Sosyal Medya Hesaplarımız

AVM

Kriz, alışveriş merkezi sektörünü kontrol altına alıyor

Editör
Abone Ol:

Alışveriş merkezi pazarında yaşanan rekabet, gayrimenkul geliştirme ve kiralama sektörüne de yansıdı.

Sektörde farklı projelere imza atarak büyüyen Krea Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş, Pendik’teki Neomarin ile sektörün önemli bir oyuncusu olduğunu gösterdi. Krea’nın önünde önemli projeler var. Bu projeleri grubun yan şirketi olan Reval (Retail Value) Alışveriş Merkezi Yönetimi ve Kiralama şirketi üstleniyor. Reval, alışveriş merkezlerinin mağaza karmalarının oluşturulması, konsept ve ticari tasarım, varlık yönetimi, alışveriş merkezi yönetimi, reklam ve pazarlama, kiralama, müşteri ilişkileri ve danışmanlığı konularında hizmet veriyor.

Reval’in Krea Gayrimenkul bünyesinde faaliyet gösterdiğini ve grubun dışındaki firmalara da hizmet verdiğini söyleyen Reval İcra Kurulu Üyesi, Ticari Projeler Sorumlusu Maxence Liagre, “Krea ve Reval’ı, 2006 yılında Hakan Kodal ve Zafer Ergüven ile birlikte kurduk. Kendi bünyemizde böyle bir iş yapmak, verimliliği arttırıyor. Hataları engellemek ve bütünlük sağlamak için entegre çalışmak gerekiyor. İşte Krea ve Reval bunu sağlıyor. Böylece grubumuzun başarısı da artıyor. Krea araziyi almadan önce Reval’e danışarak proje hakkında nelerin yapılıp nelerin yapılamayacağını öğreniyor. Krea, araziyi geliştiriyor, inşaatı kontrol ediyor ve bitiriyor. Reval olarak en başından itibaren projenin içinde olduğumuz için pazarlamayı çok rahat yapıyoruz. İnşaat başlarken de büyük mağazalar belli oluyor. Eskişehir’deki NEO’yu bu anlamda hazır aldık. Pendik’teki Neomarin, bizim ilk projemiz. Araziyi 50 yıllığına kiraladık” dedi.

1 milyar dolarlık 6 proje

Maxence Liagre, uzun yıllardan bu yana Türkiye’de yaşıyor, eşi de Türk. Sohbetimizi Türkçe gerçekleştirdik. Liagre, Türk halkını çok yakından tanıyor. Bu da ona projelerde rahat çalışma imkanı veriyor. Liagre, Krea Grup’u şöyle tanıtıyor: 

“Merrill Lynch, GPI’ın proje geliştirme ve yatırım danışmanlığı alanlarında Türkiye’deki iş ortağıdır. Krea Gayrimenkul, Bosphorus Gayrimenkul ortakları & yöneticileri ve Reval iştiraklerinden oluşan Krea Grup, bugüne kadar yatırım toplamı 1 milyar doları bulan 6 projeye imza atmıştır. Bu altı yatırımdan ikisi konut, dördü Neo markası altında geliştirilen alışveriş ve yaşam merkezleri olup, İstanbul Pendik, Bahçeşehir-Esenyurt, Adapazarı ve Eskişehir’de bulunmaktadır.”

Sektörde en başarılı ve ilk akla gelen kurum olabilmek için çalıştıkları projelere büyük önem verdiklerini ifade eden Liagre, “İnanmak zorundayız. Kazancımız, bizlerin başarısı oluyor. Şirinevler’de Carrefour’un yaptığı yatırımın pazarlama ve yönetim kısmını gerçekleştiriyoruz. Buradaki alışveriş merkezinin 7 bin metrekaresinde butik mağazalar, 13 bin metrekaresinde ise Carrefour hipermarketi bulunacak. Küçük ama ihtiyaçlara yönelik bir konsept olarak hizmet verecek. Deichman, Teknosa, gibi büyük mağazalar da yer alacak” dedikten sonra AVM’lerde yaşanan kira sorunu konusunda şunları söyledi:

Güçlü markalar, krizden sağlam çıkacak 

“Alışveriş merkezlerinde kiracılar, kiradan ziyade başka önemli sorunlar yaşıyor. Kiracılar, bayilik sistemini karlı görüp büyümeyi hedeflediler. İş kendi kendine yürür sandılar. Herkes bayilik verdi. Bu işlerin başında bulunmak gerekiyor. Yoksa sistem yürümüyor. AVM’ler çoğaldı ama bölgelerine göre fark yaratılamadı. Konseptler, müşterilerden koptu, tüketiciler de uzaklaştı.

 

Şimdi konsolidasyon geliyor. Yavaş yavaş bu işi profesyoneller alacak. Güçlü markalar, krizden sağlam çıkacak. Yurt dışından ve iç piyasadan farklı markalar da pazara girecek. Üst, orta ve alt markalar oluşacak. Farklılaşma mimari olarak değil de mağaza karması olarak gerçekleşecek. Zira AVM’ler birer ticarethane.” 

Neomarin’in başarısı

Neomarin’in bu anlamda çok başarılı bir çalışma olduğunu kaydeden Liagre, “B ve C müşteri grubuna hitap ediyoruz. Elit müşteriye hitap ediyoruz desek yalan söylemiş oluruz. Buna çok dikkat ettik. 12 kilometre yakınımıza kadar başka AVM yok. Günde 10 bin, hafta sonları ise 20-30 bin müşteri geliyor. Yüzde 85 doluluk oranıyla çalışıyoruz. Eskişehir’de ise konsepti değiştiriyoruz. Neo Plus Outlet’i oluşturduk. Yönetimi ise Jones Lang Lasalle gerçekleştiriyor. Burada Avi Alkaş ile güçlü bir dayanışma örneği sergiliyoruz. Onlar, outlet konseptte çok başarılılar. 

Bahçeşehir’deki alışveriş merkezinde ise Tesco Kipa ve Media Markt hazır durumda. 65 bin metrekarelik kiralanabilir alanı var. İçinde 150 tane küçük mağaza bulunacak. A, B ve C sosyo ekonomik gelir seviyesine hitap edecek. Otoyol köşesinde olduğu için uzaktan da müşteri çekecek. En geç Aralık 2009 tarihinde temeli atılıp Ocak 2012 tarihinde hizmete girecek” dedikten sonra sektörde nasıl fark yaratacaklarını şöyle açıkladı:

“Perakende yasasına ihtiyaç var”

“Alışveriş merkezi yatırımlarında kısa sürede para kazanma imkanı yok. Yatırımcıların sabırla beklemeleri gerekecek. Aslına bakarsanız Türkiye’de çok fazla AVM yok. Olanlar da birbirlerine benziyor. Krizle birlikte daha az AVM yapılacak ve fark yaratanlar öne çıkacak. Kriz, bir anlamda AVM sektörünü kontrol altına alacak. Krizden sonra gerçek AVM’ler ayakta kalacak. Mevcut AVM’lerin de büyümesi için zamana gerek var. Eski AVM’lerin başarılı olacağına inanıyorum. 

Avrupa’da AVM kurmak için komisyonlardan izin almak gerekiyor. Bu komisyonlarda belediyeler ve küçük esnaflar var. Komisyon AVM’nin kurulup kurulmamasına karar verebiliyor. Türkiye’de de bu anlamda bir yasaya ihtiyaç var. Yasanın aşırı baskıcı olmaması gerekiyor. Zira Fransa’daki yasa çok aşırı baskıcı ve sektörün gelişmesini engelliyor. Türkiye’deki yasa, Fransa’daki gibi sert olmamalı, daha yumuşak kararlar alınmalıdır.” 

Türkiye’de bakkallar büyük güç!

Bakkalların AVM’lerin açılmasıyla birlikte yok olmayacağının altını çizen Liagre, “Bakkallar bu sistemde pahalı kaldı. Birleşip ortak satın alma yapmaları ve ucuza mal satmaları gerekir, yoksa ölürler. Türkiye’de bakkallar büyük güç. Kendilerine bakıp geliştirebilir, hizmet kalitesini arttırabilir ve fiyat garantisi verebilirlerse ayakta kalırlar. BİM, Şok ve Dia’nın patlama yapmasının altında bu faktörler yatıyor. AVM’ler küçük esnafı öldürmüyor” dedikten sonra sektörün geleceğini şöyle anlattı:

“Türkiye’ye daha çok AVM yapılabilir. Eski şirketimdeki tecrübelerime dayanarak da bunları söyleyebiliyorum. Şimdiye kadar mütevazı yerler yapıldı. Türkiye’de birdenbire patlama oldu ve AVM pazarı çok hızlı büyüdü.

