Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Eataly 3.yaşında, İstanbul’a 2. şubeyi açıyor

Editör
Eataly Genel Müdürü Osman Cenk Akın
Abone Ol:

Eataly Genel Müdürü Osman Cenk Akın, uzun zamandır beklenen Anadolu yakasındaki şubenin müjdesini verdi. Osman Cenk Akın, 1,5 yıldır Eataly Genel Müdürü olarak görev yaptığını hatırlatarak, aradan geçen sürede, Eataly’yi Türk tüketici için daha cazip hale getirmeye yönelik çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Osman Cenk Akın, “İtalyan kimliğimiz bizim için çok önemli. Ondan vazgeçmeden yerel müşteriyi kendimize yakın hissettirmek ise bizim en birincil hedefimizdi. O yüzden de geçtiğimiz 1,5 yıl boyunca yaptığımız işlerin odağında hep bu fikri tuttuk. Geçen zaman içerisinde Türk müşterisini daha yakından tanıma şansımız oldu ve onların ihtiyaçlarına en doğru şekilde cevap verdik. Örneğin, şuan hala içeride Pare Baklava var. Kuruyemişçimiz var. Baharatçımız var. Bu sayede bugün içinde bulunduğumuz Zorlu Center’ın Ekim ayında toplam yeme içme cirosunun %24,5’luk bir payına sahibiz. AVM’ye gelenlerin ise %10’u Eataly’e uğramadan AVM’den çıkmıyor. Ayrıca bizler eğlenmeyi ve sosyalleşmeyi de seviyoruz. Bu sebeple hafta sonu canlı müzik, kahvaltıda caz, sergi gibi aktivitelerle Eataly’ye heyecan ve enerji kattık. 2017’de de bu çalışmalarımıza ağırlık vermeye devam edeceğiz” dedi. 

“2015’te yeme içme sektörü %7 küçülürken biz %6 ciro artışı sağladık”

3 yılda 3,5 milyon ziyaretçiyi ağırlayan ve bunların yaklaşık 2,5 milyonunun alışverişe döndüğünün altını çizen Osman Cenk Akın, “2016 ülkemiz için zor bir yıldı. Yeme içme sektörüyle paralel olarak restoran kanalı 2015 yılına göre %7 küçüldü. Biz ise ciromuzu geçen seneye göre %6 arttırdık. 2017’nin ekonomi ve iş dünyası açısından de kolay olmayacağını ön görebiliyoruz ama biz buna rağmen markamıza ve ülkeye yatırım yapmaya devam ediyoruz. 2017’nin Eylül ayında Bağdat Caddesi’nde 2. şubemizi açmayı planlıyoruz” dedi. İstanbul’un Anadolu yakasında oturanların kendilerine sürekli talepte bulunduklarını aktaran Akın, Suadiye’de 1,200 metrekarede hizmet verecek yeni Eataly’nin Eylül 2017’de açılacağının müjdesini verdi. Akın, aynı zamanda yeni açılan mağazanın ciro hedefinin 20 milyon TL olacağını bilgisinin yanı sıra yeni açılışla birlikte farklı pozisyonlarda 85 kişilik bir istihdam sağlayacaklarını da vurguladı.

Akın, Eataly’nin artizanal üretim yapan yerli üreticiyi desteklemeye devam ettiğini, Türkiye’de üretilen ve yok olmaya yüz tutmuş nadir peynir çeşitlerini artırdıklarını belirtirken, Anadolu’nun yok olmaya yüz tutan çeşitli lezzetlerine de yer vermeye devam edeceklerini iletti.  Örnek olarak da Bodrum’dan gelen Bodrum mandalinası reçelinin Eataly raflarında satılacak olmasını gösterdi. Bulunması zor, özel ve artizanal lezzetlere Eataly raflarını açan Akın, Eataly kalite standartlarına özen gösterdiklerini, tedarikçilerini de bu standartlara çektiklerini anlattı. İki ay önce ISO 10002:2014 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Standardı’nı aldıklarını vurgulayan Akın, ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Standardı ve ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim standardı olmak üzere 3 sertifika sahibi olduklarına dikkat çekti. 

Onaylı ilk ve tek Nutella Cafe’si

Türkiye’nin onaylı ilk ve tek Nutella Cafe’sini açtıklarını hatırlatan Akın, Nutella Cafe’nin Eataly misafirleri tarafından büyük bir ilgiyle karşılandığını ve henüz 1 aydır aktif olmasına rağmen cirodan %2 oranında pay aldığını söyledi.

Eataly markasına sürekli yatırım yaptıklarını belirten Osman Cenk Akın, “Eataly konsepti Oscar Farinetti tarafından Kapalıçarşı’dan esinlenen bir konsept. Eataly’nin merkezinde İtalyan lezzetleri ve ürünleri var ama bulunduğu ülkenin değerlerini, yerel üreticilerini, lezzetlerini de her zaman içinde barındırıyor ve lezzet ortaklıkları çıkarıyor” şeklinde konuştu.  Sürekli gelişen ve yenilenen Eataly’de tedarikçi sayısı ise geçen yıl 197 iken, bugün 286‘ya ulaştı.

FICO (ITALIAN FARMING FACTORY / İtalyan Çiftlik Tema Parkı)

Eataly, Bologna’da kendi çiftliğini kuruyor. 106milyon dolarlık yatırım değeriyle 2017’nin Eylül ayında hizmete gireceği öngörülen ve 80 bin metrekare alana yayılan bu çiftlikte tüm ürünler doğal ve organik olarak üretilecek. Eataly raflarında yer alan pek çok ürün bu çiftlikten dünyaya dağıtılacak.

RAKAMLARLA EATALY

 • Nutella Cafe henüz 1 aydır aktif olmasına rağmen toplam ciroya %2 katkıda bulunuyor.
 • 3 yılda 3 milyon 535 bin ziyaretçi ağırladı. Bu sayının 2 milyon 500 bini alışverişe dönen müşteri sayısı
 • 2016 yılını 37,1 milyon TL ciro ile kapatmayı ön görüyor.
 • 2017 Eataly Zorlu Center ciro hedefi: 42,8 milyon TL (Büyüme oranı: 15,3)
 • 2017 Bağdat Caddesi ciro hedefi: 20 milyon TL
 • İçinde bulunduğu Zorlu Center’ın Ekim ayında toplam yeme içme cirosunun ise %24,5’luk bir payına sahip
 • Yine içinde bulunduğu AVM’ye gelenlerin ise %10’u Eataly’e uğramadan AVM’den çıkmıyor.
 • Metrekare olarak dünyanın 2. büyük Eataly’si.
 • 16’sı İtalya, 2’si New York, 2’si Dubai, 2’si Tokyo, Chicago, Boston, Riyad, Münih, Kopenhag, Seul ve Sao Paulo’da birer tane ve 1’i İstanbul’da olmak üzere toplam 30 şubesi bulunuyor.
 • Cironun restoran/market ve okul dağılımı:
Market  % Restoran % Okul %
37% 61% 2%
 • Eataly’de olarak toplam 312 kişi istihdam ediliyor.
 • 2017’de yeni şube açılışı ile birlikte 85 kişi daha alınması planlanıyor.
 • Tüm çalışanların yaş ortalaması: 29
 • Eataly restoranlarının tümünde toplam 31 şef çalışıyor.
 • 2016 Kasım ayı itibariyle 286 tedarikçisi var. Bu rakam geçtiğimiz yıl 197’ydi.
 • Toptan satışın toplam cirodaki payı: %5
 • Şu an Eataly’de 76 adet peynir çeşidi var, bunların 53’ü yerli, 10’u ithal, 13’ü günlük Eataly içerisinde kendi taze üretimi.
 • 2015 ilk 10 ay satılan market ürün adedi 751 bin.
 • 2016 ilk 10 ay satılan market ürün adedi 786 bin.
 • Şuan markette 3287 ürün var bunların 1525’i ise yerel ürün.
 • Taze üretimin toplam cirodaki payı: %5 
Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Firmalardan

Teknolojiyi takip etti, on binlerce gencin cebine girerek iş olanağı sağladı…

Editör

Yazar:

Team Fores HR; Türkiye genelinde 65 ilde, toplam 17 bin gencin cebine girmeyi başardı.

2019 yılı itibariyle, kendi geliştirdiği özel bir yazılımla, akıllı cep telefonları için bir uygulama geliştirerek Türkiye çapında iş arayan binlerce gencin cebine girmeyi başaran Team Fores HR; sadece geçtiğimiz 6 ay içinde 2100’den fazla gence 51 bin günün üzerinde iş olanağı sağlayarak gençlerin istihdamında rol oynadı.

Perakende sektörünün part time ve dönemsel işgücü gereksinimlerini; bir yandan okurken bir diğer yandan çalışmayı tercih eden üniversiteli gençlerden oluşan ekipleriyle tamamlayan Team Fores HR; ilk altı aylık süreçte pandemiden ötürü kısıtlamalar yaşanmasına rağmen 2021 yılı ikinci yarısında sağladığı istihdam olanakları ile iki binden fazla gencimize çalışma fırsatı sundu.

“Part time çalış, İş dünyası ile erken tanış” mottosunu özümseyen Team Fores HR; gençlerimizin henüz okurken deneyim kazanmalarını, iletişim yeteneklerini geliştirmelerini, iş hayatını tanımalarını, kariyerlerine yön verirken dikkat etmeleri gereken konuları ve yeteneklerini kavramalarını sağlarken diğer yandan gençlerimizin bütçelerine de destek olarak ve erken yaşta sigortalı olmalarını sağlayarak, bir nevi sosyal sorumluluk görevini de hayata geçirmekte.

Atasun Optik, Mango, BM Club, Pandora, İpekyol, Twist, Benetton, Kappa, Network, Divarese, GAP, Modanisa ve Eren Perakende; MR.D.I.Y gibi birçok dev markanın ek işgücü ihtiyaçlarını deneyimli ekipleriyle tamamlayan Team Fores HR; Özel İstihdam Bürosu İzin Belgeli ve Geçici İş İlişkisi Yetki Belgesi sahibi bir insan kaynakları şirketi olarak, bu yıl sektörde 10. yılını kutlamaya hazırlanıyor.

Devamını Oku

Firmalardan

SGS, dünya markalarını Türkiye ve yakın coğrafyada temsil ediyor

Editör

Yazar:

Yurt dışında yapılan ticaretin Türkiye’deki işlemlerini tek bir çatı altında toplamak amacıyla kurulan SGS Itriyat Gıda Sanayi, dünya markalarını ülkemize getiriyor. Firma CEO’su Gökhan İnceoğlu, “Biz temsil ettiğimiz birçok dünya markası ve ticari grubun işlemlerini Türkiye’ye taşıma kararı aldığımızda projeyi Düzener ailesi ile birlikte geliştirdik.  Şu anda hem ithalat hem de ihracat konusunda tam yetkin bir ekip ile birçok dünya markasının Türkiye temsilciliği ile Türkiye’nin önemli markalarının bir kaçının ihracatını yapıyoruz” dedikten sonra +4 derece ürünlerin bünyeye katılmasıyla ilgili şunları söyledi:

“Çok uzun yıllar dünyanın en önemli markalarından birisi olan Ferrero’da yöneticilik yapmış olmanın verdiği tecrübe ile özellikle çikolata ve taze ürün kategorisinde çalışıyorduk. Bu alanda dünya piyasasında çok az sayıda üretici var. Hem teknoloji hem de know-how olarak biz en önde gelen üreticilerden biriyiz. Dünyanın en önemli birkaç markası bizimle birlikte geçtiğimiz yıl üretime geçti. Bunlar arasında Mondelez, Diagio, Obala ve Universal Studios var.

Her ülke için dağıtıcı çalışması yaptığımızda bizim için ilk tercih edilen partner Eker’di. Zaten bu konuda karşılıklı ihtiyaçlarımızı konuştuğumuz anda birlikte çalışmaya başlayamaya karar verdik. Çok güçlü bir işbirliğimiz ve bunun ötesinde çok sağlıklı bir iş ortaklığımız var. İki firma elindeki imkanları doğru kullanıyor. Bu konuda gerek Eker’in yönetim ekibi, gerekse ailenin desteği en üst seviyede oldu. Dolayısıyla şu anda Eker‘in altyapısı ile çok geniş bir penetrasyona ulaştık ve Türkiye’de giderek güçlenen bir Pazar payına doğru ilerliyoruz.”

Diğer taze ürün kategorisinde olduğu gibi donuk pastalar ile çalışmayı planlamaya başladıklarında ilk tercihlerinin Pernigotti firması olduğunu kaydeden İnceoğlu, “Çok saygın bir marka ve geniş alt yapısı çok sağlıklıydı. Biz ilk teklif ettiğimizde firmanın üst yönetimi bize çok ilgili davrandı ve kısa sürede dağılım için anlaştık. Ürünlerin tüm yıl satışının olması bizim dondurma dolaplarında Pernigotti ile işbirliğimizi çok güçlü kılıyor” dedikten sonra Temmuz A.Ş ile olan işbirliklerini şöyle sıraladı:

Bizim uluslararası çalışmalarımız çok eski bir temele sahip. Bu çalışmaları Dubai ve İtalya’dan senelerce yürüttük. Ama Türkiye’de üretici kimliğimiz bizi bir trading firması yapma çerçevesi dışında tuttu. Pandemi öncesi aldığımız karar aslında tam yerine denk geldi ve Ticari çalışmaların bir çatı altında toplanması fikri oluştu. Gıda üzerinde gidiyoruz. Kuru, taze ve donuk 3 kategoride varız. Dünya çok büyük olduğu kadar çok da hızlı artık, bir günde Kore’ye mal satabiliyor, bir günde Hindistan’dan mal alabiliyorsunuz. Bu ortaklığı kurmak için vizyoner ve tecrübeli kişilerin bir arada olması yeterli olacaktı. Aslında bu süreçte özellikle fon yöneticileri ile konuştuk. Maalesef ülkemizde bu konularda uzun vadeli, geniş acılı düşünen ticareti beyinler çok az. Bizim Şener Düzener ve Semih Sağlam ile bir araya gelmemiz bu arayış sürecinde oldu. Her ikisi de tecrübelerinin yanı sıra, dünya görüşü olarak birçok Türk yatırımcısının çok ötesinde beyinler. Genç neslin tecrübeli ve vizyoner insanlarıyla birlikte bu projelere can vermek ve bu seviyelere taşımak bizim için çok keyifli oldu. Amacımız SGS ile Türkiye’de yakaladığımız bu ivmeyi, Dünyanın hızına uyum sağlayan bir Türk ticaret ihracat organizasyonu olarak birçok ülkede klonlamaktır.”

Mondelez’in dünya markaları ürünlerini tüketicilerle buluşturan İnceoğlu’na gelecek planlarını sorduk. İnceoğlu, “Aslında biz sadece Mondelez markaları değil , bir çok önemli dünya markası adına üretim yapan 3 uluslararası organizasyonun bir parçasıyız. Ayrıca bu 3 organizasyonun sadece Türkiye’deki değil, yakın bölgedeki 7-10 ülke arasında değişen bölgelerinin de resmi temsilciliği SGS olarak bize ait. Üretim yeteneğimiz çok özel. Dünyada özel bir know how a sahip ve çok özel üretim tesisleri ile yapılan ürünler yapabiliyoruz ve bu ürünlerin hepsi özel koşullarda satılabiliyor. Bunun içinde bizim taze ve donuk kanalları doğru yönetiyor olmamız çok yakın gelecekte ürün portföyümüzü ne kadar geliştirebileceğimizin ortaya koyuyor” dedikten sonra bu ürünlerin Türkiye’de üretimiyle ilgili şu bilgileri verdi:

Kesinlikle. Zaten taze ve donuk ürünlerin tamamı pazarı çok hızlı büyüyen kategoriler. Bizimde temsil ettiğimiz firmalar marka sahipleri ve üretici olduğu için Türkiye’de özel üretimlerin yapılması planlandı. Türkiye lojistik olarak önemli bir konumda ve tüm tesislerimiz yeni, modern ve kapasite olarak yeterli. Üretim için heyecanlıyız ve prosedürü tamamlamaya çalışıyoruz.”

Temsil ettiği gruplardan biri Costco’nun dünyadaki en önemli tedarikçilerinden biri olduklarını kaydeden İnceoğlu, “Bizde grup adına Türkiye’den giden ve gidecek ürünlerin artması için var gücümüzle çalışıyoruz. 2022 Ocak ayı içinde Türkiye ofisimizin faaliyete geçmesi ile takip edilen projeler hızlanacak ve Uzak doğu ile Amerika kıtası için yapılan ürünler hızla Costo ve benzeri büyük birkaç perakende devinin raflarında olacak. O süreçte ülkemiz için bu güzel haberleri paylaşmaktan büyük keyif alacağız” dedi.

Devamını Oku

Firmalardan

Perakendede yeni yıl hareketliliği gençleri sevindiriyor…

Editör

Yazar:

Pandemi sürecinde geçtiğimiz yılbaşı döneminde yeterli hareketliliği yakalayamayan perakende sektöründe bu yılbaşının tatlı telaşı kendini göstermeye başladı. Beklenilenin üzerinde bir ilgi gören ve alışveriş şenliğine dönen Efsane Cuma’nın ardından sektör yeni yıl dönemi için hazırlıklarını yoğunlaştırdı.

Uzun yıllardır “Perakende Sektörünün Tamamlayıcı Gücü” olarak sürdürdüğü çalışmalarında, özellikle hazır giyim sektörünün dönemsel ve part time işgücü gereksinimlerini karşılayan ve binlerce gence iş imkanı sunan Team Fores HR; yine ve yeniden heyecanlı bir “Yılbaşı Dönemi” hazırlığında.

Team Fores HR; perakende sektörünün yoğunluğunun, dolayısıyla mağaza trafiğinin çok arttığı, yılbaşı dönemi, indirim dönemi ve kampanya dönemlerinde ortaya çıkan işgücü ihtiyaçlarına, kendi bünyesindeki yüksek okul ve lisans öğrencilerinden oluşan ekipleriyle hızlı çözümler sunmaya devam ediyor.

Perakende sektörünün part time işgücü gereksinimlerini; bir yandan okurken bir diğer yandan çalışmayı tercih eden üniversiteli gençlerden oluşan ekipleriyle tamamlayan Team Fores HR, bu yılbaşı dönemi için de markalardan gelen talepleri karşılamak adına gençlerle görüşmelere başladı.

Yılbaşı yoğunluğunda müşterilerine kusursuz ve eksiksiz hizmet sunmaya çalışan markaların mağazaları için talep ettikleri satış destek, kasa destek, ambalaj, depo destek elemanları gibi ilave iş gücü ihtiyaçlarında tamamlayıcı güç olarak hizmet veren Team Fores HR; aynı zamanda gençlerimizin henüz okurken deneyim kazanmalarını ve iş hayatını tanımalarına da yardımcı oluyor.

Sektörün öncü ve lider markaları; Atasun, Mango, Dagi, Beymen Club , Paşabahçe, Network, Benetton, İpekyol, Twist, Pandora gibi birçok dev markanın, tüm ek işgücü ihtiyaçlarında deneyimli ekipleriyle TAMAMLAYICI güç olarak hizmet veren Team Fores HR; sadece geçtiğimiz 6 ay içinde 1900’den fazla gence 48 bin gün üzerinde iş imkanı sağlayarak gençlerin istihdamında büyük bir rol oynuyor.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER