Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Evcil hayvan mama pazarı, ihracat ile büyüyor

Editör
Abone Ol:

Dünyada 69 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan evcil hayvan mama pazarı Türkiye’de henüz küçük olmasına rağmen istikrarlı büyümesine devam ediyor.

Tamamen ithal mamaların hâkim olduğu pazar 2005 yılında Tropikal Pet’in üretime geçirdiği Goody markası ile yerli mama ile tanıştı. Yerli mamaların yüksek kalite, uygun fiyat ve sürekli bulunur olması sektördeki yerli mamanın pazar payını arttırdı. Aynı zamanda Türk mamalarının da yurt dışı pazarlarda görülmesini sağladı.

Türkiye’nin ilk, en büyük ve lider kedi-köpek maması üreticisi olan Tropikal Pet, 5 milyon Dolar yatırımla 2011 yılında açtığı ikinci hattı ile yılda 35 bin ton civarında üretim yapma kapasitesine sahip. 2 bin 500 m2’lik bir alana yayılan tesis, sahip olduğu ISO 9001:2008 kalite belgesi, AB ülkelerine ihracat yapacak kalite standartları ve EU izin belgeleri ile ürünlerini yurt dışına ulaştırıyor. Tropikal Pet ayrıca Türkiye’de zorunlu olmasa da, AAFCO (The Association of American Feed Control Officials- Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Derneği) kriterlerine uygun olarak üretim yapmaktadır.

Mama ihracatında lider

Yüzde 60 hissesi ABD merkezli “The Riverside Company” yatırım fonu tarafından satın alınmış, yabancı yatırımlı ilk pet firması olan Tropikal Pet, tamamen ithalata dayalı olan Türkiye evcil hayvan sektörüne öncülük ediyor ve sektörü üreten, ihraç eden bir düzeye getiriyor. Türkiye’den Avrupa Birliği ülkelerine ihracat yapma izni veren EU belgesine sahip olan firma; mamalarını yurt dışındaki fuarlarda tanıtıp yeni pazarlara ulaşmasının yanı sıra Almanya, İtalya, Hırvatistan, Bulgaristan, İran, Irak, Letonya Suudi Arabistan, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri; Libya, Mısır, İsrail ve Kıbrıs’a ihracat yapıyor. 2013 ila 2015 yılları arasında önemli sıçramaların yaşanacağı sektörde, market büyüklüğünün 275 milyon TL’den 350 milyon TL’ye çıkacağı tahmin ediliyor.

Tropikal Pet’in üretim, ürün ve markalarına yaptığı yatırımlarla 2013 yılının ilk 6 ayında iddiasını koruduğunu anlatan Tropikal Pet CEO’su İzzet Saban, “İhracatımız, iç piyasa satışlarına paralel büyümeye devam ediyor. İhracat konusunda daha gidecek çok yolumuz var, zira potansiyel çok yüksek. 2013’te ihracatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 66’lık bir büyüme yakaladık. Yurt dışına mama satışımız 2012’de toplam ihracatın içinde yüzde 8 civarındaydı. 2013’te bu rakam yüzde 14’lere kadar çıktı” dedi.

Yaş mama ihracatımız iki kat arttı

Türkiye’de kuru kedi – köpek maması sektörünün son yıllarda hızla büyüdüğünü dikkat çeken Saban, “Bizim vizyonumuz sektöre de yön veriyor. Yurtiçinde her yıl ortalama ton bazında yüzde 10-12 civarında büyüyoruz. Yurtdışında da ihraç yaptığımız ülkelere kendi markalarımız ile giriyoruz. Yeni pazarlarda marka tescil işlemlerine büyük önem veriyoruz. Dolayısıyla yurtdışında da Goody ve Premium Champion markalarımız ile var oluyoruz” dedi. Kuru mama ihracatlarının tonaj olarak yüzde 40 büyüdüğünü anlatan Saban, “Kendi markamız ile ürettirdiğimiz yaş mamalarımızın ihracatı ise iki katına çıktı” diyor.

Saban, “Türkiye’nin 81 ilini ve 18 milyon hanesini temsilen 34 ilde 6 bin 220 aile ile yaptırdığımız bir araştırmaya göre evcil hayvan sahipliğinin ülkemizdeki oranı yüzde 6 civarında. Bunların da büyük bir kısmı evcil dostlarını yanlış besleyerek, onların hayatlarını bilmeden tehlikeye atıyorlar. Araştırmaya göre evcil hayvan sahibi olan kesimde köpeklerin yüzde 89’u, kedilerin ise yüzde 77’si ev yemeği artığıyla besleniyor. Hayvan metabolizması için zararlı olan insan gıdaları, bunları tüketen kedi ve köpeklerde; kas, sindirim ve görme bozuklukları başta olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkartıyor. Evcil hayvanların sağlığını bilmeden de olsa tehlikeye atan ev yemeklerinin aksine hazır mamalar dengeli içeriğiyle onların ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri bir arada sunuyor. Evcil hayvan sahipleri için pratik ve ekonomik bir seçenek olan hazır mamalar, onları yalnızca su ve komple gıda ile beslemeyi yeterli hale getirerek, ev yemeklerinin oluşturacağı çinko eksikliği, kalsiyum yetersizliği, ortopedik sorunlar, nörolojik rahatsızlıklar ve retinaya bağlı görme problemlerinin de önüne geçiyor” diyor.

Sahipsiz hayvanlar unutulmamalı

Sokaklarda yaşamını sürdürmek durumunda kalan kedi ve köpeklerin de unutulmaması gerektiğinin altını çizen Saban, “Biz Tropikal Pet ailesi olarak, kurulduğumuz 1999 yılından bu yana sahipsiz hayvanların yanında olmaya çalışıyoruz. Mama üreticisi bir firma olmanın vermiş olduğu sorumlulukla sadece evcil hayvanların mama ihtiyacını karşılamakla yetinmiyor, sokaklarda yaşayan sahipsiz ve yardıma muhtaç hayvanları da her zaman sosyal sorumluluğumuzun merkezinde konumlandırıyoruz. Çalışmalarımızda sahipsiz hayvanların temel ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanıyoruz. Özellikle de Goody markamız ile farklı projeler kapsamında tonlarca mama yardımında bulunduk ve bulunmaya da devam edeceğiz. Goody Çocuk Tiyatrosu “Bir Dostluk Hikayesi” adlı oyunumuzla kendi sosyal sorumluluk projemizi geliştirdik. Proje ile geleceğimiz olan çocuklar ve ailelerinin birer sahipsiz hayvan destekçisi olmasını sağlıyoruz. Neticede sahipsiz hayvanlara yardımlarının ulaşmasını sağlıyoruz” diyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Firmalardan

Londra ofisiyle Batı Avrupa Bölgesi’ndeki büyümesini hızlandıracak

Editör

Yazar:

REM People, yurtdışı büyüme hamlesini hızlandırdı. REM People, İstanbul ve Dubai’nin ardından İngiltere’nin başkenti Londra’daki ofisinin resmi açılışını yaptı. Halen 50’den fazla ülkede, alanında lider 120 kuruma hizmet veren REM People, Avrupa’daki şirketlere de verimlilik kazandırıyor.

Markaların ürün yolculuklarını takip etmelerini sağlayarak verimliliklerini artırdıklarını belirten REM People CEO’su Bülent Peker, yurtdışı stratejisi hakkında şöyle konuşuyor: “Türkiye ve dünyada sektörünün en hızlı büyüyen şirketlerinden biri olarak İstanbul ve Dubai merkezlerimizle şimdiye kadar 50’den fazla ülkede sektör devlerinin sahadaki gözü, kulağı olduk. Geliştirdiğimiz yüzde 100 yerli yazılım çözümlerimizle yapay zeka ve derin öğrenme yoluyla kurumların verimliliklerini artırıyoruz. Anlık görüntü tanıma teknolojimizle saha satış ekiplerinin çektiği fotoğraflar analiz ediliyor ve reyonlardaki ürünler gözleniyor. Yapay zekanın ilerisine geçerek derin öğrenme ile analizler yapıyoruz. Bu analizler müşterilerimizin daha hızlı aksiyon alması için kullanılıyor. Söz konusu çözümlerle global bir marka olma yolunda Londra ofisimizle de Orta ve Batı Avrupa’daki varlığımızı artırmayı hedefliyoruz.”

REM People, 2015 yılından bu yana yapay zekâ tabanlı çoklu kanal perakende uygulama yönetimi çözümleri sunuyor. REM People’ı rakiplerinden ayıran en önemli özellik perakendecilerin performanslarını faaliyet gösterdikleri tüm kanallarda takip etmelerini sağlayan entegre çözümler sunması. REM People, müşterilerinin perakende uygulamalarını ve mağazacılık operasyonlarını, tanzim/teşhir uygulama performanslarını offline, online ve basılı kanallarda izleyerek ‘ürün yolculuklarını’ takip etmelerine yardımcı oluyor.

Devamını Oku

Firmalardan

Seyhanlar Market’in tercihi yine Isuzu oldu

Editör

Yazar:

Kaliteli ve sağlıklı ürünleri en uygun fiyata sunmak amacıyla kurulan ve 40 yılı aşkın süredir hizmet veren Seyhanlar Market, 2013 yılından itibaren dünyanın önde gelen firmalarından olan Isuzu markasının bayiliğini yapan Bursa Ağır Vasıta ile tekrar işbirliği yaparak 17 adet Isuzu NPR 3D’yi filosuna dahil etti.

Teslimat törenine Seyhanlar Market Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Seyhan, Anadolu Isuzu Türkiye Satış Direktörü Yusuf Teoman, Anadolu Isuzu Türkiye Kamyon Pick-Up Satış Müdürü Atakan Gürler, Anadolu Isuzu Kamyon Pick-Up Satış Şefi Arif Bugeker, Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Koçaslan, Bursa Ağır Vasıta Genel Müdürü Ahmet Uğur, Bursa Ağır Vasıta Satış Müdürü İnci Kaplan ve Bursa Ağır Vasıta satış ekibi katılım gösterdi.

Satış ve satış sonrası maksimum müşteri memnuniyetini en önemli misyonu edinerek, Isuzu markasının satış, servis ve yedek parça hizmetini veren Bursa Ağır Vasıta, müşterileri için en yüksek kalitedeki ürünü, en kısa zamanda, en uygun satış fiyatı ile tüketiciye ulaştırmayı amaçlıyor.

İşleri gereği sağlam ve kaliteli araçlara ihtiyaç duyduklarının altını çizen Seyhanlar Market Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Seyhan, “Firmamız için en önemli iki unsur sağlamlık ve güvenilirlik. Mahalle aralarında veya ana yollar üzerinde olan mağazalarımıza, her gün araçlarımız ile ürün sevk ediyoruz. Araçlar sürekli yük altında aktif olarak kullanılıyor. Bu sevk işlemlerinde araç kaynaklı aksama durumları işlerimizin de aksamasına neden olabilmekte. Dolayısıyla araçlarımızın her gün yüksek tempoya dayanabilecek, şehir içinde pratik ve güvenilir araçlar olması gerekiyor. Bu aradığımız unsurlar ve daha fazlasını Isuzu marka araçlarda bulduğumuzu düşünüyoruz. Aynı zamanda araçlarımızın bakımları ve servis hizmetlerinin de kısa zamanda çözülebilmesi gerekmekte. Bu noktada da Bursa Ağır Vasıta profesyonel kadrosu ve hızlı çözümler sunmasıyla yardımımıza yetişiyor. Almış olduğumuz tüm hizmetlerden dolayı Anadolu Isuzu ve Bursa Ağır Vasıta’ya teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bursa Ağır Vasıta’nın müşteri memnuniyetini temel aldığını ve hizmet verdiği bölgelerde tercih kaynağı olmanın büyük bir gurur kaynağı olduğunu vurgulayan Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Koçaslan, “Müşterilerimize en kaliteli hizmeti vermeyi ve müşteri memnuniyetini en yüksek noktada tutmayı temel amaç edindik. Bu bağlamda sektörünün önde gelen firmalarından olan Seyhanlar Marketçilik ile gerçekleştirdiğimiz, yıllara dayanan işbirliğimiz bizler için çok değerli. Bursa Ağır Vasıta olarak müşterilerimizin çözüm ortağı olarak hem kendilerine hem de ülkemize hizmet etmek en büyük hedefimizdir. Yüksek güç ve torka sahip uzun ömürlü motoru,  dar alanlara rahatlıkla girmeyi sağlayan kupası ve araç boyutlarıyla segmentinin standartlarını belirleyen Isuzu NPR 3D’yi ve Bursa Ağır Vasıta’yı tercih ettiği için Seyhanlar Market’e teşekkür eder, araçlarının hayırlı uğurlu olmasını dileriz” diye konuştu.

Devamını Oku

Firmalardan

Subway, Türkiye’deki operasyonlarını genişletecek

Editör

Yazar:

Türkiye ve Çin başta olmak üzere, beş ayrı ülkedeki başarılı faaliyetleri ile dünyanın en büyük beş restoran işletmecisinden biri olan TFI TAB Gıda Yatırımları, portföyüne kattığı yeni markalarla büyümesini sürdürüyor. Şirket, Burger King, Sbarro, Popeyes ve Arby’s’den oluşan dört küresel marka ve kendisine ait Usta Dönerci ve Usta Pideci’den oluşan iki ulusal olmak üzere, toplam altı markanın yanına bir dünya devini daha ekledi.

TFI TAB Gıda Yatırımları Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Kurdoğlu: ‘’Subway operasyonuyla büyümemizi daha da hızlandırarak, dünya çapındaki toplam restoran sayımızı bu yılın sonuna kadar 3000’in üzerine çıkaracağız. Subway gibi ünü dünyaya yayılmış bir markanın daha bize güvenerek operasyonlarını devretmesiyle hem kendi markalarımızı yaratabilme hem de dünya markalarını yönetebilme ve geliştirebilme kabiliyetimizi bir kez daha kanıtlamış olduk. Et, ekmek, patates, salata başta olmak üzere birçok ihtiyacımızı tedarik ettiğimiz ekosistem şirketlerimiz, 28 yıllık sektör tecrübemiz, inovatif ürün, hizmet ve çözümlerimizle bünyemizdeki diğer markaları olduğu gibi Subway’i de Türkiye’nin en değerli markalarından biri haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Subway CEO’su John Chidsey ise; “Subway olarak, uluslararası çaptaki varlığımızı güçlendirmeyi amaçlarken, diğer önemli markaların bir bölgedeki büyümesine önderlik ederek, kayda değer deneyim edinmiş operatörlerle ortaklık arayışındayız. Pazarın lider restoran operatörü olarak Türkiye’deki tüketiciler konusunda derin bir anlayış ve tecrübeye sahip olan TFI TAB Gıda Yatırımları, Subway’in Türkiye’deki varlığını hızlandırmaya destek sağlayacak en ideal ortaktır” açıklamasında bulundu.

Devamını Oku

POPÜLER