Sosyal Medya Hesaplarımız

AVM

Samsun “Anadolu Sohbetleri”ne ev sahipliği yaptı

Editör
Abone Ol:

Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF), organize perakende sektörünün tüm aktörlerini “Anadolu Sohbetleri” toplantısında Bulvar Samsun AVM’de bir araya getirdi.

Türkiye genelinde 340’ın üzerinde AVM olduğunun belirten AYD Yönetim Kurulu Başkanı ve Multi Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Hulusi Belgü, büyümenin yavaş yavaş Anadolu’yu da kapsayarak gerçekleştiğini, Anadolu’da açılan AVM’lerin yatırımcılara büyük sorumluluklar getirdiğinin altını çizdi. Belgü: “Bugün, geçmiş yıllara oranla yeni yapılan AVM’ler kadar eski, atıl kalmış binaların işlevsel ve modern AVM’lere dönüştürülme süreçleri oldukça önemli. Çok daha titiz, dikkatli ve özellikle de doğadan uzaklaşmama bilinciyle hareket edilmeli. Yatırımcı olarak dönüştürülme süreçlerinde toplum ve insanla uyumlu hale getirilip halkın hizmetine sunulmasının gerekliliğin farkındayız, farkında olmalıyız! Sektörde global deneyim çok önemliyken lokallik de bir o kadar önemli ve Samsun da bunun güzel bir örneği” dedi.   
Kategori Mağazacılığı Derneği Başkanı ve Koçtaş Genel Müdürü Alp Özpamukçu ise; konuşmasında AVM’lerin gelişiminin Türk perakendesinin dinamosu olduğunu, bu sayede zaman içinde büyük markaların oluştuğunu, hatta giderek bu markaların edindikleri organize perakende tecrübeleri ile rahatlıkla yurt dışına açıldıklarını belirtti. Modern perakendenin dünya ile mücadele ve rekabette çok önemsenmesi gerektiğinin altını çizen Özpamukçu, ihracat kapısının açılması için organizasyonel hareket etmenin önemini de vurguladı. Özpamukçu sözlerini şöyle sürdürdü:
“Perakende modern ve organize olunca, başka şeylere de ihtiyaç oluyor ve farklı sektörleri de beraberinde büyütüyor. Örneğin lojistik, insan kaynağı… Bugün perakende sektöründe 770 bin kişiye istihdam sağlanıyor. 1 milyonu hedeflediğimizde eğitim bacağı daha da önemli olacak. Önemli olan bir konu da mega trendlerin mutlaka takip ediliyor olması.  Geleceğe yönelik özellikle iklim değişiklikleri ile ortaya çıkacak sorunları da ön görmeliyiz. Perakende sektörü, insanlarla en çok iletişimde olunan sektörlerden biri. Yaşanabilecek olası etkileri minimize edebilecek yapıları devlet kadar bizlerin de önemsemesi gerek. “
“Anadolu Sohbetleri” buluşmasında “Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor?” başlıklı sunumunu gerçekleştiren Ekonomist Deniz Gökçe son geniş bir değerlendirmeyle ülke ekonomisinin özellikle son 10 yılını mercek altına aldı. Gökçe, “Dünya krize girince ihracat pazarlarımız da etkilendiği için ihracatı arttıramıyoruz. Cari açığı azaltmak zorlaşıyor. Büyümeyi yavaşlatıyoruz o da işsizliği arttırıyor.  Dış etkiden kurtulmak için de içeride büyüme ve işsizliği kötüleştiriyoruz” dedi.  Kırsal nüfusun azalması ve tarım sektörünün küçüldüğü ile ilgili eleştiri alan bazı konulara ve de erken emeklilik dolayısıyla yaşanan iş gücü kaybı konusuna da açıklama getiren Deniz Gökçe sözlerini şöyle sürdürdü:
“Dünyada gelişmiş ülkelerin sektör dağılımlarına baktığımızda tarım sektörü büyüklüğü genelde %2,5 oranındadır. Bizde ise; %8. Zaten tarım sektörü her yıl ülkemizde de %2 büyüyor ancak diğer sektörlerin büyüme oranı daha yüksek dolayısıyla da payı küçülüyor. Ülkemizde insanlar ortalama 44 yaşında emekli oluyor ve hayat beklentisi ise 77. Dolayısıyla da yaklaşık 33 sene emeklilik hayatı yaşıyor. Halbuki perakende gibi sektörlerde her yaş için fırsat var. Erken emekliliğin faturası milli gelirin %4.5’i ne karşılık geliyor ve bu her yıl 35 milyar dolar kamu zararı demek.  Bu zararın kotarılması da ancak 2040 yılında emeklilik 67 yaşa getirildiğinde mümkün olacaktır.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

AVM

ECE Türkiye’ye Altın Marka Ödülü

Editör

Yazar:

ECE Türkiye, Türkiye Marka ve Kariyer Zirvesi Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen 5. Türkiye Altın Marka Ödülleri’nde “Yılın Alışveriş Merkezi Yönetim Firması” ödülüne layık görüldü. Pandemi koşullarına ve kurallarına göre, 19 Kasım Cuma günü Zorlu Center Raffles Istanbul Hotel’de gerçekleştirilen ödül töreninde, ödülü ECE Türkiye adına ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve CFO’su Nuri Şapkacı aldı.

Ödül töreninde konuşan Şapkacı, “ECE Türkiye, Avrupa sektör lideri olan ve yönetim portföyünde 200 alışveriş merkezi bulunan Alman ECE grubunun Türkiye iştiraki olarak 20 yılı aşkın süredir hizmet veriyor. Bir yatırım ve yönetim firması olarak alışveriş merkezleri ile ilgili hizmetlerin tümünü aynı çatı altında topluyor hem sektörümüz hem de ülkemiz için katma değer yaratıyoruz. Türkiye’de yönetimimiz altındaki 11 alışveriş merkezinde 2.500 perakendeci iş otağımızla birlikte 20 binden fazla kişiye istihdam sağlıyoruz” dedi.

Türkiye’nin potansiyeline inandıklarının altını çizen Şapkacı, alışveriş merkezi ziyaretçilerine, kiracılarına ve yatırımcılarına en üst düzeyde hizmet verebilmek için portföylerindeki tüm alışveriş merkezlerinin değerini yükseltmeye yönelik yatırımlar yaptıklarını söyledi. Şapkacı, bu çerçevede pandemi sürecinde de AVM’lerin teknik altyapının iyileştirilmesinden mimari düzenlemelere kadar birçok konuda yatırım yapmaya devam ettiklerini belirtirken geçtiğimiz aylarda yapımı devam eden 1,2 milyar TL yatırım hacmine sahip V Mall İstanbul alışveriş merkezini de yönetim portföyüne kattıklarını ifade etti.

Devamını Oku

AVM

ECE Türkiye 21. yılında da “Büyümeye devam” diyor

Editör

Yazar:

Bu yıl Türkiye’deki yapılanmasının 21. kuruluş yıldönümünü kutlayan ECE Türkiye, yönetim portföyüne kattığı V Mall Alışveriş Merkezi ile büyümeye devam ediyor. Avrupa sektör lideri olan Alman ECE’nin Türkiye iştiraki olan ECE Türkiye, halihazırda Türkiye’nin en prestijli alışveriş merkezlerinden olan İstanbul’daki MIPIM Ödülü sahibi Marmara Park, Aqua Florya, Axis İstanbul ve Beylikdüzü Migros AVM, Ankara’da ANKAmall, Eskişehir’de Espark, Afyonkarahisar’daki Park Afyon, Bursa’daki Sur Yapı Marka ile Antalya’daki TerraCity ve Antalya Migros AVM’nin yönetimini üstleniyor.

Yakın zamanda İstanbul – Başakşehir’de yatırımı İSRA Holding tarafından yapılan V Mall İstanbul Alışveriş Merkezi’nin konsept planlamasını, kiralamasını ve açılışı sonrası uzun dönemli yönetimini üstlenen ECE Türkiye, pandemiye rağmen portföyünü genişletmeyi sürdürüyor. Başakşehir – Kayaşehir kent meydanının merkezinde yeni nesil dijital AVM konseptinde geliştirilen 1,2 milyar TL yatırım hacmine sahip V Mall İstanbul, pandemi döneminde devam eden sayılı AVM yatırımlarından biri. 40 bin metrekare kiralanabilir alanda faaliyet gösterecek olan projenin 2023 yılının son çeyreğinde açılması planlanıyor.

Operasyonu devam eden alışveriş merkezlerinde 650 bin metrekare kiralanabilir alan üzerinde yaklaşık 2 bin 500 perakendeci iş ortağıyla çalışan ECE Türkiye, pandemi sürecinin başından itibaren satışları artırmaya yönelik kampanyalar, marka karmalarında düzenlemeler, yeni kiralamalar ve yenileme çalışmaları ile mevcut portföyünün gücünü korudu. Şirket pandemi döneminde, %50’şer payla Otto Grubu ve DWS’in yatırımcısı olduğu Marmara Park Alışveriş Merkezi’nin foodcourt’unu A’dan Z’ye yeniledi. Yaz döneminde ise Aqua Florya AVM WC’leri, hizmet kalitesini daha da yukarılara taşımak amacıyla yatırımcı grup İstanbul Akvaryum’un yatırımı ile yenilendi. Antalya’daki TerraCity Alışveriş Merkezi’nde Ekim ayı başında tamamlanan roof garden projesi ile AVM’nin üçüncü kat teras alanında, ziyaretçilerin Akdeniz ikliminin de getirdiği avantajla açık havada yeşil bir bahçe içerisinde konforlu zaman geçirebilecekleri bir kaçış alanı yaratıldı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve iş yapış şekillerimizi geri dönülmez biçimde değiştiren Covid-19 salgınıyla birlikte e-ticaretin perakende sektörü içerisindeki payı hızlı bir şekilde arttı. TÜBİSAD (Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği) 2020 raporuna göre Türkiye’de e-ticaretin toplam perakende ticaret içerisindeki payı, 2019 sonu itibarıyla %6,2 olarak gerçekleşti. ECE Grubu, geleceğin çok kanallı perakendecilikte olduğunun bilinciyle son beş yıldır online-offl ine entegrasyonuna yönelik çalışmalar yapıyor. ECE’nin büyük yatırımlarla altyapısını kurmuş olduğu ve şu an için Almanya’daki AVM’lerinde uygulamaya aldığı Digital Mall projesi, online ve offl ine entegrasyonu konusunda çok önemli ve stratejik bir yaklaşım.

Digital Mall ile alışveriş merkezindeki ürünler, online olarak görülebiliyor. Böylece müşteriler ilgili ürünün, istediği renk ve bedende alışveriş merkezinde var olduğunu biliyor; ürünü ayırtıyor ve gelip deneyerek satın almayı gerçekleştirebiliyor. Böylece bekleme, kargo süreci, iade prosedürleri gibi online alışverişin sıkıntılı kısımları bertaraf edilmiş ve müşterilerin alışveriş merkezine gitmeleri için motivasyon sağlanmış oluyor. Bu da sonunda markalara satış olarak geri dönüyor. ECE Türkiye bu projeyi Türkiye’de pilot olarak seçtiği bir alışveriş merkezinde uygulamaya almak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Kapanmaların sona ermesiyle birlikte Haziran-Ağustos döneminde ECE Türkiye yönetim portföyündeki alışveriş merkezlerinin cirolarında 2019 yılına kıyasla %60’ın üzerinde bir artış yaşandı. Firma, aşılama oranlarının artmasıyla birlikte gelen ekonomik hareketliliğin ve portföy performansında da karşılığını bulan pozitif ivmenin 2022 yılında da devam etmesini bekliyor. Yeni yılda, özellikle eğlence ve yeme-içme branşlarının öne çıkacağı ön görülüyor. Yönetmekte olduğu alışveriş merkezlerinin gücüne odaklanan fi rma, aynı zamanda portföyünü genişletmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. ECE Türkiye, 2022 yılının ilk aylarında yeni bir projeyi duyurmaya hazırlanıyor. Dijitalleşme ve teknolojinin hayatımıza gireceği alanların gün geçtikçe genişlemesine paralel olarak fi rmanın yönetim portföyündeki AVM’lerde bu gelişmelere uygun yatırımların da devam etmesi planlanıyor.

Devamını Oku

AVM

TerraCity’e Bronz Stevie Ödülü!

Editör

Yazar:

TerraCity AVM Müdürü Gözde Hoşten

TerraCity, Stevie Awards / International Business Awards 2021’de en iyi “Toplumsal Katılım Etkinliği” dalında bronz ödül kazandı.

Sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı yılbaşı döneminde, takipçileri ile iletişimine ara vermeden devam etmek amacıyla TerraCity tarafından özel olarak planlanıp hayata geçirilen New Year City etkinliği büyük ilgi topladı. YouTube üzerinden canlı olarak gerçekleştiren yayın ile yeni yılı evlerinde kutlayan genç izleyicilere ulaşan etkinlik, beş DJ’in canlı performansına ev sahipliği yaptı. Alışveriş merkezinde yılbaşı dekoruyla birlikte gerçekleştirilen etkinlik, canlı yayın sonrası DJ’lerin performanslarının ayrı birer video olarak YouTube kanalından paylaşılmasıyla izleyicilerle buluşmaya devam etti. Hem canlı yayında hem de daha sonraki paylaşımlarla büyük bir ilgi toplamayı başaran New Year City etkinliği, TerraCity’e Bronz Stevie Ödülü’nü kazandırdı.

TerraCity AVM Müdürü Gözde Hoşten, “TerraCity olarak salgın döneminde de hedef kitlemizle iletişimimizi kesmedik. Doğru kanallardan onlara ulaşmaya devam ettik. Pandemi dolayısıyla sokağa çıkma yasağının olduğu bir dönemde hayata geçirdiğimiz yeni yıl etkinliği ile ‘Toplumsal Katılım’ dalında ödül almak bizim için büyük bir mutluluk! Bu etkinlikle kazandığımız uluslararası ödüllere bir yenisini daha eklemiş olmak bizleri gururlandırıyor” dedi.

TerraCity, daha önce de New Year City etkinliği ile Hermes Yaratıcılık Ödülleri’nde “Canlı/Sanal Etkinlik” ve “Pandemi Uygulamaları” kategorilerinde en büyük ödül olan Platin Ödül’ü kazanmıştı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER