Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Trendler, SAP Perakende Forum’da tartışıldı

Editör
Abone Ol:

Foruma katılan Koçtaş, Penti, Gratis, Şölen Çikolata, CarrefourSA, Mavi Jeans Giyim, A101 gibi alanın öncü kurumları başarı hikayelerini katılımcılarla paylaştı.

SAP tarafından, ‘Dijital Perakendecilik’ teması ile yeni nesil çözümlerin ve dijital dönüşümün DNA’sının ele alındığı SAP Perakende Forum, 10 Mayıs Salı günü “The Grand Tarabya Hotel’de gerçekleştirildi. Türkiye’nin perakende liderleri ve 500’ün üzerinde sektör profesyonelinin katıldığı forumda iki panel, 15 salon oturumu düzenlendi. Forum; SAP EMEA Tüketici Ürünleri Başkan Yardımcısı Klaus Boeckle, SAP Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Karal, Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) ve Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo ve Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu’nun açılış konuşmalarıyla başladı.

Açılış konuşmalarına Koçtaş BT Direktörü Orkun Süer de Dijital Dönüşüm Programı kapsamında uygulamaya alacakları Müşteri Hizmetleri Bankosu süreçlerini ve mağaza içi satış personelini dijital ortamda yönetmelerini sağlayacak mobil uygulamayı sunduğu bir demo ile eşlik etti.

Forum katılımcıları, Gratis, Şölen Çikolata, CarrefourSA, Mavi Jeans Giyim ve A101 gibi alanında lider firmaların sektörü yönlendiren, teknolojik gelişmeleri süreçlerine entegre ederek nasıl farklılaştıklarını aktaran örnek çalışmalarını da dinleme fırsatına sahip oldu. Perakendedeki son trendlerden nesnelerin interneti ve büyük veri çözümleri ile yeni nesil IK yönetimine kadar sektörün ihtiyacına yönelik farklı teknolojileri de izleme şansı buldu.

SAP EMEA Tüketici Ürünleri Başkan Yardımcısı Klaus Boeckle açılış konuşmasında şunları söyledi: ‘‘Dijital dönüşüm sektörleri dönüştürüyor, alışkanlıkları ve kuralları değiştiriyor. Müşteri beklentileri de bu dönüşüm ile birlikte farklılaşıyor. Böyle bir ortamda perakendenin gerçek dijital liderleri, fırsatları en efektif şekilde değerlendirirken, müşterilerine de en etkili kanallar ile dokunabilmeyi başarıyor. Endüstriler arasındaki sınırların ortadan kalktığı yeni perakende dünyasında gerçek zamanlı bağlantı her zamankinden daha önemli hale geliyor. Dijital dönüşümle şekillenen perakende dünyasında artık müşterinin ihtiyacı henüz ortaya çıkmadan ve müşteri henüz bu ihtiyacın farkında değilken uygun alt yapılar ile strateji geliştirmek ve bu doğrultuda hızlı kararlar almak markaları farklılaştırıyor. Bu da ancak en yeni ve en uygun teknolojik çözüm ve hizmetleri kullanarak mümkün olabiliyor.’’

SAP Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Karal açılış konuşmasında şunları söyledi: ‘‘ Dijital dönüşümle şekillenen, tüm sektörlerde rekabetin giderek arttığı günümüzde; artık daha güçlü bir müşteri profilinden söz ediyoruz. Yeni nesil müşteriler mobil kanalları aktif olarak kullanıyor, mağaza ve diğer tüm kanallarda aynı alışveriş deneyimini yaşamak, yeni teknolojileri denemek istiyorlar. SAP olarak bu yeni trendler doğrultusunda perakende alanında da 120 ülkede 13.400 müşterimiz için hizmet ve çözümler üretiyoruz. Perakende dünyası için sadece hizmet üretmek ile kalmıyor, bu dünyayı şekillendirecek bir vizyon da sunuyoruz. SAP tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça güçlü. SAP Türkiye olarak gelirlerimizin %18’ini perakende alanından sağlıyoruz. Karlılığın giderek düştüğü endüstrilerden olan perakende de verimlilik sağlamak için uçtan uça çözümlerin önemi giderek daha da artıyor. Artık perakende dünyasında bilgi güç anlamına geliyor. SAP olarak büyük veriden gelen bilgiyi anlamlı bir şekilde analiz ederek müşterilerimizin hızlıca aksiyon alabileceği şekilde sunabiliyoruz. Temel perakendecilikten, nesnelerin internetine, büyük veriden, Omni-Channel (Çok Yönlü Kanal) kadar uzanan geniş bir yelpazede müşterilerimizin gücüne güç katacak ürün ve çözümler üretiyoruz’’

Açılış panelinde Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) ve Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo “Dijital dünyada giderek daha da kuvvetli ve talepkar bireylerden yani güçlenen müşterilerden söz ediyoruz. Azalan marka sadakati ve alışveriş deneyiminin zamandan bağımsız hale gelmesi müşteri odaklı anlayışın birkaç adım daha ileriye götürülmesini gerektiriyor. Ürün odaklı bir yaklaşımın terk edilerek bütün süreçlerin yeni nesil müşterilerin beklentilerini karşılayacak şekilde yeniden düzenlemesi önem kazanıyor. İstediği zaman, istediği yerden, isteğine ulaşmayı hedefleyen bir müşteri profili ile karşı karşıyayız. Perakende dünyasının bu doğrultuda nasıl pozisyon alacağına odaklanması gerekiyor’’ dedi.

Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu ise SAP’nin önde gelen çözümlerinifinans, lojistik, insan kaynakları, müşteri ilişkileri yönetimi, satış, satış sonrası hizmetler ve mağazacılık alanında uçtan uca kullandıklarını belirterek; ‘‘Koçtaş Türkiye olarak ortaklığımızı sürdürdüğümüz Avrupa’nın lider ev geliştirme perakendecisi Kingfisher dünyada tüm süreçlerini SAP ile yönetiyor. Bu güven ile yola çıkarak biz de SAP Türkiye ile 2001 yılında işortaklığımızı başlattık’’ dedi. Özpamukçu, Koçtaş’ın dijital dönüşüm sürecinde SAP ile birlikte hareket etmeye devam ederek rekabette avantaj elde edeceklerini sözlerine ekledi. Maliyet düşürücü, gelir artırıcı, müşteri deneyimini daha yukarı taşıyacak, personel verimliliğini artıracak hizmet ve çözümler ile projeleri birlikte hayata geçirdiklerinin altını çizen Özpamukçu “SAP ile yapılanprojeler Koçtaş’ın sürdürülebilir büyümesinde önemli katkılar sağlıyor. Örneğin eskiden müşterilerimizi mağazalarda nakliye için belirli bir süre bekletmek durumunda kalırdık, yeni sistemimiz ile müşterilerimizin tüm bilgilerini tek bir platformda tutarak bu bilgilere gerçek zamanlı olarak erişebildiğimiz için bekleme süresini minimuma indirmeyi başardık” diye konuştu. Özpamukçu, katılımcılara şu tavsiyelerde bulundu: ‘‘ Perakende dünyasında bugün farklılaşmak için dijital dönüşüm ve yeni nesil müşterilerin beklentilerine uyum sağlamak gerekiyor, bu da son teknolojilere dayalı bir altyapının kurulmasından geçiyor. Bu da ancak güvenilir ve uzman bir iş ortağı ile mümkün olabiliyor.’’

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Firmalardan

Erak: Nebim ile verimliliğimizi artırdık

Editör

Yazar:

Türkiye’nin en köklü ve büyük şirketleri arasında yer alan, sahip olduğu gelişmiş teknoloji ve bilgi birikimi ile birçok dünya lideri markaya üretim yapan Erak Giyim, üretim süreçlerini Nebim Üretim ile yönetiyor. Erak Giyim ERP ve İş Geliştirme Müdürü Feyzullah Göç, Nebim Üretim ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Firmanızı kısaca tanıtır mısınız?

Erak Giyim, 1984 yılında Sait Akarlar tarafından kuruldu. Kısa sürede Türkiye’nin en önemli Blue Jeans üreticisi durumuna geldi. Ana üreticisi Mavi Jeans ve bunun yanında birçok yurt dışı markasına da üretim yapıyoruz. Çerkezköy’de fabrikamız var. Yaklaşık 1400 çalışanımız var ve büyük markalara üretim yapan bir firmayız diyebilirim. Türkiye’deki birçok fason üretim noktalarımızda üretimimizi gerçekleştiriyoruz.

Nebim Üretim ile süreci nasıl yönetiyorsunuz, isleyişi anlatabilir misiniz?

Nebim’i detaylı kullanan firmalardanız diyebilirim. Çok uzun süredir de Nebim ile çalışıyoruz. Üretimin çoğu safhasında ve şirketin çoğu departmanında Nebim’i kullanıyoruz. Çok fazla siparişimiz olduğu için bunları manuel sistemlerle ya da daha basit yapılarla yönetmek imkânsız. Sistem üzerinden bilgileri girmek, takip edebilmek, planlama ve analizler yapmak yani günün sonunda da kaliteli bir ürün çıkartmak bizim için önemli. Bir ürünü üretmek için koleksiyon hazırlık veya müşteri numunesi ile ihtiyaç duyulan bilgiyi müşteriden aldıktan sonra; Ürüne reçete oluşturma, kumaşından dikim paket malzemesine kadar tanımlama, numune çalışmaları yapma, numune çalışmalarından sonra toplu siparişler alıp iş emirleri oluşturma, üretime girme, çekme ve pastal çalışmaları yapma, kesim, dikim, yıkama, paketleme, planlama ki biz bu kısımda barkod okutma alt yapısına da sahibiz ve anlık olarak ürünlerimizin nerede olduğunu takip edebiliyoruz ve izleyebiliyoruz. Ürün bazında maliyetler yapma ve tüm bu aşamalardan sonra da ürünü ne zaman nereye sevk edilecek gibi tüm işlemleri Nebim Üretim programı üzerinden yürütüyoruz. Burada tabi önemli olan bazı alt yapılar var onlardan bahsetmek istiyorum. Ürün bazlı maliyet yaparken özellikle İş Emri ve Ön maliyet bağlantısı oluşturduğumuz için ürün sevk olurken, sistemde oluşan sevk irsaliyesini fiyatlıyoruz ve muhasebe buna göre faturalandırma yapabiliyor. Bu sayede biz ürün maliyetlerini yıllık bazlı analiz edebiliyoruz.

Bir başka alt yapımız! Hammadde Yönetimi’. Ürünün içindeki ihtiyaç duyulan tüm kalemlerin satın alması ile ilgili kısım. Bu bizde çok önemli bir alt yapı. Ürün içinde kullanılan malzemeler, tabi bunları sipariş mi geçeceksiniz yoksa depodan rezerve mi edeceksiniz gibi kısımlar çok karmaşık yapılar. Biz bu aşamada ürünün içindeki fiyatları önce depoda yeterli stok var mı diye bakıyoruz ve varsa oradan rezerve ediyoruz. Yoksa açık olan siparişlere bakıyoruz. Eğer o kısımda da açık olan siparişlerimiz varsa onları rezerve ediyoruz. Son olarak da hala ihtiyaç varsa otomatik olarak sipariş oluşturuyoruz. Üretimde çok fazla sipariş olduğu için bunları manuel olarak yapmak çok zor. Burada daha önce Nebim ile çalışarak geliştirdiğimiz otomatik algoritmalar ile bunları düzenli olarak sisteme yaptırıyoruz. İhtiyaç çıktıkça da sistem bizim adımıza bu karmaşık yapıyı hallediyor. Tabi siparişleri açtıktan sonra siparişlerin aynı zamanda karşı tarafa yani tedarikçilere iletilmesi gerekiyor. Bunun için de Reporting Services ile sipariş formu yolluyoruz. Bunun dışında bazı tedarikçilerimizde Nebim Web Servis alt yapısı mevcut. Yani web tarafından veri aktarımı da yapıyoruz. Günün sonunda tedarikçiler siparişleri bize yolladığı zaman depo mal kabulü ile depoya girişi oluyor. Gelen malzemeler fiziken bir kutuya konulurken aynı zamanda da Nebim tarafında da sevk emri olarak kayda alınıyor. Biz de iş emri planına göre onların çıkışlarını planladığımız şekilde e-İrsaliye sistemini kullanarak yapıyoruz. Bu bizdeki çok önemli alt yapılardan bir tanesi. Bu sayede aksesuar stok yönetimini aksesuar envanter yönetimini hangi ürüne ne çıkılmış, çıkılacak gibi birçok bilgiyi rahatlıkla izleyebiliriz. Paketleme tarafında koli okutma alt yapısına sahibiz. Burada da anlık olarak mamul ve yarı mamul envanterini alabiliyoruz. e-İrsaliye ye tabiyiz. O yüzden Nebim tarafında e-İrsaliye kullanıyoruz. Mavi tarafında çalışan alt yapılarımız var. Hem sipariş aktarımı hem de reçete aktarımları mevcut. Yani kısacası şunu diyebilirim, ürün girişinden ürünü sevk etmeye kadar olan birçok aşamayı Nebim Üretim programı üzerinden yürütebiliyoruz.

Uygulamanın sağladığı en önemli faydalar nelerdir?

Nebim Üretim programı üzerinde biz çok fazla veri tuttuğumuz ve her şeyi bunun üzerinden yaptığımız için öncelikle raporlamalarımızı ve analizlerimizi çok rahat bir şekilde yapabiliyoruz. Barkod okutma ve koli okutma alt yapısının sağladığı izlenebilirlik faydası çok önemli. Bu sayede ürünlerimizin anlık olarak nerede olduğunu takip edebiliyoruz. Ürün envanterini çekebiliyoruz. Maliyetlerimizi doğru bir şekilde yönetebiliyoruz. Yoğun olarak insan faktörü olan işlerimizi özellikle sipariş aşamaları gibi bölümleri otomatize ettik. Bu entegre ve otomatik yapı bizim için çok önemli katkı sağlayan alt yapı diyebilirim.

Devamını Oku

Firmalardan

Murat Ergin, Truva Kozmetik’te

Editör

Yazar:

Sektörün deneyimli isimlerinden Murat Ergin, merkezi Antalya da bulunan Truva Kozmetik firmasında Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı.

Ergin, 2002 yılında Unilever’de işe başlayarak sektöre ilk adımını attı. Sırasıyla Bey Gıda, Levent Kimya, Banat, Bileşim Kimya ve Difaş’ta çeşitli departmanlarda görev yaptı.

Devamını Oku

Firmalardan

Lay’s, Anadolu Meraları ile işbirliği yapıyor

Editör

Yazar:

PepsiCo, PepsiCo Pozitif (Pep+) stratejisinin, Pozitif Değer Zinciri, Pozitif Seçenekler ile birlikte üç temel başlığından biri olan Pozitif Tarım başlığı altında Türkiye’de yaptığı çalışmalarla yenileyici tarım uygulamalarını yaygınlaştırmayı hedefliyor. Bu kapsamda en sevilen yiyecek markalarından Lay’s, PepsiCo Vakfı desteği ve Anadolu Meraları işbirliğiyle yeni bir proje başlatarak yenileyici tarım uygulamalarını genişletiyor. Lay’s Yenileyici Tarım projesiyle Konya’da PepsiCo ürünlerinin temelini oluşturan patates, pancar, ayçiçeği ve mısır gibi ürün grupları, yeşil gübreleme, kompost özütü gibi uygulamalar başta olmak üzere yenileyici tarım uygulamaları kullanılarak yetiştirilecek.

PepsiCo’nun Türkiye’deki cipslik patates üretiminin yüzde 60’ını gerçekleştirdiğini ifade eden PepsiCo Türkiye Genel Müdürü Ece Aksel, “Türkiye’deki 20 şehirde toplam 50.000 dönüm arazi üzerinde binlerce çiftçi ile birlikte cipslik patates üretimi yapıyoruz. Bu yıl, yenileyici tarım uygulamalarına yönelik olarak hayata geçirdiğimiz Lay’s Yenileyici Tarım Projesi ile Konya ili ve civarındaki çiftçilere ulaşacağız.  Uygulama arazisinde çiftçilerimiz hem yapılan uygulamaları gözlemleyecek hem de gerçekleştireceğimiz eğitimler ile yenileyici tarım tekniklerinin toprağa olan pozitif etkisine dair bilgi birikimini artıracak. Bununla birlikte, proje kapsamında başta kadın ve genç nesil çiftçilere olmak üzere vereceğimiz mikro destekler ile etki alanımızı artırmayı hedefliyoruz. Bugüne kadar Pozitif Tarım uygulamaları kapsamında yaptığımız teknoloji yatırımları sayesinde, iş birliği yaptığımız çiftçilerin tarlalarında 2010 yılından beri net tarla verimleri %30 artırıldı; depo fireleri %26 azaldı. Birim patates üretimi için tüketilen su miktarı %50, birim patates üretiminde salınan CO2 seviyesi ise yine %50 azaltıldı. Düşük basınçlı sulama teknolojileri konusunda yaptığımız çalışmalar ve verim artışı sayesinde tarımda birim başına kullandığımız suyu Türkiye’de %50 azaltmayı başardık. Croptrak adlı uygulamamızla tüm tarlalarımızda yapılan uygulamaları 2 yıldır online olarak takip ediyor ve aldığımız verilere göre çiftçilerimizi yönlendiriyoruz. Bununla birlikte tarım uygularımız arasındaki en iyi örneklerden biri olan Naturalis gübremizi, cips üretiminde kullandığımız patateslerin organik atıklarından üretiyoruz. Geleneksel bir gübreye kıyasla Naturalis, %40 daha az kimyasal içeriyor ve organik içeriğin yanı sıra besin de sağladığı için toprakta pozitif etki yaratıyor. Diğer taraftan çiftçileri bilinçlendirmek için PepsiCo Agro Akademi ile bugüne kadar Türkiye’nin dört bir yanından çiftçilerimize 20 bin saatin üzerinde eğitim verilmesini sağladık. Şimdi de Anadolu Meraları ile gerçekleştirdiğimiz bu proje ile uygulama sahasında 1000 çiftçiye yerinde inceleme ve eğitim olanağı sağlayacağız. Bugüne kadar Agro Akademi ile başlattığımız bu eğitim yolculuğunu, şimdi de Anadolu Meraları ile yenileyici tarım uygulamalarına odaklanarak devam ettireceğiz” dedi.

Türkiye başta olmak üzere dünyada; “sürdürülebilir”in ötesinde ekolojik, ekonomik ve toplumsal olarak yenileyici tarımın hem anlayış olarak yerleşmesi, hem de somut olarak yaygınlaşmasına hizmet etmeyi amaçlayan Anadolu Meraları sosyal girişiminin Genel Koordinatörü Yasemin Kireç yenileyici tarımın önemine vurgu yaptı: “Onarım çağı diye adlandırdığımız bu dönemde; ekosistemleri onararak tarım yapmanın bu çağın en önemli konusu olduğuna dair küresel farkındalık çok büyük bir hızla artıyor. Bu yeni çağın getirdiği yenilikçi ve yenileyici yaklaşımlara cesaretle yaklaşan Lay’s Yenileyici Tarım projesiyle gıda endüstrisinin dönüşümü için küresel ölçekte ses getirecek önemli bir adım atan PepsiCo Türkiye’ye gösterdikleri bu cesaret ve bu yolculuğa duydukları güven için teşekkür ediyoruz. PepsiCo Türkiye’yi, yenileyici tarıma gönül veren bütün aktörlerle, hep beraber kurmaya başladığımız onarım ekosisteminde görmekten mutluluk duyuyoruz.”

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER