Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

BİM 2022 Sürdürülebilirlik Raporu yayımlandı

Editör
Abone Ol:

BİM 2022 Sürdürülebilirlik Raporu’nu kamuoyuyla paylaştı. Yaşanabilir bir çevre ve sürdürülebilir bir gelecek vizyonu ile belirlediği gerçekçi sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmayı amaçlayan BİM bu alandaki faaliyetlerini ve aldığı sonuçları çarpıcı verilerle aktardı. Küresel Raporlama Girişimi (Global Reporting Initiative-GRI) tarafından yayımlanan GRI Standartları’na uyumlu olarak hazırlanan raporda sürdürülebilirliğin bütün alanlarına değinildi ve BİM’in sürdürülebilir bir gelecek için yaptığı yatırımlar ve belirlediği hedefler paylaşıldı. Şeffaflık ilkesiyle hareket eden BİM, iklim kriziyle bağlantılı olarak belirlemiş olduğu risk ve fırsatlar konusundaki yönetim yaklaşımını, stratejisini ve risk yönetimini açık bir şekilde paylaştı. Raporun yayımlanmasıyla ilgili bir açıklama yapan BİM İcra Kurulu Üyesi Haluk Dortluoğlu şunları söyledi:

“Türkiye’de yüksek indirim modelinin ilk temsilcisi BİM olarak yalın iş modelimiz ve ‘her gün düşük fiyat’ politikamızla enflasyona karşı mücadele ediyor ve hane halkının tasarruflu yaşamına destek oluyoruz. Bu yaklaşımımızı BİM Sürdürülebilirlik Anlayışı temelinde konumluyor ve müşterilerimizin menfaatini her zaman kısa vadeli yüksek kârdan üstün tutuyoruz. Kaliteli ürünlerin müşterilerimiz için erişilebilir hale getirilmesinden çevresel etkimizin azaltılmasına kadar uzanan geniş bir yelpazede iş modelimizin sürdürülebilirliğini gözeten uygulamalarımız ve yatırımlarımız aynı yoğunlukta devam edecek. 2022 yılındaki çalışmalarımızla ilgili olarak hazırladığımız bu kapsamlı raporu tüm paydaşlarımızın bilgisine sunmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Sürdürülebilir ürünler

BİM için “Sorumlu/Sürdürülebilir Ürünler” kalite ve ekonomik kriterler ile sosyal ve çevresel faktörler de dikkate alınarak inovatif yaklaşımlarla üretilen ve iyileştirilen ürünleri kapsıyor. BİM geliştirmiş olduğu sürdürülebilir ürün tanımı kapsamında belirlediği sürdürülebilir ürün kategorisindeki çeşitliliğini artırmak için çalışmalar yürütüyor. BİM’in, sürdürülebilir ürün kapsamına giren ürün cirosunun toplam ciroya oranı 2022 yılında %8,6 olurken bu oranın 2026 yılı itibarıyla %10’a ulaşması hedefleniyor.

Mağazalar ve depolarda enerji verimliliği çalışmaları

BİM mağaza ve depolarından kaynaklanan çevre etkisini asgari düzeye indirebilmek için yoğun çalışmalar yapıyor. Bu konuda BİM enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji konularına odaklandı. Böylece, fosil yakıt kullanımının önüne geçmek ve sera gazı salımlarını azaltmak hedefleniyor. 2021 yılında başlayan ve sektörde örnek uygulama olarak öne çıkan güneş enerjisi santralleri projesi 2022 yılında devamı etti ve 7 adet depo çatısına daha GES kurulumları tamamlandı. BİM’in toplam 10 deposunda GES’ler aracılığıyla elektrik üretimi yapılıyor. 2022 yılında üretilen 12,220 MWh elektrik enerjisi sayesinde 5,3 bin ton CO2 tasarrufu sağlandı. 2022 yılında 10 GES projesinin toplam kurulu gücü 15 MW’a ulaşırken, devam eden projelerle 2023 yılında 40 MW toplam kurulu güce ulaşmak hedefleniyor. 2022 yılında GES projelerinden elde edilen elektrik BİM’in toplam elektrik tüketiminin %2,2’sine ulaştı. 2025 yılı itibariyle ise bu oranın %25 olması hedefleniyor.

BİM ayrıca 2020 yılından başlayarak enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı odaklı iyileştirmeler yaparak mağazalarının tasarımlarını yeniledi. Yenilenen mağazalarda iç ısı yalıtımının sağlanması için taş yünü ve yüksek camlar kullanıldı. Enerji tüketimini azaltmak amacıyla enerji tasarruflu LED aydınlatma modellerine geçildi. Yeni tasarımlı mağazaların sayısı 2022 itibarıyla 3.626’ya ulaştı. BİM, 2030’a kadar tüm mağazalarını yeni tasarıma geçirmeyi hedefliyor.

Sera gazında iddialı hedef!

BİM, enerji verimliliği çalışmalarının yanı sıra yenilenebilir enerjiden elektrik üretimi için yaptığı yatırımlar ve taşımacılıkta aldığı önlemlerle sera gazı salımlarını kapsamlı bir şekilde azaltmayı planlıyor. Bu doğrultuda BİM sera gazı yoğunluğunu 2026 yılında 2019 yılına kıyasla %20 azaltmayı hedefliyor.

Ambalaj ve atık yönetiminde yaklaşık 15 milyon TL tasarruf!

BİM tüm mağaza ve depolarında yürüttüğü projelerle hem gıda hem de ambalaj alanlarındaki atıklarını azaltıyor, geri dönüştürüyor ve döngüsel ekonomi perspektifi ile yeniden değerlendiriyor. 2022 yılında ambalajlamada kaynak verimliliğini artırmak ve sürdürülebilir hammadde alternatiflerini yaygınlaştırmak için yürütülen çalışmalar sonucunda 439 ton plastik ve 351 ton kâğıt tüketiminin önüne geçildi. Söz konusu uygulamalarla yaklaşık 15 milyon TL finansal tasarruf sağlandı. BİM yapacağı geliştirmelerle 2025 yılında kâğıt atıkları 820 ton/yıl, plastik atıkları ise 750 ton/yıl azaltmayı ve ambalajlarında 480 ton/yıl geri dönüştürülmüş plastik kullanmayı amaçlıyor.

2021 yılında İskenderun bölge deposunda ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi standardı almak üzere başlayan çalışmalar 2022 yılında tamamlandı ve sertifika alındı. BİM Piraziz Bölge Deposu ise 2022 yılında, ISO45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi almaya hak kazandı.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Pozitera Grup’ta önemli atama

Editör

Yazar:

Pozitera Perakende Geliştirme Hizmetleri, doktor muayenesinden laboratuvar hizmetlerine, evde bakımdan fizik tedavi ve rehabilitasyona, ihtiyaç duyulan tüm sağlık hizmetlerini ihtiyaç sahibinin ayağına götüren Bir Adım Sağlık ve TaskHouse ile şirketlerin iş yönetimini inovatif bir yaklaşımla yeniden modelleyen, ihtiyaca yönelik yazılım sistemleri kuran SNG Bilgi Teknolojileri’ni çatısı altında barındıran Pozitera Grup’ta önemli bir atama gerçekleşti. Pozitera Grup’un Kurumsal İletişim ve Pazarlama Direktörlüğü görevine sektörde 25 yıllık deneyime sahip Önder Yılman atandı.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü mezunu olan Önder Yılman, ardından Pera Sanat Eğitim Merkezi’nde Görsel Tasarım eğitimini tamamladı. Kariyerine metin yazarı olarak başlayan Yılman, Beze Group, Assist İletişim Grubu & Karşıt Nokta Reklam Ajansı, Excel İletişim ve Algı Yönetimi, Bluechip Events, Mavi İletişim Grubu,  TT360 İletişim Ajansı, Mbsays gibi sektörün en önemli şirketlerinde özel projeler direktörlüğü, müşteri ilişkileri grup liderliği, marka iletişim danışmanlığı gibi görevlerin yanı sıra uzun yıllar Multi Development bünyesindeki Forum İstanbul Alışveriş Merkezi’nin Pazarlama Müdürlüğünü yürüttü. Yılman, son olarak Stratejist İletişim Ajansı’nda Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Devamını Oku

Firmalardan

REM People, ‘En Büyük 10 Girişim İşlemi’ listesinde!

Editör

Yazar:

REM People, en büyük 10 girişim işlemi listesine girdi. KPMG Türkiye M&A ve 212 ekipleri tarafından geçtiğimiz günlerde hazırlanan ‘Türkiye Startup Yatırımları’ raporu açıklandı. Rapora göre yeni nesil perakende analitiği şirketi REM People, en büyük 10 girişim listesinde 2. sıraya yerleşti.

Küresel startup yatırımları 2022 yılının ilk çeyreğinde 160 milyar dolarlık işlem hacmi ile rekor kırmıştı. Raporda yer alan verilere göre 2023 yılının ilk çeyreğinde geçtiğimiz yıl kadar olmasa da yüksek yatırımların yapıldığı görüldü ve 76 milyar dolarlık yatırım gerçekleşti. Bu yıl yapılan yatırımlardaki ilk 10 işlem, toplam işlem hacminin % 80’ini oluşturdu. En yüksek yatırım alan girişimlerin, ağırlıklı olarak FinTech ve SaaS çözümleri sunması dikkat çekti. Yapay zekâ destekli omni-kanal satış verimliliği çözümleri sunan yeni nesil perakende analitiği ve teknoloji şirketi REM People, 2023 yılının birinci çeyreğinde gerçekleşen ‘En Büyük 10 Girişim İşlemi’ sıralamasında 2. sıraya yerleşerek büyük bir başarıya daha imza attı.

12 milyon dolarlık yatırım almıştı

REM People’ın başarısı; perakende sektöründeki güçlü konumunu, vizyonunu ve büyüme hızını bir kez daha kanıtladı. Bu yıl içerisinde yaptığı işlerle adından çokça söz ettiren REM People’ı rakiplerinden ayıran en önemli özelliği; üreticilerin, markaların ve perakendecilerin tüm kanallardaki perakende uygulama ve satış performanslarını bütünsel bir yaklaşımla takip etmelerini sağlayan entegre çözümler sunması. 2015’te perakende ve teknoloji tecrübesine sahip tekno-girişimciler tarafından kurulan REM People, geçtiğimiz 2022’nin başında ABD merkezli yatırım şirketi Ethos Asset Management’tan 12 milyon dolarlık yatırım almıştı.

Yeni bölge ofisleri açacak

Bu yatırımla birlikte REM People, 5 teknoloji girişimine 4.5 milyon dolar yatırım yapmak üzere fon ayırmıştı. Söz konusu hedefin ilk adımı olarak REM People, geçtiğimiz ay B2B e-ticaret uygulaması Hoopla’ya 1 milyon dolarlık yatırım yapmıştı. REM People, geçtiğimiz günlerde ise önemli markalara araştırma çözümleri sunan Adgager’a 6.6 milyon dolarlık değerleme üzerinden yatırım yaptığını açıkladı. REM People, yapay zekâ temelli bütünleşik çözümler sunan bir merkez olma hedefiyle birlikte tamamlayıcı çözümler sunabileceği girişimlere yatırım yapmaya devam edecek. REM People; İstanbul, Dubai ve Londra ofislerinin yanı sıra 2023’te Singapur ve Suudi Arabistan’da; 2024’te ise ABD, Danimarka ve Nijerya’da bölge ofisleri açarak coğrafi kapsama alanını genişletmeyi sürdürecek.

Devamını Oku

Firmalardan

Dr. Schär, Türkiye’deki ilk fabrikasını açtı

Editör

Yazar:

Schär markasıyla glutensiz gıda üretimi yapan İtalyan firması Dr. Schär, ekmek ve un üretimine başladığı Türkiye’deki ilk Dr. Schär fabrikasının açılışını kutladı. 7 Eylül’de İstanbul Sancaktepe’deki fabrikada düzenlenen açılış törenine Sancaktepe Kaymakamı Ahmet Karakaya, Sancaktepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Ercan Kader, Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hale Özbaş, İstanbul Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü İl Müdür Yardımcısı Nazif Koca, Dr. Schär Kurucu Başkanı Ulrich Ladurner, Dr. Schär Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Werner Strobl, Dr. Schar Turkey Genel Müdürü Özgür Erdoğan, Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Binnur Okan Bakır, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Demirci katıldılar.

Dr. Schar Turkey Genel Müdürü Özgür Erdoğan, “Schär olarak geniş ürün portföyümüzle Çölyak hastaları ve çeşitli sağlık gerekçeleriyle glutensiz beslenmesi gereken bireylerin yanlarında yer alıyoruz. Şimdi de Türkiye’de yaptığımız yatırımla ürünlerimizi daha ulaşılabilir hale getiriyoruz. Fabrikamızda Schär markasının en çok sevilen ekmekleri Pan Blanco Beyaz Ekmek, Pan Multigrano Tahıllı Ekmek, Pan Rustico Ekşi Mayalı, Tahıllı, Esmer Ekmek ve en çok sevilen unları Mix B Bread, Mix C Patisserie ve Mix Farina’yı üretiyoruz. Bunlarla birlikte atıştırmalık kategorisinde de iki yeni ürünümüz olan Nigotti Çörekotlu Kraker ve Quinotti Kinoalı Kraker üretimine başladık” dedi.

Türkiye’de yaptıkları yatırımla hem özel beslenme ihtiyacı olan bireylere daha fazla destek olmayı hem de ülke ihracatına katkı sunmayı amaçladıklarını söyleyen Özgür Erdoğan, “Yaptığımız bu yatırımla bir yandan glutensiz beslenerek yaşamını idame ettiren bireylerin hayatlarına dokunurken bir yandan da ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacak olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Şunu gururla belirtmek isterim ki, faaliyete geçirdiğimiz fabrikamızla birlikte ülkemizin ihracat potansiyeline de katkı sunmaya başladık. Halihazırda Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Kıbrıs, Cezayir, Irak, Pakistan ve Ürdün’e glutensiz gıda ihracatı yapıyoruz. Bu faaliyetlerin artarak devam etmesini hedefliyoruz. Amacımız, Türkiye’yi glutensiz gıda için de bir üs haline getirmek ve ülkemizin glutensiz gıda sektörüne liderlik eden sayılı ülkelerin arasında yer almasını sağlamak. Schär olarak dünyada 18 farklı lokasyonda, 11 ülkede özel beslenme gereksinimi olan kişiler için çözümler üretiyoruz. Bugün fabrikamızla üretime başladığımız Türkiye’deyse 2019 yılından bu yana faaliyet gösteriyoruz. Bu kadar kısa sürede yakaladığımız bu ivme, tıpkı Avrupa pazarında olduğu gibi Türkiye’de sektör liderliğimizi güçlendireceğimizin sinyallerini veriyor ve Türkiye’yi glutensiz gıda merkezi haline getirme hedefimizin çok da uzun vadeli olmadığını gösteriyor” diye konuştu.

Açılışta konuşan Dr. Schär Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Werner Strobl ise “Bizlerin görev olarak kendine addettiği şey, her zaman özel beslenme ihtiyaçları olan insanların günlük yaşamlarını iyileştirmek oldu. Bu nedenle Schär‘ın Türkiye’deki fabrikasıyla glutensiz ürünlerin daha fazla insan için daha kolay ulaşabilir hale gelecek olması çok kıymetli. Hem buradaki ihtiyacı hem de Türkiye’nin coğrafi konumunu düşündüğümüzde, bu yatırımın çok yönlü fayda sağlayacağına inanıyoruz. Bu fabrikayla Schär, bir yandan toplum sağlığını gözetirken bir yandan da başladığı ihracat faaliyetleriyle ülke ekonomisine katkı sunacak. Bu aynı zamanda Schär’ın daha fazla ülkedeki glutensiz gıda ihtiyacına yanıt vermeye başlaması ve buradaki insanların yaşamlarına da dokunabileceği anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER