Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Mobiljet, hipermarket ve yapı marketlere de destek olacak!

Editör
Abone Ol:

Bu güne kadar mobilya sektöründe faaliyet gösteren bütün şirketler, sattıkları ürünleri müşterilerinin evine naklediyor ve montajını da gene kendi personeliyle yaptırıyordu.

Bu konudaki aksaklıkları gören sektörün deneyimli yöneticilerinden Ahmet Öztekin, perakende sektörünün öncü yöneticilerinden biri olan Ömer Kaya ile birlikte Mobiljet Dayanıklı Tüketim Mamülleri, Mobilya Montaj, Lojistik ve Servis Hizmetleri A.Ş.’ni kurarak sektörün satış sonrası taşıma, montaj işlemlerini profesyonelce yapmaya başladılar. Mobiljet’in ilk müşterisi ise Doğtaş Mobilya A.Ş. oldu.

Müşterinin krallığını fark etmemiş hiçbir firma kalmadığını söyleyen Kaya, “İyi personel, iyi sunum teknikleri, iyi kurumsal imaj… hepsi maliyet unsuru. Peki, bu kadar maliyete katlanan firma; en güzel teşhirleri yapıp, en iyi satış temsilcisiyle müşterisine hizmet vererek satışını gerçekleştirince olay burada bitiyor mu? Hayır. Mobilya sektöründe, esas müşteri endişesi bu andan itibaren başlıyor. Beğendiğim ürün gelecek mi? Sağlam gelecek mi? Zamanında gelecek mi? Montajı güzel yapılacak mı? Bütün bu soruların cevabı için özellikle orta ve küçük boy şirketler ciddi ve atıl maliyetlere katlanmak durumunda kalıyorlar. İyi bir depo, iyi bir sevkiyat, müşteriyi memnun edecek montaj ve satış sonrası hizmet. Bu maliyetlere katlanmazsa yaşama şansı yok, katlanırsa şu andaki satışlarına göre çok ciddi maliyetlere katlanmak durumunda. İşte Mobiljet bir taraftan hizmeti profesyonel yaparak firmaların ‘müşteri memnuniyetine’ olabildiğince yüksek katkı sağlayacak ve diğer yandan satıcı firmaların maliyetlerini ciddi ölçüde azaltacaktır. Çünkü Mobiljet bir çok firmanın işini üstleneceği için gerek personelini, gerekse nakil araçlarını daha verimli kullanacak ve böylece ölçek ekonomisinden yararlanmış olacaktır” dedikten sonra şu açıklamada bulundu:

“Organize perakende sektöründe faaliyet gösteren büyük hipermarketlerin ve yapı marketlerin mobilya departmanı satış sonrası hizmetlerinde de aksamalar olduğunu biliyoruz. Bizim kurduğumuz Mobiljet A.Ş. gibi profesyonel firmalar ortaya çıktıktan sonra, mobilya satan büyük hipermarketler ve yapı marketler, bu ürünlerin satın almasını yaparlarken satıcı firmaların, önce Mobiljet gibi firmalarla, ‘satış sonrası hizmet sözleşmesi’ yaptıktan sonra bu firmaların ürünlerini alıp mağazalarında satabilecekleri şartını ileri süreceklerdir. Daha doğrusu bu şartla üretici firmaların ürünlerini alıp satmalarının hem kendileri hem de üretici firmalar için büyük yarar sağlayacağını göreceklerdir. Çünkü böyle yaparlarsa; Mobiljet gibi profesyonel kuruluşlar salt bu iş için organize olduklarından, hem araçlarını, hem personelini daha verimli ve etkin kullanacaklar ve buna bağlı olarak üretici ve perakendeci kuruluşların satış sonrası nakliye ve montaj maliyetlerinde önemli düşüş, müşteri memnuniyetinde ise önemli yükselmeler olacaktır.”

Kaya, “Mobiljet ile çalışan bir hipermarket veya yapı market müşterisi, mobilya departmanından her hangi bir ürünü beğenip satın aldıktan sonra hiçbir telaş ve sıkıntı yaşamayacak, aldığı ürün, profesyonelce eğitimlerini almış, kılık kıyafetleri düzgün personel tarafından söylenilen saatte evine özenli bir şekilde teslim edilecek, gene eğitimli Mobiljet’in montörleri tarafından (taşıyıcılarla değil) montajı yapılacaktır. Gelen ambalajlı malzeme içinde olası kırık ve eksik parçalarla canları sıkılmayacak, bu olası eksiklikler, Mobiljet’in profesyonel personeli tarafından en kısa sürede giderilecektir. Bu durum, müşteri memnuniyetine en üst seviyede katkı sağlayacaktır. Ayrıca, gerek perakende satan firmanın, gerekse onlara satış yapan üretici firmanın maliyetlerini azaltacağı için süreçteki herkes mutlu olacaktır. Muhataplarımızın tümü mutlu olursa biz de Mobiljet olarak mutlu olacağız. Bilirsiniz, ekonomi dünyasında iyi firma tarif edilirken o firmanın etkin, verimli ve karlı olmasının gerekliliğinden söz ederler. Japonlar bu üç temel kriterden karlılığın öncelikli olarak dikkate alınmaması gerektiğini, zira bir firmanın etkin ve verimli olması halinde, karın zaten kendiliğinden geleceğini söylerler” dedi.

İletişim bilgileri (www.mobiljet.com.tr)

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Firmalardan

A101, bir ilke daha imza attı

Editör

Yazar:

Türkiye’nin 81 ilinde ve tüm ilçelerinde faaliyet göstererek, 11.000’den fazla marketiyle en yaygın perakende zinciri unvanını elinde tutan A101, meyve ve sebzeyi en taze haliyle ülkenin her yerindeki müşterilerine ulaştırma hedefiyle 2020 Mayıs ayından itibaren faaliyet gösteren Antalya Meyve Sebze Deposu ile uluslararası standartlarda başarıya imza attı.

İlk kurulduğu günden itibaren A101 meyve sebze deposuna gelen ürünlerin kalite kontrol aşamaları, depoya gelen ve depodan çıkan tüm lojistik araçlarının iklimlendirme ve diğer teknik özelliklerinin takibi, depolama hijyen ve ısı koşullarının sağlanması ve tedarik zincirini etkileyen tüm noktalar uçtan uca, A101 kalite standartlarına uygun şekilde takip edilmekte ve sürekli izleniyor.

Uluslararası başarıya ve A101’in kaliteye verdiği öneme dikkat çeken A101 Meyve Sebze Genel Müdürü Gürol Kıraç “Üreticilerimize en yakın noktada kurduğumuz A101 Antalya Meyve Sebze Depomuzun iki yıl gibi kısa bir zamanda, uluslararası standartlara kavuşması ve “BRCGS Uluslararası Depolama ve Tedarik Zinciri Güvenliği” sertifikası alması, hayata geçirdiğimiz projelerimizin ne kadar doğru bir noktada olduğunu bizlere gösteriyor. En taze ve en kaliteli meyve sebzeyi, en uygun fiyatlarla müşterilerimize en yakın noktalarda satışa sunmak bizim en önemli motivasyonumuzdur. Bu sebeple almış olduğumuz bu belgenin müşterilerimiz açısından da son derece kıymetli ve önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Ürünlerin kalitesinden ve tüm tedarik koşullarından müşterilerin emin olmasının ve düzenli olarak uluslararası bir firma tarafından bu operasyonun takip edilebilir olmasının müşteriler için oldukça önemli olduğuna vurgu yapan Kıraç, A101’in uygun fiyatlarla Avrupa standartlardaki kaliteyi müşterilerine ulaştırmaya devam edeceğini belirtti.

A101’in bu başarısının arkasındaki büyük ekibe de dikkat çeken Kıraç, “Bu başarının arkasında işlerine gönülden bağlı, her biri alanında eğitimli, deneyimli ve hırslı bir ekip var. Önümüzdeki süreçte ekibimizle birlikte, ülkemizin diğer üretim bölgelerinde kurmayı planladığımız yeni meyve sebze depolarımızla, tedarik zincirimizi daha da güçlü hale getirmeyi hedeflemekteyiz” diyerek şirketin bu konudaki gelecek planlarından da bahsetti.

İngiliz Perakendeciler Birliği tarafından geliştirilen ve kısa bir süre sonra tüm dünyada geçerli hale gelen gıda güvenliği standardı BRCGS (Brand Reputation Through Compliance Global Standard); perakendeciler ve gıda üretimi yapan marka sahiplerinin, güvenlik ve kalite ile ilgili gerekli özeni göstermesini ve gıda üretim tesislerinde minimum hijyen standardını hayata geçirmesini sağlamak amacıyla kurulmuştur. Dünya üzerinde 130’dan fazla ülkede faaliyet gösteren BRCGS’in, yaklaşık 30 bin sertifikalı firması bulunmaktadır.

Devamını Oku

Firmalardan

1000 bayiye ulaşmayı hedefleyen CarrefourSA, yola çıktı

Editör

Yazar:

Türkiye genelinde 41 ilde 800’ü aşkın mağazasıyla yılda 140 milyon müşteriye dokunan Carrefour Grup ve Sabancı Holding iştiraki CarrefourSA, “Doğrusu CarrefourSA’da” mottosuyla sürdürdüğü büyüme hikayesini esnaf ve girişimcilerle güçlendiriyor.

Fiziksel mağazaların yanı sıra Carrefoursa.com ile dijitalden ve tekneleriyle denizden de hizmet sunan perakendenin öncü markası bu kez de yola çıkan müşterileri için harekete geçti. Son iki yıldır bayilik sistemiyle hizmet ağını genişleten CarrefourSA, artık akaryakıt istasyonlarındaki yerini alacağını açıkladı. Bu yeni girişimin ilk adresi ise Tekirdağ, Marmara Ereğlisi oldu.

Yolda olanlara 7/24 CarrefourSA hizmeti

Yerli esnaf ve girişimciye destek olma politikasıyla market ağını genişletmeye devam eden CarrefourSA, mini konseptiyle büyüyeceği akaryakıt istasyonları bayilik sisteminin ilkinin açılışını gerçekleştirdi. Marmara Ereğlisi’nde 7/24 hizmet veren akaryakıt istasyonunda yaklaşık 100 metrekare büyüklüğündeki alanda hizmete başlayan CarrefourSA, öz markalı ürünlerin de dahil olduğu 2300 ürün çeşidiyle yoldaki müşterilerine ulaşacak.

Bu açılışa ilişkin konuşan CarrefourSA İcra Kurulu Üyesi Bulut Batum, müşterilere doğru ürünü, doğru hizmet kalitesi ve fiyatla her noktadan temin etmeyi sürdürmek yolunda bir adım daha atmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. “Bir taraftan yeni market yatırımlarımıza devam ederken, diğer taraftan küçük esnafımızı destekleyen bayilik sistemimizle Türkiye’deki büyüme ivmemizi güçlendiriyoruz.  Türkiye’nin dört bir yanındaki girişimcileri desteklemek amacıyla yola çıktığımız bayilik sistemimizle, müşterilerimizin bize en kolay şekilde ulaşmasını sağlarken, yerli girişimciye kârlı bir yatırım imkanı sunuyoruz” diyen Batum, sözlerine şöyle devam etti: “Bakkal ve küçük marketlerin yanı sıra bu sisteme akaryakıt istasyonlarını eklememiz, sistemin herkes tarafından ve her noktadan erişilebilirliği için önemli bir kırılma noktası. Bu önemli adım aynı zamanda 3 yıl sonunda 1000 bayiye ulaşma hedefimizdeki kararlılığımızı da ortaya koyuyor.”

Kendi başarı hikayesini yazmak isteyen girişimciler için bu sistemin değerli bir fırsat olduğunu da vurgulayan Bulut Batum, “Carrefour, 2023’te Türkiye’de 30, dünyada ise 60 yılını dolduracak. Bu önemli tecrübeyi, ‘Doğrusu CarrefourSA’da’ mottomuzla ülkemizin her noktasına ulaştırmak öncelikli amacımız. Şu an bayilik sistemi ile Türkiye’nin 27 iline ulaştık. CarrefourSA olarak bugün 41 şehirdeyiz. Bu rakamı artırmaya ve daha fazla girişimciyi ailemizin bir parçası olarak konumlandırmaya odaklandık” diye ekledi.

Devamını Oku

Firmalardan

Londra ofisiyle Batı Avrupa Bölgesi’ndeki büyümesini hızlandıracak

Editör

Yazar:

REM People, yurtdışı büyüme hamlesini hızlandırdı. REM People, İstanbul ve Dubai’nin ardından İngiltere’nin başkenti Londra’daki ofisinin resmi açılışını yaptı. Halen 50’den fazla ülkede, alanında lider 120 kuruma hizmet veren REM People, Avrupa’daki şirketlere de verimlilik kazandırıyor.

Markaların ürün yolculuklarını takip etmelerini sağlayarak verimliliklerini artırdıklarını belirten REM People CEO’su Bülent Peker, yurtdışı stratejisi hakkında şöyle konuşuyor: “Türkiye ve dünyada sektörünün en hızlı büyüyen şirketlerinden biri olarak İstanbul ve Dubai merkezlerimizle şimdiye kadar 50’den fazla ülkede sektör devlerinin sahadaki gözü, kulağı olduk. Geliştirdiğimiz yüzde 100 yerli yazılım çözümlerimizle yapay zeka ve derin öğrenme yoluyla kurumların verimliliklerini artırıyoruz. Anlık görüntü tanıma teknolojimizle saha satış ekiplerinin çektiği fotoğraflar analiz ediliyor ve reyonlardaki ürünler gözleniyor. Yapay zekanın ilerisine geçerek derin öğrenme ile analizler yapıyoruz. Bu analizler müşterilerimizin daha hızlı aksiyon alması için kullanılıyor. Söz konusu çözümlerle global bir marka olma yolunda Londra ofisimizle de Orta ve Batı Avrupa’daki varlığımızı artırmayı hedefliyoruz.”

REM People, 2015 yılından bu yana yapay zekâ tabanlı çoklu kanal perakende uygulama yönetimi çözümleri sunuyor. REM People’ı rakiplerinden ayıran en önemli özellik perakendecilerin performanslarını faaliyet gösterdikleri tüm kanallarda takip etmelerini sağlayan entegre çözümler sunması. REM People, müşterilerinin perakende uygulamalarını ve mağazacılık operasyonlarını, tanzim/teşhir uygulama performanslarını offline, online ve basılı kanallarda izleyerek ‘ürün yolculuklarını’ takip etmelerine yardımcı oluyor.

Devamını Oku

POPÜLER