Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Mango, 2016 yılında 2,26 milyar Euro ciroya ulaştı

Editör
Daniel López
Abone Ol:

Mağaza zinciri, 24’si 2016’da açılmış olan 191 Mega mağaza ile yeni perakende modelini güçlendiriyor.

Cironun %79’u uluslararası faaliyetlerden, %21’i ise yurt içi pazardan. Mali yıl iki farklı döneme ayrılmıştır; yılın ilk yarısında pazardaki zayıflık öne çıkarken, ikinci yarıda kayda değer bir iyileşme gözlemlenmiş ve bu eğilim 2017 yılının ilk birkaç ayında da devam etmiştir. Faaliyet alanlarına bakıldığında, Erkek, Çocuk ve Violeta koleksiyonlarının performansı öne çıkmaktadır; bu koleksiyonlar, geçtiğimiz mali yılda %14,7 oranda ciro sağlamışken bu sene cironun %17,6’sını üstlenmiştir.
Mango MNG Holding’in FAVÖK (Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kar) oranı geçtiğimiz sene 170 milyon Euro düzeyindeyken bu sene 77 milyon Euro olarak belirlemiş. Bu değer, 2016’nın ilk yarısında beklenenden düşük düzeyde satış gerçekleşmesinden ve şirketin kullandığı temel para birimlerinin döviz kurlarındaki olumsuz değişikliklerinden etkilenmiştir: ABD dolarının değerinin artması ve Türk lirası ile Rus rublesinin değer kaybetmesi sonucunda böyle bir sonuç elde edilmiş. Benzer şekilde, yatırımların güçlü tutulması, mağazaların dönüşüm planının kesintisiz olarak uygulanması ve Lliçà d’Amunt’taki (Barselona) yeni küresel lojistik merkezin açılma masrafları da bu durumda etkili olmuş. Bu faktörler, 61 milyon Euro düzeyinde zarara neden olmuş.
2017’de kara geçileceğinin sinyali geldi
Eylül 2016’dan bu yana işletmenin gelişim şekli de cirodaki büyüme ile radikal oranda değişmiş; bu da 2017 yılında yeniden kârlılığa geçiş yapılacağına işaret etmiş.
Ocak ve Haziran ayları arasında ulaşılan değerler, şirketin bu yılın başında koyduğu hedefleri aşmakta. Geçtiğimiz sene ile karşılaştırıldığında, 45 milyon Euro kadar daha iyi bir sonuç elde etmiştir; ve FAVÖK 30 milyon Euro’dan daha fazla artış göstermiş. Bu büyük iyileşmenin temel nedeni, yeni mağaza biçiminin (mega mağazalar) güçlendirilmesi ve şirketin pazarın ihtiyaçlarına çok daha hızlı ve etkili bir şekilde reaksiyon gösterebilmesine olanak tanıyan yeni hızlı moda (fast-fashion) stratejisine uygun olarak stok geliştirmesi.
Mango’nun Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Daniel López, konu ile ilgili düşüncelerini şu şekilde açıklamıştır: “2016 yılında, şirketin iş modelinin dönüşüm sürecine yoğunlaştık; bu da FAVÖK düşüşüne ve sonuç olarak da bu sene kârlılık gösteremememize neden oldu. Bu kararın ilk sonuçları Eylül 2016’dan beri görünür halde ve 2017 yılına daha iyimser bir şekilde yaklaşabilmemizi sağlıyor”.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

TAB Gıda‘da üst düzey atama

Editör

Yazar:

TAB Gıda’nın yürüttüğü ödüllü ve sektöre örnek teşkil eden birçok kampanyaya öncülük eden Caner Alpaslan, aynı zamanda ticari pazarlama, ulusal promosyonlar, marka ve sponsorluk yönetimi gibi pek çok alanda tüketici, müşteri deneyimi ve pazarlama faaliyetlerinin gelişimine katkılar sundu. Caner Alpaslan, yeni görevinde şirketin 360 derece pazarlama faaliyetlerinin tamamına liderlik edecek.

Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunu olan Caner Alpaslan, Galatasaray Üniversitesi İletişim Stratejileri ve Halkla İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Kariyerine FedEx’te satış uzmanı olarak başlayan ve on yıla yakın bir süre Coca-Cola İçecek’in Pazarlama Departmanında farklı roller üstlenen Alpaslan, Şubat 2020 tarihinden itibaren, 7 markayı bünyesinde bulunduran hızlı servis restoran zinciri lideri TAB Gıda’nın Pazarlama Direktörlüğünü yürüttü. Alpaslan, Ocak 2023 itibarıyla görevine TAB Gıda Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı (CMO) olarak devam edecek.

Devamını Oku

Firmalardan

Sinangil Un’un 60. yıl reklam filmi yayınlandı

Editör

Yazar:

1963 yılından bu yana gıda sektöründe olan ve ISO 500 sıralamasında 324’üncü olarak yer alan Eksun Gıda Tarım San. Ve Tic. A.Ş. bünyesinde faaliyet gösteren Sinangil, reklam filmi ile yıllardır değişmeyen lezzet yolculuğuna keyifli bir atıfta bulunuyor.

Ajans BBQ imzalı yapımda Sinangil’in 60 yıldır nesilden nesile devam eden mutfaklardaki varlığı, izleyiciyi gülümseten detaylarla aktarılıyor. Filmde anneannelerinin tarif defterini bulan ve onun en sevdiği yemeği yapmak için defterde yazılan bir malzemeyi okuyamayan 3 sevimli torunun herkese defteri okutmaya çalışması gösteriliyor. Filmin sonunda anneanne, torunların okuyamadıkları malzemeyi kağıdın arka yüzünü çevirerek işaret ediyor ve Sinangil Un yazısı markanın o yıllardaki ilk ambalajı üzerinde görülüyor.

Teknolojisi ve üretim teknikleriyle, geleneksel tatlardan sağlık serisine kadar Sinangil’in tüm lezzetlerin arkasında 60 yıldır var oluşunu göstermesi açısından önem taşıyan reklam filminin prodüksiyonunu Filmhakika üstlenirken yönetmen koltuğunda Fırat Mançuhan oturuyor.

Devamını Oku

Firmalardan

Bebeto Rainbow Peelers ile en leziz eğlence molası

Editör

Yazar:

2023 Küresel En İyi 100 Şekerleme Şirketi arasında 66’ncı sıraya yükselen Kervan Gıda’nın dünya çapında talep gören markası Bebeto’nun yeni ürünü Rainbow Peelers raflarda yerini aldı. Bebeto’nun hayvansal hammadde kullanılmadan üretilen Rainbow Peelers şekerleri, gerçek meyve aromasıyla her ısırıkta lezzet sunuyor. Bebeto, birbirine sarmal şekilde bağlanan Rainbow Peelers’tan aldığı ilhamla farklı lezzetlere açık olanları renkli ve eğlenceli bir dünyaya bağlıyor.

Bebeto, farklı lezzetleri denemeye istekli olan herkesi yeni lezzeti Rainbow Peelers ile tanıştırıyor. Bebeto’nun yumuşak şeker kategorisinde yer alan yeni ürünü Rainbow Peelers, vegan içeriği ve gerçek meyve aromasıyla öne çıkıyor. Sarmal yumuşak şeker çubuklarından oluşan Bebeto Rainbow Peelers, her renginde ayrı bir aroma taşıyor. Turuncu renginde portakal, kırmızı renginde çilek, mor renginde frenk üzümü ve yeşil renginde ise elma tadı saklı olan Bebeto Rainbow Peelers, bir ısırıkta dört lezzeti bir arada sunuyor. Ayrıca Rainbow Peelers birbirinden ayrılarak tek tek de tüketilebiliyor.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER