Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Reis, Türk bakliyatını 4 kıtada 22 ülkeye ihraç ediyor

Editör
Abone Ol:

Katmerli Sohbetlerin Aralık 2015 konuğu, iş dünyasında örnek alınacak birçok yönleriyle tanınan Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis ve Reis Gıda Yönetim Kurulu Üyesi olan kızı Işılay Reis Yorgun oldu.

Kuru gıda sektöründe 35 yılda, önce Türkiye ve ardından global pazarlarda bir dünya markası oluşturan Reis Gıda, 2015 yılının sonu itibariyle 4 kıtada 22 ülkeye, ülkemiz topraklarında yetişen bakliyat ürünlerini ihraç ediyor. Reis Gıda’nın 40 çeşit bakliyat ürününün, her gün dünyadaki 100 binlerce ailenin sofrasında olduğunu kaydeden Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, ameliyat için ameliyathane girerken doktordan, fabrikanın günlük üretimini takip ettiği stok kartının da, ameliyathane elbisesinin cebinde olması ricasında bulunacak kadar, işini çok seviyor.   
Türkiye’nin önerisiyle, Birleşmiş Milletler (BM)’nin ‘2016 Uluslararası Bakliyat Yılı’ ilan ettiğini hatırlatan Mehmet Reis, “Bugün dünyamızda, 800 milyonun üzerinde açlık sınırında yaşayan insan bulunuyor. Dünya nüfusunun 2050 yılında 9 milyarın üzerine çıkacağı düşünülürse, dünyanın daha fazla gıda üretmesi gerekiyor. Her ülkenin kendi halkını doyuracak kadar gıda üretimini yapması zorunludur ve bu konu başka bir ülkenin çiftçisine bırakılamaz. Bakliyat açlığa çaredir, doyurucudur, bitkisel protein sağlar, artımlıdır. Türkiye olarak, 2016 Uluslararası Bakliyat Yılında, yerli tohumlarımızla ürettiğimiz ürünlerimizle, dünyada yer almayı isteriz. Verimli topraklarımızı tarım dışı alanlarda kullanmamalıyız, genç nüfusu tarımda çalışmaya teşvik etmeliyiz, yerli tohumlar ile üretim yaparken bilinçli ilaçlamaya dikkat etmeliyiz. Kızılderili Atasözünde söylendiği gibi ‘Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde, ben buna son arı öldüğünde bölümünü de ekliyorum, beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak’ sözünü de daima hatırlamalıyız” dedi.
Gelecekte dünyamızda ‘gıda ve su’ krizlerinin çıkabileceğini anlatan Mehmet Reis, bir yandan dünya nüfusu artarken, diğer yandan toprakla uğraşan nüfusla birlikte verimli toprakların azalmaya devam ettiğine işaret ederek, gelecekte ‘gıda ve suyun’ ülkeler arasında ciddi krizlere neden olabileceğini kaydetti.
Katmerli Sohbetlerin 2015 yılı son toplantısı, 30 Aralık 2015 tarihinde, Faruk Güllüoğlu Şirinevler Şubesi’nde gerçekleşti. Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Başkanı Celal Toprak, Gazeteci Fikri Türkel ve Faruk Güllüoğlu ev sahipliğinde her ay gerçekleşmekte olan toplantıya, iş dünyası ve medyadan katılım gerçekleşti. Katmerli Sohbetlerin Aralık 2015 konuğu, iş dünyasında örnek alınacak birçok yönleriyle tanınan Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis ve Reis Gıda Yönetim Kurulu Üyesi olan kızı Işılay Reis Yorgun oldu. Reis ailesi, 2016 bakliyat yılı başta olmak üzere, kuru gıda sektörüne ilişkin bilgiler verdi. Toplantının açılışını Fikri Türkel gerçekleştirdi ve sözü Mehmet Reis’e bıraktı.
Bakliyatta en önemli etkenin ürünün bölgesi ve pişme özelliği olduğunu anlatarak konuşmasına başlayan Mehmet Reis, “Bugün ülkemizin bereketli topraklarında, yerel tohumlarla üretilen kuru gıda ürünlerimiz, dünyanın en lezzetli ürünleridir. Lezzeti, kalitesi ve güveni nedeniyle, bakliyat ürünlerine yurtdışından yoğun talep alıyoruz” dedi.
Hattuşaş mezarlarında, siyez bulguru izlerine rastlandığını hatırlatan Mehmet Reis, 10 bin yıl öncesinden genetiği hiç değiştirilmeyen siyez bulgurunun, Kastamonu’da üretiminin devam ettirilmesi noktasında desteklediğini ve bu tür tohumların Tohum Bankasında saklandığını söyledi.
Türkiye, 1 milyon ton kırmızı mercimek üretse, satabilir
Bu yıl Türkiye’nin kendi iç tüketimine yetecek kadar kırmızı mercimek üretmesine rağmen, kırmızı mercimek fiyatlarındaki yükselmenin başta ihracat nedeniyle olabileceğini anlatan Mehmet Reis, kendine özgü kalite ve özelliği nedeniyle ülkemiz topraklarında yetişen kırmızı mercimeğe, yurtdışından ciddi talebin bulunduğunu belirterek, “Türkiye, 1 milyon ton kırmızı mercimek üretse, dünyaya satabilir. Sadece kırmızı mercimeği değil, yine kendi iç tüketimimizi karşılayacak kadar üretilen buğday ve diğer bakliyat ürünlerinde yapılacak daha fazla üretim, iç pazarın yanı sıra, yurtdışından da ciddi talep görmektedir” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Pozitera Grup’ta önemli atama

Editör

Yazar:

Pozitera Perakende Geliştirme Hizmetleri, doktor muayenesinden laboratuvar hizmetlerine, evde bakımdan fizik tedavi ve rehabilitasyona, ihtiyaç duyulan tüm sağlık hizmetlerini ihtiyaç sahibinin ayağına götüren Bir Adım Sağlık ve TaskHouse ile şirketlerin iş yönetimini inovatif bir yaklaşımla yeniden modelleyen, ihtiyaca yönelik yazılım sistemleri kuran SNG Bilgi Teknolojileri’ni çatısı altında barındıran Pozitera Grup’ta önemli bir atama gerçekleşti. Pozitera Grup’un Kurumsal İletişim ve Pazarlama Direktörlüğü görevine sektörde 25 yıllık deneyime sahip Önder Yılman atandı.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü mezunu olan Önder Yılman, ardından Pera Sanat Eğitim Merkezi’nde Görsel Tasarım eğitimini tamamladı. Kariyerine metin yazarı olarak başlayan Yılman, Beze Group, Assist İletişim Grubu & Karşıt Nokta Reklam Ajansı, Excel İletişim ve Algı Yönetimi, Bluechip Events, Mavi İletişim Grubu,  TT360 İletişim Ajansı, Mbsays gibi sektörün en önemli şirketlerinde özel projeler direktörlüğü, müşteri ilişkileri grup liderliği, marka iletişim danışmanlığı gibi görevlerin yanı sıra uzun yıllar Multi Development bünyesindeki Forum İstanbul Alışveriş Merkezi’nin Pazarlama Müdürlüğünü yürüttü. Yılman, son olarak Stratejist İletişim Ajansı’nda Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Devamını Oku

Firmalardan

REM People, ‘En Büyük 10 Girişim İşlemi’ listesinde!

Editör

Yazar:

REM People, en büyük 10 girişim işlemi listesine girdi. KPMG Türkiye M&A ve 212 ekipleri tarafından geçtiğimiz günlerde hazırlanan ‘Türkiye Startup Yatırımları’ raporu açıklandı. Rapora göre yeni nesil perakende analitiği şirketi REM People, en büyük 10 girişim listesinde 2. sıraya yerleşti.

Küresel startup yatırımları 2022 yılının ilk çeyreğinde 160 milyar dolarlık işlem hacmi ile rekor kırmıştı. Raporda yer alan verilere göre 2023 yılının ilk çeyreğinde geçtiğimiz yıl kadar olmasa da yüksek yatırımların yapıldığı görüldü ve 76 milyar dolarlık yatırım gerçekleşti. Bu yıl yapılan yatırımlardaki ilk 10 işlem, toplam işlem hacminin % 80’ini oluşturdu. En yüksek yatırım alan girişimlerin, ağırlıklı olarak FinTech ve SaaS çözümleri sunması dikkat çekti. Yapay zekâ destekli omni-kanal satış verimliliği çözümleri sunan yeni nesil perakende analitiği ve teknoloji şirketi REM People, 2023 yılının birinci çeyreğinde gerçekleşen ‘En Büyük 10 Girişim İşlemi’ sıralamasında 2. sıraya yerleşerek büyük bir başarıya daha imza attı.

12 milyon dolarlık yatırım almıştı

REM People’ın başarısı; perakende sektöründeki güçlü konumunu, vizyonunu ve büyüme hızını bir kez daha kanıtladı. Bu yıl içerisinde yaptığı işlerle adından çokça söz ettiren REM People’ı rakiplerinden ayıran en önemli özelliği; üreticilerin, markaların ve perakendecilerin tüm kanallardaki perakende uygulama ve satış performanslarını bütünsel bir yaklaşımla takip etmelerini sağlayan entegre çözümler sunması. 2015’te perakende ve teknoloji tecrübesine sahip tekno-girişimciler tarafından kurulan REM People, geçtiğimiz 2022’nin başında ABD merkezli yatırım şirketi Ethos Asset Management’tan 12 milyon dolarlık yatırım almıştı.

Yeni bölge ofisleri açacak

Bu yatırımla birlikte REM People, 5 teknoloji girişimine 4.5 milyon dolar yatırım yapmak üzere fon ayırmıştı. Söz konusu hedefin ilk adımı olarak REM People, geçtiğimiz ay B2B e-ticaret uygulaması Hoopla’ya 1 milyon dolarlık yatırım yapmıştı. REM People, geçtiğimiz günlerde ise önemli markalara araştırma çözümleri sunan Adgager’a 6.6 milyon dolarlık değerleme üzerinden yatırım yaptığını açıkladı. REM People, yapay zekâ temelli bütünleşik çözümler sunan bir merkez olma hedefiyle birlikte tamamlayıcı çözümler sunabileceği girişimlere yatırım yapmaya devam edecek. REM People; İstanbul, Dubai ve Londra ofislerinin yanı sıra 2023’te Singapur ve Suudi Arabistan’da; 2024’te ise ABD, Danimarka ve Nijerya’da bölge ofisleri açarak coğrafi kapsama alanını genişletmeyi sürdürecek.

Devamını Oku

Firmalardan

Dr. Schär, Türkiye’deki ilk fabrikasını açtı

Editör

Yazar:

Schär markasıyla glutensiz gıda üretimi yapan İtalyan firması Dr. Schär, ekmek ve un üretimine başladığı Türkiye’deki ilk Dr. Schär fabrikasının açılışını kutladı. 7 Eylül’de İstanbul Sancaktepe’deki fabrikada düzenlenen açılış törenine Sancaktepe Kaymakamı Ahmet Karakaya, Sancaktepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Ercan Kader, Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hale Özbaş, İstanbul Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü İl Müdür Yardımcısı Nazif Koca, Dr. Schär Kurucu Başkanı Ulrich Ladurner, Dr. Schär Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Werner Strobl, Dr. Schar Turkey Genel Müdürü Özgür Erdoğan, Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Binnur Okan Bakır, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Demirci katıldılar.

Dr. Schar Turkey Genel Müdürü Özgür Erdoğan, “Schär olarak geniş ürün portföyümüzle Çölyak hastaları ve çeşitli sağlık gerekçeleriyle glutensiz beslenmesi gereken bireylerin yanlarında yer alıyoruz. Şimdi de Türkiye’de yaptığımız yatırımla ürünlerimizi daha ulaşılabilir hale getiriyoruz. Fabrikamızda Schär markasının en çok sevilen ekmekleri Pan Blanco Beyaz Ekmek, Pan Multigrano Tahıllı Ekmek, Pan Rustico Ekşi Mayalı, Tahıllı, Esmer Ekmek ve en çok sevilen unları Mix B Bread, Mix C Patisserie ve Mix Farina’yı üretiyoruz. Bunlarla birlikte atıştırmalık kategorisinde de iki yeni ürünümüz olan Nigotti Çörekotlu Kraker ve Quinotti Kinoalı Kraker üretimine başladık” dedi.

Türkiye’de yaptıkları yatırımla hem özel beslenme ihtiyacı olan bireylere daha fazla destek olmayı hem de ülke ihracatına katkı sunmayı amaçladıklarını söyleyen Özgür Erdoğan, “Yaptığımız bu yatırımla bir yandan glutensiz beslenerek yaşamını idame ettiren bireylerin hayatlarına dokunurken bir yandan da ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacak olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Şunu gururla belirtmek isterim ki, faaliyete geçirdiğimiz fabrikamızla birlikte ülkemizin ihracat potansiyeline de katkı sunmaya başladık. Halihazırda Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Kıbrıs, Cezayir, Irak, Pakistan ve Ürdün’e glutensiz gıda ihracatı yapıyoruz. Bu faaliyetlerin artarak devam etmesini hedefliyoruz. Amacımız, Türkiye’yi glutensiz gıda için de bir üs haline getirmek ve ülkemizin glutensiz gıda sektörüne liderlik eden sayılı ülkelerin arasında yer almasını sağlamak. Schär olarak dünyada 18 farklı lokasyonda, 11 ülkede özel beslenme gereksinimi olan kişiler için çözümler üretiyoruz. Bugün fabrikamızla üretime başladığımız Türkiye’deyse 2019 yılından bu yana faaliyet gösteriyoruz. Bu kadar kısa sürede yakaladığımız bu ivme, tıpkı Avrupa pazarında olduğu gibi Türkiye’de sektör liderliğimizi güçlendireceğimizin sinyallerini veriyor ve Türkiye’yi glutensiz gıda merkezi haline getirme hedefimizin çok da uzun vadeli olmadığını gösteriyor” diye konuştu.

Açılışta konuşan Dr. Schär Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Werner Strobl ise “Bizlerin görev olarak kendine addettiği şey, her zaman özel beslenme ihtiyaçları olan insanların günlük yaşamlarını iyileştirmek oldu. Bu nedenle Schär‘ın Türkiye’deki fabrikasıyla glutensiz ürünlerin daha fazla insan için daha kolay ulaşabilir hale gelecek olması çok kıymetli. Hem buradaki ihtiyacı hem de Türkiye’nin coğrafi konumunu düşündüğümüzde, bu yatırımın çok yönlü fayda sağlayacağına inanıyoruz. Bu fabrikayla Schär, bir yandan toplum sağlığını gözetirken bir yandan da başladığı ihracat faaliyetleriyle ülke ekonomisine katkı sunacak. Bu aynı zamanda Schär’ın daha fazla ülkedeki glutensiz gıda ihtiyacına yanıt vermeye başlaması ve buradaki insanların yaşamlarına da dokunabileceği anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER