Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Altunbilekler, “daha iyisi için” çalıştaylarını sürdürüyor

Editör
Abone Ol:

Çalıştay’da Müşteri Hizmetleri odaklı yepyeni fikirler üretildi. 2015 yılına “Daha İyisi İçin” sloganıyla başlayan Altunbilekler’de, ikinci çeyrek iş sonuçları değerlendirildi.

Altunbilekler “Daha İyisi İçin” Çalıştaylar düzenlemeye devam ediyor. Altunbilekler Müşteri Hizmetleri Çalıştayı ve  Genişletilmiş Koordinasyon Toplantısının ikincisi,  30 Eylül-1 Ekim  tarihlerinde Ankara Mövenpick Otel’de yapıldı. Çalıştay’da Müşteri Hizmetleri odaklı yepyeni fikirler üretildi. 2015 yılına “Daha İyisi İçin” sloganıyla başlayan Altunbilekler’de, ikinci çeyrek iş sonuçları değerlendirildi.

Açılış konuşmasında Altunbilekler’in 2015 yılında yeni bir dönem başlattığını hatırlatan Mustafa Altunbilek, “Bu sene, ‘işimizi daha iyi yapmak için hangi konuları öne çıkarmalıyız’, ‘hangi çalışmaları yapmamız gerek’, bu soruların cevaplarını arıyoruz. Buradan hareketle; ikincisini gerçekleştirdiğimiz bu çalıştayda, “müşterilerimize verdiğimiz hizmetlerde” farklılaşmayı hedefliyor, sadece Altunbilekler’deki değil, perakende sektöründeki hizmet anlayışını da en üst seviyeye çıkarmak istiyoruz. Bununla birlikte, ortaya çıkaracağımız farklı hizmetlerin sürekliliği bizim için en önemli unsur olacaktır. Müşteri Hizmetleri konulu bu çalıştayın da verimli geçeceğinden, ortak çözüm önerilerinin oluşacağından ve burada herkesin fikrini özgürce ifade edeceğinden eminim. Ve şunu da açıkça ifade etmek istiyorum ki; buradan çıkacak sonuçların Yönetim Kurulumuzca dikkate alınacağı ve değerlendirileceği konusunda kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu. Toplantıların ilk gününde, Altunbilekler Yönetim Kurulu üyeleri, Bölge Müdürleri, Departman Müdürleri ve Mağaza müdürlerinin katılımıyla “Müşteri Hizmetleri” Çalıştayı düzenlendi. Pamir Danışmanlık’ın kurucusu Tahsin Pamir başkanlığında 4 oturumda gerçekleştirilen çalıştayda “Daha iyisi için” “Müşterilere verilen hizmetler” konusunda yeni fikirler üzerinde beyin fırtınası yapıldı.

Çalıştay;  çıkan fikirlerin, tüm yöneticilerin katılımıyla gerçekleştirilen ve madde madde hep bir birlikte söylenen SÖZ VERME merasimiyle tamamlandı. Organizasyonun ikinci gününde bir araya gelen Genel Kurul üyeleri; Kurumsal İletişim, İnsan Kaynakları ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Öznur Altunbilek, Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Önder Altunbilek, Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Mayuk ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Safinaz Aytemiz, sorumluluk alanlarıyla ilgili 2015 yılı ikinci çeyrek sonuçlarını değerlendirdi.
Altunbilekler Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek kapanış konuşmasında ortaya çıkan verimli çalışmadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi:
“Üçer aylık periyotlarla yapılacak olan Genişletilmiş Koordinasyon Toplantısı’nın ikincisini gerçekleştirdik. Ortaya çıkan sonuçlardan son derece memnunum. Artık analiz edilmiş verilerle, stratejik hedeflerimize, doğru adımlarla ilerlediğimizi görmekten mutlu oldum. Bugünlere gelebilmek için her zaman çok çalıştık ve hep müşteri odaklı olmaya özen gösterdik. Yıllar önce çıktığımız bu yolda 2015 yılında yeni bir döneme,  ‘Daha iyisi için’ sloganıyla girdik. Bu kapsamda şirketin her biriminde daha iyisini hedefliyoruz. Geçen yıl ortalarında dünyada pek çok kurumsal firma tarafından kullanılan SAP yazılımında bu kadar çabuk ve verimli ilerlememiz iş sonuçlarımıza olumlu yansımaya başladı. Bugün geldiğimiz noktada işimizin ticari sonuçlarını net olarak görebilmenin mutluluğunu yaşıyorum. Şirketimiz her yıl gelişerek daha iyiye gitmekte ve sektöre de artı değer katan projeler üretmektedir. Bu da beni çok gururlandırıyor. Bizi bu noktaya taşıyan tüm birimlerimize ve tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Firmalardan

Londra ofisiyle Batı Avrupa Bölgesi’ndeki büyümesini hızlandıracak

Editör

Yazar:

REM People, yurtdışı büyüme hamlesini hızlandırdı. REM People, İstanbul ve Dubai’nin ardından İngiltere’nin başkenti Londra’daki ofisinin resmi açılışını yaptı. Halen 50’den fazla ülkede, alanında lider 120 kuruma hizmet veren REM People, Avrupa’daki şirketlere de verimlilik kazandırıyor.

Markaların ürün yolculuklarını takip etmelerini sağlayarak verimliliklerini artırdıklarını belirten REM People CEO’su Bülent Peker, yurtdışı stratejisi hakkında şöyle konuşuyor: “Türkiye ve dünyada sektörünün en hızlı büyüyen şirketlerinden biri olarak İstanbul ve Dubai merkezlerimizle şimdiye kadar 50’den fazla ülkede sektör devlerinin sahadaki gözü, kulağı olduk. Geliştirdiğimiz yüzde 100 yerli yazılım çözümlerimizle yapay zeka ve derin öğrenme yoluyla kurumların verimliliklerini artırıyoruz. Anlık görüntü tanıma teknolojimizle saha satış ekiplerinin çektiği fotoğraflar analiz ediliyor ve reyonlardaki ürünler gözleniyor. Yapay zekanın ilerisine geçerek derin öğrenme ile analizler yapıyoruz. Bu analizler müşterilerimizin daha hızlı aksiyon alması için kullanılıyor. Söz konusu çözümlerle global bir marka olma yolunda Londra ofisimizle de Orta ve Batı Avrupa’daki varlığımızı artırmayı hedefliyoruz.”

REM People, 2015 yılından bu yana yapay zekâ tabanlı çoklu kanal perakende uygulama yönetimi çözümleri sunuyor. REM People’ı rakiplerinden ayıran en önemli özellik perakendecilerin performanslarını faaliyet gösterdikleri tüm kanallarda takip etmelerini sağlayan entegre çözümler sunması. REM People, müşterilerinin perakende uygulamalarını ve mağazacılık operasyonlarını, tanzim/teşhir uygulama performanslarını offline, online ve basılı kanallarda izleyerek ‘ürün yolculuklarını’ takip etmelerine yardımcı oluyor.

Devamını Oku

Firmalardan

Seyhanlar Market’in tercihi yine Isuzu oldu

Editör

Yazar:

Kaliteli ve sağlıklı ürünleri en uygun fiyata sunmak amacıyla kurulan ve 40 yılı aşkın süredir hizmet veren Seyhanlar Market, 2013 yılından itibaren dünyanın önde gelen firmalarından olan Isuzu markasının bayiliğini yapan Bursa Ağır Vasıta ile tekrar işbirliği yaparak 17 adet Isuzu NPR 3D’yi filosuna dahil etti.

Teslimat törenine Seyhanlar Market Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Seyhan, Anadolu Isuzu Türkiye Satış Direktörü Yusuf Teoman, Anadolu Isuzu Türkiye Kamyon Pick-Up Satış Müdürü Atakan Gürler, Anadolu Isuzu Kamyon Pick-Up Satış Şefi Arif Bugeker, Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Koçaslan, Bursa Ağır Vasıta Genel Müdürü Ahmet Uğur, Bursa Ağır Vasıta Satış Müdürü İnci Kaplan ve Bursa Ağır Vasıta satış ekibi katılım gösterdi.

Satış ve satış sonrası maksimum müşteri memnuniyetini en önemli misyonu edinerek, Isuzu markasının satış, servis ve yedek parça hizmetini veren Bursa Ağır Vasıta, müşterileri için en yüksek kalitedeki ürünü, en kısa zamanda, en uygun satış fiyatı ile tüketiciye ulaştırmayı amaçlıyor.

İşleri gereği sağlam ve kaliteli araçlara ihtiyaç duyduklarının altını çizen Seyhanlar Market Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Seyhan, “Firmamız için en önemli iki unsur sağlamlık ve güvenilirlik. Mahalle aralarında veya ana yollar üzerinde olan mağazalarımıza, her gün araçlarımız ile ürün sevk ediyoruz. Araçlar sürekli yük altında aktif olarak kullanılıyor. Bu sevk işlemlerinde araç kaynaklı aksama durumları işlerimizin de aksamasına neden olabilmekte. Dolayısıyla araçlarımızın her gün yüksek tempoya dayanabilecek, şehir içinde pratik ve güvenilir araçlar olması gerekiyor. Bu aradığımız unsurlar ve daha fazlasını Isuzu marka araçlarda bulduğumuzu düşünüyoruz. Aynı zamanda araçlarımızın bakımları ve servis hizmetlerinin de kısa zamanda çözülebilmesi gerekmekte. Bu noktada da Bursa Ağır Vasıta profesyonel kadrosu ve hızlı çözümler sunmasıyla yardımımıza yetişiyor. Almış olduğumuz tüm hizmetlerden dolayı Anadolu Isuzu ve Bursa Ağır Vasıta’ya teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bursa Ağır Vasıta’nın müşteri memnuniyetini temel aldığını ve hizmet verdiği bölgelerde tercih kaynağı olmanın büyük bir gurur kaynağı olduğunu vurgulayan Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Koçaslan, “Müşterilerimize en kaliteli hizmeti vermeyi ve müşteri memnuniyetini en yüksek noktada tutmayı temel amaç edindik. Bu bağlamda sektörünün önde gelen firmalarından olan Seyhanlar Marketçilik ile gerçekleştirdiğimiz, yıllara dayanan işbirliğimiz bizler için çok değerli. Bursa Ağır Vasıta olarak müşterilerimizin çözüm ortağı olarak hem kendilerine hem de ülkemize hizmet etmek en büyük hedefimizdir. Yüksek güç ve torka sahip uzun ömürlü motoru,  dar alanlara rahatlıkla girmeyi sağlayan kupası ve araç boyutlarıyla segmentinin standartlarını belirleyen Isuzu NPR 3D’yi ve Bursa Ağır Vasıta’yı tercih ettiği için Seyhanlar Market’e teşekkür eder, araçlarının hayırlı uğurlu olmasını dileriz” diye konuştu.

Devamını Oku

Firmalardan

Subway, Türkiye’deki operasyonlarını genişletecek

Editör

Yazar:

Türkiye ve Çin başta olmak üzere, beş ayrı ülkedeki başarılı faaliyetleri ile dünyanın en büyük beş restoran işletmecisinden biri olan TFI TAB Gıda Yatırımları, portföyüne kattığı yeni markalarla büyümesini sürdürüyor. Şirket, Burger King, Sbarro, Popeyes ve Arby’s’den oluşan dört küresel marka ve kendisine ait Usta Dönerci ve Usta Pideci’den oluşan iki ulusal olmak üzere, toplam altı markanın yanına bir dünya devini daha ekledi.

TFI TAB Gıda Yatırımları Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Kurdoğlu: ‘’Subway operasyonuyla büyümemizi daha da hızlandırarak, dünya çapındaki toplam restoran sayımızı bu yılın sonuna kadar 3000’in üzerine çıkaracağız. Subway gibi ünü dünyaya yayılmış bir markanın daha bize güvenerek operasyonlarını devretmesiyle hem kendi markalarımızı yaratabilme hem de dünya markalarını yönetebilme ve geliştirebilme kabiliyetimizi bir kez daha kanıtlamış olduk. Et, ekmek, patates, salata başta olmak üzere birçok ihtiyacımızı tedarik ettiğimiz ekosistem şirketlerimiz, 28 yıllık sektör tecrübemiz, inovatif ürün, hizmet ve çözümlerimizle bünyemizdeki diğer markaları olduğu gibi Subway’i de Türkiye’nin en değerli markalarından biri haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Subway CEO’su John Chidsey ise; “Subway olarak, uluslararası çaptaki varlığımızı güçlendirmeyi amaçlarken, diğer önemli markaların bir bölgedeki büyümesine önderlik ederek, kayda değer deneyim edinmiş operatörlerle ortaklık arayışındayız. Pazarın lider restoran operatörü olarak Türkiye’deki tüketiciler konusunda derin bir anlayış ve tecrübeye sahip olan TFI TAB Gıda Yatırımları, Subway’in Türkiye’deki varlığını hızlandırmaya destek sağlayacak en ideal ortaktır” açıklamasında bulundu.

Devamını Oku

POPÜLER