırımlarla altyapısını kurmuş olduğu ve şu an için Almanya’daki AVM’lerinde uygulamaya aldığı Digital Mall projesi, online ve offl ine entegrasyonu konusunda çok önemli ve stratejik bir yaklaşım.

Digital Mall ile alışveriş merkezindeki ürünler, online olarak görülebiliyor. Böylece müşteriler ilgili ürünün, istediği renk ve bedende alışveriş merkezinde var olduğunu biliyor; ürünü ayırtıyor ve gelip deneyerek satın almayı gerçekleştirebiliyor. Böylece bekleme, kargo süreci, iade prosedürleri gibi online alışverişin sıkıntılı kısımları bertaraf edilmiş ve müşterilerin alışveriş merkezine gitmeleri için motivasyon sağlanmış oluyor. Bu da sonunda markalara satış olarak geri dönüyor. ECE Türkiye bu projeyi Türkiye’de pilot olarak seçtiği bir alışveriş merkezinde uygulamaya almak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Kapanmaların sona ermesiyle birlikte Haziran-Ağustos döneminde ECE Türkiye yönetim portföyündeki alışveriş merkezlerinin cirolarında 2019 yılına kıyasla %60’ın üzerinde bir artış yaşandı. Firma, aşılama oranlarının artmasıyla birlikte gelen ekonomik hareketliliğin ve portföy performansında da karşılığını bulan pozitif ivmenin 2022 yılında da devam etmesini bekliyor. Yeni yılda, özellikle eğlence ve yeme-içme branşlarının öne çıkacağı ön görülüyor. Yönetmekte olduğu alışveriş merkezlerinin gücüne odaklanan fi rma, aynı zamanda portföyünü genişletmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. ECE Türkiye, 2022 yılının ilk aylarında yeni bir projeyi duyurmaya hazırlanıyor. Dijitalleşme ve teknolojinin hayatımıza gireceği alanların gün geçtikçe genişlemesine paralel olarak fi rmanın yönetim portföyündeki AVM’lerde bu gelişmelere uygun yatırımların da devam etmesi planlanıyor.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER