Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Bimeks, online satış payını artırdı

Editör
Abone Ol:

Bimeks’in satışları yüzde 35, karı ise yüzde 27 oranında arttı.

Bimeks, 2015’in 9 aylık döneminde net karını yüzde 27 arttırdı. Net kar 9 ayda 4.9 milyon TL olarak gerçekleşti. Aynı dönemde satışlarını da yüzde 35 artıran Bimeks’in, FAVÖK marjı ilk 9 ayda yüzde 5.5 olarak gerçekleşerek, yılsonu hedefi olan yüzde 5.3’ün üzerine çıktı. 9 aylık dönemde 1.173 milyon TL ciro üreten Bimeks, yılsonu ciro hedefini 1.5 milyar TL olarak açıklamıştı.
Bimeks, faaliyet giderlerindeki iyileşmeyi de devam ettirdi. Geçtiğimiz yıldan itibaren devam eden stok ve mağaza optimizasyonları, kira iyileştirmeleri ve yazılım entegrasyonlarının sonucunda Faaliyet Giderleri -Satışlar oranı yüzde 12.3’e geriledi. Bu oran geçen yılın aynı döneminde yüzde 14 idi.
Ürün tedarikinin yaklaşık yüzde 85’ini TL olarak yapan Bimeks, döviz bazındaki ürün tedariklerinden kaynaklanan kur riskini ise hedging enstrümanları kullanarak yönetiyor. “Gerçek zamanlı ve tam entegrasyonlu çoklu kanal stratejisi” olan omnichannel’ı ilk uygulayan perakende şirketi olan Bimeks, 2015’in ilk 9 ayında online satış cirosunu da yüzde 89 artırarak 127 milyon TL’ye ulaştı. Buna göre, online satış cirosunun toplam ciro içindeki payı da yüzde 10’u geçti.
Bimeks İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Ahmed Akgiray yaptığı açıklamada, 2015 yılının iç ve dış birçok olumsuz etkinin gölgesinde geçtiğini belirterek “Bimeks olarak hızlı ve doğru aksiyonlarla, bu olumsuz dönemden olumlu yönde ayrıştık” dedi.
Tüketici güveninin azaldığı, kur oynaklığının bilançoları etkilediği bir konjonktürde, sektörün üzerinde bir ciro artışının yanısıra, güçlü bir faaliyet karlılığı ürettiklerini belirten Dr. Akgiray, “2012’den beri ara vermeden yürüttüğümüz süreç iyileştirme projelerimiz ve yıllardır yatırım yapmaya devam ettiğimiz yazılım geliştirme -entegrasyon projelerimizin ne kadar doğru stratejiler olduğunu, bu olumsuz piyasa koşullarında teyit ettik” dedi.
Akgiray, yakın dönemde yepyeni bir reklam anlayışıyla tüketicinin karşısına çıkacaklarını, “Yeni ve bambaşka bir web sitesi”, “Yıllardır uyguladıkları mağaza-web entegrasyonunu güçlendiren yeni ve özgün bir fiyatlandırma modeli” gibi projelerin de önümüzdeki 2-3 ayda tüketici ile buluşacağını sözlerine ekledi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

TAB Gıda‘da üst düzey atama

Editör

Yazar:

TAB Gıda’nın yürüttüğü ödüllü ve sektöre örnek teşkil eden birçok kampanyaya öncülük eden Caner Alpaslan, aynı zamanda ticari pazarlama, ulusal promosyonlar, marka ve sponsorluk yönetimi gibi pek çok alanda tüketici, müşteri deneyimi ve pazarlama faaliyetlerinin gelişimine katkılar sundu. Caner Alpaslan, yeni görevinde şirketin 360 derece pazarlama faaliyetlerinin tamamına liderlik edecek.

Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunu olan Caner Alpaslan, Galatasaray Üniversitesi İletişim Stratejileri ve Halkla İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Kariyerine FedEx’te satış uzmanı olarak başlayan ve on yıla yakın bir süre Coca-Cola İçecek’in Pazarlama Departmanında farklı roller üstlenen Alpaslan, Şubat 2020 tarihinden itibaren, 7 markayı bünyesinde bulunduran hızlı servis restoran zinciri lideri TAB Gıda’nın Pazarlama Direktörlüğünü yürüttü. Alpaslan, Ocak 2023 itibarıyla görevine TAB Gıda Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı (CMO) olarak devam edecek.

Devamını Oku

Firmalardan

Sinangil Un’un 60. yıl reklam filmi yayınlandı

Editör

Yazar:

1963 yılından bu yana gıda sektöründe olan ve ISO 500 sıralamasında 324’üncü olarak yer alan Eksun Gıda Tarım San. Ve Tic. A.Ş. bünyesinde faaliyet gösteren Sinangil, reklam filmi ile yıllardır değişmeyen lezzet yolculuğuna keyifli bir atıfta bulunuyor.

Ajans BBQ imzalı yapımda Sinangil’in 60 yıldır nesilden nesile devam eden mutfaklardaki varlığı, izleyiciyi gülümseten detaylarla aktarılıyor. Filmde anneannelerinin tarif defterini bulan ve onun en sevdiği yemeği yapmak için defterde yazılan bir malzemeyi okuyamayan 3 sevimli torunun herkese defteri okutmaya çalışması gösteriliyor. Filmin sonunda anneanne, torunların okuyamadıkları malzemeyi kağıdın arka yüzünü çevirerek işaret ediyor ve Sinangil Un yazısı markanın o yıllardaki ilk ambalajı üzerinde görülüyor.

Teknolojisi ve üretim teknikleriyle, geleneksel tatlardan sağlık serisine kadar Sinangil’in tüm lezzetlerin arkasında 60 yıldır var oluşunu göstermesi açısından önem taşıyan reklam filminin prodüksiyonunu Filmhakika üstlenirken yönetmen koltuğunda Fırat Mançuhan oturuyor.

Devamını Oku

Firmalardan

Bebeto Rainbow Peelers ile en leziz eğlence molası

Editör

Yazar:

2023 Küresel En İyi 100 Şekerleme Şirketi arasında 66’ncı sıraya yükselen Kervan Gıda’nın dünya çapında talep gören markası Bebeto’nun yeni ürünü Rainbow Peelers raflarda yerini aldı. Bebeto’nun hayvansal hammadde kullanılmadan üretilen Rainbow Peelers şekerleri, gerçek meyve aromasıyla her ısırıkta lezzet sunuyor. Bebeto, birbirine sarmal şekilde bağlanan Rainbow Peelers’tan aldığı ilhamla farklı lezzetlere açık olanları renkli ve eğlenceli bir dünyaya bağlıyor.

Bebeto, farklı lezzetleri denemeye istekli olan herkesi yeni lezzeti Rainbow Peelers ile tanıştırıyor. Bebeto’nun yumuşak şeker kategorisinde yer alan yeni ürünü Rainbow Peelers, vegan içeriği ve gerçek meyve aromasıyla öne çıkıyor. Sarmal yumuşak şeker çubuklarından oluşan Bebeto Rainbow Peelers, her renginde ayrı bir aroma taşıyor. Turuncu renginde portakal, kırmızı renginde çilek, mor renginde frenk üzümü ve yeşil renginde ise elma tadı saklı olan Bebeto Rainbow Peelers, bir ısırıkta dört lezzeti bir arada sunuyor. Ayrıca Rainbow Peelers birbirinden ayrılarak tek tek de tüketilebiliyor.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER