Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

“Perakende sektöründe rekabet için dijital dönüşüm şart”

Editör
Abone Ol:

Bulutistan, sektörlere özel çözümlerine bir yenisini daha ekledi. Perakende ve e-ticaret sektörüne yönelik sunduğu hizmetlerle teknoloji ihracatında da önemli bir rol oynayan Bulutistan hayata geçirdiği Perakende ve e-Ticaret Topluluk Bulutu lansmanı sonrasında teknoloji, bilişim ve perakende basınıyla bir araya geldi. Globalde 600 milyar dolara ulaşan bulut pazarının ülkemizde 500milyon dolara ulaştığını ve bir iki sene içerisinde pazarın 1 milyar dolar seviyesine ulaşacağını öngördüklerini belirten Bulutistan Türkiye Genel Müdürü Gökhan Gençtürk, Bulutistan olarak 3 farklı bölgede 6 farklı veri merkezi üzerinden ‘Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı’ mottosuyla bulut hizmetlerini müşterilerine sunduklarını belirtti. Gençtürk, “Özellikle tüketici, verileri açısından değerlendirdiğimizde bu perakende sektörü adına önemli unsurlardan biri. Dijitalleşmede en önemli unsurlarından biri tüketiciye ait nitelikli veri. Bu verinin egemenliği anlamında Türkiye’de kalması çok kıymetli. Sektör bağımsız müşteri velinimettir ve bu derece veri bağımlı çalışan perakende sektörü için artık verinin kendisi bir nimet haline geldi. Bu nedenle veriye hâkim olmak her şey demek” dedi.

Bulutistan Türkiye Genel Müdürü Gökhan Gençtürk, konuşmasında, bulut çözümlerinin neden her sektör için ayrı değerlendirilmesi gereken bir konu olduğunu anlattı. Gençtürk, konuyla ilgili olarak, “Sektörler artık kendi ihtiyaçlarına özel altyapılardan hizmet almak istiyorlar. Görüyoruz ki, tek bir çözüm artık herkese uymuyor. Bu nedenle sektörlere özel çözümler üretmek gerekiyor. Topluluk bulutu ihtiyacı buradan çıkıyor. Bu bakış açısıyla yakın zamanda finans topluluk bulutunun lansmanını yapmıştık, şimdi de perakende ve e-ticaret sektörlerine yönelik topluluk bulutunu hayata geçirdik. İhtiyaç olarak bu iki sektör bulut hizmetine birçok sektörden daha fazla ihtiyaç duyuyor. Bu topluluk bulutlarını önceliklendirmemizin temel nedeni bu ve önümüzdeki dönem kamu başta olmak üzere farklı sektörlere yönelik hedefli çalışmalarımız sürecek. Topluluk bulutu vizyonumuzu sürekli geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Etkinlikte “Perakende Sektörünün Dijital Dönüşümü ve Perakende Bulutu Sektöre Ne Vadediyor?” başlıklı sunumunu gerçekleştiren Bulutistan İcra Kurulu Danışmanı Orhan Dağlıoğlugil, CTO gözünden bulut odaklı yatırımların neden önemli olduğunu örneklerle aktardı. Dağlıoğlugil, sektörde farklılık ve büyümenin dinamosunun dijital dönüşüm olduğuna dikkat çekerek, “Dünyada 2023 sonunda e-ticaret faaliyetlerinin toplam perakende cirosunun %22’sini tek başına gerçekleştirmesi bekleniyor. Perakende sektörü ise 2022 yılında bulut hizmetlerine 27 milyar dolarlık yatırım yaptı. Bu diğer sektörlere göre yüksek bir oran, bu da sektör buluta yatırım yapıyor anlamına geliyor” dedi.

Perakende ve e-ticaret sektöründeki dijital dönüşüm süreçlerinden de söz eden Dağlıoğlugil, “Omni-channel dönüşümü hız kesmeden devam edecek. Bu hızlı yükseliş, sektörün dijital dönüşümünü öncelikler listesine ekliyor. Bu sürecin ihtiyaçları ise; yeni entegrasyonlar, veri artışı, insan kaynakları ve altyapı yatırımlarının artışı. Perakende ve e-ticaret bulutu tek başına kapasite, çeviklik, erişilebilirlik, uyumluluk, ölçekleme, çözüm ve hizmetler içeren bir ekosistem sunuyor. Bu çerçeveden baktığımızda alışveriş deneyimini kusursuz hale getirmek ve artırmak için bulut teknolojilerine yatırım yapmak şirketler için kaçınılmaz” şeklinde konuştu.

Bulutistan’ın yeni nesil yerelleştirilmiş hibrit bulut platformu olarak perakende sektörünün dijital dönüşümünde ihtiyaç duyduğu tüm hizmetleri bir arada sunduğunu belirten Dağlıoğlugil, “Sektörün rahat erişebileceği, uygulamalarının merkezinde olan bir bulut hayal ettik. Sunduğumuz, Türkiye’deki bütün mevzuatlara uyumlu, dedike bir altyapı. Türkiye’nin lider perakende şirketleri ile yıllardır çalışıyoruz, aralarında Türkiye’nin lider markalarının olduğu 25’in üzerinde perakende müşterimiz var. Bu de sektörel tecrübemizi artırıyor. Türkiye’den çıkıp globale doğru büyüyoruz ve perakende sektöründeki iş ortaklarımızın da global büyümesinde birlikte ilerlemek istiyoruz. İster Türk Lirası ister döviz cinsinden ödeme yapabilme, kullandıkça ödeme ve taahhütsüz sözleşme avantajlarımız, sektörün hızlı değişkenleri için çok önemli bir fırsat. Çözüm odaklı kültürümüz, ekibimiz ve sunduğumuz güvenle perakende sektörünün hızlı dönüşümünde çok önemli bir çözüm ortağı olma hedefiyle ilerliyoruz” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Pozitera Grup’ta önemli atama

Editör

Yazar:

Pozitera Perakende Geliştirme Hizmetleri, doktor muayenesinden laboratuvar hizmetlerine, evde bakımdan fizik tedavi ve rehabilitasyona, ihtiyaç duyulan tüm sağlık hizmetlerini ihtiyaç sahibinin ayağına götüren Bir Adım Sağlık ve TaskHouse ile şirketlerin iş yönetimini inovatif bir yaklaşımla yeniden modelleyen, ihtiyaca yönelik yazılım sistemleri kuran SNG Bilgi Teknolojileri’ni çatısı altında barındıran Pozitera Grup’ta önemli bir atama gerçekleşti. Pozitera Grup’un Kurumsal İletişim ve Pazarlama Direktörlüğü görevine sektörde 25 yıllık deneyime sahip Önder Yılman atandı.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü mezunu olan Önder Yılman, ardından Pera Sanat Eğitim Merkezi’nde Görsel Tasarım eğitimini tamamladı. Kariyerine metin yazarı olarak başlayan Yılman, Beze Group, Assist İletişim Grubu & Karşıt Nokta Reklam Ajansı, Excel İletişim ve Algı Yönetimi, Bluechip Events, Mavi İletişim Grubu,  TT360 İletişim Ajansı, Mbsays gibi sektörün en önemli şirketlerinde özel projeler direktörlüğü, müşteri ilişkileri grup liderliği, marka iletişim danışmanlığı gibi görevlerin yanı sıra uzun yıllar Multi Development bünyesindeki Forum İstanbul Alışveriş Merkezi’nin Pazarlama Müdürlüğünü yürüttü. Yılman, son olarak Stratejist İletişim Ajansı’nda Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Devamını Oku

Firmalardan

REM People, ‘En Büyük 10 Girişim İşlemi’ listesinde!

Editör

Yazar:

REM People, en büyük 10 girişim işlemi listesine girdi. KPMG Türkiye M&A ve 212 ekipleri tarafından geçtiğimiz günlerde hazırlanan ‘Türkiye Startup Yatırımları’ raporu açıklandı. Rapora göre yeni nesil perakende analitiği şirketi REM People, en büyük 10 girişim listesinde 2. sıraya yerleşti.

Küresel startup yatırımları 2022 yılının ilk çeyreğinde 160 milyar dolarlık işlem hacmi ile rekor kırmıştı. Raporda yer alan verilere göre 2023 yılının ilk çeyreğinde geçtiğimiz yıl kadar olmasa da yüksek yatırımların yapıldığı görüldü ve 76 milyar dolarlık yatırım gerçekleşti. Bu yıl yapılan yatırımlardaki ilk 10 işlem, toplam işlem hacminin % 80’ini oluşturdu. En yüksek yatırım alan girişimlerin, ağırlıklı olarak FinTech ve SaaS çözümleri sunması dikkat çekti. Yapay zekâ destekli omni-kanal satış verimliliği çözümleri sunan yeni nesil perakende analitiği ve teknoloji şirketi REM People, 2023 yılının birinci çeyreğinde gerçekleşen ‘En Büyük 10 Girişim İşlemi’ sıralamasında 2. sıraya yerleşerek büyük bir başarıya daha imza attı.

12 milyon dolarlık yatırım almıştı

REM People’ın başarısı; perakende sektöründeki güçlü konumunu, vizyonunu ve büyüme hızını bir kez daha kanıtladı. Bu yıl içerisinde yaptığı işlerle adından çokça söz ettiren REM People’ı rakiplerinden ayıran en önemli özelliği; üreticilerin, markaların ve perakendecilerin tüm kanallardaki perakende uygulama ve satış performanslarını bütünsel bir yaklaşımla takip etmelerini sağlayan entegre çözümler sunması. 2015’te perakende ve teknoloji tecrübesine sahip tekno-girişimciler tarafından kurulan REM People, geçtiğimiz 2022’nin başında ABD merkezli yatırım şirketi Ethos Asset Management’tan 12 milyon dolarlık yatırım almıştı.

Yeni bölge ofisleri açacak

Bu yatırımla birlikte REM People, 5 teknoloji girişimine 4.5 milyon dolar yatırım yapmak üzere fon ayırmıştı. Söz konusu hedefin ilk adımı olarak REM People, geçtiğimiz ay B2B e-ticaret uygulaması Hoopla’ya 1 milyon dolarlık yatırım yapmıştı. REM People, geçtiğimiz günlerde ise önemli markalara araştırma çözümleri sunan Adgager’a 6.6 milyon dolarlık değerleme üzerinden yatırım yaptığını açıkladı. REM People, yapay zekâ temelli bütünleşik çözümler sunan bir merkez olma hedefiyle birlikte tamamlayıcı çözümler sunabileceği girişimlere yatırım yapmaya devam edecek. REM People; İstanbul, Dubai ve Londra ofislerinin yanı sıra 2023’te Singapur ve Suudi Arabistan’da; 2024’te ise ABD, Danimarka ve Nijerya’da bölge ofisleri açarak coğrafi kapsama alanını genişletmeyi sürdürecek.

Devamını Oku

Firmalardan

Dr. Schär, Türkiye’deki ilk fabrikasını açtı

Editör

Yazar:

Schär markasıyla glutensiz gıda üretimi yapan İtalyan firması Dr. Schär, ekmek ve un üretimine başladığı Türkiye’deki ilk Dr. Schär fabrikasının açılışını kutladı. 7 Eylül’de İstanbul Sancaktepe’deki fabrikada düzenlenen açılış törenine Sancaktepe Kaymakamı Ahmet Karakaya, Sancaktepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Ercan Kader, Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hale Özbaş, İstanbul Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü İl Müdür Yardımcısı Nazif Koca, Dr. Schär Kurucu Başkanı Ulrich Ladurner, Dr. Schär Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Werner Strobl, Dr. Schar Turkey Genel Müdürü Özgür Erdoğan, Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Binnur Okan Bakır, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Demirci katıldılar.

Dr. Schar Turkey Genel Müdürü Özgür Erdoğan, “Schär olarak geniş ürün portföyümüzle Çölyak hastaları ve çeşitli sağlık gerekçeleriyle glutensiz beslenmesi gereken bireylerin yanlarında yer alıyoruz. Şimdi de Türkiye’de yaptığımız yatırımla ürünlerimizi daha ulaşılabilir hale getiriyoruz. Fabrikamızda Schär markasının en çok sevilen ekmekleri Pan Blanco Beyaz Ekmek, Pan Multigrano Tahıllı Ekmek, Pan Rustico Ekşi Mayalı, Tahıllı, Esmer Ekmek ve en çok sevilen unları Mix B Bread, Mix C Patisserie ve Mix Farina’yı üretiyoruz. Bunlarla birlikte atıştırmalık kategorisinde de iki yeni ürünümüz olan Nigotti Çörekotlu Kraker ve Quinotti Kinoalı Kraker üretimine başladık” dedi.

Türkiye’de yaptıkları yatırımla hem özel beslenme ihtiyacı olan bireylere daha fazla destek olmayı hem de ülke ihracatına katkı sunmayı amaçladıklarını söyleyen Özgür Erdoğan, “Yaptığımız bu yatırımla bir yandan glutensiz beslenerek yaşamını idame ettiren bireylerin hayatlarına dokunurken bir yandan da ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacak olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Şunu gururla belirtmek isterim ki, faaliyete geçirdiğimiz fabrikamızla birlikte ülkemizin ihracat potansiyeline de katkı sunmaya başladık. Halihazırda Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Kıbrıs, Cezayir, Irak, Pakistan ve Ürdün’e glutensiz gıda ihracatı yapıyoruz. Bu faaliyetlerin artarak devam etmesini hedefliyoruz. Amacımız, Türkiye’yi glutensiz gıda için de bir üs haline getirmek ve ülkemizin glutensiz gıda sektörüne liderlik eden sayılı ülkelerin arasında yer almasını sağlamak. Schär olarak dünyada 18 farklı lokasyonda, 11 ülkede özel beslenme gereksinimi olan kişiler için çözümler üretiyoruz. Bugün fabrikamızla üretime başladığımız Türkiye’deyse 2019 yılından bu yana faaliyet gösteriyoruz. Bu kadar kısa sürede yakaladığımız bu ivme, tıpkı Avrupa pazarında olduğu gibi Türkiye’de sektör liderliğimizi güçlendireceğimizin sinyallerini veriyor ve Türkiye’yi glutensiz gıda merkezi haline getirme hedefimizin çok da uzun vadeli olmadığını gösteriyor” diye konuştu.

Açılışta konuşan Dr. Schär Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Werner Strobl ise “Bizlerin görev olarak kendine addettiği şey, her zaman özel beslenme ihtiyaçları olan insanların günlük yaşamlarını iyileştirmek oldu. Bu nedenle Schär‘ın Türkiye’deki fabrikasıyla glutensiz ürünlerin daha fazla insan için daha kolay ulaşabilir hale gelecek olması çok kıymetli. Hem buradaki ihtiyacı hem de Türkiye’nin coğrafi konumunu düşündüğümüzde, bu yatırımın çok yönlü fayda sağlayacağına inanıyoruz. Bu fabrikayla Schär, bir yandan toplum sağlığını gözetirken bir yandan da başladığı ihracat faaliyetleriyle ülke ekonomisine katkı sunacak. Bu aynı zamanda Schär’ın daha fazla ülkedeki glutensiz gıda ihtiyacına yanıt vermeye başlaması ve buradaki insanların yaşamlarına da dokunabileceği anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER