Sosyal Medya Hesaplarımız

AVM

Yeni AVM’ler müşteriyi gözünden tanıyacak

Editör
Abone Ol:

Rönesans Gayrimenkul Yatırım, Fütürist Ryan Shaw’ı perakende sektörünün önde gelen oyuncuları ile buluşturdu.

Türkiye’nin 7 bölgesinde 9 alışveriş merkezi olan Rönesans Gayrimenkul Yatırım, ‘Perakende Buluşmaları 2016’ adı altında sektörün önde gelen perakende devlerini bir araya getirdi. Konsept danışmanı, fütürist, AVM uzmanı olarak tanınan Ryan Shaw’un sunumu ve yaklaşık 450 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen buluşmada, geleceğin AVM’leri masaya yatırıldı. Konuşulan konular arasında, müşteri AVM’ye girdiğinde neye ihtiyacı olduğunu anlamayı sağlayan ‘Göz Tarama Sistemi’ en dikkat çekici konu oldu.

Z kuşağının hayata atılmasıyla yakın gelecekte markaların hedef kitlesinde yaşanan değişimin online ve offline hayatı birbirine bağlayacağını söyleyen Ryan Shaw, “Ortadoğu’da Z kuşağı, nüfusun yüzde 40’ını oluşturuyor. Bu nesil orjinalliğin peşinde ve her şeyin yaratıcı olmasını istiyor. Bu yüzden de yeni kuşak, çok fonksiyonlu yapılar, yani şehir içinde farklı bir şehir olarak konumlanan, her ihtiyacın aynı noktadan karşılanabileceği alışveriş merkezlerini tercih edecek” diye konuştu.

Gelecek neslin sosyal ekonomiye önem vereceğinin altını çizen Shaw, yeni kuşak için, satın aldıkları fiziksel üründen çok o ürünü alırken yaşadıkları deneyimin önemli olduğunu söyledi. ‘Geleceğin hedef kitlesi olarak adlandırılan Z kuşağı, alışverişte yaşadığı deneyimi ailelerine anlatıp, instagramdan post olarak paylaşmak istiyor’ diyen Shaw, bu nedenle perakende sektörünün değişmesinin kaçınılmaz olduğunun altını çizdi.

AVM’lerin de birer marka olduğunu söyleyen Ryan Shaw, “2025 yılında mağazalar klasik normların dışına çıkacak ve müşteri ile duygusal bağ kuracak. Bu nedenle de markaların hikayelerinin olması önem kazanacak ve markalar o hikayeleri müşteri çekmek için anlatacak. Artık hedef kitle markayı arkadaş değil de müttefik olarak görmek isteyecek” dedi.

‘Daha yakın geleceğe bakacak olursak mağazalarda çok kanallı bir yaklaşım olduğunu göreceğiz’ diyen Shaw, online ve offline dünyanın hissettirmeden bütünleşeceğini sözlerine ekleyerek şu örneği verdi:”‘Showroom’da markanın her ürünü olmayacak. Satış danışmanları istenilen ürünü ve renk seçeneklerini müşteriye ekrandan gösterecek. Bu şekilde müşterinin ekrandan seçtiği ürün kasada satış anında teslim edilecek.”

Markalar kişiselleşecek

‘Rönesans Perakande Buluşmaları 2016’ etkinliğinin öne çıkan başlıkları arasında markaların kişiselleşmesi de yer alıyor. Yeni dijital dünya entegrasyonunda kişiselleşmenin önemini vurgulayan Ryan Shaw, sadakat kartı sayesinde müşteri mağazaya girdiğinde kendisine adıyla hitap edileceğini ve bu kartlar sayesinde daha önce neler aldığını görerek yeni alışverişinde hangi ürünleri tercih edebileceğinin anlaşılabileceğini anlattı.

Teknoloji ile bütünleşecek yeni markalar devrim niteliğinde farklılıkları müşterilerine sunmaya hazırlanıyor. Dijital dünyayla gerçek yaşam arasındaki duvarların kaldırılacağı teknoloji sayesinde prova odaları tarihe karışıyor. Yeni nesil AVM’lerde yer alacak markalar, dijital ayna teknolojisi sayesinde müşterilerini deneme kabinlerinde sıra beklemekten kurtaracak. Kurulacak dijital ekranlarda müşterinin elini kaldırmasıyla vücut şekline renk, beden ve model olarak vücuda en uygun ürün hareket edecek. Böylece müşteri ürünü denemek zorunda kalmadan ekran üzerinden seçimini yapabilecek.

Yüz tanıma sistemi ile markalar müşteriyi gözünden anlayacak

Perakende sektörünü bekleyen en heyecan verici gelişmelerden birinin yüz tanıma sistemi olduğunu söyleyen Ryan Shaw, “Yüz tanıma yazılımlarının olduğu kameralar, insanın yüz hareketlerinden ruh halini tespit edebilecek. Böylece mağazadan içeriye girdiğinde tüketicinin ihtiyacı olan ürün satış danışmanı tarafından anlaşılarak müşteri ile doğru iletişim kurulması sağlanacak. Tabi burada teknolojinin neyin önüne geçeceği değil neye ne kadar artı değer katacağı önemli. Örneğin yüz tanıma yazılımlarından biri de gözlük markalarının işine yarayacak. Satış danışmanı yüz şekline uygun olan 5 tane model varsa müşteriye sadece onları göstererek zamandan da tasarruf sağlayacak” şeklinde konuştu.

Geleceğin AVM’lerini hayata geçirmeye hazırlanan Rönesans Gayrimenkul Yatırım Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Özgümüş, “İş ortaklarımız olarak adlandırdığımız markaların geleceğini önemsiyor ve yatırımlarımızı bu doğrultuda gerçekleştiriyoruz. Yeni nesli, alışkanlıklarını ve teknolojiyle entegre olan hayatlarını yakında gözlemliyor, markalarımızı bu şekilde hayata geçiriyoruz. AVM’yi yaptık müşteri nasılsa gelir anlaşıyla hiçbir zaman hareket etmedik. Hep daha iyiyi hedefleyerek çalışmalarımızı sürdürdük. AVM’lerimizi hayata geçirirken lokasyonu ve bölge halkının ihtiyaçlarını iyi analiz ediyoruz. Başarımızın ardında da her seferinde doğru ürünü doğru yere koymamız yatıyor” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

AVM

ECE Türkiye iki projeyi daha portföyüne kattı

Editör

Yazar:

Sürdürülebilir ve yenilikçi yaklaşımlarla müşteriler için alışveriş deneyimini en güncel trendlere göre şekillendirdiklerini; Türkiye’de 25 yıla yaklaşan tecrübeleri ile zorlayıcı koşullar altında bile yaratıcı çözümler üretebildiklerini ifade eden ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve CFO’su Nuri Şapkacı, yeni projeler ve genişleyen portföyü ile ECE Türkiye’nin sektördeki konumunun daha da güçlendiğini söyledi. Stratejik yönetim vizyonunun sonucu olarak, operasyon halindeki AVM’lerde 2024 yılının ilk yarısında sektör ortalamalarının üzerinde ciro artışı elde ettiklerini açıklayan Şapkacı, “Sunduğumuz alışveriş deneyimini sürekli olarak geliştiriyoruz. Bunu yaparken de iş ortaklarımız olan perakendeciler ve yatırımcılarımız için de optimum faydayı sağlayacak şekilde hareket ediyoruz. Yönetim portföyümüzdeki AVM’ler 2024 yılının ilk beş ayında geçen yılın aynı dönemine oranla perakende satış cirolarında yüzde 82 artış elde etti. Bu, enflasyonun üzerinde bir artış oranı. Müşteri giriş sayılarımız ise geçen yılla aynı düzeylerde seyrediyor. Operasyon halindeki AVM’lerimiz, yüzde 100 doluluk oranına sahip. Bu başarıların arkasında, ekonomik ve sektörel gelişmeleri doğru okuyarak proaktif yaklaşım göstermemiz, güçlü kiralama performansımız, yatırımcılarımızla beraber AVM’lerimizi sürekli olarak yenilememiz ve doğru pazarlama stratejilerini uygulamamız yer alıyor. Önümüzdeki dönemde de portföyümüzü değer katacağımıza inandığımız projelerle geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve COO’su Semet Yolaç Canlıel – ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve CFO’su Nuri Şapkacı.

“Karma kullanımlı proje luvıya, antalya’ya değer katacak”

2024 yılı itibarıyla elde ettikleri büyüme oranlarının yanı sıra imza atılan yeni projelerle sektördeki güçlü konumlarını sürdürdüklerini belirten Şapkacı, “Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’da, bölgenin yüksek nitelikli karma kullanımlı projesi Luviya için yatırımcı grup Aderan Global ile bir iş birliğine imza attık. Kent yaşamının yeni buluşma noktası olarak tasarlanan Luviya, Antalya’nın hızla gelişen yerleşim bölgesinin merkezinde yer alıyor. Beş yıllık projeksiyonda, bölgede yeni konutlar, ticaret alanları, turizm tesisleri ve sosyal hizmet alanlarının hayata geçirilmesi planlanıyor. Luviya, bu avantajlı konumuyla hem yerel halkın hem de uluslararası ziyaretçilerin kolayca ulaşabileceği bir lokasyonda bulunuyor. Karma kullanımlı proje kapsamında, 50 bin metrekare kiralanabilir alana sahip yeni nesil bir alışveriş merkezi, 39’u bahçe dubleksi olmak üzere 653 adet daire, 5 yıldızlı bir otel, otelle bağlantılı 90 adet markalı konut ve 24 adet A sınıfı ofis alanı bulunuyor. 200 mağaza ile hizmet verecek AVM’de ulusal ve uluslararası seçkin markalar, şehre ilk kez gelecek konseptler, yüksek nitelikli eğlence ve gastronomi seçenekleri yer alacak. Ziyaretçilerine benzersiz bir deneyim sunmayı hedefleyen Luviya, Antalya’nın modern yüzünü yansıtarak şehre değer katacak ve bölgenin çekim merkezi haline gelecek” diye konuştu.

Forum Bornova, artık ECE Türkiye yönetimde

ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve COO’su Semet Yolaç Canlıel ise firmanın güçlü portföyünü stratejik bir planlama kapsamında, değer katacakları projelerle genişletmek için çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade etti. Canlıel, “Commerz Real’ın gayrimenkul fonu “Hausinvest”in alışveriş merkezlerinden biri olan Forum Bornova’nın yönetimini 1 Ağustos 2024 itibari ile üstleneceğiz. Bu gelişme ile ECE Marketplaces ve Commerz Real arasındaki Almanya’da uzun yıllara dayanan iş birliği, ilk defa uluslararası alana taşındı. Kazandığımız ihalede ECE’nin kalite standartlarının Türkiye’de de geçerli olduğunu gösterebildiğimiz için mutluyuz. 2006 yılında açılan Forum Bornova, Ege Bölgesi’nin en sevilen ve ziyaret edilen alışveriş merkezlerinden biri. Üstü açık AVM konsepti ile 60 bin metrekarenin üzerindeki kiralanabilir alanda faaliyet gösteren ve yılda 10 milyonu aşkın kişi tarafından ziyaret edilen Forum Bornova, yaklaşık 130 mağazasının yanı sıra, açık alanları, terasları ve mimarisi ile ziyaretçilerin tüm ihtiyaçlarına cevap verirken Ege’ye özgü yaşam tarzını da yansıtıyor. Oldukça detaylı ve titiz bir ihale sürecinin ardından yönetimini devraldığımız Forum Bornova’da, önümüzdeki dönemde ziyaretçilerimizi hayata geçireceğimiz yeniliklerle karşılayacağız” dedi.

ECE Türkiye, İstanbul’un iki yakasında iki yeni AVM açıyor

2024 yılı içinde hizmete girecek iki yeni AVM hakkında bilgiler de veren Canlıel, “Türkiye’nin önde gelen yatırım gruplarından biri olan Ağaoğlu Şirketler Grubu ile iş birliğimiz kapsamında Çekmeköy’de faaliyete geçecek olan ve 7 milyar TL yatırım değerine sahip karma kullanımlı projenin AVM bacağının konsept optimizasyonu, kiralama ve yönetimini üstlendik. 30 bin metrekarelik kiralanabilir alanda 110 mağazanın yer alacağı AVM, özgün mimarisi, yeşil alanları, geniş yürüyüş aksları, içerisinde barındıracağı zengin gastronomi ve perakende konseptleri, tematik alanları ve cadde mağazaları ile Çekmeköy’de benzersiz bir yaşam deneyimi sunmayı hedefliyor. Kiralama çalışmaları hızla devam eden ve AVM dışında 13 blokta yer alan 738 rezidanstan oluşan proje, modern yaşamın tüm gereksinimlerine uygun olarak tasarlandı” diye konuştu.

Canlıel, bu yaz açılacak olan V Metroway AVM ile ilgili olarak ise şunları söyledi:

“İsra Holding tarafından yatırımı yapılan ve İstanbul’un yeni uydu kentlerinden olan Başakşehir’de inşa edilen V Metroway, 25 bin metrekare kiralanabilir alan üzerinde 80 mağazası ile hizmet verecek. Perakende, gastronomi ve eğlenceyi aynı çatı altında toplayacak olan V Metroway, bölge halkının günlük ihtiyaçlarına cevap verecek. Yine İsra Holding tarafından yatırımı yapılan V Mall İstanbul’un da 2025 yılında açılması ile birlikte, birbirine çok yakın mesafede bulunan bu iki AVM, Başakşehir’de ECE Türkiye yönetiminde toplam 70 bin metrekarelik güçlü bir perakende destinasyonu oluşturacak.”

Devamını Oku

AVM

9 dev AVM için konkordato istendi

Editör

Yazar:

Aralarında Marmara Forum ve Forum İstanbul’un da olduğu 9 dev AVM için konkordato talep edildi.

Mahkeme 3 aylık geçici mühlet verdi. 9 AVM’nin toplam borcu 600 milyon Euro seviyesinde. Yılda 76 milyon kişinin ziyaret ettiği AVM’lerin darboğaza düşmesinin 2 ana sebebi bulunuyor. Döviz kredisi kullanılan AVM’lerde kiralar TL ile toplanıyor. Toplanan kiralar da doğrudan ilgili bankalara gidiyor. HalkTV’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre her biri, yılda milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen ve ‘Forum’ adını taşıyan 9 AVM’ye ilişkin davasından biri konumunda. Dava dosyasına göre, konkordato başvurusu 25 Aralık günü yapıldı. Karar ise önceki gün çıktı.

3 aylık geçici mühlet verildi

İstanbul 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açılan dava dosyasında mahkeme, 9’u AVM’lerin bağlı olduğu şirket olmak üzere toplam 10 şirket için 3 aylık geçici mühlet kararı verdi.

Bu kararla birlikte, anılan şirketler, ‘korumaya’ alınmış oldu. Mahkeme, Doç. Dr. Murat Oruç, Bağımsız Denetçi Prof. Dr. Hakan Taştan ve Mali Müşavir Prof. Dr. Halil İbrahim Alpaslan’ı geçici konkordato komiseri olarak atadı.

300 mağazanın olduğu Marmara Forum, Türkiye’nin en büyük AVM’si konumunda.

Toplam borç 600 milyon euro

Konkordato talebinde bulunulan AVM’ler, tek çatı altında en fazla AVM’yi barındıran grup olarak öne çıkıyor. Anılan AVM’lerin yıllık ziyaretçi sayısı 76 milyon olarak kayıtlara girdi.

9 AVM’de faaliyet gösteren mağaza sayısı ise 1.500. Konkordato talebinde bulunulan şirketlerin toplam borcu 600 milyon Euro. Söz konusu borcun TL karşılığı ise 28 milyar lira olarak hesaplanıyor.

Devamını Oku

AVM

ECE Türkiye, 152 kiralama sözleşmesine imza attı

Editör

Yazar:

Yönetmekte olduğu yaklaşık 200 alışveriş merkezi ile Avrupa sektör lideri Alman ECE Marketplaces’in iştiraki olarak faaliyetlerini sürdüren ECE Türkiye, başarılarına her geçen gün yenilerini ekleyerek sektörde fark yaratmaya devam ediyor. ECE Türkiye tarafından yönetilen alışveriş merkezlerinde, 2023 yılının ilk sekiz ayında toplamda 47 bin metrekarelik alanı kapsayan 152 kiralama sözleşmesine imza atıldı.

600 bin metrekarelik alanda 2 bin 500 kira kontratını yönetiyor

ECE Türkiye’nin, güçlü ve prestijli AVM’lerden oluşan bir portföye sahip olduğunun altını çizen Kiralama Direktörü Burak Dalgın, “Yönetim portföyümüzde, dokuzu faaliyet halinde, üçü ise inşaat aşamasında olan 12 alışveriş merkezi bulunuyor. İnşaatı devam edenlerle birlikte toplam 600 bin metrekare kiralanabilir alanı ve 2 bin 500 kira kontratını yönetiyoruz” diye konuştu.

“Güçlü kiralama performansımız, alışveriş merkezlerimizin markalar için çekici perakende noktaları olduğunun bir kanıtı”

ECE Türkiye yönetim portföyünde yüzde 99’luk bir doluluk oranıyla hizmet vermeye devam ettiklerini de ifade eden Dalgın, “Yeni AVM arzının kısıtlı olduğu sektörümüzde faaliyette olan alışveriş merkezlerimizde farklı hedef kitlelerin görmek istediği markalara, yeni konseptlere yer vermek ve perakende harici fonksiyonlarla alışveriş merkezlerimizin çekim gücünü artırmak üzere yoğun bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Marka karmalarımızı yürürlükteki sözleşmelerin sürelerini de gözeterek güncel tutmak, perakendecilerin taleplerine ve performanslarına göre bu mağazaları fiziki şartlar dahilinde büyütmek, küçültmek, açık alanlar eklemek gibi farklı operasyonları AVM’lerimiz faaliyet halindeyken gerçekleştiriyoruz. 2023 yılının ilk sekiz aylık döneminde yaklaşık 47 bin metrekare bir alanın kiralaması/yeniden kiralaması yapıldı ki bu da orta ölçekli bir AVM’nin kiralanabilir alanına tekabül ediyor. Bunun yanı sıra inşaatı süren üç yeni projemizin kiralama görüşmeleri de hızlı bir şekilde devam ediyor. Güçlü kiralama performansımız, alışveriş merkezlerimizin markalar için çekici, istikrarlı ve rekabetçi perakende noktaları olduğunun ve sektördeki güvenilirliğimizin bir kanıtı” dedi.

ECE Türkiye’nin 2023 yılında kiralama anlaşması imzaladığı markalar arasında Boyner, Brandy’s, Brooks Brothers, Calvin Klein, Damat Tween, Dyson, EA7, Gant, Lacoste, Lego, Mediamarkt, Nautica, Network, SPX, Superstep, Teknosa ve Zara gibi markalar yer alıyor. Firma, alışveriş merkezlerinde ayrıca müşterilerin talep ettiği, onların yaşam tarzını yansıtan fonksiyonlara da yer veriyor. Antalya Migros AVM’de 450 metrekare bahçeden ve dokuz üniteden oluşan alternatif yeme-içme alanı Migros Mood da bunlardan biri.

Ece marketplaces’in performansı geçen yıla oranla yüzde 30’un üzerinde arttı

Alman ECE Marketplaces ise bir önceki yılın ilk yarısına kıyasla yaptığı kiralama sözleşmesi sayısını yüzde 30’un üzerinde artırdı. 2023 yılının ilk yarısında, firma tarafından yönetilen alışveriş merkezlerinin 140’ında toplam bin 300 kiralama sözleşmesi imzalanarak 380 bin metrekarelik alanın kiralaması yapıldı. ECE, sadece Almanya’daki AVM’lerde aynı dönemde kiralanabilir alanı 250 bin metrekareyi aşan 750 kiralama sözleşmesi imzaladı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER