Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

“Barter sektörü disipline edilmeli”

Editör
M. Sırrı Şimşek
Abone Ol:

Global kriz ile birlikte geleceğin iş modeli olarak gösterilen barter sistemi, ülkemizde de hızla gelişmekte.

Türk Barter, piyasalarda barter sistemini anlatan her firmaya hemen güven duyulmamasını ve firma hakkında gerekli referans çalışmasını yaptıktan sonra ticari ilişkiler içine girilmesini öneriyor.

Tüm dünyada yaşanan kriz nedeniyle dünya ticaret modelleri Barter’a doğru yönelmektedir. Küresel Kriz olarak adlandırılan bu mali çalkantı, şirketlerin ekonomik tutunma ve krizi atlatma fırsatları olarak Barter modeline oldukça sıcak bakmaktadırlar. Bu yoğun talep, beraberinde girişimcilerin de bir fırsatçılığına dönüşmektedir. Üyemiz olan tüm dünya barter şirketlerinden gelen bilgiler doğrultusunda Türkiye’de de barter sistemine duyulan ilgiyi farklı yönde değerlendirmek istendiği görülmektedir.

Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı M. Sırrı Şimşek: “Firmalara sağladığımız tam güven ve ticaret potansiyelimiz ile ve uluslar arası arenada üstlendiğimiz ve akredite edilmiş görev ile bu sistemi en mükemmel şekilde ilerletiyor ve büyütüyoruz. Fakat son zamanlarda gözlemlediğimiz kadarıyla kontrolsüz olarak birçok barter şirketi kuruluyor. Uluslararası literatürde hiçbir bağlantıları olmayan, akreditasyonu IRTA tarafından kabul görmemiş ve firmalara geri dönüşlerde ciddi zararlar verebilen barter şirketleri, sektöre olan güveni de sarsabilmektedir.

Barter Sistemi modelini kapsayan bir mevzuatın olmamasından kaynaklanan yeni oluşumların siz değerli firmalarımıza zarar vermesi söz konusu olabilir. Türk Barter, kurulduğu günden bu yana Barter mevzuat oluşumuna yönelik olarak Tebliğ, Yönetmelik ve Kanun Taslakları hazırlamış ve sırasıyla, Sanayi ve Ticaret Bakanlığına, Hazine Müsteşarlığına, Dış Ticaret müsteşarlığına, Bakanlar Kurulu’na sunulmuştur.

Türk Barter Şirketi Türkiye’de kurulmuş diğer Barter Şirketleri ile hiçbir bağlantısı olmayıp karşılıklı bir anlaşması da bulunmamaktadır. Bu yönde diğer şirketlerin büyük bir güce (Türk Barter’a)dayalı olduklarına dair söylemleri gerçek değildir” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Nebim MAPIC Fuarı’nda

Editör

Yazar:

Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı MAPIC, 80’in üzerinde ülkeden tüm perakende, gayrimenkul, yiyecek ve eğlence topluluklarını bir araya getirdi. Perakende devriminde her zaman ön saflarda yer alan etkinlik, bir yandan sürekli yeni konum bazlı unsurlar eklerken diğer yandan da perakendecileri, geliştiricileri, şehirleri ve yatırımcıları benzersiz perakende ve kent destinasyonları inşa etmek üzere bir araya getirme misyonuna sadık kalıyor.

1995 yılından buyana perakendecileri bir araya getirerek, yeni iş bağlantılarının kurulmasına fırsat yaratan Mapic, bu yıl da 29 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında Fransa’nın Cannes şehrinde gerçekleşti. İHKİB önderliğinde kurulan ve Alkaş’ın B2B toplantı danışmanlığı ile organize edilen ve Türkiye’nin önemli marklarının yer aldığı “Turkish Brands” alanında Nebim de yerini aldı.

Devamını Oku

Firmalardan

Little Caesars’dan 2si1 Arada Pizza

Editör

Yazar:

Little Caesars, lezzetlerine lezzet katmayı sürdürüyor. Yarısı sucuk yarısı peynirden oluşan 2si1 Arada Pizza, Türk damak tadından vazgeçmek istemeyenler için üretildi. “Ekstra Peynir Ekstra Sucuk” mottosuyla lezzet severlerin beğenisine sunulan yeni ürün, Little Caesars’ın hem küresel hem yerel lezzet seçimi yaklaşımını yansıtıyor.

Yeni 2si1 Arada Pizza’nın yarısı peynir ve yarısı sucuktan oluşuyor ve “Ekstra Peynir Ekstra Sucuk” mottosuyla iddiasını ortaya koyuyor. Günlük taze hamuru, gerçek mozzarella peyniri, özel Sezar sosu ile hazırladığı ev yapımı kadar doğal pizzalarıyla lezzet severlerin ilk tercihi olan Little Caesars, 2si1 Arada Pizza ile yerel lezzetlere olan tutkusunu bir kez daha kanıtladı. Türkiye’nin ilk nefis kenar pizzasının da mucidi Little Caesars menüsünde klasik pizzalara ek olarak, Sucukbol, Pide de Pizza ‘Sucuklu’, Turkish Mix, Etibol, Kavurmalı gibi Türk lezzetleri ve Sezar Et Döner gibi Türkiye’ye özel yan ürünler de var.

Devamını Oku

Firmalardan

CarrefourSA’dan yerli üretici ve kadın girişimcilere destek

Editör

Yazar:

CarrefourSA, ‘Doğrusu CarrefourSA’da’ mottosuyla yerli üretimden kadın girişimciliğine kadar tüm çalışma alanlarında en ‘doğrusu’nu hayata geçirmeye devam ediyor. 44 ilde 850’den fazla mağazası ve 11 binden fazla çalışandan oluşan dev bir ekosistemle faaliyetlerini yürüten, bayilik sistemiyle girişimciliğe, öz marka ürünleriyle de yerli üreticiye güç veren CarrefourSA, son olarak “Kadına Destek Ülkeye Destek” mottosu ile yola çıkan, yerel üretici ve global ölçekte marka olma başarısı yakalayan kadınların ürünlerinin yer aldığı  Shopsa ile anlamlı bir iş birliğine imza attı. CarrefourSA bu iş birliği kapsamında, yerel üretici ve girişimci kadınları desteklemek amacıyla Shopsa ürünlerini CarrefourSA Anadolu Hisarı Gurme’de, Shopsa Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan’ın da katılımı ile gerçekleşen etkinlikte müşterileriyle buluşturdu.

Yerli üreticileri ve kadın girişimcileri desteklemenin CarrefourSA için çok önemli olduğunu söyleyen  CarrefourSA İnsan Kaynakları ve Sürdürülebilirlik Genel Müdür Yardımcısı Bahar Tura, ”Türkiye’nin önde gelen gıda perakendecilerinden biri olarak sürdürülebilirlik ve toplumsal cinsiyet eşitliği alanlarındaki çalışmalar bizim için çok değerli. Bugün CarrefourSA çalışanlarının yüzde 40’ını kadınlar oluşturuyor. Girişimcilik ekosisteminde de aynı felsefeyle yola devam ediyoruz. Bugün 170 bayimizin 25’i kadın girişimci. Kadın üreticileri desteklemeye yönelik pek çok çalışmamız var. Örneğin son 4 yıldır 8 Mart’ta İstinye’deki hipermarketimizde kadın üreticilerin kurduğu iş ortaklarıyla ‘Kadın Üretici Pazarı’ düzenliyoruz. ‘Yeniden Biz’ platformu ile iş hayatına yeniden dönmek isteyen kadınları da destekliyor ve istihdam sağlıyoruz.  Önümüzdeki dönemde de kadın çalışan, girişimci ve üreticilerin sayısının artması için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

“CarrefourSA, Türkiye’nin üreten kadınlarını destekliyor”

Kadın üretici ve girişimcileri desteklemek yönünde yapılan çalışmalar kapsamında Shopsa ile yakın zamanda yapılan iş birliğiyle ilgili de konuşan Tura, sözlerine şöyle devam etti: “Kadın üreticilerin ürünlerini Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırmak ve yerel üreticiyi desteklemek hedefiyle Shopsa ile yakın zamanda bir iş birliğine imza attık. Platformda incir reçeli, zeytin, zeytinyağı gibi doğal gıda ürünlerinin yanı sıra özel bakım yağları, aloe vera içerikli saç bakım ürünleri de yer alıyor. Tamamen doğal ve organik bu ürünler şu anda CarrefourSA Anadolu Hisarı Gurme mağazamızda satışa sunuldu. Önümüzdeki dönemde farklı mağaza noktalarımızda da müşterilerimizle kadın girişimcilerin ürünlerini buluşturmaya devam edeğiz.”

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER