Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Amazon 100 milyon dolarla trendyol.com’un kapısını çaldı

Editör
Abone Ol:

Bir yıl önce kurulmuş olmasına rağmen dev şirketlerin ilgisini çeken trendyol.com’un kapısını dünyanın en büyük alışveriş sitelerinden amazon çaldı. Sitenin tamamını almak isteyen amazon’un teklifi tam 100 milyon dolar.

Bir yıl önce 29 yaşındaki Demet Mutlu tarafından kurulan ve 7 aylık bir hazırlık döneminden sonra Mart 2010’da yayına geçen trendyol.com dünyanın en büyük alışveriş sitelerinden amazon.com tarafından mercek altına alındı. Trendyolcom’un yüzde 100’ünü satin almak için kapılarını çalan amazon.com’un trendyol’culara 100 milyon doların üzerinde para önerdiği ancak onların 200 milyon dolar istedikleri konuşuluyor.

Sitenin ortaklarından biri olan İpekyol Miroglio Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, “Ben hayatımda internete inanmayan bir insandım” diyor. Ayaydın, bu işe girmesinin öyküsünü şöyle anlatıyor; “Demet’i tanıyana kadar bu tür sitelere inanmıyordum. Bugüne kadar hayatımda internetten hiçbir şey satin almadım.

Bir gün sekreterim Maide Kurttepeli (eski manken, Emre Kurttepeli’nin eşi) geldi sizinle konuşmak istiyor diye telefon etti. Bende çok şaşırdım. Maide’nin burada, Bomonti’de ne işi var diye düşündüm… Geldi, trendyol.com’u ve Demet’i anlattı. Önce sıcak bakmadım, çünkü internete inanmıyordum. Ama Maide beni orada inandırdı ve etkiledi. Olur, verdim ve İpekyol, Twist ve Maçka’dan ürün alabilirsiniz dedim. Aradan iki gün geçti satışları gördüm şok oldum. Ve düşünmeye başladım. Bir akşam bütün ortaklarla toplandık. O gece ortak oldum”.

1 yıl 25 yıla bedel oldu

Bundan sonra artik hayatin sanal dünya içerisine girdiğini belirten Ayaydın, 120 İpekyol mağazası ile ancak trenyol’un satışını yakalayabildiğini, 120 mağazasının bir günde yaptığı cironun üstünde bu internet sitesinde kendi markasından kazandığını belirtiyor. “Ben bunları görünce şaşırıyorum. Benim 25 yılda geldiğim noktaya sanal trendyol daha 1 yıl olmadan geldi” diye sözlerine ekliyor.

Üye sayısı 2 milyonu geçti

Trendyol Mart 2010’da yayına girdi.

Temmuz 2010’da Tiger Global – 8,2 milyon TL yatinm ile ortak oldu.

Sitede aylık 4 milyon ziyaretçi akışı var.

2 milyonu aşkın üyesi var. Şu ana kadar 500’ün üzeri kampanya yapıldı.

Dünyaca ünlü markalan yüzde 85’e varan indirimlerle satıyor.

Türk tasarımcıları ve daha önce hiç internet satişı olmayan ürünler satıyor.

Sistem nasıl işliyor?

İnternet sitesinin işleyişini Yalçın Ayaydın şöyle anlatıyor: “Bizde ürün yok. Koleksiyonu beğeniyoruz. Önümüzdeki hafta bunu satışa çıkartmak istiyorum diyoruz. Fabrikanda, merkezinde bunu bir hafta stok yap diyoruz firmalara. Resimlerini çekiyoruz. Ertesi gün satışla sunuluyor. Günde 5 ile 10 butik açabiliyoruz. Her firmanın en az 100 tane modeli olabiliyor. Bir marka örneğin 32 günlüğüne açılıyor. O sürede alıcı aldı, almadı o fırsatı kaçıyor”.

Para kazanma rekortmeni

İpekyol Miroglio Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın yaptığı bu yatırımla yeni bir rekora imza attı. 50 bin dolarlık yatırımla trendyol.com’a ortak olan ünlü işadamının elinde kalan 6.5’lik hisseden beklentisi 10 milyon dolara kadar çıkıyor. Ayaydın, 10 ay önce faaliyete geçen özel alışveriş konseptinde çalışan online alışveriş sitelerinden trendyol.com’a geçtiğimiz yaz yüzde 13 ortak olmuştu. Yalçın Ayaydın kısa süre sonra elinde bulunan yüzde 6.5 hissesini 2 milyon 155 bin dolara Tiger Global’a sattı. Mynet’in ve Yonja’nın da yatırımcısı olan yabancı yatinm fonu Tiger Global, bu alımın ardından 8.2 milyon TL’lik bir yatırımla trendyol.com’a yüzde 20 ortak oldu.

“Bu kadar kısa sürede hiç kazanmadım”

Son olarak aralarına kanlan perakende sektörün önemli adı Yalçın Ayaydın bugünlerde başka bir şok yaşıyor ve şöyle anlatıyor; “25 yıllık meslek hayatımda bu kadar kısa sürede böyle para kazanmadım. Şimdi de elimde kalan diğer yüzde 6,5 hissemden de en az 10 milyon doların üzerinde kazanç bekliyorum”.

2010 başında 29 yaşındaki Demet Mutlu tarafından kurulan sitenin ilk tur yatırımcısı Mynet’in kurucusu Emre Kurttepeli olmuştu.

Emre Kurttepeli ile birlikte trendyol.com’a ortak olan bir diğer isim de Türkiye internet pazarında gerçekleştirdiği önemli girişim satışları ile tanınan Sidar Şahin’di.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Firmalardan

A101, bir ilke daha imza attı

Editör

Yazar:

Türkiye’nin 81 ilinde ve tüm ilçelerinde faaliyet göstererek, 11.000’den fazla marketiyle en yaygın perakende zinciri unvanını elinde tutan A101, meyve ve sebzeyi en taze haliyle ülkenin her yerindeki müşterilerine ulaştırma hedefiyle 2020 Mayıs ayından itibaren faaliyet gösteren Antalya Meyve Sebze Deposu ile uluslararası standartlarda başarıya imza attı.

İlk kurulduğu günden itibaren A101 meyve sebze deposuna gelen ürünlerin kalite kontrol aşamaları, depoya gelen ve depodan çıkan tüm lojistik araçlarının iklimlendirme ve diğer teknik özelliklerinin takibi, depolama hijyen ve ısı koşullarının sağlanması ve tedarik zincirini etkileyen tüm noktalar uçtan uca, A101 kalite standartlarına uygun şekilde takip edilmekte ve sürekli izleniyor.

Uluslararası başarıya ve A101’in kaliteye verdiği öneme dikkat çeken A101 Meyve Sebze Genel Müdürü Gürol Kıraç “Üreticilerimize en yakın noktada kurduğumuz A101 Antalya Meyve Sebze Depomuzun iki yıl gibi kısa bir zamanda, uluslararası standartlara kavuşması ve “BRCGS Uluslararası Depolama ve Tedarik Zinciri Güvenliği” sertifikası alması, hayata geçirdiğimiz projelerimizin ne kadar doğru bir noktada olduğunu bizlere gösteriyor. En taze ve en kaliteli meyve sebzeyi, en uygun fiyatlarla müşterilerimize en yakın noktalarda satışa sunmak bizim en önemli motivasyonumuzdur. Bu sebeple almış olduğumuz bu belgenin müşterilerimiz açısından da son derece kıymetli ve önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Ürünlerin kalitesinden ve tüm tedarik koşullarından müşterilerin emin olmasının ve düzenli olarak uluslararası bir firma tarafından bu operasyonun takip edilebilir olmasının müşteriler için oldukça önemli olduğuna vurgu yapan Kıraç, A101’in uygun fiyatlarla Avrupa standartlardaki kaliteyi müşterilerine ulaştırmaya devam edeceğini belirtti.

A101’in bu başarısının arkasındaki büyük ekibe de dikkat çeken Kıraç, “Bu başarının arkasında işlerine gönülden bağlı, her biri alanında eğitimli, deneyimli ve hırslı bir ekip var. Önümüzdeki süreçte ekibimizle birlikte, ülkemizin diğer üretim bölgelerinde kurmayı planladığımız yeni meyve sebze depolarımızla, tedarik zincirimizi daha da güçlü hale getirmeyi hedeflemekteyiz” diyerek şirketin bu konudaki gelecek planlarından da bahsetti.

İngiliz Perakendeciler Birliği tarafından geliştirilen ve kısa bir süre sonra tüm dünyada geçerli hale gelen gıda güvenliği standardı BRCGS (Brand Reputation Through Compliance Global Standard); perakendeciler ve gıda üretimi yapan marka sahiplerinin, güvenlik ve kalite ile ilgili gerekli özeni göstermesini ve gıda üretim tesislerinde minimum hijyen standardını hayata geçirmesini sağlamak amacıyla kurulmuştur. Dünya üzerinde 130’dan fazla ülkede faaliyet gösteren BRCGS’in, yaklaşık 30 bin sertifikalı firması bulunmaktadır.

Devamını Oku

Firmalardan

1000 bayiye ulaşmayı hedefleyen CarrefourSA, yola çıktı

Editör

Yazar:

Türkiye genelinde 41 ilde 800’ü aşkın mağazasıyla yılda 140 milyon müşteriye dokunan Carrefour Grup ve Sabancı Holding iştiraki CarrefourSA, “Doğrusu CarrefourSA’da” mottosuyla sürdürdüğü büyüme hikayesini esnaf ve girişimcilerle güçlendiriyor.

Fiziksel mağazaların yanı sıra Carrefoursa.com ile dijitalden ve tekneleriyle denizden de hizmet sunan perakendenin öncü markası bu kez de yola çıkan müşterileri için harekete geçti. Son iki yıldır bayilik sistemiyle hizmet ağını genişleten CarrefourSA, artık akaryakıt istasyonlarındaki yerini alacağını açıkladı. Bu yeni girişimin ilk adresi ise Tekirdağ, Marmara Ereğlisi oldu.

Yolda olanlara 7/24 CarrefourSA hizmeti

Yerli esnaf ve girişimciye destek olma politikasıyla market ağını genişletmeye devam eden CarrefourSA, mini konseptiyle büyüyeceği akaryakıt istasyonları bayilik sisteminin ilkinin açılışını gerçekleştirdi. Marmara Ereğlisi’nde 7/24 hizmet veren akaryakıt istasyonunda yaklaşık 100 metrekare büyüklüğündeki alanda hizmete başlayan CarrefourSA, öz markalı ürünlerin de dahil olduğu 2300 ürün çeşidiyle yoldaki müşterilerine ulaşacak.

Bu açılışa ilişkin konuşan CarrefourSA İcra Kurulu Üyesi Bulut Batum, müşterilere doğru ürünü, doğru hizmet kalitesi ve fiyatla her noktadan temin etmeyi sürdürmek yolunda bir adım daha atmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. “Bir taraftan yeni market yatırımlarımıza devam ederken, diğer taraftan küçük esnafımızı destekleyen bayilik sistemimizle Türkiye’deki büyüme ivmemizi güçlendiriyoruz.  Türkiye’nin dört bir yanındaki girişimcileri desteklemek amacıyla yola çıktığımız bayilik sistemimizle, müşterilerimizin bize en kolay şekilde ulaşmasını sağlarken, yerli girişimciye kârlı bir yatırım imkanı sunuyoruz” diyen Batum, sözlerine şöyle devam etti: “Bakkal ve küçük marketlerin yanı sıra bu sisteme akaryakıt istasyonlarını eklememiz, sistemin herkes tarafından ve her noktadan erişilebilirliği için önemli bir kırılma noktası. Bu önemli adım aynı zamanda 3 yıl sonunda 1000 bayiye ulaşma hedefimizdeki kararlılığımızı da ortaya koyuyor.”

Kendi başarı hikayesini yazmak isteyen girişimciler için bu sistemin değerli bir fırsat olduğunu da vurgulayan Bulut Batum, “Carrefour, 2023’te Türkiye’de 30, dünyada ise 60 yılını dolduracak. Bu önemli tecrübeyi, ‘Doğrusu CarrefourSA’da’ mottomuzla ülkemizin her noktasına ulaştırmak öncelikli amacımız. Şu an bayilik sistemi ile Türkiye’nin 27 iline ulaştık. CarrefourSA olarak bugün 41 şehirdeyiz. Bu rakamı artırmaya ve daha fazla girişimciyi ailemizin bir parçası olarak konumlandırmaya odaklandık” diye ekledi.

Devamını Oku

Firmalardan

Londra ofisiyle Batı Avrupa Bölgesi’ndeki büyümesini hızlandıracak

Editör

Yazar:

REM People, yurtdışı büyüme hamlesini hızlandırdı. REM People, İstanbul ve Dubai’nin ardından İngiltere’nin başkenti Londra’daki ofisinin resmi açılışını yaptı. Halen 50’den fazla ülkede, alanında lider 120 kuruma hizmet veren REM People, Avrupa’daki şirketlere de verimlilik kazandırıyor.

Markaların ürün yolculuklarını takip etmelerini sağlayarak verimliliklerini artırdıklarını belirten REM People CEO’su Bülent Peker, yurtdışı stratejisi hakkında şöyle konuşuyor: “Türkiye ve dünyada sektörünün en hızlı büyüyen şirketlerinden biri olarak İstanbul ve Dubai merkezlerimizle şimdiye kadar 50’den fazla ülkede sektör devlerinin sahadaki gözü, kulağı olduk. Geliştirdiğimiz yüzde 100 yerli yazılım çözümlerimizle yapay zeka ve derin öğrenme yoluyla kurumların verimliliklerini artırıyoruz. Anlık görüntü tanıma teknolojimizle saha satış ekiplerinin çektiği fotoğraflar analiz ediliyor ve reyonlardaki ürünler gözleniyor. Yapay zekanın ilerisine geçerek derin öğrenme ile analizler yapıyoruz. Bu analizler müşterilerimizin daha hızlı aksiyon alması için kullanılıyor. Söz konusu çözümlerle global bir marka olma yolunda Londra ofisimizle de Orta ve Batı Avrupa’daki varlığımızı artırmayı hedefliyoruz.”

REM People, 2015 yılından bu yana yapay zekâ tabanlı çoklu kanal perakende uygulama yönetimi çözümleri sunuyor. REM People’ı rakiplerinden ayıran en önemli özellik perakendecilerin performanslarını faaliyet gösterdikleri tüm kanallarda takip etmelerini sağlayan entegre çözümler sunması. REM People, müşterilerinin perakende uygulamalarını ve mağazacılık operasyonlarını, tanzim/teşhir uygulama performanslarını offline, online ve basılı kanallarda izleyerek ‘ürün yolculuklarını’ takip etmelerine yardımcı oluyor.

Devamını Oku

POPÜLER