Krizden sonra daha planlı AVM’ler görülecektir. Normal açılan AVM’lerin konsept değiştirip outlet olmasının da nedeni budur. Outlet için kriz etken değil. Türkiye’de fazla pahalı ve lüks AVM’ler yapıldı. İşler düzeldiğinde outletler yeniden normal konsepte dönebilir.”

Liagre ile Fransa pazarını da konuştuk. Fransa pazarında tüketicilerin artık alışveriş yapmadığını söyleyen Liagre, halkın eğlenceye ve tatile yöneldiğini kaydetti. Türkiye nüfusunun çok dinamik ve genç bir yapıda olduğunun altını çizen Liagre, pazarın çok daha hızlı büyüyeceğini ifade etti.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

AVM

Marka kent İs tanbul’da yükselen özel bir proje: V Mall İstanbul

Editör

Yazar:

Yatırımı İSRA Holding tarafından yapılan ve 2024 yılının ilk çeyreğinde açılması planlanan V Mall İstanbul’un uzun dönemli yönetimini ECE Türkiye gerçekleştirecek. Başakşehir’in tam kalbinde yükselen V Mall İstanbul, çekim alanında yaşayan nitelikli tüketicinin ilk adresi olacak.

Konsept planlamasını, kiralamasını ve açılışı sonrası uzun dönemli yönetimini ECE Türkiye’nin üstlendiği V Mall İstanbul alışveriş merkezi, İstanbul’un en hızlı gelişen bölgesi Başakşehir’de yer alıyor. İnşa çalışmalarına başlanan alışveriş merkezinin 2024 yılının ilk çeyreğinde açılması planlanıyor.

45 bin metrekareden fazla kiralanabilir alan üzerinde 160‘tan fazla mağaza ile hizmet verecek olan V Mall İstanbul’da 3 atrium, 2 iç bahçe, çevre dostu teras alanları, açık havada tiyatro düzeninde dinlenme alanları bulunurken alışveriş merkezi güneş ışığından ve açık havadan faydalanacak şekilde tasarlanıyor.

Kamu ve özel sektör tarafından hayata geçirilen projelerle şehir planlaması doğru yapılmış bir ilçe olan Başakşehir’in günlük nüfusu 600 bin kişiyi aşarken bölge nüfusunun önümüzdeki 5 yıl içerisinde bir milyonu aşacağı ön görülüyor. V Mall İstanbul’un yükseldiği Başakşehir’de ofis, otel, okul projeleri, parklar, sosyal tesisler ve 20 binden fazla A segment konut bulunuyor. Başakşehir, yabancı nüfusun da ağırlıklı olarak yaşadığı ve yatırım yaptığı bir bölge olma özelliği taşıyor. Bu özellikleriyle çekim alanında yaşayan nüfusun çoğunlukla orta ve yüksek gelirli kişilerden oluşuyor.

Konumuyla dikkat çeken V Mall İstanbul, dünyanın en büyük uluslararası havalimanlarından biri olan İstanbul Havalimanı’na, dünyanın en büyük sağlık komplekslerinden biri olan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ne; Atatürk Olimpiyat Stadı, Başakşehir Millet Bahçesi, Kuzey Marmara Otoyolu gibi birçok mega projeye de çok yakın mesafede yer alıyor. Bu özellikleri V Mall İstanbul’u bir odak noktası haline getiriyor.

Kış döneminde yapılan pazar araştırması sonuçlarına göre, V Mall İstanbul’un çekim alanında yaşayan hedef kitlenin genç ve orta yaşlı, kadın ve erkek yaklaşık olarak eşit oranda, aile yoğun bir profilde oldukları görülüyor. Sosyo-ekonomik statü gruplandırmasında görüşülen hedef kitlenin %49,6’sının A ve B SES grubuna dahil olduğu sonucu ortaya çıkarken bu sonuç %12,9 olan İstanbul ortalamasıyla kıyaslandığında, AVM’nin çekim alanında yaşayan nüfusun ortalamanın çok üzerinde yer alan sosyo-ekonomik statüde olduğu anlaşılıyor. Bölgede yaşayan yabancı nüfus da benzer özellikler sergiliyor. Bununla birlikte, Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere Körfez ülkelerinden gelip yaz dönemini İstanbul’da geçiren ve bu bölgede gayrimenkulleri olan, daha yüksek gelir düzeyine sahip yoğun bir yabancı popülasyonun olduğu da biliniyor. ECE Türkiye, V Mall İstanbul alışveriş merkezinin konumlandırmasını, marka ve sektör karmasını hedef kitlenin bu özelliklerinden, talep ve isteklerinden faydalanarak en yeni trendlere göre oluşturacak. Ulusal ve uluslararası markalardan oluşan zengin bir marka karması sunacak olan V Mall İstanbul’da perakende dışı fonksiyonlara da yer verilecek. Yeme içme katındaki panoramik teraslı seçkin restoranlar ve kafelerle V Mall İstanbul, bölgede lezzetin adresi olacak. V Mall İstanbul’u ziyaret etmek isteyenler, ulaşım ağlarıyla örülü bir bölgede olması nedeniyle alışveriş merkezine özel araçları ve toplu taşımayla kolaylıkla ulaşabilecek. Özel aracıyla V Mall İstanbul’a gelenler 1000 aracın üzerinde kapasiteye sahip otoparktan faydalanabilecek.

Devamını Oku

AVM

ECE Türkiye’ye Altın Marka Ödülü

Editör

Yazar:

ECE Türkiye, Türkiye Marka ve Kariyer Zirvesi Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen 5. Türkiye Altın Marka Ödülleri’nde “Yılın Alışveriş Merkezi Yönetim Firması” ödülüne layık görüldü. Pandemi koşullarına ve kurallarına göre, 19 Kasım Cuma günü Zorlu Center Raffles Istanbul Hotel’de gerçekleştirilen ödül töreninde, ödülü ECE Türkiye adına ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve CFO’su Nuri Şapkacı aldı.

Ödül töreninde konuşan Şapkacı, “ECE Türkiye, Avrupa sektör lideri olan ve yönetim portföyünde 200 alışveriş merkezi bulunan Alman ECE grubunun Türkiye iştiraki olarak 20 yılı aşkın süredir hizmet veriyor. Bir yatırım ve yönetim firması olarak alışveriş merkezleri ile ilgili hizmetlerin tümünü aynı çatı altında topluyor hem sektörümüz hem de ülkemiz için katma değer yaratıyoruz. Türkiye’de yönetimimiz altındaki 11 alışveriş merkezinde 2.500 perakendeci iş otağımızla birlikte 20 binden fazla kişiye istihdam sağlıyoruz” dedi.

Türkiye’nin potansiyeline inandıklarının altını çizen Şapkacı, alışveriş merkezi ziyaretçilerine, kiracılarına ve yatırımcılarına en üst düzeyde hizmet verebilmek için portföylerindeki tüm alışveriş merkezlerinin değerini yükseltmeye yönelik yatırımlar yaptıklarını söyledi. Şapkacı, bu çerçevede pandemi sürecinde de AVM’lerin teknik altyapının iyileştirilmesinden mimari düzenlemelere kadar birçok konuda yatırım yapmaya devam ettiklerini belirtirken geçtiğimiz aylarda yapımı devam eden 1,2 milyar TL yatırım hacmine sahip V Mall İstanbul alışveriş merkezini de yönetim portföyüne kattıklarını ifade etti.

Devamını Oku

AVM

ECE Türkiye 21. yılında da “Büyümeye devam” diyor

Editör

Yazar:

Bu yıl Türkiye’deki yapılanmasının 21. kuruluş yıldönümünü kutlayan ECE Türkiye, yönetim portföyüne kattığı V Mall Alışveriş Merkezi ile büyümeye devam ediyor. Avrupa sektör lideri olan Alman ECE’nin Türkiye iştiraki olan ECE Türkiye, halihazırda Türkiye’nin en prestijli alışveriş merkezlerinden olan İstanbul’daki MIPIM Ödülü sahibi Marmara Park, Aqua Florya, Axis İstanbul ve Beylikdüzü Migros AVM, Ankara’da ANKAmall, Eskişehir’de Espark, Afyonkarahisar’daki Park Afyon, Bursa’daki Sur Yapı Marka ile Antalya’daki TerraCity ve Antalya Migros AVM’nin yönetimini üstleniyor.

Yakın zamanda İstanbul – Başakşehir’de yatırımı İSRA Holding tarafından yapılan V Mall İstanbul Alışveriş Merkezi’nin konsept planlamasını, kiralamasını ve açılışı sonrası uzun dönemli yönetimini üstlenen ECE Türkiye, pandemiye rağmen portföyünü genişletmeyi sürdürüyor. Başakşehir – Kayaşehir kent meydanının merkezinde yeni nesil dijital AVM konseptinde geliştirilen 1,2 milyar TL yatırım hacmine sahip V Mall İstanbul, pandemi döneminde devam eden sayılı AVM yatırımlarından biri. 40 bin metrekare kiralanabilir alanda faaliyet gösterecek olan projenin 2023 yılının son çeyreğinde açılması planlanıyor.

Operasyonu devam eden alışveriş merkezlerinde 650 bin metrekare kiralanabilir alan üzerinde yaklaşık 2 bin 500 perakendeci iş ortağıyla çalışan ECE Türkiye, pandemi sürecinin başından itibaren satışları artırmaya yönelik kampanyalar, marka karmalarında düzenlemeler, yeni kiralamalar ve yenileme çalışmaları ile mevcut portföyünün gücünü korudu. Şirket pandemi döneminde, %50’şer payla Otto Grubu ve DWS’in yatırımcısı olduğu Marmara Park Alışveriş Merkezi’nin foodcourt’unu A’dan Z’ye yeniledi. Yaz döneminde ise Aqua Florya AVM WC’leri, hizmet kalitesini daha da yukarılara taşımak amacıyla yatırımcı grup İstanbul Akvaryum’un yatırımı ile yenilendi. Antalya’daki TerraCity Alışveriş Merkezi’nde Ekim ayı başında tamamlanan roof garden projesi ile AVM’nin üçüncü kat teras alanında, ziyaretçilerin Akdeniz ikliminin de getirdiği avantajla açık havada yeşil bir bahçe içerisinde konforlu zaman geçirebilecekleri bir kaçış alanı yaratıldı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve iş yapış şekillerimizi geri dönülmez biçimde değiştiren Covid-19 salgınıyla birlikte e-ticaretin perakende sektörü içerisindeki payı hızlı bir şekilde arttı. TÜBİSAD (Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği) 2020 raporuna göre Türkiye’de e-ticaretin toplam perakende ticaret içerisindeki payı, 2019 sonu itibarıyla %6,2 olarak gerçekleşti. ECE Grubu, geleceğin çok kanallı perakendecilikte olduğunun bilinciyle son beş yıldır online-offl ine entegrasyonuna yönelik çalışmalar yapıyor. ECE’nin büyük yatırımlarla altyapısını kurmuş olduğu ve şu an için Almanya’daki AVM’lerinde uygulamaya aldığı Digital Mall projesi, online ve offl ine entegrasyonu konusunda çok önemli ve stratejik bir yaklaşım.

Digital Mall ile alışveriş merkezindeki ürünler, online olarak görülebiliyor. Böylece müşteriler ilgili ürünün, istediği renk ve bedende alışveriş merkezinde var olduğunu biliyor; ürünü ayırtıyor ve gelip deneyerek satın almayı gerçekleştirebiliyor. Böylece bekleme, kargo süreci, iade prosedürleri gibi online alışverişin sıkıntılı kısımları bertaraf edilmiş ve müşterilerin alışveriş merkezine gitmeleri için motivasyon sağlanmış oluyor. Bu da sonunda markalara satış olarak geri dönüyor. ECE Türkiye bu projeyi Türkiye’de pilot olarak seçtiği bir alışveriş merkezinde uygulamaya almak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Kapanmaların sona ermesiyle birlikte Haziran-Ağustos döneminde ECE Türkiye yönetim portföyündeki alışveriş merkezlerinin cirolarında 2019 yılına kıyasla %60’ın üzerinde bir artış yaşandı. Firma, aşılama oranlarının artmasıyla birlikte gelen ekonomik hareketliliğin ve portföy performansında da karşılığını bulan pozitif ivmenin 2022 yılında da devam etmesini bekliyor. Yeni yılda, özellikle eğlence ve yeme-içme branşlarının öne çıkacağı ön görülüyor. Yönetmekte olduğu alışveriş merkezlerinin gücüne odaklanan fi rma, aynı zamanda portföyünü genişletmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. ECE Türkiye, 2022 yılının ilk aylarında yeni bir projeyi duyurmaya hazırlanıyor. Dijitalleşme ve teknolojinin hayatımıza gireceği alanların gün geçtikçe genişlemesine paralel olarak fi rmanın yönetim portföyündeki AVM’lerde bu gelişmelere uygun yatırımların da devam etmesi planlanıyor.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER