Sosyal Medya Hesaplarımız

Cengiz Çambel

Perakende yasası, çözüm olacak mı?

Cengiz Çambel

1978 yılından itibaren ekonomi gazeteciliği, 1989 yılından bugüne kadar da perakende gazeteciliği yapmaya başladım. Rahmetle andığım gazeteci ağabeyim Bülent Yardımcı ile de perakende yayıncılığa Bakkal.Market Dergisi’yle adım attım. O tarihten itibaren de bakkaliye pazarıyla yakından ilgilenmeye başladım. TESK Başkanı Bendevi Palandöken ile de dostluğumuz o yıllara dayanır. Karış karış ülkeyi gezmiş, esnafın sorunlarını konferanslarda masaya yatırmıştık.

1990 yılından itibaren TBMM’de hep Perakende Yasası gündeme geldi. Taraflar konuyu tartışmaya açtı. O yıllarda Milletvekili Aydın Apaydın ve İzmir CHP Vekili Mehmet Ali Susam’da bu yasa tasarısı için önemli katkılarda bulundu. MHP Milletvekili Kenan Tanrıkulu’da Perakende Yasası’nın TBMM’den çıkması için olanca gücüyle çalıştı. Perakende sektörü, 2010 yılından itibaren büyük ivme kazanmaya başlamıştı. Ulusal, uluslararası ve yerel zincirler hızla büyüyordu. AVM açılışları da büyük hız kazanmıştı. Yasa tasarısı çıksa bile çok şey geçmiş olacaktı.

Sonraki yıllarda TBMM’den bir Perakende Yasa’sı onaylandı. Bu yasa için yurtdışı örnekleri de incelenmişti. Hatta AVM’lerde de esnafa yer açılması için maddeler eklenmişti. AVM’lerin bodrum katları haricinde esnaf hiçbir zaman girişi ve üst katlarda dükkan açamadı. Kira ve aidatlerın yüksekliği nedeniyle zaten esnafın dükkan açması da imkansızdı.

Perakende Yasa’mız var ama maalesef günün şartlarına uygun değil. Artık Türkiye’nin tüm il, ilçe ve mahallelerinde market yeri bulmak çok zor. Hatta buna köylerde dahil. Yasalar geriye dönük işlemeyeceğine göre çıkacak yasanın esnafa ilaç olmayacağı bilinen bir gerçek. Peki neye çözüm olacak? Perakende yasası, sektörü düzene mi sokacak? Bu konu tartışılır!

Yazar arkadaşımız, perakende sektörünün duayen isimlerinden Ercüment Tunçalp’de bu konuda yazdığı yazıyla çok önemli konulara değinmiş. Teknik verilerle konuyu masaya yatırmış. Çok ses getirecek bir yazıya daha imza atmış. Arkadaşım İbrahim Bostancıoğlu’da 144. sayı Retail Türkiye Dergisi’nde bu konuyu detaylı bir şekilde inceledi, kaleme aldı. Tarafların görüşlerine başvurdu. Her iki yazıyı da okumanızı ısrarla öneririm.

Alışveriş merkezleri içinde aynı şeyleri söylemek mümkün. 440’ın üzerindeki AVM’nin birçoğu bugün işlevini yitirmiş durumda. Pandeminin de etkisiyle alışveriş merkezleri sıkıntılı günler yaşıyor. Dip dibe AVM’ler görmek mümkün. Çıkacak yasayla AVM’lere de sınırlama getirilmesi çok zor. Zaten bazıları daha şimdiden okul ve hastaneye dönüşmüş durumda. Katlar bomboş. Eskiden AVM sahipleri kraldı. Şimdi kral ise perakendeciler. Perakendeciler, AVM’lerle kira pazarlığı yapıyor. İşlerine gelmezse tazminatlarını ödeyip çıkıyorlar veya kontrat süreçlerinin dolmasını bekliyorlar.

Retail Türkiye’nin internet sitesindeki arama motoruna “perakende yasası” yazınca karşıma onlarca haber çıktı. Birçoğu 2010’lu yıllara kadar dayanıyor. Daha eski yılları da ben yukarıda özetledim. Haberler hep perakende yasasının sorunlara çözüm olamayacağı yönünde. Hazırlanan yasa taslağı içinde aynı şeyleri söylemek mümkün olacak.

Yani kısacası iş işten geçmiş durumda! Çok beğendiğim bir atasözü vardır. Atı alan Üsküdar’ı geçmiş durumda.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cengiz Çambel

İşte perakendecilik budur!

Cengiz Çambel

Linkedin’de gezinirken gözüme Happy Center CEO’su Yavuz Altun’un mesajı dikkatimi çekti. Linkedin’de Yavuz Altun’u izlemenizi tavsiye ederim. Mesajda Santa Farma İlaç firmasında Pazarlama Müdürü olarak çalışan Şazer Gügük’ün Happy Center için yazdıklarını okudum. Okurken de duygulandım. “Helal olsun Happy Center çalışanlarına” dedim. Perakendecilik sadece ürün satmak değil, aynı zaman insana dokunmaktır. Bunun en güzel örneğini mağaza çalışanları vermiş. İfademi fazla uzatmadan Şazer Gügük’ün yazdıklarını okumanızı isterim.

“23 Şubat salı günü babam ani rahatsızlık sonucu Taşdelen merkezde bulunan Happy Center marketi önünde düşerek başından şiddetli darbe almış ve bilinç kaybı yaşamıştır. Hemen fark ederek ellerinden gelen tüm yardımı yapan market çalışanları Birgül Levent, Gamze hanım ve diğer tüm çalışanlara sonsuz minnettarım. Acil servise ısrarla birkaç kez ulaşmış, bu arada biz yakınlarını bulmak için Belediye’nin seri nokta aracından destek almış ve evimize kadar hızlı bilgi iletilmesini sağlamışlardır. Bununla da yetinmeyip beni doğru bilgilendirerek hastaneye hızlı ulaşmamı, hatta babamdan önce ulaşmamı sağladılar ve gün boyu arayarak babamın sağlık durumunu takip ettiler. Happy Center bu tarih itibarı ile benim için sadece alışveriş yapılan bir nokta değil insan hayatına saygı duyan çalışanları ile hayatımda farklı bir yer alacaktır. Dünyayı iyi insanlar ve iyilik kurtaracak! Minnettarım Birgül hanım, Gamze hanım ve diğer tüm tanıştığım Happy Center Taşdelen çalışanları. Babamın sağlık durumu erken müdahale sayesinde şu an çok iyi.”

Ne güzel kelimeler değil mi? Para kazanmanın çok çok ötesinde. Burada çok önemli olan etken market çalışanlarının sektörü sevmeleri ve markaya olan sadakatlarından kaynaklanmaktadır.

Yavuz Altun’da kendi mesajında, Şazer hanıma şunları yazıyor:” Kıymetli müşterimiz Şazer Gügük, babanız için büyük geçmiş olsun dileklerimizle, teveccühünüzden ve paylaşımınızdan dolayı çok teşekkür ediyoruz. Taşdelen şubesi bütün çalışma arkadaşlarımı, Birgül hanım, Gamze hanım ve diğerlerini göstermiş oldukları duyarlılıktan dolayı takdir ve tebrik ediyorum. Babanızın sağlık durumunun iyi olmasından dolayı çok mutlu olduk. Sizlerin de yazdıklarınız ve bu duyguları bize yaşattığınız için hepimiz size minnettarız, yeriniz şirketimizin ve çalışma arkadaşlarımızın gönlünde apayrı bir yerde olacak.”

Sosyal medya sayesinde ne güzel gelişmelere şahit oluyoruz. İnsana dokunan, önce müşteri diyen Happy Center ve Taşdelen mağazası çalışanlarını kutluyorum. CEO Yavuz Altun’da çalışanlarıyla gurur duyuyordur. İnanıyorum ki sadece Taşdelen mağazası çalışanları değil tüm mağazalarda çalışanlarda aynı hassasiyeti göstereceklerdir.

İyiki varlar.

Devamını Oku

Cengiz Çambel

Propolis mucizesi

Cengiz Çambel

Bal konusunda kendimi bilgili bilirdim ama iş propolise gelince hiçbir şey bilmediğimi anladım. Ne mucize bir ürünmüş meğerse. Bal konusundaki bilgilerimi de Anavarza Bal’ın Adana Kozan’daki modern fabrikasını gezince öğrendim. Bal testleri yaptık, kovanların bulunduğu bölgelere çıkarak üreticilerle görüştük. Bu deneyim meğerse propolis, polen, bal sütü ve arı zehiri için geçerli değilmiş.

Propolisle yatıp propolisle kalkan Gıda Yüksek Mühendisi, Bee’o kurucu ortağı Aslı Elif Tanuğur ile tanışınca bu konudaki açığımı da kapatmış oldum. Eşi Ziraat Yüksek Mühendisi Taylan Samancı’da sahada Aslı hanımın en büyük yardımcısı. Gıda mühendisliği sektörünün duayen isimlerinden Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu’da Bee’o Propolis’te kurucu ortak. Propolis çok muhteşem bir ürün. Üretmesi de oldukça kolay. Kovan içinde değil de kovan dışından elde ediliyor. 450 bin sözleşmeli kovan, 4 bin sözleşmeli arıcı ile çalışan firmada ayrıca çok sayıda uzmanda görev alıyor. Her türlü sertifikaları ile dünya ülkelerine rahatlıkla mal satabiliyorlar. Ürünler ABD’nin en ünlü kozmetik zinciri CVS Pharmacy ile birlikte Carrefour, Rossmann, Unfi, Joker, Migros ve Macrocenter gibi perakende noktalarda satılıyor.

Türkiye 8 milyon arı kovanıyla dünyada koloni sayısında 2., bal üretiminde de ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Çam balında ise dünya birincisiyiz. Tanuğur, Bee’o Propolisin Ar-Ge merkezi olduğunu ifade ediyor. İstanbul Üniversitesi ile ortaklaşa gerçekleştirilen Meme Kanseri üzerine Klinik araştırmalardan Anadolu propolislerinin kanser hücresinin büyümesini engellediği ve tümör hücrelerinin çoğalmasını önemli ölçüde azalttığı gözlemleniyor. Tanuğur ayrıca propolisin, antioksidan olarak bilinen nar suyundan 80 kat daha yüksek antioksidan aktiviteye sahip olduğu ifade ederken faydalarını da şöyle sıralıyor: “Antimikrobiyal (bakteri, mantar, küf, virüs ve parazitlere karşı), antioksidan ve karaciğer koruyucu, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. B ve T lenfoksitleri aktive ederek vücutta antikor üretimini arttırıyor. Tümör hücrelerinde DNA sentezini engelliyor, tümör hücrelerinin yıkımına neden oluyor.”

Bee’o, porpolis haricinde arı sütü, ham bal, polen ve arı ekmeği de üretiyor. Katma değerli ürünler geliştirerek pazarda bal üreticilerden ayrışıyor. Tanuğur, propolis ve COVİD-19 ile ilgili 2020 yılında yapılmış bilimsel yayınlardan da bahsetti. Propolisin ACE-2 enzimini engelleyici etkisi de mevcutmuş. İspanya Burgos Üniversitesi’nin yaptığı araştırma sonucuna göre propolis özütlerinin ACE’yi engelleyici etkisini de ortaya çıkarmış.

Bee’o Propolis ürünlerinin ayrıca cilt bakım ürünleri, güneş kremi serisi, güneş kremi, güneş sonrası losyonu, bebek pişik kremi ile çocuk güneş kremi çeşitleri de mevcut.

Yazımın başlığında da dediğim gibi propolis gerçekten mucize bir ürün. Bu ürünleri pazara sunan Tanuğur çiftini ve Boyacıoğlu hocayı da kutluyorum.

Devamını Oku

Cengiz Çambel

Bir külahta dev bir mutluluk!

Editör

Yazar:

Dondurmayı kim sevmez ki? Sıcak yaz günlerinde içimizi ferahlatan enfes bir tatlı. Bir külahta dev bir mutluluk. Çocukluğumuzda pastanelerden ve mahalle arasındaki dondurmacılardan külah külah dondurma alırdık. Hatta çoğu minik tekerlekli arabalarıyla kapımızın önünde durarak dondurma satarlardı.

Zamanla pastane dondurmacıları yok oldu. Endüstriyel tip dondurmaya adeta alışır olduk. Algida, Golf ve Panda; pazarı domine eden 3 büyük marka oldu. Alaska farklı bir lezzetle öne çıkarken Pernigotti’de raflarda yerini aldı. Pastaneler bile bu endüstriyel dondurmaları satmaya başladılar. Dondurma tüketiminin yüzde 97’sine yani pazarın adeta tamamına endüstriyel tip dondurmalar hakim. Aradığımız lezzetlere Anadolu’da az olsa rastlıyoruz. Ayvalık Altınova’da Vardarlı dondurmacının nefis lezzetlerini tadarken arkadaşım İbrahim Bostancıoğlu’da Karadeniz seyahatinde Bafra dondurmalarının lezzetini anlata anlata bitiremiyor. İstanbul’da bu işe gönül vermiş Serez Dondurmacısı kurucusu Serdar Kemahlı ile tanıştık. Bir yandan sohbet edip bir yandan da birbirinden güzel lezzetleri tatmaya başladık.

Kemahlı, Uludağ Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezunu. “Ne yiyorsak onu sunarız” mottosu ile 2010 yılında temellerini attığı Serez Dondurmacısı’nın çıkış noktası ise çocukluğunda yediği gerçek ve sağlıklı dondurmaları yeniden üretme fikri. Bu doğrultuda 2011 yılı itibariyle Ar-Ge çalışmalarına başlayarak dondurma üretimi konusunda akademisyenlerle görüşen, yerli ve yabancı birçok kaynak okuyan, yabancı reçeteleri inceleyen Kemahlı, doğru hammadde temini için Marmara, İç Anadolu ve Ege bölgelerinde yer alan meyve üreticileri ve ari işleme belgesine sahip süt üreticileri ile tek tek görüşür. Tüm bu araştırmalar sonucunda doğru dondurma üretmenin temelinde kaliteli, taze ve doğal hammaddenin kullanılması kadar formülün de önemli olduğunu görerek her bir dondurma çeşidi için kendi formüllerini oluşturmaya başlar. Yaklaşık iki yıl süren araştırma, formülasyon ve tedarikçi arayışının ardından 2012 yılında Serez Dondurmacısı’nın Maltepe’deki ilk şubesini faaliyete geçirir.

Hammadde seçiminde de oldukça hassas davranan Kemahlı, mandalinayı Bodrum’dan, cevizi ve çileği Çanakkale’den, fıstığı Gaziantep’ten, limonu Mersin’den, frambuaz ve böğürtleni Bursa’dan, karadutu İzmir’den, kavunu Balıkesir ve Çanakkale bölgesindeki çiftliklerden bizzat kendi personeliyle gidip temin eder. Bundan sonrasını Kemahlı’nın ağzından dinleyelim:

Serez Dondurmacısı Serdar Kemahlı

“Elbette ürünleri almaya gitmeden önce numunelerini hem kendi iç laboratuvarımızda hem de dış laboratuvarlarda gerekli testlere tabi tutarak kimyasal ya da tarım ilacı (pestisit) bulunmayan ürünleri tercih ediyoruz. Üretim tesisimizin bulunduğu Ar-Ge merkezimizde tüm bu kriterler doğrultusunda her yıl yeni ürün denemeleri yapıyoruz. Böylelikle tüketicilerimizi her sene sağlıklı beslenme kriterlerine uygun yeni tatlarla buluşturuyor ve sektörümüze de bu konuda öncülük ediyoruz. Sütlü çeşitler için sütü Balıkesir’in Gönen ilçesinde bulunan bir çiftlikten temin ediyor ve her alımda sütü kendi laboratuvarımızda teste tabi tutarak yüksek kalitede süt kullanıyoruz.”

Dondurma, genel olarak yaz aylarında tüketiliyor. Serez, dondurma tüketimindeki mevsimsellik algısını kırmak üzere kış döneminde de faaliyetlerine devam ediyor ve Ar-Ge çalışmaları neticesinde ürün gamına yeni lezzetler ekliyor. Serez’in İstanbul’da 8 şubesi bulunuyor. Yemeksepeti ve GetirYemek üzerinden de hizmet veriyor.

Serdar Kemahlı, dondurmaya gönül verenlerle de bir arada olmak içinde Dondurmacılar Buluşması’nı gerçekleştiriyor. Amaç sektörü uzun ve orta vadede sektörü bilinçlendirmek ve hijyen üretimi arttırmak. Bu konuda da adımlar atılmış durumda.

Serez gibi bu işi layıkıyla yapan markaların çoğalmasını can ı gönülden istiyorum. Çocukluk lezzetlerime kavuşmak en büyük arzum olsa gerek.

Devamını Oku

Cengiz Çambel

POPÜLER