Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

markado.com ile seri sonu ve indirimli ürünler tek platformda buluştu

Editör
Kadircan Erkıralp
Abone Ol:

Tüketici ve tedarikçi için kazan-kazan stratejisine dayalı bir alışveriş anlayışıyla kurulan markado.com, e-perakende altyapısını yurtdışına da açmayı hedefliyor.

Türkiye’de online ticaret pazarı da internet kullanıcı sayısındaki artışa paralel olarak, son yıllarda hızla büyüyor. BKM verilerine göre, e-ticaretin büyümesinde bir gösterge olarak kabul edilen internetten yapılan kartlı ödemelerde, Avrupa ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke, Türkiye. Mart 2013’te kurulan Markado Group, Türkiye’nin artan bu potansiyelini akılcı çözümler geliştirerek e-perakende sektörüne hızlı bir giriş yaptı.

Grubun ilk özgün girişimi olan markado.com benzersiz ürün yelpazesi, outlet sektörüne getirdiği yeni yaklaşım, rekabetçi ürünleri ve “Çok İstersin Az Ödersin” sloganıyla Türkiye’nin “online outlet merkezi” olmak üzere yola çıktı.

Seri sonu ürünleri tüketiciyle doğru platformlarda buluşturma amacıyla yola çıktıklarını ve e-perakende sektöründe bu ürünlerin satışına ilişkin ciddi bir boşluk olduğunu aktaran Markado Group CEO’su Kadircan Erkıralp, “Bu ihtiyacı karşılamak üzere kurumsal bir yapıyla, güvenilir bir ortamda tüketicilere ulaştırma fikrini felsefemiz haline getirdik. 2013 yılında şirketimizin temellerini attık ve SGEK Holding ile birlikte markado.com kuruldu. Geldiğimiz noktada tüketicilerin her gün artan beğenileri ve satış performansımız bize ne kadar doğru bir işe yatırım yaptığımızı gösteriyor. Grup olarak 2015 yılı sonunda 200 Milyon Lira’nın üzerinde bir ciroya ulaşmayı hedefliyoruz” dedi. Geçtiğimiz aylarda Markado Group bünyesine grupfoni.com ve sanalreyonum.com’u da kattıklarını aktaran Erkıralp, bunlara ilaveten halihazırda 17 farklı yeni girişim ve devralma proje üzerinde çalıştıkları bilgisini paylaşıp, 2015 yılı sonunda Markado Group çatısı altındaki faal girişim sayılarını otuza çıkarmak istediklerini söyledi.

Yola çıkarken elektronik perakendeciliğe karlılık ve verimlilik üzerine kurulu yeni bir yaklaşım getirmeyi amaçladıklarını, markado.com’un iş modeli açısından da dünyada birebir bezerinin de olmadığını belirten Erkıralp, “Türkiye’de binlerce e-ticaret sitesi faaliyet gösteriyor. Çoğu birbirinin benzeri. Her yeni girişimin karşılanmamış bir ihtiyacı karşılaması ve farklı olması gerekiyor. Biz markado.com’u “markalı ürünlerin online outlet merkezi” olarak tanımlıyoruz. Alışılagelmiş pazaryeri mantığının tersine tedarikçi ve tüketici açısından kazan kazan stratejisi ile hareket ediyoruz. Müşterilerimize en çok aradıkları markaların seri sonu, outlet ve indirimli ürünlerini çok cazip koşullarda sunarken, tedarikçilerimize de sipariş yönetimi, müşteri hizmetleri, lojistik depolama gibi tüm operasyonel hizmetleri imkanları sağlayan bir yapı oluşturduk. Bu yapıda tedarikçiler zaten indirime soktukları ürünlerin satışı için ilave bir kaynak kullanmaksızın sisteme adapte olup ürünlerini kendi belirleyebildikleri fiyatlarla satabiliyor, kampanya yapabiliyorlar. Biz de altyapı avantajımızı kullanarak tüketicilerimize yılın her günü fırsatlar sunabiliyoruz. Oluşturduğumuz bu sistemi yurtdışı pazarlarına da taşımak üzere çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Erkıralp, “Türkiye’de 10 milyon kişinin online alışveriş yaptığı kabul ediliyor. Bunların online harcama tutarı ise ortalama 260 ABD Doları civarında. 2012 yılında online perakendenin hacmi 15 milyar TL’ye ulaştı ve hızla artıyor. Tüm bu veriler gözönüne alındığında çok önemli bir yatırım yaptık. markado.com ile 1200 markanın 100 binden fazla ürününe uygun fiyatlarla ulaşmak mümkün. Media Markt, Paşabahçe, Nokia, Lego, Seiko Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen markalarının seri sonu ve outlet ürünlerinin yetkili satıcısı konumundayız ve bu işbirliklerimize her geçen gün yenilerini ekliyoruz. Tüketicilerin çok istediği ürüne sahip olabilmeleri için en kullanışlı platformu oluşturduğumuzu düşünüyorum. Herkes outleti ve outlet ürünleri sever, Online alışveriş yapanların da çoğunluğu indirimli ve ucuz ürünleri tercih ediyor. Sunduğumuz sistem fiyat olanaklarıyla markado.com’da kısa zamanda Türkiye’nin online outlet merkezi ve en sevilen e-perakende sitelerinden biri olacaktır” şeklinde konuştu.

 

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Little Caesars’dan 2si1 Arada Pizza

Editör

Yazar:

Little Caesars, lezzetlerine lezzet katmayı sürdürüyor. Yarısı sucuk yarısı peynirden oluşan 2si1 Arada Pizza, Türk damak tadından vazgeçmek istemeyenler için üretildi. “Ekstra Peynir Ekstra Sucuk” mottosuyla lezzet severlerin beğenisine sunulan yeni ürün, Little Caesars’ın hem küresel hem yerel lezzet seçimi yaklaşımını yansıtıyor.

Yeni 2si1 Arada Pizza’nın yarısı peynir ve yarısı sucuktan oluşuyor ve “Ekstra Peynir Ekstra Sucuk” mottosuyla iddiasını ortaya koyuyor. Günlük taze hamuru, gerçek mozzarella peyniri, özel Sezar sosu ile hazırladığı ev yapımı kadar doğal pizzalarıyla lezzet severlerin ilk tercihi olan Little Caesars, 2si1 Arada Pizza ile yerel lezzetlere olan tutkusunu bir kez daha kanıtladı. Türkiye’nin ilk nefis kenar pizzasının da mucidi Little Caesars menüsünde klasik pizzalara ek olarak, Sucukbol, Pide de Pizza ‘Sucuklu’, Turkish Mix, Etibol, Kavurmalı gibi Türk lezzetleri ve Sezar Et Döner gibi Türkiye’ye özel yan ürünler de var.

Devamını Oku

Firmalardan

CarrefourSA’dan yerli üretici ve kadın girişimcilere destek

Editör

Yazar:

CarrefourSA, ‘Doğrusu CarrefourSA’da’ mottosuyla yerli üretimden kadın girişimciliğine kadar tüm çalışma alanlarında en ‘doğrusu’nu hayata geçirmeye devam ediyor. 44 ilde 850’den fazla mağazası ve 11 binden fazla çalışandan oluşan dev bir ekosistemle faaliyetlerini yürüten, bayilik sistemiyle girişimciliğe, öz marka ürünleriyle de yerli üreticiye güç veren CarrefourSA, son olarak “Kadına Destek Ülkeye Destek” mottosu ile yola çıkan, yerel üretici ve global ölçekte marka olma başarısı yakalayan kadınların ürünlerinin yer aldığı  Shopsa ile anlamlı bir iş birliğine imza attı. CarrefourSA bu iş birliği kapsamında, yerel üretici ve girişimci kadınları desteklemek amacıyla Shopsa ürünlerini CarrefourSA Anadolu Hisarı Gurme’de, Shopsa Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan’ın da katılımı ile gerçekleşen etkinlikte müşterileriyle buluşturdu.

Yerli üreticileri ve kadın girişimcileri desteklemenin CarrefourSA için çok önemli olduğunu söyleyen  CarrefourSA İnsan Kaynakları ve Sürdürülebilirlik Genel Müdür Yardımcısı Bahar Tura, ”Türkiye’nin önde gelen gıda perakendecilerinden biri olarak sürdürülebilirlik ve toplumsal cinsiyet eşitliği alanlarındaki çalışmalar bizim için çok değerli. Bugün CarrefourSA çalışanlarının yüzde 40’ını kadınlar oluşturuyor. Girişimcilik ekosisteminde de aynı felsefeyle yola devam ediyoruz. Bugün 170 bayimizin 25’i kadın girişimci. Kadın üreticileri desteklemeye yönelik pek çok çalışmamız var. Örneğin son 4 yıldır 8 Mart’ta İstinye’deki hipermarketimizde kadın üreticilerin kurduğu iş ortaklarıyla ‘Kadın Üretici Pazarı’ düzenliyoruz. ‘Yeniden Biz’ platformu ile iş hayatına yeniden dönmek isteyen kadınları da destekliyor ve istihdam sağlıyoruz.  Önümüzdeki dönemde de kadın çalışan, girişimci ve üreticilerin sayısının artması için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

“CarrefourSA, Türkiye’nin üreten kadınlarını destekliyor”

Kadın üretici ve girişimcileri desteklemek yönünde yapılan çalışmalar kapsamında Shopsa ile yakın zamanda yapılan iş birliğiyle ilgili de konuşan Tura, sözlerine şöyle devam etti: “Kadın üreticilerin ürünlerini Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırmak ve yerel üreticiyi desteklemek hedefiyle Shopsa ile yakın zamanda bir iş birliğine imza attık. Platformda incir reçeli, zeytin, zeytinyağı gibi doğal gıda ürünlerinin yanı sıra özel bakım yağları, aloe vera içerikli saç bakım ürünleri de yer alıyor. Tamamen doğal ve organik bu ürünler şu anda CarrefourSA Anadolu Hisarı Gurme mağazamızda satışa sunuldu. Önümüzdeki dönemde farklı mağaza noktalarımızda da müşterilerimizle kadın girişimcilerin ürünlerini buluşturmaya devam edeğiz.”

Devamını Oku

Firmalardan

Elektronik Fiyat Etiketi’nde oyunun kuralları değişiyor

Editör

Yazar:

Perakende sektöründe ürünler ve fiyatlar sürekli değişiyor. Bu durum, mağazaların, fiyat etiketlerini ve bilgilerini değiştirmek için doğru ve verimli bir yol bulmalarını gerektiriyor. Bir yandan ürün fiyatlarını sorunsuz şekilde değiştirirken diğer yandan da iş gücü maliyetinde tasarruf sağlamak isteyen perakendecilerin tercihi ise Elektronik Fiyat Etiketi oluyor.

Günlük operasyon içinde zaman kaybı ve ek maliyete neden olan etiket değiştirme işlemi, Elektronik Fiyat Etiketi ile tek bir merkezden, saniyeler içinde tamamlanıyor. Aynı zamanda raf-kasa-online mağaza arasındaki fiyat farklılıkları da son buluyor. Etiket değiştirme için ayrılan iş gücü farklı alanlara yönlendirilerek operasyonel verimlilik artışı sağlanıyor.

Elektronik Fiyat Etiketi, fiyat güncellemesinin yanı sıra raf yönetimi, sipariş toplama, promosyon kampanyaları için de kullanılabiliyor. Hızlı fiyat değişikliğine imkân verdiği için, sık kampanya yönetimi yapan indirim marketleri ya da kozmetik mağazaları gibi perakendecilerde karlılık ve rekabette ciddi avantajlar sağlıyor. Merkezi yönetim sayesinde insani hatalar da en aza iniyor. Elektronik Fiyat Etiketi, ürün sergilemeyi de şık hale getiriyor. Etiket yönetmeliğine uyumu artırıyor. Ayrıca kâğıdın yazıcısı, toneri, raf düzenlemesi gibi işletim giderleri de son buluyor.

15 yıl pil değiştirtmeyen teknoloji!

Perakende sektörünün pek çok avantajı sebebiyle tercih ettiği bu teknoloji, Securitas Technology’nin sunduğu Nebular isimli yeni çözümle çok daha verimli ve pratik bir kullanıma kavuştu. Kullanım ömrü, işlevsellik ve dayanıklılığıyla öne çıkan yeni nesil fiyat etiketi Nebular, yenilikçi özellikleriyle piyasadaki rakiplerinden önemli oranda ayrışıyor.

Elektronik fiyat etiketinde teknolojinin geldiği son noktayı temsil eden Nebular, mükemmel hız ve doğrulukla fiyat değişiklikleri ve promosyon güncellemeleri sağlıyor. Özel olarak tasarlanmış pili, 15 yıl kullanım süresine sahip bulunuyor. Nebular ile yüzde 30 daha az güç tüketerek güncelleme işlemini çok hızlı bir şekilde yapabilmek mümkün.

İncelik ve sağlamlık bir arada mümkün

Güç tüketimini azaltan yekpare bir tasarıma sahip olan yeni çözüm, IP68 koruma seviyesinde tasarlandığı için, çeşitli sıcaklıklara uyum sağlama, su geçirmez ve toz geçirmez gibi özelliklere sahip bulunuyor. Yalnızca 7,8 mm kalınlığında olan ve çiziğe dayanıklı korumalı bir ekranı bulunan ürünün zarif görünümü nedeniyle raf estetiği de yeni bir düzeye taşınıyor. Nebular’da ayrıca bütün ledler 3 saniye gibi kısa bir sürede yakılabiliyor. Etiketin barkodla eşleştirme işlemi ise 20 saniye sürüyor.

Nebular’dan iyisi yok!

Perakende sektörünün bir yandan müşterinin alışveriş deneyimini iyileştirmek diğer yandan da operasyonel verimliliği artırmak için, doğru teknolojiyi doğru yerden konumlandırmak gerektiğinin bilincine giderek daha fazla vardığını belirten Securitas Technology Pazarlama Direktörü Pelin Yelkencioğlu, elektronik fiyat etiketinde en son ve gelişmiş teknolojiyi, Nebular ile Türkiye’de perakende sektörünün kullanımına sunduklarını söyledi. Yelkencioğlu, “Yüksek hızla uzaktan fiyat güncellemesi yapmaya imkân veren, etiket ile kayıt arasında fiyat doğruluğunu kontrol eden, müşteriye daha fazla bilgi sunan, promosyonları vurgulayan ve daha canlı bir ürün teşhiri gerçekleştiren Nebular’dan daha iyisi yok!” diye konuştu.

İhtiyaca göre tasarlanabiliyor

Yelkencioğlu’nun verdiği bilgiye göre, Nebular, yüksek adette etiket isteyen müşteriler için özel olarak tasarlanabiliyor. Sektörde genel itibarıyla tedarik süreci 8-9 aya varırken, Securitas Technology, 2-3 ay gibi bir sürede ürünleri teslim edip kurulum gerçekleştirebiliyor. Türkiye’de 81 ilde servis ve kurulum desteği sunan Securitas Technology, zincir mağazalara yüksek kalitede hizmet veriyor.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER